Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Totul despre TV Panasonic AS640

- - - - -
  • Please log in to reply
331 replies to this topic

#199
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Am luat ochelari Samsung, http://www.altex.ro/...g-ssg-p51002-xc, merg fara probleme.

Intrebarea este: voua tot asa vi se vede un pic fugita imaginea 3D de fundal? E de la film, setari sau atat poate tv-ul?
Eventual daca puteti sa-mi recomandati un film 3D care se vede bine.
Multumesc.

#200
dani_crisan2006

dani_crisan2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.12.2007

View Post2Fst4U, on 29 iunie 2015 - 08:39, said:

Am luat ochelari Samsung, http://www.altex.ro/...g-ssg-p51002-xc, merg fara probleme.

Intrebarea este: voua tot asa vi se vede un pic fugita imaginea 3D de fundal? E de la film, setari sau atat poate tv-ul?
Eventual daca puteti sa-mi recomandati un film 3D care se vede bine.
Multumesc.

salut. asta scrie pe trustedreviews  si cred ca despre asta e vorba:

Panasonic TX-48AS640: 3D Picture Quality

The 48AS640 is a mixed bag with 3D. In the plus column the amount of detail evident with 3D Blu-rays is strong, clearly illustrating the difference between its active and rival passive 3D systems. There’s no jaggedness or line noise around contoured edges or over small bright objects, either.
Pictures looks bright, colourful and naturally toned despite the dimming effect of the active shutter glasses too, and the sense of depth is nicely handled thanks to the combination of the brightness with some good contrast handling.

However, pictures suffer quite conspicuously with crosstalk double ghosting noise over objects in the mid and far distance.

We also felt more aware of the flickering of the active shutter glasses than we often do these days, especially if we tried to watch 3D with any light in the room. And finally the need to drive the picture quite brightly for 3D means that during dark scenes you can sometimes clearly see the backlight clouding noted - but avoidable - with 2D viewing.

#201
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Exact!
Ciudat este ca nu se manifesta tot timpul, deci inclin sa cred ca este si din cauza film-ului.

"Palpaitul" nu este evident decat pe setarea Medie a Intelligent Frame Creation. Pe Minim, Maxim sau Off nu este sesizabil.

#202
alin0405

alin0405

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.11.2008
Aceasta este limita 3D-ului activ...cum inclini capul sau nu stai exact in fata ecranului, imaginea se strica nu poti avea calitatea celui pasiv.. chiar daca unii spun ca rezolutia este jumatate! Trebuie sa faci compromis ...ori 3D bun ori calitate imagine buna!
Personal nu am putut viziona un film intreg pe nici un televizor cu 3D activ... poate sunt eu mai sensibil la ochi!...cu toate acestea am luat Panasonic pt imaginea lui 2D!

#203
alin0405

alin0405

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.11.2008

View Postsosob, on 26 iunie 2015 - 15:53, said:


aveti ceva setari personalizate pt vizionare filme?ca eu ma uit pe true cinema,cu ifc pe minim si restul pe off
Dupa ce l-am butonat cateva luni...concluzia mea este urmatoare:
1. cel mai clar ziua se vede pe modul dinamic, culoare temperatura Normal , cu IFC la maxim, Backlight 95 si Contrastul si Claritatea la 85 dar cu Sezorul de lumina activat ca sa nu mai schim setarile seara, restul tot dezactivat. Pacat ca aici nu se poate umbla la setari avansate,  am umblat un pic la nuanta -3 pt un pic de rosu un plus.
2. Culorile foarte bune se obtin pe modurile Cinema, True Cinema si Particularizat cu setarile de pe prima pagina postate de @robertfelix sau  @D3m0s. care duce mai mult cu imaginea presetate de la Sony!
La fel si aici tin restul setarilor cele de sus dar imaginea nu are adancimea si contrastul de pe Dinamic!
Poate unii ma injura dar dupa ce m-am obisnuit cu IFC la maxim , nu mai pot cu el pe minim, vad orice miscare sacadata si imaginea parca nu mai are adancime!

#204
sosob

sosob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 24.03.2014

View Postalin0405, on 29 iunie 2015 - 12:36, said:

Dupa ce l-am butonat cateva luni...concluzia mea este urmatoare:
1. cel mai clar ziua se vede pe modul dinamic, culoare temperatura Normal , cu IFC la maxim, Backlight 95 si Contrastul si Claritatea la 85 dar cu Sezorul de lumina activat ca sa nu mai schim setarile seara, restul tot dezactivat. Pacat ca aici nu se poate umbla la setari avansate,  am umblat un pic la nuanta -3 pt un pic de rosu un plus.
2. Culorile foarte bune se obtin pe modurile Cinema, True Cinema si Particularizat cu setarile de pe prima pagina postate de @robertfelix sau  @D3m0s. care duce mai mult cu imaginea presetate de la Sony!
La fel si aici tin restul setarilor cele de sus dar imaginea nu are adancimea si contrastul de pe Dinamic!
Poate unii ma injura dar dupa ce m-am obisnuit cu IFC la maxim , nu mai pot cu el pe minim, vad orice miscare sacadata si imaginea parca nu mai are adancime!
adevarul e ca niciodata nu am folosit alte setari la tv decat in modul cinema.cand am sa ajung acasa am sa dau de curiozitate pe modul dinamic,sa vad,imi arde retina:))Nu vad de ce unii te-ar injura,la urma urmei fiecare are dreptul de a viziona cum ii place

am citi pe net ca toti ochelarii care emit prin RF sunt compatibili,atunci de ce naiba eu ochelarii de la sony nu ii pot conecta la panasonic?oare nu fac ceva bine,ca sincer nu as da bani pe ochelari daca as putea sa ii folosesc pe cei de la sony

#205
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View Postalin0405, on 29 iunie 2015 - 12:36, said:


Poate unii ma injura dar dupa ce m-am obisnuit cu IFC la maxim , nu mai pot cu el pe minim, vad orice miscare sacadata si imaginea parca nu mai are adancime!

Doar eu ştiu de câte ori am scris pe forum că după ce te obişnuieşti cu peste 100 de cadre pe secundă îţi dai seama că asta e imaginea corectă, realistă, şi nu mai poţi reveni la cele 50 de cadre pe secundă de pe vremea bunicii. "Soap opera" există doar pentru cei obişnuiţi cu imagini proaste.

#206
alin0405

alin0405

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.11.2008

View Postsosob, on 29 iunie 2015 - 14:06, said:



am citi pe net ca toti ochelarii care emit prin RF sunt compatibili,atunci de ce naiba eu ochelarii de la sony nu ii pot conecta la panasonic?oare nu fac ceva bine,ca sincer nu as da bani pe ochelari daca as putea sa ii folosesc pe cei de la sony
Probabil cei de la Sony folosesc un protocol de protectie! pt. a fi folositi ochelarii doar pentru produse Sony

#207
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdani_crisan2006, on 26 iunie 2015 - 14:19, said:



Voi cum ati rezolvat partea cu subtitrarea? vad ca pe forum unii posesori se plang ca e prea mare fontul, dar eu ce sa mi zic ca nu o vad deloc.


Subtitrarea are fontul prea mic, nicidecum prea mare. Asta se plang unii posesori ;)

#208
alin0405

alin0405

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.11.2008
A mai probat cineva mkv-uri 1080p mai mari de 4 Gb? a mers la cineva de pe stick?

Edited by alin0405, 01 July 2015 - 19:49.


#209
dani_crisan2006

dani_crisan2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.12.2007

View Postalin0405, on 01 iulie 2015 - 19:49, said:

A mai probat cineva mkv-uri 1080p mai mari de 4 Gb? a mers la cineva de pe stick?

Mkv 1080p de 15gb merge perfect de pe stick; e drept ca la un film am avut mici probleme ca a sacadat un pic la începutul filmului, dar în rest nu am mai avut nici-o problema la cele 7...8 filme pe care le-am vizionat de pe stick sau hdd portabil.

#210
alin0405

alin0405

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.11.2008
Conteaza mult cine le encodeaza de pe sursa originala!
La mine am observat ca mkv-urile encoder@ganool nu merg bine....se bocheaza pe la jumatate (am probat 2) , si am probat unul de vreo 4 gb si nu a mers!
In rest cele encoder@yify au mers toate dar au dimensiuni mici pana in 3 Gb. Ce film ti-a mers de 15 Gb?
Apropo! cum ai copiat 15 Gb pe stick?pt ca stiam ca nu se poate copia fisiere mai mari de 4Gb l-ai formatat in NTFS?

Edited by alin0405, 03 July 2015 - 06:56.


#211
dani_crisan2006

dani_crisan2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.12.2007

View Postalin0405, on 03 iulie 2015 - 06:56, said:

Conteaza mult cine le encodeaza de pe sursa originala!
La mine am observat ca mkv-urile encoder@ganool nu merg bine....se bocheaza pe la jumatate (am probat 2) , si am probat unul de vreo 4 gb si nu a mers!
In rest cele encoder@yify au mers toate dar au dimensiuni mici pana in 3 Gb. Ce film ti-a mers de 15 Gb?
Apropo! cum ai copiat 15 Gb pe stick?pt ca stiam ca nu se poate copia fisiere mai mari de 4Gb l-ai formatat in NTFS?

Da, formatat in NTFS; 12 Years a Slave 1080p de pe FL merge perfect

#212
dani_crisan2006

dani_crisan2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.12.2007
salutare.
A reusit cineva, sau se pot folosi tastele cu litere de pe telecomanda clasica pentru a putea introduce caractere ca de pe tastatura de telefon mobil?
ar fi foarte utila in youtube sau in browserul web de exemplu, unde introducerea caracterelor cu ajutorul telecomenzi smart sau a tastelor directionale de pe telecomanda clasica este destul de anevoioasa.
MS

#213
alin0405

alin0405

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.11.2008
ai incercat cu aceasta?
https://play.google....ra.vieraremote2

#214
dani_crisan2006

dani_crisan2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.12.2007

View Postalin0405, on 07 iulie 2015 - 11:56, said:


da, am incercat, am instalat-o pe galaxy tab s, dar are ceva bag-uri; se tot blocheaza.
stiu ca de pe telecomanda clasica poti folosi tastatura in ceva meniu de la televizor, si parca in aplicatia de calendar.
nu inteleg de ce nu se poate utiliza si la net si youtube; nu as mai conecta o alta tastatura bluetooth, consider ca is destulte 2 telecomenzi si nu mai trebuie inca un accesoriu ajutator... sau eu stiu.. se pare ca fiecare aplicatie cu accesoriul ei..

#215
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Cum fac sa ma leg cu un smartphone de televizor ? Practic sa vad un videoclip/ film / internet de pe telefon pe televizor. M-am legat prin cablu usb dar nimic.

Edited by bebeko, 08 July 2015 - 17:42.


#216
razvan911

razvan911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 20.04.2006
M-am decis sa-mi cumpar un Panasonic TX-40AS640E si nu prea mai gasesc pe stoc.

Stie cineva care este urmasul acestui model si care sunt diferentele intre modele?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate