Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Viena.Ieftin.Se poate?

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#55
cetatean

cetatean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.01.2005
poate ajuta pe cineva. extrem de aproape ce centru, preturi pentru o camera dubla, de la 17/20 euro/noapte. ideal mai ales pentru studenti, dar nu numai (de la 9/12 euro pe noapte).

1. A&O Wien Stadthalle (aproape de Mariahilferstrasse)
2. A&O Wien Hauptbahnhof (aproape de Belvedere)

toate bune si vacanta placuta

#56
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Am facut eu o simulare acum pentru un cuplu pe la jumatea lui iunie iese vreo 180 euro /3 nopti.

#57
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postcetatean, on 04 iunie 2015 - 09:27, said:

poate ajuta pe cineva. extrem de aproape ce centru, preturi pentru o camera dubla, de la 17/20 euro/noapte. ideal mai ales pentru studenti, dar nu numai (de la 9/12 euro pe noapte).

1. A&O Wien Stadthalle (aproape de Mariahilferstrasse)
2. A&O Wien Hauptbahnhof (aproape de Belvedere)

toate bune si vacanta placuta

Adica cam cat o camera la un hotel normal....

#58
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postbogwol, on 10 iunie 2015 - 12:57, said:


Adica cam cat o camera la un hotel normal....

nu exista camera de hotel cu 19€ pe noapte, doar in afara vienei. A&O este defapt un hostel, camerele sunt minimal aranjate, dar pentru 1-2-3 nopti nu este problema, pentru durate mai lungi nu recomand.

#59
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postbusiness11, on 14 iunie 2015 - 20:04, said:

nu exista camera de hotel cu 19€ pe noapte, doar in afara vienei. A&O este defapt un hostel, camerele sunt minimal aranjate, dar pentru 1-2-3 nopti nu este problema, pentru durate mai lungi nu recomand.


Eu am senzatia ca in momentul in care incepi si faci rezervarea, pretul nu este chiar de 19 euro/noapte/camera cum sugereaza mesajul. Eu m-am uitat fugar, dar mie mi s-a parut ca pretul este pe noapte/pat iar camerele pot avea 5-6 paturi. Pretul de camera mi s-a parut ca incepe de la 40-60 euro (cum zicea si Atupi mai sus), ceea ce pentru o camera de hostel este f mult. Dar asta e doar opinia mea, fiecare fiind liber sa faca cum doreste.....

Edited by bogwol, 15 June 2015 - 09:47.


#60
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postbogwol, on 15 iunie 2015 - 09:46, said:

Eu am senzatia ca in momentul in care incepi si faci rezervarea, pretul nu este chiar de 19 euro/noapte/camera cum sugereaza mesajul. Eu m-am uitat fugar, dar mie mi s-a parut ca pretul este pe noapte/pat iar camerele pot avea 5-6 paturi. Pretul de camera mi s-a parut ca incepe de la 40-60 euro (cum zicea si Atupi mai sus), ceea ce pentru o camera de hostel este f mult. Dar asta e doar opinia mea, fiecare fiind liber sa faca cum doreste.....

pentru A&O ofera doua tipuri de cazare.

1. Tip Hostel:
- 4 pana la 6 paturi, preturi incepand de la 9eur pe noapte. Ideea este ca daca de exemplu sunteti doar 3, si luati o camera de 4 exista posibiltatea sa mai cazeze pe cineva in camera voastra gen un strain. Exista si posibilitatea sa blocati ultimul pat contra cost. Acest tip de hotel este un fel de camin cu paturi suprapuse, conditii foarte slabe. Hotel fara stele.

2. Tip Hotel:
- de 1 sau 2 persoane sau pentru familie (3-4 persoane), pretul incepe de la 17eur pe noapte. Aici ai paturi normale, ai niste conditii mai ok, dar tot este un hotel pe care nu il recomand pentru o excursie mai lunga. Pentru 2-3 zile nici o problema, dar mai mult nu.

Recomand alte hoteluri care costa 20€ pe noapte in plus dar cu conditii de 10 ori mai bune. (Ex. Hotel Amedia, face parte din grupul Best Western, se afla in sector 3 o zona cat de cat ok, si categorie de 4 stele).

#61
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postbusiness11, on 15 iunie 2015 - 13:28, said:


Recomand alte hoteluri care costa 20€ pe noapte in plus dar cu conditii de 10 ori mai bune. (Ex. Hotel Amedia, face parte din grupul Best Western, se afla in sector 3 o zona cat de cat ok, si categorie de 4 stele).

Cu tot respectul, dar tu verific recomadarile pe care le faci? Am intrat pe Amedia si pentru 6 zile la inceputul lui iulie imi da un pret de 466 Euro, ceea ce conduce la un pret pe noapte de aprox 78 euro. De la 20 Euro cat spui tu pana la aproape 80 eruo e cale lunga ... doar de vreo 4 ori mai mare.

#62
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postbogwol, on 15 iunie 2015 - 14:49, said:



Cu tot respectul, dar tu verific recomadarile pe care le faci? Am intrat pe Amedia si pentru 6 zile la inceputul lui iulie imi da un pret de 466 Euro, ceea ce conduce la un pret pe noapte de aprox 78 euro. De la 20 Euro cat spui tu pana la aproape 80 eruo e cale lunga ... doar de vreo 4 ori mai mare.

Cred ca a scris "20 e pe noapte in plus".

#63
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdenky, on 18 iunie 2015 - 06:55, said:

Cred ca a scris "20 e pe noapte in plus".
Ai dreptate, mi-a scapat mie. Totalul ar fi de 40E . Atunci diferenta nu este "decat" de 2 ori (sau in cifre clare de "doar" 40 euro/noapte in plus fata de recomandare).

#64
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Depinde de bugetul fiecaruia. Hostelurile sunt in general pentru tineret(studenti) sau oameni care vor sa viziteze un oras cu buget de cazare foarte redus. Stiu persoane care se cazeaza in hosteluri si calatoresc mult mai multe zile pe an decat mine in aprox aceeasi suma de bani. Le permite si timpul.

Ideea e ca nu as spune "nu recomand", ci e vorba de alegeri, cat alege fiecare sa plateasca pe cazare. E bine ca exista variante diverse, pentru toata lumea.

#65
aton

aton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 22.06.2008
Puteti incerca sa va luati cazarea cu 2 zile inainte sa ajungeti in Viena si gasiti oferte la 40 de euro/noapte. Eu asa am procedat si am gasit de fiecare data. Anu trecut am stat la Hotel Arpi la vreo 4-5  minute de mers pe jos fata de primarie, ba chiar am avut si parcare gratuita langa hotel. Bine, la mine e un caz diferit pentru ca lucrand pe proiecte nu-mi pot planifica vacantele cu luni de zile in avans. Io zic sa cercetati.

#66
Altass

Altass

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.03.2015
Până la urmă am fost la Viena...îmi cer scuze că nu am mai scris. Am aflat pe propia piele că oricât de ieftin ar fi să vizitezi Viena, tot e scump...

#67
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
si acum ca ne-ai facut curiosi, povesteste-ne, cum a fost? :)

#68
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005
Buna, am o rugăminte ! Săptămâna viitoare voi fi in Viena. O sa călătorim cu masina personala, 2 adulti si un copil. Va rog frumos sa îmi recomandati o pensiune aproximativ 60 de euro/ noapte, de la care as putea pleca sa vizităm orasul, chiar si cu masina din dotare o bucata de drum.

Multumesc anticipat.

#69
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostCroconelu, on 13 august 2015 - 18:22, said:

Buna, am o rugăminte ! Săptămâna viitoare voi fi in Viena. O sa călătorim cu masina personala, 2 adulti si un copil. Va rog frumos sa îmi recomandati o pensiune aproximativ 60 de euro/ noapte, de la care as putea pleca sa vizităm orasul, chiar si cu masina din dotare o bucata de drum.

Multumesc anticipat.


Orinde ar fi cazarea, iti recomand sa fie in apropierea unei statii de mijloc de transport in comun. In Viena se circula excelent cu transportul in comun. De asemenea, NU iti recomand sa te deplasezi in oras cu masina personala: locuri de parcare gratuite pe care le gasesti cu greu, locuri de parcare cu plata destul de scumpe (in Salzburg am platit 15-18 euro pt cca 4 ore stationare, probabil si in Viena e cam la fel) cu exceptia Park&ride (parca 3 euro/zi) dar care de obicei sunt pe la periferie....

#70
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009

View PostCroconelu, on 13 august 2015 - 18:22, said:

Buna, am o rugăminte ! Săptămâna viitoare voi fi in Viena. O sa călătorim cu masina personala, 2 adulti si un copil. Va rog frumos sa îmi recomandati o pensiune aproximativ 60 de euro/ noapte, de la care as putea pleca sa vizităm orasul, chiar si cu masina din dotare o bucata de drum.

Multumesc anticipat.

Noi am stat in toamna aici. S-a scris mult pe forum despre ea, e "pensiunea romanilor". Conditii foarte bune, mic dejun indestulator, un mare avantaj fiind ca patronul si administratorul sunt romani si te pot indruma mult mai usor. Plecam zilnic cu masina (cam 15-20 de minute), o lasam intr-un Park&Ride recomandat de gazda, construit chiar pe o statie de metrou - parca linia U3. De acolo, metroul va duce unde vreti.. Mie mi s-a parut o varianta foarte buna, dupa o zi de colindat prin oras sa te intorci intr-un loc linistit unde sa te poti relaxa pana a doua zi.. De cateva ori am mancat la restaurantul din sat, mancare foarte buna, portii uriase, preturi decente.. Chiar daca ei nu vorbeau engleza si noi nu vorbeam germana, am reusit sa ne intelegem perfect..

#71
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Poti incerca airbnb.com inchiriere apartamente in regim hotelier. Am folosit acest site in Bucuresti, Budapesta si Ljublijana si am fost extrem de multumit detalii pe ****.ro - aida apartament (nu sunt lasat sa pun link-ul nu stiu de ce, vreau sa dau un sfat folositor colegilor de forum nu sa fac reclama).

#72
sageata77

sageata77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.07.2014
Cel mai bun hotel  și aproape de centru cu parcare și tot ce vrei , e a&o hotels

Sunt 2 în  viena

Camerele ultra mobilate! curățenie maxima , și super preturi după părerea mea, la hotel, ca, au și varianta de hostel cu 17 euro pe noapte (un pat).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate