Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Gearbest.com - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3814 replies to this topic

#1801
DjSmurfy

DjSmurfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 04.05.2007

 mariustotel, on 24 martie 2017 - 17:56, said:

Prin Dhl, daca nu e din Ue comanda, nu numai ca platesti tva, platesti si 108 comisionul lor si in plus ai de completat vreo trei randuri de declaratii si hartii. Punct.

Si daca e din UE?

#1802
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Atunci e veselie.

#1803
giancarlo2

giancarlo2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 14.07.2008
tocmai ce spuneam si eu mai sus  ... si te ajunge produsul cu totul mai scump decat la magazin !

#1804
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Pe langa faptul ca vin greu, atunci cand vin, coletele mai sunt si "verificate". In astfel de momente, atatea blesteme imi trec prin minte...este al nu stiu catelea ce ajunge "intepat" de jigodiile din Posta Romana. Daca ar fi fost doar astea ce vin din afara tarii, atunci as fi carcotas, dar si cele interne la fel ajung.  Va atasez poze cu metoda "intepatura"= se taie putin ambalajul, se trage direct cu ochiul sau cu o camera endoscop(50 lei pe olx) si mai eficient, dupa care se lipeste cu putin scotch si lasa ca destinatarul nu pune plangere pt. cativa euroi...de le.ar ajunge de lumanari. Concluzia, nu a disparut nimic din colet din poza(expeditor UK) dar faptul ca e gaurit si peticit ma oftica la culme. De ar intra in faliment....nu as regreta o secunda chit ca voi plati dublu in viitor.Attached File  20170324_212812.jpg   43.88K   55 downloadsAttached File  20170324_212922.jpg   35.42K   53 downloads

#1805
tzepii

tzepii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.10.2003
Asta cred ca tine de vama nu de BSI sau posta. Asa sunt verificate coletele de vamesi, conform legii au dreptul.
La coletele interne nu mi s-a intamplat.

Edited by tzepii, 24 March 2017 - 22:31.


#1806
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Poate nu am fost destul de explicit, reiau: coletul a plecat din UK, deci nu are ce cauta la Vama. Practic, fiind un plic cu bule, l.am gasit in cutia postala.
Iar pt. coletaria interna am depus Sesizari nenumarate...raspunsul sintetic: ne.am uitat pe camere la sortare, dar fiind un nr. insuficient de camere de spv. si de o calitate slaba nu putem distinge daca lucratorii nostri sorteaza sau "controleaza".


#1807
tzepii

tzepii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.10.2003
Alex , toate coletele externe sunt preluate la sosirea in tara in terminal de catre vamesi. Dupa asta ajung la BSI. Asta din cate cunosc eu.

#1808
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Posta Romana poate scana inclusiv cu raze X coletele... banui ca, mai departe, le pot si "inspecta". Si nu doar Posta Romana face asta, ci cam toti curierii:

https://www.ups.com/...rvices_ro_1.pdf

Quote

UPS își rezervă dreptul, dar nu este obligat, să deschidă și să inspecteze sau să scaneze prin raze X, în orice moment, orice colet care îi este prezentat în vederea expedierii.

https://www.tnt.com/...conditions.html

Quote

5.5 Toate expedierile transportate sau manipulate de catre TNT sunt supuse controalelor de securitate care pot include folosirea razelor X, detectarea urmelor de explozibil si alte metode de control de securitate, lucru pe care clientul il accepta prin semnarea contractului, impreuna cu acceptarea faptului ca transportul poate fi deschis si inspectat oriunde in tranzit.

http://www.trimitepa...diții-generale

Quote

GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA S.R.Lnu este responsabil pentru eventualele alterari ale trimiterii postale prin mijloace sau din cauze electromagnetice (de exemplu, demagnetizare, scanare cu raze X in cadrul procedurilor de securitate/vamale, etc.)


#1809
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 19.08.2005

 tzepii, on 25 martie 2017 - 00:02, said:

Alex , toate coletele externe sunt preluate la sosirea in tara in terminal de catre vamesi. Dupa asta ajung la BSI. Asta din cate cunosc eu.
Gresit, ceea ce spui tu este valabil numai pentru coletele ce vin din afara UE. Coletul lui alexmanu vine din UK, inca stat UE, asa ca n-are nicio treaba cu vama sau BSI.

#1810
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Am comandat pe 26.12.2016 fără tracking no valid și fără asigurare. Am primit avizul pe 17.03, după care am ridicat coletul.

#1811
cucuruc

cucuruc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.11.2012
Am si eu 3 colete fara nr de urmarire ,unul din luna noiembrie ,inca nu am primit nici un aviz de la posta, curios ca in tara ajung relativ repede 7-10 zile ,dupa care pauza.

#1812
FlorinXstyle

FlorinXstyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 24.01.2013
...removed

Edited by FlorinXstyle, 25 March 2017 - 13:54.


#1813
giancarlo2

giancarlo2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 14.07.2008

 cucuruc, on 25 martie 2017 - 11:10, said:

Am si eu 3 colete fara nr de urmarire ,unul din luna noiembrie ,inca nu am primit nici un aviz de la posta, curios ca in tara ajung relativ repede 7-10 zile ,dupa care pauza.
traim in Romania si asta ne innebuneste tot timpul .. Posted Image  traiasca posta romana si BSI Posted Image

#1814
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009

 cucuruc, on 25 martie 2017 - 11:10, said:

Am si eu 3 colete fara nr de urmarire ,unul din luna noiembrie ,inca nu am primit nici un aviz de la posta, curios ca in tara ajung relativ repede 7-10 zile ,dupa care pauza.
Pe ce te bazezi cand spui ca ajung asa repede(7-10zile)?

#1815
mariustotel

mariustotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 11.12.2009
Probabil pe sky56, unde le poti urmari pana in tara.

#1816
cucuruc

cucuruc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.11.2012

 alexmanu, on 25 martie 2017 - 17:45, said:

Pe ce te bazezi cand spui ca ajung asa repede(7-10zile)?
Din 22 noiembrie - 7 decembrie ajunge in tara.
https://packageradar...J14797756323383

#1817
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Am pus intrebarea respectiva pt. ca ai precizat "fara nr. de urmarire" , totusi ai un nr. de urmarire, macar pana in ROU.

#1818
jjorgr

jjorgr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 09.02.2014


 alexmanu, on 24 martie 2017 - 23:08, said:

Poate nu am fost destul de explicit, reiau: coletul a plecat din UK, deci nu are ce cauta la Vama.
Depinde ce înțelegi prin "vamă".Taxele(sau lipsa lor în anumite condiții) sunt taxe,"inspecțiile" sunt inspecții.

Ca fapt divers săptămână trecută a venit un baiat de la DPD să-mi aducă o pereche de teniși comandați din Polonia.Cutia gen Amazon avea 2 stikere /sigilii mari cu numele magazinului,unul era tăiat iar in zona respectiva cutia ușor forțată.Am refuzat coletul.

Ca sa revin pe subiect:
Mai este vreo afacere să comanzi de pe GB?
Până la începutul toamnei trecute aveau niște prețuri si metode de transport interesante față de celelalte multe alte magazine similare,dar acum?

Pe Aliexpess sunt o tonă de buticuri care practică aceleași prețuri sau mai mici iar problema returnării banilor in cazul coletelor dispărute in misiune nu prea se pune.On time delivery face parte din tranzacție cum e și normal să facă, operațiuni sigure prin Escrow...
Deci și in concluzie what's all the fuss about gearbest?
















Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate