Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Viena.Ieftin.Se poate?

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
gsmcomputer

gsmcomputer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.08.2007
Eu la acestia am stat si in nordul Vienei si in sud in 2007,2008 si 2012 si a fost ok,mic dejun bufet suedez,acum vad ca s-au marit tarifele, atunci era in jur de 39e camera dubla si era mai curat in nord decat in sud.Cu masina am facut undeva in jur de 15 minute de la ei pana in centru.Toate cele bune

#20
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postcatalina1, on 24 martie 2015 - 16:22, said:

Ce treaba are airbnb cu caminele? Sa caute bine acolo, ca sigur iese mai bine decat la hotel, chiar daca selecteaza doar variantele singur in apartament. Plus ca economisesti din banii de mancare, mananci la restaurant doar cand vrei, nu de nu stiu cate ori pe zi pentru ca nu ai alternativa.
Eu am stat prin ei de cateva ori, chestii alese pe spranceana, numai un hotel de 5 stele ar fi iesit peste calitativ. Si mai si simti altfel orasul asa.

Airbnb nu e chestia aia unde iti pui apartamentul la bataie si iei in gazda diversi indivizi? Dupa parerea mea, in gazda ≠ intimitate. Si oricum, am aruncat o privire pe site si cea mai ieftina varianta in iunie, in zona centrala, e asta:

[ https://a1.muscache.com/ic/pictures/59186023/a7f5d9ff_original.jpg?interpolation=lanczos-none&size=xx_large&output-format=jpg&output-quality=70 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

67 $/noapte

Edited by Bob493, 24 March 2015 - 16:30.


#21
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postjoseph_lacroix, on 24 martie 2015 - 16:23, said:

voi nu intelegeti ca omul vrea sa isi ia consoarta si sa stea intr-un loc linistit si sa se...... ( ...) .trebuie sa va faca un desen?

Chiar un desen nu, da' macar o schita, o poza, n-ar strica,...sa ne alegem si noi cu ceva...

Posted Image


@initiator- spune un buget sa vedem cum stai. Sau mai bine spus cat de rau stai, cat vrei sa te intinzi. Apoi facem propuneri concrete in limita bujetului.
In Zentrum e greu. Doar daca te cazeaza parintii de la Stephansdom in parohia lor.
Mergi spre periferie, preturile sunt mult mai ok. Cu U-bahnul ( metrou ) ajungi rapid oriunde.

Zi-i bujetu': cat esti dispus sa dai pe noapte de persoana ?

Edited by sylvius, 24 March 2015 - 16:56.


#22
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007

View Postjoseph_lacroix, on 24 martie 2015 - 16:23, said:

voi nu intelegeti ca omul vrea sa isi ia consoarta si sa stea intr-un loc linistit si sa se...... pana nu mai pot, iar cand fac pauza sa se duca la ceva shoping si vizitat 2-3 cladiri.trebuie sa va faca un desen?

Si alta modalitate de a da consoarta pe spate n-a gasit decat sa bata o mie si ceva de km si sa cheltuie cate sute de euroi ?? Cam scump romantismul din ziua de azi Posted Image

#23
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011

View PostBob493, on 24 martie 2015 - 16:29, said:

Airbnb nu e chestia aia unde iti pui apartamentul la bataie si iei in gazda diversi indivizi? Dupa parerea mea, in gazda ≠ intimitate. Si oricum, am aruncat o privire pe site si cea mai ieftina varianta in iunie, in zona centrala, e asta:
Sunt si destule apartamente in care stai tu singur, eu doar asa am stat.
Trebuie urmarit, in general e semnificativ mai ieftin decat la hotel (aceeasi zona, conditii asemanatoare). Bine, acum cateva luni se iesea mult mai bine, ca astia si-au pastrat preturile in dolari :)

#24
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View PostAltass, on 24 martie 2015 - 15:48, said:

aș vrea să merg câteva nopți cu cineva la Viena
Depinde de acel cineva... :)
Incearca pe booking.com

#25
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Iar pentru transport caută Red Ticket de la Austrian, 109 euro/persoană dus-întors cu toate taxele.

#26
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Cazarile le faci pe booking.com

Schimbi in stanga cautarea , dai eventual pe pret http://www.booking.c...r=price_for_two

#27
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Incearca la Wombats Hostel. Au vreo 2 sau 3 locatii in Viena si au si camere pt 2 persoane.
Cel de la Naschmarkt are si o parcare P+R in apropiere, 2 statii de tramvai daca-mi amintesc bine si platesti in jur 17 euro/sapt sau vreo 3 euro/zi, cum iti convine mai mult.
Daca mai e barmanita blonda jos la bar, musai sa-ti faca un Zombie. Tipa il face exact cum trebuie, dupa reteta, nu se zgarceste la turnat alcool. O sa-ti zbarnaie urechile dupa ce-l bei.

Edited by Lowrider, 24 March 2015 - 18:27.


#28
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005

View PostBob493, on 24 martie 2015 - 16:06, said:

Cum si in ce conditii ai facut rezervarea? Nu de alta, dar pe booking imi da un tarif de 100 de euro/noapte.


Eu am pus acum de pe 7pe 8 Iunie si da 180 Lei.
Am facut rezervarea prin Booking dar in Ianuarie am fost.

#29
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postcristiandrei, on 24 martie 2015 - 19:55, said:


Eu am pus acum de pe 7pe 8 Iunie si da 180 Lei.
Am facut rezervarea prin Booking dar in Ianuarie am fost.

A intrat 'oferta inteligenta'. Cand m-am uitat mai devreme era 100 de euro.

#30
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005
Pai daca ai buget redus cam trebuie sa te orientezi, nu? :)

#31
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Queens Apartments - la 4 statii de centru si 200 m de metrou - 188 euro 4 zile camera mica cu MD
Hotel ViennArt am Museumsquartier - 4 stele in centrul centrului 260 euro 4 zile fara MD
Ambele sunt ieftine pentru ce ofera...

#32
Altass

Altass

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.03.2015
Buget?Eu speram să nu fie mai mult de 40 euro/noapte..adică nu știu de ce unii au plăcerea să cheltuie cât mai mult când merg în vacanță.Asta îi face să se simtă mai bine?Eu unul nu îmi permit momentan mai mult..mă gândeam să merg la Viena că nu am mai fost niciodată dar decât să îmi vând apartamentul ca să îmi permit să stau o săptămână la Viena mai bine merg undeva la Brașov sau Sibiu..e foarte frumos și nu trebuie apoi să muncesc un an să plătesc datoriile..

#33
traby

traby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 13.06.2008
exact 40 euroi sau 160-170 lei m-am cazat la Brasov,deci ce pretentii ai in banii astia la Viena???Si nu...nu e  foarte frumos la Sibiu si Brasov cand vi de la Viena,nu ti se mai pare cine stie ce,defapt abia atunci realizezi ce kakarete de orase urate avem comparat cu Viena,sa ma scuze sibienii si brasovenii,dar asta e realitatea.Fa un efort si mergi in capitala Austriei,merita toti banii!!!

Edited by traby, 27 March 2015 - 02:12.


#34
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostAltass, on 26 martie 2015 - 23:12, said:

Buget?Eu speram să nu fie mai mult de 40 euro/noapte..adică nu știu de ce unii au plăcerea să cheltuie cât mai mult când merg în vacanță.Asta îi face să se simtă mai bine?Eu unul nu îmi permit momentan mai mult..mă gândeam să merg la Viena că nu am mai fost niciodată dar decât să îmi vând apartamentul ca să îmi permit să stau o săptămână la Viena mai bine merg undeva la Brașov sau Sibiu..e foarte frumos și nu trebuie apoi să muncesc un an să plătesc datoriile..


Faptul ca tu nu iti permiti mai mult de 40 Euro/camera nu inseamna ca ceilalti se lafaie intr-un lux pe care tu nu il intelegi. Pur si simplu acestea sunt preturile, fie ca iti convine sau nu. In concluzie, daca nu ai posibilitati, mai bine stai acasa sau te duci undeva unde iti permiti acest pret (desi am destul de mari indoieli ca si in Romania gasesti multe oferte, in zone interesnate, la acest pret si care sa aiba inclus si micul dejun). Ca experienta personala (vreo 6-7 concedii prin Austria), deja e bine daca gasesti camera pe la 55-60 euro la pensiuni, prin satucele din zona de munte. La Viena, cel mai mic pret (gasit de mine) la un hotel in luna noiembrie a anului trecut a fost de la 60 euro in sus. Preturile au crescut cred cu 20-30% fata de 2006-2007.

O curiozitate: daca nu iti permiti un pret mai mare pe camera, cam ce intentionezi sa faci in Viena? Orice intrare la un obiectiv mai important e in medie de cel putin 10 euro/persoana. O masa la un restaurant de cartier este de cca 30-40 euro pentru 2 persoane. Biletul pt mijloacele de transport este de (cred) aproape 2 euro/ calatorie/ persoana sau de 16,5 euro/abonament/ persoana/saptamana. Toate aceste costuri le-ai luat in calcul? Sau vrei doar sa te plimbi prin Viena fara sa vizitezi nimic? E drept ca poti sa mananci Durum cu 4 euro, dar parca nu merge sa mananci o saptamana doar asta...

#35
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
http://www.cazare-au...returi/#menubar
Pensiunea domnului  Lucian o mai stiti ?

#36
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postd-ardeleanu, on 27 martie 2015 - 09:03, said:

http://www.cazare-au...returi/#menubar
Pensiunea domnului  Lucian o mai stiti ?

Nici aia nu se incadreaza in buget (cea mai ieftina e cu 41 euro cu MD inclus) plus ca e in afara Vienei si te costa transportul + timp. Pana la urma si acolo ajungi cam tot la echivalentul unei camere de 60 euro din oras...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate