Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 

Masina de gaurit si insurubat cu acumulator

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
La NiCd industriali este chiar si mai bine.
Am o Makita 6270 din 2007, cu 2 acc de 2Ah, si se incarca in 40min, nu se descarca singuri nici peste an, si tin si acum dupa 8 ani f bine.
Nu trebuie insa lasati iarna in masina peste noapte, se strica de la condens.

Cei cu litiu sunt mai sensibili, si datorita incarcarii in regim industrial rapid, viata este limitata la maxim 300 de cicluri, poate si mai putin.
1000-1500 au doar daca sunt incarcati la 1/2C si cu tensiunea de incarcare limitata strict sub pragul maxim de incarcare.
Cei militari se incarca in general doar pana la 3,9V ( depinde si de tehnologie si tensiunea celulelor )
La acumulatorii cu litiu, Bosch le-a nimerit mai bine decat Makita ( inainte la NiCd era invers)
Poate intre timp s-au mai perfectionat, insa nu garantez...; oricum, au aparut acumulatori Makita si de 5 Ah, dar sunt scumpi si de 3Ah si de 4Ah...

Exista scule relativ universale, insa sunt rare, grele si scumpe.
Incomod de grele.
Makita are o chestie unica, hibrida, singura care are si percutie si limitator de cuplu si strangere in impulsuri cinetice, si cu acumulatori de 18V 3-5 Ah, dar e grea si scumpa.
DeWalt mai are una cu acumulatori cu limitator de cuplu, dar care are o percutie de tip hammer, nu chiar ca un hammer dedicat, dar devastator mai rapida decat cele cu melc. Nu are si strangere cinetica, e mare, grea, f scumpa, si este un model f special, nu trebuie confundat cu tzaspe altele asemanatoare dar mai slabe fata de Milwaky...

Cel putin din cauza greutatii, nu exista scula universala unanim acceptata.
1. Ideal trebuie sa ai una de ~ 1Kg dar f puternica de ex - Bosch GSR 10,8 2 de 30 Nm, cu 2 acc de 2Ah fiecare.
2.Inca una la fel ca sa nu schimbi accesorii ca nebunu', eventual ceva asemanator pana la maxim 1,5 Kg greutate cu tot cu acc de 2Ah inclus - de ex Makita 6270 / 6271, tot cu 2 acc de 2Ah, tot 30 Nm.
La buget foarte foarte larg, intra si Festool T15 in greutatea asta de 1,5 Kg, mai puternica, cu limitator electronic mult mai fain, insa si muuuult mai scumpa...
3. Un hammer adevarat, de ex. Makita HR2450 sau HR2300 care sunt accesibile si la preturi de oferta.
Am vazut HR 2450 chiar si sub 500 lei noua, scula care era peste 800 cu ceva ani in urma.
E insa cam mult 2,7J, si tinde sa dea gaurile mai largi decat burgiul, motiv pt care poate e mai OK 2300 de 2,3J.
La Bosch chiar au sarit calul, noul DFR 2-26 a sarit de la 2,3 J (cat avea modelul vechi) la 3 - 3,1 J...

Edited by loock, 29 March 2015 - 23:05.


#20
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
2000 de lei?  La banii ãștia iei una profesionalã.  Percuție,  da. Lion,  da. 2 acumulatori,  da. Un model bun ar trebui sã fie sub 200 euro

Cu cât e mai mare tensiunea cu atât mai bine

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
La NiCd industriali este chiar si mai bine.
Am o Makita 6270 din 2007, cu 2 acc de 2Ah, si se incarca in 40min, nu se descarca singuri nici peste an, si tin si acum dupa 8 ani f bine.
Nu trebuie insa lasati iarna in masina peste noapte, se strica de la condens.
Cei cu litiu sunt mai sensibili, si datorita incarcarii in regim industrial rapid, viata este limitata la maxim 300 de cicluri, poate si mai putin.
1000-1500 au doar daca sunt incarcati la 1/2C si cu tensiunea de incarcare limitata strict sub pragul maxim de incarcare.
Cei militari se incarca in general doar pana la 3,9V ( depinde si de tehnologie si tensiunea celulelor )
La acumulatorii cu litiu, Bosch le-a nimerit mai bine decat Makita ( inainte la NiCd era invers)
Poate intre timp s-au mai perfectionat, insa nu garantez...; oricum, au aparut acumulatori Makita si de 5 Ah, dar sunt scumpi si de 3Ah si de 4Ah...
Exista scule relativ universale, insa sunt rare, grele si scumpe.
Incomod de grele.
Makita are o chestie unica, hibrida, singura care are si percutie si limitator de cuplu si strangere in impulsuri cinetice, si cu acumulatori de 18V 3-5 Ah, dar e grea si scumpa.
DeWalt mai are una cu acumulatori cu limitator de cuplu, dar care are o percutie de tip hammer, nu chiar ca un hammer dedicat, dar devastator mai rapida decat cele cu melc. Nu are si strangere cinetica, e mare, grea, f scumpa, si este un model f special, nu trebuie confundat cu tzaspe altele asemanatoare dar mai slabe fata de Milwaky...
Cel putin din cauza greutatii, nu exista scula universala unanim acceptata.
1. Ideal trebuie sa ai una de ~ 1Kg dar f puternica de ex - Bosch GSR 10,8 2 de 30 Nm, cu 2 acc de 2Ah fiecare.
2.Inca una la fel ca sa nu schimbi accesorii ca nebunu', eventual ceva asemanator pana la maxim 1,5 Kg greutate cu tot cu acc de 2Ah inclus - de ex Makita 6270 / 6271, tot cu 2 acc de 2Ah, tot 30 Nm.
La buget foarte foarte larg, intra si Festool T15 in greutatea asta de 1,5 Kg, mai puternica, cu limitator electronic mult mai fain, insa si muuuult mai scumpa...
3. Un hammer adevarat, de ex. Makita HR2450 sau HR2300 care sunt accesibile si la preturi de oferta.
Am vazut HR 2450 chiar si sub 500 lei noua, scula care era peste 800 cu ceva ani in urma.
E insa cam mult 2,7J, si tinde sa dea gaurile mai largi decat burgiul, motiv pt care poate e mai OK 2300 de 2,3J.
La Bosch chiar au sarit calul, noul DFR 2-26 a sarit de la 2,3 J (cat avea modelul vechi) la 3 - 3,1 J...
Exista si hammer cu acumulatori, dar sunt mai scumpe.
Oricum pt beton este altceva, da gauri de sute sau mii de ori mai repede fata de cele cu percutie cu melc - cu exceptia unui model f special de la DeWalt, atipic si pe care nu retin cum se numeste, nu trebuie confundat cu celelalte XR care sunt mai slabe decat Milwaky cu mult...
4. O bormasina cu cablu de 700-800+ W, care are si cutie de viteze cu doua trepte mecanice, de ex. Makita HP2051H, 720 W.
In treapta 1 ofera cuplu decent pt frezari de 40mm si carotari de 60-80.
Desigur, exista si scule industriale cu acumulatori care au cuplu mare, insa sunt scumpe si acumulatorii cu litiu nu tin in timp.
Universala nu recomand pt ca sunt grele...
Makita detine recordul cu un model de 100 Nm.
Exista si un curent diferit, de a utiliza modele cu strangere in socuri cinetice, inclusiv pt gauriri, frezari si carotari..., nu doar pt insurubari grele cum este normal.
Au aparut accesorii si burghie speciale, nu doar cu prindere pe inbus, ci si realizate din oteluri speciale care sa reziste la socurile cinetice si cuplu enorm de mai multe sute de Nm....(nu toate rezista...)
5. Pt. cuplu mare si comoditate, se poate justifica si o scula cu acumulatori de forta, 45-100 Nm, insa nu este o prioritate casnica.
6. Scula sau chiar scule cu strangere in impulsuri.
In general nu au decat pozitie de putere maxima, atentie f mare.
Din cauza asta pot fi utile mai multe 2, 3, 4, pe categorii de cuplu, de ex 160 Nm pt roti la masina, 200+ pt strageri mai grele, 400, etc.
Atentie mare la distrus piese si filete...practic nu trebuie utilizate scule de putere mai mare decat este specificat pt o piesa anume.
Makita are doua modele hibride care au trepte de cuplu si la strangere cinetica, insa sunt raritati, ceva special.
Una chiar e strutocamila si stie sa faca chiar de toate, si alta are doar 3 trepte si atat.
7. daca pui gips-carton in toata casa, exista si scule dedicate pt autoforante, si sunt f faine cele cu alimentare cu suruburi pe banda...
Makita face unele f. faine, cu acumulatori (sunt si pe fir unele) comparabile la performante cu modelele Hilti, dar mult mai accesibile.

Edited by loock, 29 March 2015 - 23:32.


#22
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Ai uitat sa ne povestesti de flex, aparat de sudura, fierastrau circular.

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006

 Groot, on 30 martie 2015 - 07:23, said:

Ai uitat sa ne povestesti de flex, aparat de sudura, fierastrau circular.

Este off topic, omul a intrebat de bormasina Makita cu acumulator in 2000 de lei.
Puteam sa-i recomand un singur model de Makita cu acumulator in banii aia, cu acc de 2 x 3 - 4 - 5 Ah si cuplu peste medie, insa consider ca nu exista o scula universala.
In gama foarte noua, Makita are niste modele deosebit de usoare pt. gama lor, insa greutatea este data cu acumulatori de capacitate mica, nu cu cei de 4Ah ( sau 5 sau 3)

Makita DDF459RHE ( fara percutie) are 1,5Kg si 45 Nm, dar greutatea este data cu acumulatorul BL 1815 care are de numai 1,3 Ah ( se si gaseste in astfel de kit, dar e teapa, dincolo de autonomie redusa, se termina mai repede nr de cicluri de incarcare din viata lor)
Normal se foloseste cu acc de 3 sau 4 Ah, insa cu ei este mult mai grea, si la 1,7 Kg sau peste, nu mai pot sa o consider scula universala.

Makita DHP459RFJ cu percutie, are tot 1,5 Kg si 45 Nm, dar iar este data greutatea cu acc de 1,3 Ah.
Este acum in oferta cu acc de 3Ah. ( atentie sa fie 2 buc...)

Makita DDF480RMJ fara percutie, 54 Nm si 1,5 Kg, insa iar greutate data cu acc de 1,3 Ah, nu cu cei de 4Ah cu care ine normal...

Makita BHP459RFE cu percutie, 45 Nm la 1,5 Kg, iar greutate data cu acc de 1,3 Ah, nu cu cei de 3 sau 4 Ah.
Oricum, atentie, BHR 459 RFE, nu 458 !!!
459 este brushless, mult mai usoara decat 458 care are 2,3 Kg cu acc. mic...
Pe de alta parte 458 este capabila de 91 Nm in treapta 1, pe cand 459 numai 45 Nm - diferenta foarte mare si de putere si de greutate insa 45 Nm este o valoare destul de generoasa daca nu faci conscurs pt recorduri...

DHP480RMJ are deja 1,7 Kg, 54 Nm. Normal are acc de 4Ah, insa nu stiu cu care e cantarita...

Daca nu conteaza greutatea, mai sunt multe modele, insa greutatea este cea mai importanta.

La buget de 2000 pt o singura scula, poate ar fi interesant si un Festool T15, insa nu stiu daca ajunge bugetul pt o scula noua.

Edited by loock, 30 March 2015 - 08:22.


#24
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"Doresc sa imi cumpar o masina de gaurit si insurubat pentru treburi pe la tara (sunt amator)"
dupa care
"2000 de lei"
De ce nu un Bosch GBH 11 DE e doar 4000 lei si are 14,2J ?
Am bani de Logan - un Ford la 37 mii Eu e mai bun ! vreau Ford - ia Mercedes de 72 mii Eu e mai bun .
Eu cu junghiul acela de Skill pe care l-am recomandat am lucrat de m-am plisctisit si merge excelent si acum . Am montat mobila , lambriuri, gauri in diferite materiale altele decit beton si nu te oboseste .
Pentru amatori nu recomand cu acumulatori, cele care sunt de calitate sunt prea scumpe la ce faci cu ele, cele ieftine au acumulatori slabi si in maxim 1 an se duc .
Un exemplu la ce poti face cu 2000 lei daca vrei sa dai pe o masina http://www.shopexper...ax-1050-W-5.9-J - cind te supara soacra ii darimi casa si nici nu te chinui.

Edited by xilo, 30 March 2015 - 21:52.


#25
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 loock, on 30 martie 2015 - 08:17, said:

Este off topic, omul a intrebat de bormasina Makita cu acumulator in 2000 de lei.

Ah, credeam ca daca tot ai inceput sa o iei pe campii cu bormasini cu cablu, cu 100Nm si cu ciocane demolatoare, nu era mare lucru sa faci un mic detur prin sculele amintite de mine.

#26
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"Dewalt"
Depinde la ce o vei folosi, face parte din sfera pro nicidecum din sfera hoby - este excelenta .

#27
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006

 Groot, on 31 martie 2015 - 07:33, said:


Ah, credeam ca daca tot ai inceput sa o iei pe campii cu bormasini cu cablu, cu 100Nm si cu ciocane demolatoare, nu era mare lucru sa faci un mic detur prin sculele amintite de mine.

Daca citesti atent, o sa vezi ca mentiunea de 100 Nm era facuta pt. un model Makita cu acumulator ( la fel si cand am mentionat de 91 Nm, etc.)
Mai mult, era vorba despre modele care ating acel cuplu cu ajutorul unui angrenaj normal.

Cele de sute de Nm de care am amintit, erau tot cu acumulatori, cu stragere in impulsuri cinetice.

Si mai mult, in 2000 lei car a fost specificat bugetul, se pot incadra astfel de scule, insa eu am recomandat modele mai usoare decat acestea - la cele cu utilizare larga, maxim 1,5 Kg.

#28
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 loock, on 29 martie 2015 - 23:24, said:

3. Un hammer adevarat, de ex. Makita HR2450 sau HR2300 care sunt accesibile si la preturi de oferta.
Am vazut HR 2450 chiar si sub 500 lei noua, scula care era peste 800 cu ceva ani in urma.
E insa cam mult 2,7J, si tinde sa dea gaurile mai largi decat burgiul, motiv pt care poate e mai OK 2300 de 2,3J.
La Bosch chiar au sarit calul, noul DFR 2-26 a sarit de la 2,3 J (cat avea modelul vechi) la 3 - 3,1 J...
Exista si hammer cu acumulatori, dar sunt mai scumpe.
Oricum pt beton este altceva, da gauri de sute sau mii de ori mai repede fata de cele cu percutie cu melc - cu exceptia unui model f special de la DeWalt, atipic si pe care nu retin cum se numeste, nu trebuie confundat cu celelalte XR care sunt mai slabe decat Milwaky cu mult...
4. O bormasina cu cablu de 700-800+ W, care are si cutie de viteze cu doua trepte mecanice, de ex. Makita HP2051H, 720 W.
In treapta 1 ofera cuplu decent pt frezari de 40mm si carotari de 60-80.

 loock, on 02 mai 2015 - 10:00, said:

Daca citesti atent, o sa vezi ca mentiunea de 100 Nm era facuta pt. un model Makita cu acumulator ( la fel si cand am mentionat de 91 Nm, etc.)
Mai mult, era vorba despre modele care ating acel cuplu cu ajutorul unui angrenaj normal.
Cele de sute de Nm de care am amintit, erau tot cu acumulatori, cu stragere in impulsuri cinetice.
Si mai mult, in 2000 lei car a fost specificat bugetul, se pot incadra astfel de scule, insa eu am recomandat modele mai usoare decat acestea - la cele cu utilizare larga, maxim 1,5 Kg.



Adica ma faci prost pe fata.

Edited by Groot, 02 May 2015 - 10:26.


#29
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Subiectul era masini de gaurit si insurubat in primul rand, si cu acumulator in al doilea rand.

Am explicat ca nu exista scula universala, acesta fiind clar motivul pt. care am recomandat si alte scule, insa am ramas la modele dedicate pt cerintele cerute in subiect, macar partial on topic.

Am precizat ( apare si in citat) ca exista rotopercutante cu acumulator, insa sunt mai scumpe.

Exista la Makita chiar si scule ultra-multifunctionale de gaurit si insurubat, care au si limitator de cuplu, si percutie, si strangere cinetica cu mai multe valori de cuplu, insa sunt in primul rand prea grele pt. utilizare larga, si sunt si scumpe.

Despre alte scule, de taiat sau facut orice altceva decat gaurit si insurubat, se poate discuta pe alt thred - este o regula normala, ceruta de regulament.
Daca discutam off topic despre cu totul altceva, un moderator sterge si ne pierdem timpul de pomana.

De altfel si exista deja astfel de threduri gata facute, si in unele am postat si eu.
N-am specificat recent modele anume, dar am amintit ca multicutterele makita sunt cele mai rapide, peste Fein, care la randul lor sunt peste altceva, insa chiar si modelele makita de multicutter, sunt evident mai lente decat un pendular sau un circular.

Nu in ultimul rand, felul laconic in care te-ai exprimat cand ai adus vorba despre alte scule, lasa impresia de sarcasm si ironie, si nicidecum nu transmite un interes real catre altceva.
Repet, se poate discuta pe alt thred, insa chiar daca am cunostinte si experienta si cu alte scule, nu ma laud ca as fi expert.

Edited by loock, 02 May 2015 - 12:32.


#30
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Titlu Topic: Masina de gaurit si insurubat cu acumulator

 loock, on 02 mai 2015 - 12:18, said:

Subiectul era masini de gaurit si insurubat in primul rand, si cu acumulator in al doilea rand.


Este incredibil cat de mult si prost poti sa vobesti.
Hai, te las sa te desfasori in pace.

#31
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Nu am vorbit, ci am scris.

Scrii putin, dar prost si off topic.

Edited by loock, 02 May 2015 - 14:50.


#32
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 flavius18, on 28 martie 2015 - 21:29, said:

Radioul ala face toti banii.

#33
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Merita 249 lei + 20 puncte kaufland (se obtin usor alea) modelul PSR 10.8 Li ? Mie imi trebuie pentru diverse treburi usoare de apartament. M-am ferit mereu de promotiile astea cu puncte de hypermarket caci mi s-au parut exagerate. Dar acum vad ca ar fi o diferenta de pret considerabila fata de restul magazinelor online. Se gaseste ceva similar sau mai bun, la acelasi pret?

#34
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
am luat asa ceva http://olx.ro/oferta...il-ID4L67o.html super scula la banii dati .
12v , li-ion, 25Nm, foarte puternica pentru hoby , frina eficienta .

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006

 Lyvyoo, on 09 noiembrie 2015 - 14:05, said:

Merita 249 lei + 20 puncte kaufland (se obtin usor alea) modelul PSR 10.8 Li ? Mie imi trebuie pentru diverse treburi usoare de apartament. M-am ferit mereu de promotiile astea cu puncte de hypermarket caci mi s-au parut exagerate. Dar acum vad ca ar fi o diferenta de pret considerabila fata de restul magazinelor online. Se gaseste ceva similar sau mai bun, la acelasi pret?

E cam teapa.

Bosch verde are foarte-foarte !!! multe modele de PSR si BSB, si iti prinzi urechile in ele.
Sunt diferente mari intre ele, dar nici una nu e f. OK...

Cea de la K nu e ieftina, promotia e vrajeala, si trebuie sa ai 20 de bonuri de minim 25 RON fiecare din ele !
Afirm asta pt ca se gasesc la alte magazine modele de PSR la pret asemanator fara 20 de bonuri...

La Dedeman au alt PSR, care are alte avantaje dar si dezavantaje.
Cel de la Dedeman vine cu 2 acumulatori interschimbabili - asta este plus.
Cel de la Kaufland are acumulator complet integrat - nu poti sa schimbi acumulatorul descarcat in timpul lucrului, nici daca ai vrea sa-l cumperi separat.
Pe de alta parte, cel de la Dedemnan are turatie mai mare, care insa avand tot o singura treapta mecanica, permite un cuplu sensibil mai mic...

Sunt si alte multe modele de PSR, unele au turatie si mai mare tot cu o treapta, altele au si angrenaj cu doua trepte de viteza ( macanice, nu ma refer la variatorul de turatie din apasarea tragaciului, care nu modifica cuplul).
Cele cu acumulatori interschimbabili au fie cuplu mai mic la pret asemanator, fie au doua trepte mecanice dar la un pret sensibil mai mare...
Ideea e ca nici una nu e interesanta, mai ales ca fiabilitatea modelelor contemporane este slaba.

Mai bine iei un GSR albastru GEN. 2, 10.8 LI 2 cu doi acc. de 2 Ah si 30 Nm.
Dai un ban dar ai scula.
Atentie, exista si Gen. 3, care  e brushless dar are cuplu doar de maxim 20 Nm.
Acumulatorii disponibil sunt f diferiti, atentie, exista de 1,3 Ah, 1,5 Ah, 2Ah - pe care ii recomand, si au aprut de un an si de 4Ah, care vin inclusi in unele kituri cu modelul brushless, insa altfel sunt scumpi.

La PSR-ul de la K, ma enerveaza ca nu este specificata nici macar capacitatea acelui acumulator complet integrat - este penibil...

Edited by loock, 10 November 2015 - 23:47.


#36
vitas

vitas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.11.2015
Pentru 3 gauri pe an , intr-o gospodarie la tara , as recomanda un combo format din bormasina (surubelnita electrica cu cablu) de 500W ~ 100-200 de lei + un ciocan rotopercutor care sa aiba si functia de daltuire ~ 200-500 de lei . Ciocanul sa aiba mandrina SDS .

Edited by vitas, 11 November 2015 - 06:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate