Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Benzinar economic?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Bagaj putin,portbagajul e mic intr-adevar,cat despre confort,nu stiu ce sa zic,e o dodoloata de masina dar ai mult mai mult spatiu disponibil pentru cei 2 pasageri decat au multe masini.

#20
lacoste

lacoste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 18.05.2008
Daca nu cauti un consum exagerat de mult sub 10 in oras, poti lua in considerare maxim un motor de 1.6 benzina care montat pe o caroserie mica sau de compacta va avea un consum ok si va oferi si un nivel de putere decent,la consumul urban nu e asa de mare diferenta daca mergi constant intre un motor de cilindree mica si un 1.6.Recomandarile mele in functie de nevoile de putere : 1.2 16v sau 1.6 16v.Ca si producatori ale acestor motoare, cele mai economice si bune cred ca sunt de la Opel si Renault.

Poti sa te uiti si la asa ceva, sunt destul de fiabile si nu consuma mult.

#21
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 Wess, on 28 martie 2015 - 18:30, said:

Un 6% mixt la 50/50 urban/extraurban m-ar coafa foarte bine. Posted Image

Fiat Punto SX varianta cu 80 de caluti te-ar coafa mai mult decat bine,

#22
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015
opel corsa cu gpl?

#23
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
În orice caz îţi spun ce să nu iei: am Peugeot 206, 1,1i şi sub 8 la sută nu coboară în oraş, respectiv 6,5 afară.

#24
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 mihaicozac, on 28 martie 2015 - 19:41, said:

În orice caz îţi spun ce să nu iei: am Peugeot 206, 1,1i şi sub 8 la sută nu coboară în oraş, respectiv 6,5 afară.

De ce consuma buburuza asta atat de mult ?

#25
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015
acum ati inteles ce avantaje are motorina?

#26
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 Carman2015, on 28 martie 2015 - 19:45, said:

acum ati inteles ce avantaje are motorina?

Nu este chiar atat de mare diferenta, daca mergi frecvent in oras tot cam acolo iesi cu banii, a mea lua 7.5, 8 in oras, daca ma dadeam la ea lua si 9, afara, da, la 120 mers lejer mergeam cu sub 4, si oricum, motorinarul este un pic mai scump de intretinut, singura chestie care te ajuta la consum, sa iti iei o masina buna, si sa pui gaz pe ea.

#27
remshm

remshm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 01.02.2007
gasesti raspunsul in linkul de mai jos:


https://www.spritmon...mic_models.html

#28
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015

 sammydo, on 28 martie 2015 - 19:49, said:



Nu este chiar atat de mare diferenta, daca mergi frecvent in oras tot cam acolo iesi cu banii, a mea lua 7.5, 8 in oras, daca ma dadeam la ea lua si 9, afara, da, la 120 mers lejer mergeam cu sub 4, si oricum, motorinarul este un pic mai scump de intretinut, singura chestie care te ajuta la consum, sa iti iei o masina buna, si sa pui gaz pe ea.
daca e tot acelasi consum, de ce autourilitarele mici sunt diesel (caddy, doblo, si cele de 1.2 T gen transit etc.)? ca astea prin oras se folosesc...

#29
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 Groot, on 28 martie 2015 - 17:36, said:

Smart For Two.

 xeleron, on 28 martie 2015 - 18:34, said:

Smart fortwo.

Buna asta... cred ca Smart Fortwo e singura masina care nu a prins 6 luni in familie. Lasand la o parte detaliul spatiului (stiam f bine la ce sa ne asteptam, oricum nu era planificat sa scoatem masina prea mult din oras), masina aia numai economica nu e. In schimb Audi A2 cu motorul de 1.4 a fost surprinzatoare la capitolul consum. Daca nu te deranjeaza aspectul usor neortodox, poate fi o optiune f buna. Consum extraurban era undeva in jur de 5-5,2%, mers normal, fara aere de racer, consum urban (Cj) 8-9%.

#30
scutarovik

scutarovik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 30.06.2009

 Lowrider, on 28 martie 2015 - 20:17, said:

Buna asta... cred ca Smart Fortwo e singura masina care nu a prins 6 luni in familie. Lasand la o parte detaliul spatiului (stiam f bine la ce sa ne asteptam, oricum nu era planificat sa scoatem masina prea mult din oras), masina aia numai economica nu e. In schimb Audi A2 cu motorul de 1.4 a fost surprinzatoare la capitolul consum. Daca nu te deranjeaza aspectul usor neortodox, poate fi o optiune f buna. Consum extraurban era undeva in jur de 5-5,2%, mers normal, fara aere de racer, consum urban (Cj) 8-9%.

De curiozitate, acesta e considerat un consum bun?

Edited by scutarovik, 28 March 2015 - 21:31.


#31
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Pt un motor pe benzina, un stil de condus normal (nici "racer", nici pensionareste) si intr-un oras cum e Cluj, e un consum decent, da.

#32
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 Carman2015, on 28 martie 2015 - 20:02, said:

daca e tot acelasi consum, de ce autourilitarele mici sunt diesel (caddy, doblo, si cele de 1.2 T gen transit etc.)? ca astea prin oras se folosesc...

Pentru simplul motiv ca sunt UTILITARE, adica masini cu care cari marfa, faci bani cu ele,si ai nevoie de motoare mai puternice, cu cuplu mai bun, practic ai nevoie de magari buni care sa traga de greutatea aia, daca ai pune benzinare ar consuma enorm de mult, dar aici vorbim de o masina de plimbare, daca ai face curse in tara ti-ar fi convenit sa mergi pe motorina, ai consum mic, dar sa stai in Bucuresti la ore de varf, sa toci motorina, crede-ma ca nu prea e convenabil.

#33
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

 Lowrider, on 28 martie 2015 - 21:38, said:

Pt un motor pe benzina, un stil de condus normal (nici "racer", nici pensionareste) si intr-un oras cum e Cluj, e un consum decent, da.


Mă faci să râd: am un consum sub 9%, SUV, 4X4, 2.0 L benzină aspirat, cauciucuri de iarnă, AC ON permanent, oraș 100%.

Edited by iladi, 28 March 2015 - 23:28.


#34
inx66

inx66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.01.2009

 Wess, on 28 martie 2015 - 18:30, said:

Un 6% mixt la 50/50 urban/extraurban m-ar coafa foarte bine. Posted Image

Logan 1,2 16v....de cand a dat caldura imi arata 5,4  consumul.

#35
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 iladi, on 28 martie 2015 - 23:27, said:

Mă faci să râd: am un consum sub 9%, SUV, 4X4, 2.0 L benzină aspirat, cauciucuri de iarnă, AC ON permanent, oraș 100%.

Si taximetristii au boala pe tine ca reusesti sa mergi mai subturat ca ei. Mai tunde-le.
Sau muta-te in Cluj si anunta-ne cand scoti sub 9 in traficul din orele de varf, nu noaptea la 3 (Floresti nu se pune).

#36
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

 Lowrider, on 28 martie 2015 - 23:43, said:

Si taximetristii au boala pe tine ca reusesti sa mergi mai subturat ca ei. Mai tunde-le.
Sau muta-te in Cluj si anunta-ne cand scoti sub 9 in traficul din orele de varf, nu noaptea la 3 (Floresti nu se pune).

Traseu de 4 km dus, 4 întors, zilnic, 8 am, 17 pm, bară la bară. Iarna nici nu mi se stinge becul de motor rece până la destinație. Poate sunt eu mai norocos, sau contează mașina, sau șoferul, sau poate Clujul are ceva mai aparte, tot ce se poate.
Mai bine te muți tu în Oradea, e mai ieftin :D

Edited by iladi, 28 March 2015 - 23:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate