Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Cum imi gasesc clienti ca freelancer?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Zeus921

Zeus921

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2014
Salutare tuturor,

Lucrez de cateva luni in regim de freelancing, problema mea principala sunt clientii, nu reusesc sa-mi gasesc clienti mereu. Trebuie sa caut foarte mult si de multe ori nu gasesc nimic relevant, doar proiecte care nu mai sunt valabile. Oare o exista un secret de care inca nu am auzit?

Am intrebat diverse persoane care lucreaza in domeniu, multi dintre ei au fost destul de retinute in oferirea informatiilor.

Cunosc limbajele de programare css, html, javascript, php, mysql, sunt familiarizat cu lucrul in wordpress si pot crea teme re calitate, adaptabile la orice dispozitiv (design responsive). Cunostintele pe care le am in acest moment le-am construit in 4 ani de zile, am tot incercat, nu am renuntat niciodata si m-am axat de fiecare data pe atingerea obiectivului. De asemenea, am cunostinte avansate in Adobe Photosop si pot realiza absolut orice mi se cere.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Zeus921, on 17 martie 2015 - 16:05, said:

Cunosc limbajele de programare css, html
Eu ca un presupus client as fugi cat mai departe de tine daca-mi vii cu asa ceva. Astfel ca nu te mira de ce nu ai clienti.

Spiritul antreprenorial n-are a face cu cel tehnic in cele mai multe cazuri.

Edited by neagu_laurentiu, 17 March 2015 - 16:10.


#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

 Zeus921, on 17 martie 2015 - 16:05, said:

...
Am intrebat diverse persoane care lucreaza in domeniu, multi dintre ei au fost destul de retinute in oferirea informatiilor.
...
Reteta de succes nu exista! Si apoi, cine crezi tu ca fraier sa dea din casa si sa-si divulge secretul? Practic ii iei painea de la gura.
Fiecare se descurca cum poate.

Este greu la inceput, da, atunci cand nu te cunoaste nimeni, cand nu are incredere in tine si cand nu ai portofoliu.

Angajeaza-te undeva pana capeti putina experienta si iti faci cat de cat mana cu niste lucrari, pe care sa el si poti prezenta la o adica.
Fa-ti frumusel un site pe care sa-l promovezi prin anunturi.
Posteaza pe site-urile de specialitate (de anunturi) la rubricile de oferte de servicii.
Lipeste fluturasi pe stalpi sau distribuie-le prin cutiile postale.

#4
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Pff. Am postat pe n site-ul, la n ori n job-uri. 70% din ele nu s-au materializat de nici un fel, adică nu a fost ales nimeni câștigător și au rămas deschise.

Am scris m tipuri diferite de scrisori de intenție, am făcut o grămadă de referiri la site-uri și aplicațiile create, nu s-a uitat nimeni (și am zis că la interviuri s-au uitat așa fugitiv).

Am trimis clipuri video să vadă omul că vorbesc engleza perfect. Nimic. La un proiect tipul zicea că tariful oferit e $25/oră fix. Nu dă mai mult. Cel care a câștigat avea $65/oră.

Deci, eu înțeleg că și aici e pe pile. Din noiembrie 2014 am câștigat un singur proiect care nu s-a materializat în nimic. Și site-ul la care trebuia să lucrez nici în ziua de azi nu e practicabil (fix prima oară când am aplicat, atunci în noiembrie, am câștigat în fața a 50 de indieni).

Am avut o rată de succes mult mai mare aplicând pe Bestjobs și specificând că lucrez la oră. Și în România e harcea-parcea piața. Lucrez pentru o firmă din estul țării a cărui șef vorbește numai de firme de dezvoltare software care, probabil, cer 10 000 de euro numai să vorbească cu tine.

De parcă să cumperi pâine îți trebuie contracte și o armată de oameni pe diferite posturi. Nu. Te duci și îți iei. La fel ar trebui să fie și piața de dezvoltare. Vrei un site? Îți iei un dezvoltator și un designer.

Edited by RedDev, 17 March 2015 - 16:38.


#5
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-de ce nu faci teme  pe care sa le urci pe  themeforest

#6
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 colombo2003, on 17 martie 2015 - 16:12, said:

Reteta de succes nu exista! Si apoi, cine crezi tu ca fraier sa dea din casa si sa-si divulge secretul?

Ai uitat de prostii de pe softpedia care nu doar divulga ba chiar iti lucreaza pe gratis =)).

#7
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Dar unde iti cauti clientii? Pe site-urile astea ai cautat?

GetAFreelancer.com
Elance.com
Guru.com
ODesk.com
vWorker
GetACoder
iFreelance
LogoMyWay
Scriptlance.com
freelancer.com
needadeveloper.com
offshorexperts.com
BidFreelancers.com
jobs.wordpress.net
Bid-Job.com
Allfreelancework.com
Programmingbids.com
freelanceswitch
PeopleperHour.com
Fiverr

Incearca sa licitezi la cit mai multe. Odesk e ceva mai misto pentru ca participarea la licitatie costa si in felul asta scapi de multi indieni.

#8
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

 potae, on 17 martie 2015 - 16:34, said:

Ai uitat de prostii de pe softpedia care nu doar divulga ba chiar iti lucreaza pe gratis =)).
Bine, una e sa oferi un sfat, sa dai o mana de ajutor la o rezolvare de problema, la o traducere, la un cod ceva, si alta sa faci un proiect intreg, gratis, aici pe forum (ceea ce ma indoiesc ca face cineva) si apoi sa te prezinti tu cu el clientilor.

#9
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
peopleperhour parcă fuge de români. Majoritatea proiectelor sunt britanice și parcă aș fi un lepros. Toți fug de mine.

#10
Zeus921

Zeus921

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2014
neagu_laurentiu, mai mut ca sigur voi schimba modul de prezentare a serviciilor mele ca sa fie cat se poate de simplu. Sunt constient de faptul ca nu toti le au cu programarea si ca pentru unele persoane poate insemna chineza pura.

cristirg, pe theme forest nu-mi convine comisionul pe care il percepe pentru fiecare tema vanduta. Prefer sa vand singur o tema la pretul pe care l-ar percepe acel site decat sa se pricopseasca altii de pe urma mea. Pentru mine acest site nu e o solutie pe termen lung.

Isaak, eu am cautat clienti pe elance, freelancer.com si olx. Am cautat pe olx tot la recomandarea unui asa zis freelancer experimentat, probabil a vrut sa faca misto.




#11
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Lol. Eu acuma am văzut că peopleperhour ca portofoliu poți adăuga doar poze. Mă așteptam să pot adăuga un link către aplicația mea și să facă ei o captură de ecran. Oricum.

Așa oricine poate lua orice site și să-l pozeze și, gata: am un portofoliu. Și culmea culmilor e că mi-a crescut rangul doar din cauza că am adăugat niște poze.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Zeus921, on 17 martie 2015 - 16:51, said:

Sunt constient de faptul ca nu toti le au cu programarea si ca pentru unele persoane poate insemna chineza pura.
Ce te faci cu respectivii care cunosc si doar vor sa externalizeze ?

#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nici nu ma mira ca nu poti gasi clienti daca nu poti nici sa gasesti niste informatii pe internet ca s-a plictisit internetul de cat s-a transat problema ta. Hai ca te ajut eu, incepe cu asta.

#14
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 Zeus921, on 17 martie 2015 - 16:51, said:

Isaak, eu am cautat clienti pe elance, freelancer.com si olx. Am cautat pe olx tot la recomandarea unui asa zis freelancer experimentat, probabil a vrut sa faca misto.

Cat ai cautat? 2 zile? Eu mi-am facut contul intr-o sambata si marti deja ma contactase cineva sa ma intrebe una alta la un proiect la care licitasem. I-am aratat niste chestii in plus si m-am apucat de treaba. 200 de dolari :)) niste clipuri explicand niste chestii la matematica (8 ore in total).

#15
Zeus921

Zeus921

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2014
Mersi Friskey, o sa ma apuc de indata de citit. :)

Potae, am cautat cateva zile cei drept, pana acum nu am gasit mare lucru, decat o firma care sa ofere un pret fix de 50 lei de site wordpress cu toate facilitatile. Un site in wordpress il fac in cateva ore, timpul nu ar fi o problema, dar pretul este prea mic si de aceea l-am refuzat.

I-am refuzat oferta pentru ca am avut clienti (persoane fizice) care au platit si 600 lei de website, iar el ca firma spune ca nu are bani. Cred ca este cea mai mare greseala pentru un freelancer sa ceara un pret fix de website, spun asta pentru ca nu toate site-urile valoreaza aceias suma de bani, unele mai putin, altele mai mult, totul se calculeaza in functie de calitate si volumul de munca depus.

Voi personal credeti ca firmele de web design din Romania nu au bani? Acel baiat care vroia sa imi ofere 50 lei, pe site-ul de prezentare a firmei lui scria ca pretul unui website incepe de la 1200 RON. Nu spun ca asta ar fi rau, dar ca firma sa oferi sub 10% din castig persoanei care a muncit la acel proiect mi se pare un lucru total nedrept. Asta-i Romania, asta-i tara in care traim, prin munca corecta si cinstita nu cred ca a ajuns nimeni sus.


#16
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Inteleg ca esti freelancer, dar n-am inteles ca ce lucrezi ? Ca PF, PFA sau SRL ?
Site-urile mentionate la postul nr. #7 erau ok acum cativa ani si puteai scoate bani buni.Acum s-au umplut de indieni, pakistanezi si alte neamuri care au tras preturile in jos ajungand sa lucreze la o tema de wp si pe 0,5$/h.
Cel mai bine ar fi sa-ti creezi un site de prezentare prin care sa te "vinzi".

#17
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 Zeus921, on 17 martie 2015 - 16:51, said:

pe theme forest nu-mi convine comisionul pe care il percepe pentru fiecare tema vanduta. Prefer sa vand singur o tema la pretul pe care l-ar percepe acel site decat sa se pricopseasca altii de pe urma mea.

 Zeus921, on 17 martie 2015 - 17:35, said:

I-am refuzat oferta pentru ca am avut clienti (persoane fizice) care au platit si 600 lei de website, iar el ca firma spune ca nu are bani.
Colegii stiu sa te sfatuiasca mai bine decat mine despre freelancing.

Ce pot eu sa iti spun insa este ca atitudinea ta nu e de business. Ce dracu cauti cu niste frustrari si criterii revansarde in afaceri?

La themeforest: nu stiu cum este comisionul, dar daca portalul te ajuta sa faci mai multi bani decat faci tu singur, atunci comisionul lor valoreaza fiecare banut. Afacereile se fac impreuna cu altii, de unul singur nu faci nicio branza.

La clientul cu bani putini: sa argumentezi ca e prea ieftin si munca ta valoreaza mai mult e corect. Sa consideri ca daca e firma atunci trebuie sa plateasca, al dreacu, ca e plin de lovele, atunci locul tau e angajat si nu intr-o afacere pe cont propriu.

#18
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
50 lei doar instalai wordpress si configurai niste chestii? E ok man. Cat iti poate lua? Un om care are 2000 net salariu primeste cam 90 de lei pe zi, pe 8 ore. Daca iei 5 pe 4 - 5 ore e ok, mai ales la inceput. Scopul tau acum este sa incasezi bani. Nu conteaza cat. Bani sa fie. Asa iti faci clienti, te stie lumea, capeti experienta.

Sunt doua tipuri de business (ma refer doar la alea care au succes):
- cu investitie monetara mare => scoti bani imediat
- cu investitie monetara 0 => scoti bani in timp ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate