Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 

Accident mortal pe autostrada! A1 Deva-Sibiu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
251 replies to this topic

#217
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Kidore, on 29 martie 2015 - 09:39, said:


Viteza? E okey 80 la ora avand in vedere ca aveam probleme la EGR (adica ,mai exact ,era limitat la turatie sa protejeze motorul)

Eu nu ti-am scris ceea ce ti-am scris ca tu sa te disculpi. Mi se rupe-n 14 mie.
Ala acolo e pus sa "judece", si poate face diferenta intre libertate si inchisoare.
Cei care spun ca iti da cu suspendare, nu stiu ce vorbesc. Daca ar fi asa in toate cazurile, ar fi lege si n-ar mai fi nevoie de judecator

Sunt multi care parcheaza noaptea pe banda de siguranta si sunt multi camionagii care circula noaptea. Si totusi la un asemenea scenariu nr de accidente nu e egal cu numerul de situatii
Pe mine m-ar interesa sa te las in libertate CE AI FACE TU DIFERIT ca accidentul sa nu se mai intample.
Daca tu vii si-mi spui, "nimic, ce dracu sa fac? mergeam cu viteza legala", cred c-as considera sa te trimit un pic la racoare pentru reflexii.
Tu stii cel mai bine ce s-a intamplat si sunt lucruri pe care nu le poti spune, sut de acord.
Nu uita ca procurorul vine cu probe.
Alea sunt,
locul accidentului
modul cum erau aia parcati
distanta de franare si estimarea vitezei
locul din care a inceput franarea raportat la loculin care a inceput accidentul, daca a inceput DUPA ce l-ai lovit pe gica, e clar ca ori dormeai ori aveai ochi-n telefon, dar atent la drum nu erai. chiar daca 80 era mult, franarea trebuia sa inceapa INAINTE de lovire

sunt amanunte, detalii, care sunt FAPTE, si combaterea lor nu te face decat sa te afunzi si mai mult.

Daca tu mergi si spui ca probele sunt minciuni si vii cu o alta alternativa de flash-uri in oglinda, camionagii care nu stiu ce au spus in statie, EGR etc, lucruri care nu pot fi verificate, iriti instanta
Ai fosrte mare grijanie la avocatul pe care-l alegi. Mergi la procuror si discuta cu el sa stii ce probe are, si baga capu-ntre urechi in fata lui, el monteaza dosarul. Nu in fata lui trebuie sa te aperi.
Si vino cu o alternativa la cum ai proceda de acum in colo pentru a evtia chestia asta.
Daca TU nu esti in stare sa eviti un accident la 80 care e limita, reduci viteza la limita la care poti evita, iti alegi o sljuba sa nu mai mergi noaptea, nu mai conduci pe autostrada, te faci politist sau pleci in Spania la capsuni
Judecatorului si societatii le trebuie o  garantie ca tu nu repeti ceea ce s-a mai intamplat.

 ARPA, on 28 martie 2015 - 23:33, said:

-oare tehnologic nu se poate face ceva folie cu substante chimice in ea ori parbrizul care sa absoarba din luminozitatea fazei lungi ca sa nu fi deranjat de farurile autovehiculelor care vin din fata ?si sa poti circula noaptea doar cu faza lunga .

din pacate, nu

#218
Kidore

Kidore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.05.2014
Sigur,asa am sa fac,oricum o sa tin topicul la curent cu ce se va intampla,normal ca e o lectie de viata pentru mine...

Sunt si multe chestii care m-au deranjat acolo...dar asta este fie ce o fi,merg mai departe...

Politia trebuia sa nu ,,tine'' nici cu unul nici cu altul!Nu trebuia sa ma faca criminal ,kamikaze ,etc.Baiatul alalalt ,in timp ce eu il tineam pe ala acolo jos,el culegea banii de pe autostrada,ca cica ii zburase lu ala din geaca,si a mai condamnat si medicii la spital ca avea 1000 sau 2000 euro la el ,si nu ii gaseste!
In masina politiei ,in drum spre spital,tot imi spunea domnu politist ,,O sa fie vai de capu tau,puscaria te mananca ,las ca vezi tu (pe un ton nu prea placut ).

Si cei de la SMURD,nu au putut sa il puna pe targa sau sa il intoarca sa il duca la spital,si politia nu a lasat pe nimieni sa traga masina mai in spate jumate de metru sa se poata desfasura!

Au ajuns in 6 minute pe ceas si operatiunea a durat 45 min....Din cate am inteles a avut un picior rupt si lovit putin la cap,dar a murit de la ceva hemoragie interna!

#219
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumãtor înrãit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

 tsunnami, on 29 martie 2015 - 15:57, said:


Sunt multi care parcheaza noaptea pe banda de siguranta ...
unde nene,ca-i interzis peste tot sa stationezi fara motiv pe banda de urgente?!

#220
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 19.03.2009

 Kidore, on 29 martie 2015 - 16:57, said:

In masina politiei ,in drum spre spital,tot imi spunea domnu politist ,,O sa fie vai de capu tau,puscaria te mananca ,las ca vezi tu (pe un ton nu prea placut ).
Dacă atât îi duce capul și pe ei... asta e psihologia lor: lătratul.

#221
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 12.07.2010

 tsunnami, on 29 martie 2015 - 15:57, said:



Noaptea, pe autostrada, parcheaza multi pe banda de urgenta?!? 80 km/h pe autostrada e prea mult??? Tu din ce negura a mintii ai mai aparut?

#222
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Bob493, on 29 martie 2015 - 20:34, said:


Noaptea, pe autostrada, parcheaza multi pe banda de urgenta?!? 80 km/h pe autostrada e prea mult??? Tu din ce negura a mintii ai mai aparut?

De fiecare data cand "intarziam" si mergeam noaptea, gaseam cam unu la fiecare suta de km, facand pipi sau dracu stie ce-o fi facand, sau in pana etc

80km/h nu e mult, dar pentru unii se dovesteste a fi. Tu ce zici? In cazul de fata a fost sau nu prea mult 80km/h?

Acu iti dai seama din ce negura a mintii am aparut?

 Kidore, on 29 martie 2015 - 16:57, said:


In masina politiei ,in drum spre spital,tot imi spunea domnu politist ,,O sa fie vai de capu tau,puscaria te mananca ,las ca vezi tu (pe un ton nu prea placut ).

Sunt oameni, au si ei sentimente, pana la urma ai provocat un accident
Bine, esti liber sa-i dai in judecata, dar nu cred ca esti in postura aia.

 Kidore, on 29 martie 2015 - 16:57, said:

Sigur,asa am sa fac,oricum o sa tin topicul la curent cu ce se va intampla,normal ca e o lectie de viata pentru mine...


Nu e interesant asta
Pentru tine insa 2 lucruri sunt importante acum:

1. Sa scapi cu suspendare
2. Data viitoare sa ai o abordare a condusului in asa fel incat situatii ca astea, sa le poti evita, iar daca tu crezi ca nu esti in stare, renunta la sportul asta

#223
Kidore

Kidore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.05.2014
De retinut...o sa continui tot cu asta...


#224
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 12.07.2010
tsunammi, cata spaga ai dat sa-ti iei permisul? Eu zic sa nu mai conducem deloc noaptea, ca nu se stie niciodata cand dam peste unul care doarme in mijlocul autostrazii, si il omoram, ca nu am rulat cu 20 la ora si nu am reusit sa-l evitam la timp. Posted Image

#225
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Bob493, on 29 martie 2015 - 21:42, said:

tsunammi, cata spaga ai dat sa-ti iei permisul? Eu zic sa nu mai conducem deloc noaptea, ca nu se stie niciodata cand dam peste unul care doarme in mijlocul autostrazii, si il omoram, ca nu am rulat cu 20 la ora si nu am reusit sa-l evitam la timp. Posted Image

Eu n-am accidentat pe nimeni, deci viteza cu care ma deplasez e sub limita de reactie
Sunt oameni care nu sunt in stare sa conduca. Asta nu inseamna ca toti nu sunt in stare sa conduca noaptea
Sunt oameni care conduc nesigur si la 80 si la 100

Tu ce sustii?
Ca e normal sa alergi cu 100 fara sa poti observa daca in fata ta este sau un obstacol? SI ma intrebi pe mine cata spaga am dat?
Eu cred ca e ceva in neregula cu tine.
Pe ceata tot cu 100 alergi? Ca si asa nu vezi...
Ia o hartie si scrie:
Daca ai vehicul in fata, urmaresti stopurile lui. Daca le observi, inseamna ca drumul intre tine si el este liber
Daca nu ai nimic in fata, mai folosesti si faza lunga, cat iti permite situatia.

Cu masina am circulat si cu 120 si cu 140, si eram sigur ca nu e nimic pe drum, cu motocicleta, nu pe autostrada n-am reusit mai mult de 60km/h sa merg in siguranta.

Te rog, lasa-ma in afara disctuiilor tale.
Eu am dat sfatul pentru baiatul asta si ce poate face sa-si amelioreze situatia.
Tu poti comenta la ceea ce am scris eu, ARGUMENTAND si fara jigniri

#226
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 12.07.2010
Gogule, nu stiu cum e in tara in care locuiesti tu, dar la noi, noaptea e caracterizata prin intuneric. Iar pe intuneric nu vezi la fel ca pe lumina, stiai? Dar asta nu inseamna ca o sa circul cu 15 la ora, pe autostrada, ca sa pot evita un eventual betiv care doarme in mijlocul drumului sau un cretin care sta la povesti langa masina stationata ilegal si fara semnalizare. Daca tu faci altfel, te sfatuiesc sa lasi autostrazile, ca nu sunt pentru tine. Foloseste cu incredere drumurile judetene, ca acolo mergi incet ca n-ai incotro, si nu deranjezi pe nimeni. De fapt, ce vorbesc eu aici? Stai acasa! Condu doar in intervalul 7 - 17, ca atunci e lumina si vizibilitate maxima.

#227
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Bob493, on 30 martie 2015 - 02:35, said:

Gogule, nu stiu cum e in tara in care locuiesti tu, dar la noi, noaptea e caracterizata prin intuneric. Iar pe intuneric nu vezi la fel ca pe lumina, stiai? Dar asta nu inseamna ca o sa circul cu 15 la ora, pe autostrada, ca sa pot evita un eventual betiv care doarme in mijlocul drumului sau un cretin care sta la povesti langa masina stationata ilegal si fara semnalizare. Daca tu faci altfel, te sfatuiesc sa lasi autostrazile, ca nu sunt pentru tine. Foloseste cu incredere drumurile judetene, ca acolo mergi incet ca n-ai incotro, si nu deranjezi pe nimeni. De fapt, ce vorbesc eu aici? Stai acasa! Condu doar in intervalul 7 - 17, ca atunci e lumina si vizibilitate maxima.

Sa inteleg ca vorbesti cu initiatorul topicului sau cu tatal tau?

caci ti-am scris:

 tsunnami, on 29 martie 2015 - 23:30, said:


Te rog, lasa-ma in afara disctuiilor tale.


#228
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 12.07.2010
Si daca mi-ai scris, ce? E forum liber. Daca scrii prostii, sunt liber sa ti le comentez. Nu-ti convine, ai optiunea ignore. Sau ai putea sa nu mai postezi prostii, da' cred ca asta e putin mai greu de facut.

#229
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Bob, eu am scris doar ca fiecare trebuie sa circule in limita lui de siguranta. Atat.
Daca circuli cu 80 si nu esti sigur pe tine, circuli mai incet. Nu am facut referire nici la tine nici la mine am atins doar pe initiator. Dupa care ai inceput sa jignesti si sa dezvolti chestia asta atribuindu-mi-o.
Am spus, LASA-MA in afara discutiei.
Daca ai sa-i dai un sfat baiatului, cum am facut eu, fa-o.
Pentru el nu conteaza ca eu sunt un sofer prost, iar pentru mine nu conteaza parerea ta despre mine.

Nici mie nu-mi place ca si tu lasi sa se inteleaga ca e normal sa ciruli cu viteza noaptea chia daca nu vezi si nu i sigur pe tine
Te-am intrebat, "si pe ceatza deasa tot la fel faci?", si n-ai raspuns, pentru ca noaptea te folosesti de alte repere care sa te asgure ca drumul in fata ta este liber, lux pe care nu-l ai la mersul bezmetic prin ceata.

Am fost mai clar?
E pace?

#230
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 12.07.2010
Nu, de fapt nu ai scris doar atat. Ai pus vina accidentului in carca soferului si il mai si intrebi, cu o superioritate stupida, 'ce a invatat' din asta? Daca pentru tine noapte e acelasi lucru cu ceata deasa, te sfatuiesc (din nou) sa-ti arzi permisul. Dupa mintea ta, cam ce viteza crezi ca trebuie sa ai, ca sa poti evita impactul cu o masina care stationeaza noaptea, cu luminile stinse, pe banda ta de mers? Asta presupunand ca nu esti genul de idiot/nesimtit care conduce noaptea non-stop cu faza lunga, deci il vezi doar cand intra in bataia celei scurte.

#231
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In alte tari se insista sa poti intotdeauna frina in spatiul pe care il vezi, din motive evidente (cautati "overdriving your headlights", nu, nu se refera la a-ti face farurile mai luminoase).

La 100 km/h o masina buna poate frina in 40m. La 80 km/h in mod normal frineaza nu in 80% din distanta aia ci in 64%. Nu e nici o rusine sa mergi cu 80 km/h. In US mult timp maximul pe orice autostrada sau strada de orice fel a fost cel mult, cel mult 55 mph (adica mai putin de 90 km/h). In conditiile in care US e mai mare decit Europa si motoarele de 4-6l sint la ordinea zilei (si pe vremurile alea benzina era semnificativ sub un dolar - galonul). Si nu au ca noi cai, carute, betivi, opriti de-aiurea nesemnalizati, etc pe strada.

#232
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,283
  • Înscris: 13.02.2004
@f300 cu un mic amendament...in conditii normale...daca masina franeaza de la 100Km/ora in 40m...distanta de franare in realitate este de aprox 100m (dupa primele 5 min de sofat...timpul de reactie creste la aprox 2-3 secunde...ba chiar mai mult in anumite situatii...iar la 100km/ora o masina parcurge arpox 27.7 m/sec

#233
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
2-3 secunde sau mai mult?! Doar daca esti coma de beat.

#234
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,283
  • Înscris: 13.02.2004
Zmeitate...chiar atat dureaza...si nu o spun eu...o studiile. Nu timpul de reactie de la identificarea evenimentului...aici ma refer la tot procesul...adica identificare evenimentului, decizia de reactie...si reactia...
http://www.visualexp...actiontime.html
http://www.webpages....eactionTime.htm
si sa-ti mai dau link-uri?
Nu confunda timpul de reactie a unui sofer alert (adica primele 30 secunde se sofat)...cu a unui sofat normal.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate