Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Viena.Ieftin.Se poate?

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostAltass, on 26 martie 2015 - 23:12, said:

Buget?Eu speram să nu fie mai mult de 40 euro/noapte..adică nu știu de ce unii au plăcerea să cheltuie cât mai mult când merg în vacanță.Asta îi face să se simtă mai bine?Eu unul nu îmi permit momentan mai mult..mă gândeam să merg la Viena că nu am mai fost niciodată dar decât să îmi vând apartamentul ca să îmi permit să stau o săptămână la Viena mai bine merg undeva la Brașov sau Sibiu..e foarte frumos și nu trebuie apoi să muncesc un an să plătesc datoriile..

Si sarac si cu pretentii e o vorba romaneasca ...

#38
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Posttablagiu_xxx, on 27 martie 2015 - 09:47, said:

Si sarac si cu pretentii e o vorba romaneasca ...


Corect. Si o completare: cred ca in afara de Bulgaria, nu prea gasesti multe locuri in Europa unde poti sta cu 40 euro 2 persoane o noapte. Cred ca si daca te duci cu cortul, tot te costa 10-15 euro/noapte...

Edited by bogwol, 27 March 2015 - 11:19.


#39
Altass

Altass

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.03.2015
Ok,nu sufăr de complexul turistului român căruia îi pute România după ce a fost la Viena..am auzit pe mulți spunând că anumite zone montane de pe la noi sunt mult mai frumoase decât ce e în Austria..eu de exemplu am fost plăcut impresionat de Cluj(să nu ziceți că și Cluju-i nașpa pentru că e în interiorul României)..În România(și Bulgaria)nu am dat niciodată peste 80 lei sau echivalentul a 80 lei pe noapte,în condiții bune..ca fapt divers,la aceiași bani,în România condiții ceva mai bune ca în Bulgaria..
Dar asta e o altă discuție,.despre hostel ce părere aveți?Știți ceva decent?

#40
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,430
  • Înscris: 29.04.2008
Păi atunci mergi la Cluj, ce cauți la Viena? Și așa avem un coleg de forum care consideră Clujul buricul universului cunoscut îl faci și pe el fericit și tu ieși ieftin.

http://en.wikipedia.org/wiki/Vienna citești și te-ai scos, poze de pe net, gratis. Mama lor, la bulgari era mai ieftin.

#41
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostAltass, on 27 martie 2015 - 23:35, said:

Ok,nu sufăr de complexul turistului român căruia îi pute România după ce a fost la Viena..am auzit pe mulți spunând că anumite zone montane de pe la noi sunt mult mai frumoase decât ce e în Austria..eu de exemplu am fost plăcut impresionat de Cluj(să nu ziceți că și Cluju-i nașpa pentru că e în interiorul României)..În România(și Bulgaria)nu am dat niciodată peste 80 lei sau echivalentul a 80 lei pe noapte,în condiții bune..ca fapt divers,la aceiași bani,în România condiții ceva mai bune ca în Bulgaria..
Dar asta e o altă discuție,.despre hostel ce părere aveți?Știți ceva decent?

Fata de muntii din centrul Vienei, sunt de acord, ai nostri is mai frumosi. Chiar si asa, plini de peturi si defrisati salbatic.
On topic: pe langa booking, poti cauta si pe tiscover.

#42
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostAltass, on 27 martie 2015 - 23:35, said:

Ok,nu sufăr de complexul turistului român căruia îi pute România după ce a fost la Viena..am auzit pe mulți spunând că anumite zone montane de pe la noi sunt mult mai frumoase decât ce e în Austria..eu de exemplu am fost plăcut impresionat de Cluj(să nu ziceți că și Cluju-i nașpa pentru că e în interiorul României)..În România(și Bulgaria)nu am dat niciodată peste 80 lei sau echivalentul a 80 lei pe noapte,în condiții bune..ca fapt divers,la aceiași bani,în România condiții ceva mai bune ca în Bulgaria..
Dar asta e o altă discuție,.despre hostel ce părere aveți?Știți ceva decent?
S-au pus cu tunurile pe tine, dar ti-o meriti putintel. Mai simplu, nu te mai complica sa cauti cazari, decat sa te duci sa suferi prin Viena la un buget imposibil mai bine bati cararile patriei. Sub 120 euro/zi/2 pers pentru cazare(dubla cu baie in camera)+masa+transport in comun nu iesi nici sa stai in cap. Daca pui si avionul plus vizitele la obiective, pentru cele minim 4 nopti pe care le vrei nu ai cum sa te scoti sub 850-900 euro. Daca ai banii astia, incepi sa cauti. Daca nu, dupa cum spui Sibiu-Brasov. Sau pentru romantism rustic si privit indelung in ochii consoartei tavalit pe o capita de fan, la 80 lei cazare pe noapte mergi in Bucovona sau Maramures. Mai pui inca 80 lei/zi si mananci de te spargi la aceleasi pensiuni.
Life is beautiful!Posted Image

Edited by nniki, 28 March 2015 - 12:31.


#43
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Eu am stat la Hotel Kolbeck, in zona Favoriten, foarte aproape de metrou (10-15 minute pana in centru), vad ca au acum camere duble pt. la vara la 50 Euro, raport corect calitate-pret, pt. Viena.
http://www.booking.c...ht_room=7025606.
Sau vezi cautarea, dupa pret, de pe booking, cu hoteluri ce au duble incepand de la 44 Euro, deci aproape de bugetul tau:
http://www.booking.c...r=price_for_two

Edited by nickro, 28 March 2015 - 23:21.


#44
adelmina

adelmina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 03.12.2007

View PostAltass, on 27 martie 2015 - 23:35, said:

Ok,nu sufăr de complexul turistului român căruia îi pute România după ce a fost la Viena..am auzit pe mulți spunând că anumite zone montane de pe la noi sunt mult mai frumoase decât ce e în Austria..eu de exemplu am fost plăcut impresionat de Cluj(să nu ziceți că și Cluju-i nașpa pentru că e în interiorul României)..În România(și Bulgaria)nu am dat niciodată peste 80 lei sau echivalentul a 80 lei pe noapte,în condiții bune..ca fapt divers,la aceiași bani,în România condiții ceva mai bune ca în Bulgaria..
Dar asta e o altă discuție,.despre hostel ce părere aveți?Știți ceva decent?



Am facut o simulare la intamplare pe Yeego.com., pt. 5 nopti, din 18 iunie. Am gasit: Allegro Hotel, 54e/cam., cu mic dejun, Amedia Hotel Vienna, 53e, fara mic dejun, Arion Cityhotel, 56e, cu mic dejun, Airo Wien (testat de noi si pomenit si de altcineva tot aici), 47 e cu mic dejun. Pe Austrian Airlines, un bilet de avion dus-intors este 109 e. Plecare, evident, din 18 iunie, retur dupa 5 nopti. Mesele pot fi " incropite " din ce va cumparati din magazinele lor, poate mai ieftin ca la noi si cu siguranta, mai bun: sunca/mezeluri, branzeturi, conserve, etc.
Sper ca am fost de ajutor.

#45
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011
Io am sta la pensiunea de la marginea Vienei, de care se vorbeste mai sus. 40 de ieuroi pe noapte cu mic dejun, mancai de te frecai pe burta la sfarsit. 15 minute cu masina pana-n centru si, garantat, ponturi primite de parcare free. Deci, la un calcul sumar, 40 de euro patul si haleala de dimineata pentru doi, plus vreo 5 litri de motorina mai ieftina decat la noi, ma ducea la vreo 50 de ieuroi zilnic.

Ii bine pentru initiator?

#46
Altass

Altass

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.03.2015
Mulțumesc pentru sugestii,dacă mergeam cu mașina poate stăteam la Lucinel..la 33 de euro sau 40 dubla..Așa cred că o să încercăm să căutăm la fața locului dacă mergem.
Întrebare..pensiunea lui Lucinel e în Viena sau în afară?Adică..de acolo se poate ajunge în oraș,în centru cu ceva..autobuz,metrou,tren,orice?

#47
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View PostAltass, on 31 martie 2015 - 22:25, said:

Mulțumesc pentru sugestii,dacă mergeam cu mașina poate stăteam la Lucinel..la 33 de euro sau 40 dubla..Așa cred că o să încercăm să căutăm la fața locului dacă mergem.
Întrebare..pensiunea lui Lucinel e în Viena sau în afară?Adică..de acolo se poate ajunge în oraș,în centru cu ceva..autobuz,metrou,tren,orice?

Pensiunea nu este in centru, dupa cum scria <nemuriciu>: „15 minute cu masina pana-n centru“. Dar aveti cu ce sa ajungeti in centru:

Attached File  ptr_VIENA.jpg   131.5K   67 downloads

Eu am numarat 2 statii de la aeroport si vreo 10 din centru.




(http://viennasapartm...c-transport.png)

#48
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View PostAltass, on 31 martie 2015 - 22:25, said:

Așa cred că o să încercăm să căutăm la fața locului dacă mergem.

Asta nu cred ca e o idee prea buna. Procedura e ok pentru zona montana a Austriei, unde se merge la centrul de informare turistica si se gaseste cazare. Insa in Viena nu mi se pare indicata - veti merge cu valizele din hotel in hotel intreband de camere? Pretul la receptie de obicei e dublu fata de cel de pe Booking.

#49
monavadan

monavadan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.04.2009
salut .incearca cazare la adelina manescu adresa de yahoo [email protected]
are bloc de apartamente ,are si site ,cam 5 statii de tramvai pina in centru ,si era si metrou aproape .zona linistita ,pretul nu-l mai stiu
http://www.cazare-vi...le-noastre.html
si poti negocia pretul la cazare

Edited by monavadan, 01 April 2015 - 17:56.


#50
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007
Noi am stat la Hotel Geblergasse. Decent: curat, ieftin, nu departe de centru. Am facut o simulare acum (18-23 iunie) si mi-a rezultat un pret de 238 euro pentru 5 nopti, ceea ce mi se pare ok.

#51
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006
eu o sa merg sapt viitoare in viena si stau la pension madara (151 E/3 nopti cu mic dejun). cu parcarea sper sa o rezolv cumva prin zona. e aproape de centru, nu cred ca e nevoie de metrou (sunt vreo 2 km). metrou o sa iau pt a merge la donauturm (banuiesc ca turnul dunarii se traduce) si cu masina o sa merg la gradina zoologica si palatul schonbrunn.

#52
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostAltass, on 24 martie 2015 - 15:48, said:

Bună ziua!
În luna iunie aș vrea să merg câteva nopți cu cineva la Viena,măcar 4-6 nopți.Încă nu ne-am hotărât cu ce să plecă,mprobabil cel mai ieftin e cu trenul.
Am încercat să caut pe net informații,hoteluri,dar nu prea m-am descurcat.
Aș dori să îmi recomandați,cei care ați mai fost,o cazare sigură.Nu avem un buget prea mare,vrem doar să vizităm orașul și am prefera să dormim undeva aproape de centru ca să nu pierdem vremea prin mijloace de transport în comun,dar până la urmă nu contează.Sunt și hosteluri,dar am prefera o cameră dublă,cu două locuri,nu am vrea să stăm cu necunoscuți în cameră,ca la căminul studențesc..
https://www.airbnb.c...&ss_id=04nax3fh

https://www.roomoram...price=55&page=1

Io văd cameră cu 34$: https://www.airbnb.c...guests=2&s=ZqZZ adică 30 de euro. N-o fi în buricul Vienei dar transportul în comun este foarte dezvoltat.

Belete dă avion sunt de la 463 de lei: http://www.skyscanne...led=false&rtn=1 deci mai ieftin decât cu trenul sau chiar și cu autocarul.

Concluzie: da, se poate și ieftin dar trebuie să reduci din pretenții

Edited by neur0, 06 May 2015 - 11:46.


#53
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,835
  • Înscris: 13.07.2011

View Postneur0, on 06 mai 2015 - 11:27, said:

https://www.airbnb.c...&ss_id=04nax3fh

https://www.roomoram...price=55&page=1

Io văd cameră cu 34$: https://www.airbnb.c...guests=2&s=ZqZZ adică 30 de euro. N-o fi în buricul Vienei dar transportul în comun este foarte dezvoltat.

Belete dă avion sunt de la 463 de lei: http://www.skyscanne...led=false&rtn=1 deci mai ieftin decât cu trenul sau chiar și cu autocarul.

Concluzie: da, se poate și ieftin dar trebuie să reduci din pretenții

la airbnb trebuie sa ai grija, ca nu stii unde ajungi. plus ca este posibil sa dormi intr-un apartament unde sunt cazati mai multi oameni.

Iti recomand sa cauti pe booking.com, gasesti cele mai bune preturi sau cauti pe saituri de specific unde poti gasi 3-4 zile chiar si cu 80€ pe persoana (pt mai multe info, PN).

Transport iti recomand cu avionul, este cel mai avantajos si rapid, preturi gasesti incepand cu 50€/directie (in functie de data cumparari).

succes.

#54
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Cautati, oameni buni, si pe tiscover, pt austria.  Cel mai bine e direct la proprietar, pe site-ul lor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate