Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum imi gasesc clienti ca freelancer?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Titlu proiect:  Simple two page website needed
Cerinte:
Hi,
In order to increase my downloads I need a new site, I've noticed that I get a ton of visitors to the site with a very low rate of conversion.
Here's what my current site looks like:
http://www.johncalvincommentary.com
I would like to have a two page site just like this one:
http://www.getverses.com (homepage - page 1)
http://www.getverses.com/about (About page - page 2)
Site needs to be mobile responsive of course.
Please give me a quote asap. It'd be great if i could get it within 24 hours.
I'd like 3 separate quotes:
1. Fully coded site with UI assets designed by you (whole site UI + coding)
2. A quote for just the front end design (UI) for both pages without coding.
3. If another designer does the front end design (UI assets), how much would you charge to code the backend?
Please write the following words at the beginning of your application: I am a person.
Thanks,
Yed

Budget: $500 - $1,000
Total Proposals (9)  - pana acum
link

Edited by DarkAngelBv, 20 April 2015 - 15:53.
Multumim, dar fara referal daca se poate


#20
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Din aia 9:
6 india, pokistan, bangladesh -> aka lucram pe 0.5$ pe ora :))
3 tari sarace din europa: ukraine, serbia si romania.

Ma intreb de ce nu vezi nemti, britanici, americani pe site-urile astea :'(

#21
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Pff. 24 de ore. Bine că nu zice că o vrea în 6.

#22
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View PostRedDev, on 18 martie 2015 - 11:11, said:

Pff. 24 de ore. Bine că nu zice că o vrea în 6.
Si e greu s-o faci in 6 ore? O faci si in 3, daca stai non-stop si lucrezi.

#23
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Voi habar nu aveți cum merg lucrurile.
  • Proiect de 16 ore a durat o lună. Pentru că la fiecare iterație mă întâlneam cu echipa să le explic și ei să-mi dea următoarele specificații. Sau așteptam după clientul lor care apărea din când în când;
  • Proiect de 6 ore durează de vreo 2 luni. Pentru că persoana responsabilă e ocupată și e de găsit din 2 în 3 săptămâni;
  • Pentru un paragraf stăteam câte 2 săptămâni pentru că acea persoană era plecată la seminarii/conferințe/întâlniri cu clienții și nu răspundea la e-mail-uri.
Nu poți face nimic de la început la sfârșit pentru că nu e aplicația ta. Mereu vei itera cu clientul. Dacă începi să faci tu de la tine, te vei trezi că nu e bine și trebuie să ștergi zile întregi de muncă și să dedici alte zile de muncă pentru ce vrea el de fapt.

Plus că dacă ești plătit la oră nu poți să lucrezi după capul tău și apoi să ceri bani că am făcut asta în 6 ore. Totul trebuie făcut exact după ce vrea clientul. Eventual mai pui o oră și faci niște chestii de bun simț pe care omul nu le intuiește/habar nu are. Însă nu poți face tu pe maverick-ul să pui un select2 acolo unde omul a vrut o listă de opțiuni (select) doar că e mai cool și că poate utilizatorul să caute în lista aceea.

Edited by RedDev, 18 March 2015 - 13:02.


#24
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Din ciclul clienti ieftini contracteaza freelanceri ieftini, nu vad care e problema totusi.

#25
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Mă bucur să aud că suma pe care o cer pe oră e ieftin. Nu mai e mult până la $40/oră :D

#26
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
proiectul de care am mentionat s-a dat cuiva din Ukraine

Delivery
Within 1 week$600.00

#27
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-pt porcariile alea 2 pagini 600$?
-vezi sursa codului din pagina si gata

Edited by cristirg, 25 March 2015 - 09:51.


#28
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
si uite si un proiect de 150$ (prin vara trecuta facut)(la site ma refer)

Edited by sorin147, 25 March 2015 - 10:19.


#29
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007

View PostRedDev, on 18 martie 2015 - 13:43, said:

Nu mai e mult până la $40/oră :D
Pe ora care defapt devine jumatate de luna?

#30
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View Postsorin147, on 25 martie 2015 - 10:18, said:

si uite si un proiect de 150$ (prin vara trecuta facut)(la site ma refer)

-arata naspa si nu nici responsiv

#31
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Mi-am pierdut orice interes de a mai activa pe aici. Esti tu, dani.user, original_copy și neagu_laurențiu prezenți în mai orice discuție, vorbind de sus către toți.

Mai e spooky care văd că s-a lăsat și el.

Și apoi e marea de oameni care întreabă. Oricum, decât să împart un punct de vedere și de a avea vreo discuție pe aici, mai bine îmi tocesc nervii cu mașinile cu număr de București și probabil cu pusul de bilețele în cutiile poștale, bilețele cu mesajul că fac dezvoltare soft/web.

Pe partea de freelancing online m-am cam săturat să aplic și să nu fiu acceptat în detrimentul altuia care cere $40-$60 pe oră și e britanic. Și clar nu voi aplica pentru lucruri ce țin de Wordpress/Joomla/Any other CMS.

Comentați, întrebați, certați-vă, faceți site-ul de 2 bani cu chestii invățate pe net, create prin 2005 și care nu mai au nici o actualitate. Prostiți oamenii dacă se poate și luați-le banii. Totul înseamnă absolut 0 și evident că eu de unul singur nu voi schimba nimic în haosul ce este dezvoltarea software.

#32
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
A trebuit sa dau zoom de cateva ori sa pot citi meniul.
Daca pentru asa ceva ofera/cer unii $150, nu ma mir ca ii refuza firmele cand le cer salarii de mii de euro.

View PostRedDev, on 25 martie 2015 - 13:38, said:

vorbind de sus către toți.

Tu ai zis de un proiect estimat la 16 ore ce a durat o luna. Apoi tot tu ai zis de $40/ora (nu neaparat pentru acel proiect).
Ce sa inteleg de aici (eu sau cine e curios)? Ca ai primit $40*16 ore dupa o luna de munca, sau $40*cate ore sunt intr-o luna?
E cam mare diferenta, de unde si intrebarea.

Edited by dani.user, 25 March 2015 - 13:49.


#33
laurentiumarian

laurentiumarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 06.02.2012
locuri de munca online pt freelanceri sunt pe www.nknow.info

#34
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View PostZeus921, on 17 martie 2015 - 16:51, said:

neagu_laurentiu, mai mut ca sigur voi schimba modul de prezentare a serviciilor mele ca sa fie cat se poate de simplu. Sunt constient de faptul ca nu toti le au cu programarea si ca pentru unele persoane poate insemna chineza pura.

cristirg, pe theme forest nu-mi convine comisionul pe care il percepe pentru fiecare tema vanduta. Prefer sa vand singur o tema la pretul pe care l-ar percepe acel site decat sa se pricopseasca altii de pe urma mea. Pentru mine acest site nu e o solutie pe termen lung.

Isaak, eu am cautat clienti pe elance, freelancer.com si olx. Am cautat pe olx tot la recomandarea unui asa zis freelancer experimentat, probabil a vrut sa faca misto.
Tu te auzi ce vorbesti? Cu cat poti sa vinzi o tema TU? $150, 200?
Cate vinzi intr-o luna? una? doua?
Pe un site gen themeforest daca ai sansa sa ai un design apreciat faci si 200 de vanzari pe luna * $40 * 0.5 pentru inceput, si ajungi pana la $40 * 0.75 dupa un timp.
50 de vanzari pe luna * $40 * 0.5 = $1000 pentru care lucrezi o data si apoi doar oferi suport. fata de 3-500 in cel mai bun caz daca iti cauti tu clienti si reusesti sa le vinzi tema la banii aia.

Te plangi ca nu ai clienti, dar ai pretentii.
Te plangi ca nu ai clienti, dar nu arati ca ai avea experienta.
Te plangi ca nu ai clienti, dar esti arogant si crezi ca le stii pe toate.

Ei bine, gresesti. La inceput nu trebuie sa ai mari pretentii, iti dezvolti un portofoliu solid si dupa asta te cauta lumea pe tine, nu tu pe ei.

Personal am inceput in 2006 ca freelancer, ma bateam cu indienii pe proiecte de $30-50 pentru care lucram 4-7 zile pentru ca oricum indienii le luau pe majoritatea. Dupa ce mi-am facut un portfololiu pe acel site (30+ proiecte finalizate in mai putin de 6 luni, toate cu scor maxim) nici nu mai trebuia sa licitez, eram invitat sa licitez sau eram contactat direct de clientii vechi pe email/skype.
Am facut si data copy/entry pe $5 pentru 100 de pagini, am editat si 2 linii de cod pe $500, acum depinde de experienta.

Ce experienta ai cu WordPress si PHP5 OOP si cat estimezi tu ca ar fi un pret corect pentru o ora de munca prestata de tine?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate