Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum public o carte, cum gasesc o editura si care sunt conditiile de publicare?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
darino

darino

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.03.2015
Tatal meu doreste sa-si publice cartea la care a muncit enorm, el e cel care a scris textul, dar in acelasi timp a facut si ilustratiile.

Cum se procedeaza pentru a o publica? Imi puteti spune care sunt pasii?

Cum iei legatura cu o editura, cum ii arati produsul final, cum se negociaza contractul? Il pot reprezenta pe tatal meu daca ma imputerniceste?

De obicei ce suma se prevede pentru un autor necunoscut si care sunt procentele din vanzari la care are dreptul (presupunand ca si cartea este foarte buna)?

Dar mai ales cel mai important, ce trebuie sa stipuleze tata in contract astfel incat sa nu fie furat de drepturile sale? E nevoie de un avocat specializat pe asemenea situatii?

Daca incheie contractul cu o editura in Romania, atunci drepturile editurii se extind si in celelalte tari? Sau tata are dreptul sa incheie un alt contract pentru strainatate?

Dar daca tata vrea sa publice cu o editura in Romania, apoi sa o traduca si sa colaboreze cu edituri straine, se poate? Cum se poate lua legatura cu cele mai bune edituri? (din tara si din strainatate)

Sau care sunt „secretele” cu ajutorul carora sa nimeresti de la inceput bine cu o editura care sa nu te pacaleasca si care sa nu te fure intr-un contract stufos si plin de drepturi pentru ea?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Mai degraba cred ca o printeaza singur si o distribuie. Gratis. Sa-l cunoasca lumea si sa-l aprecieze.

Nu prea reusesti sa-l ajuti..... Pacat.

 darino, on 14 martie 2015 - 20:14, said:

Tatal meu doreste sa-si publice cartea la care a muncit enorm, el e cel care a scris textul


#3
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 darino, on 14 martie 2015 - 20:14, said:

Sau care sunt „secretele” cu ajutorul carora sa nimeresti de la inceput bine cu o editura care sa nu te pacaleasca si care sa nu te fure intr-un contract stufos si plin de drepturi pentru ea?
Este foarte greu. Personal nu am întâlnit nici măcar una.

Autorul nu poate controla tirajul, vânzările și reeditările, rar traducerile. Așa încât se obișnuiește ca autorul să cedeze total drepturile de autor editurii, pe o perioadă oarecare (10 ani, de obicei), timp în care editura face ce dorește.

Tatăl tău nu are nevoie de avocat, doar să citească foarte atent contractul. Ar fi mai simplu dacă nu ar dori să câștige bani de pe urma publicării, caz în care nici n-ar avea nevoie de editură.

Cred că și ProxTu poate aduce câteva detalii.

#4
zsp

zsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.12.2014
De fapt ai sanse mari ca peste o luna sa te rogi sa o publice cineva, oricine. Ce edituri isi permit sa isi dea o gaura cu carti nevandute? Fie vorba intre noi, acum pare gaura sigura.

Tatal tau are nevoie de pareri din domeniul respectiv. Poate imbunatati cartea, dar mai ales poate primi recomandari valoroase. Valoroase atat pentru edituri cat mai ales pentru cititori, implicit pentru vanzari.




Daca cartea se preteaza pentru vanzari externe. O traduci. Creezi ceva interes pe nisa respectiva. Apoi o publici pe KDP.

Ulterior revii la edituri romanesti cu statisticile. Altfel va decurge negocierea.

#5
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Din pacate, editurile din Romania nu te platesc ca sa-ti tipareasca cartea, ci tu trebuie sa platesti editura ca sa-ti tiparesti cartea.
La noi nu este cum vezi in filmele de la americani.
Tu te duci la ei si ii platesti ca sa-ti faca cartea in x exemplare, cum hitaresti tu. Iar de vanzare te descurci singur, chiar daca este o carte buna. Mai sunt si cazuri in care editura se ocupa si de vanzare, dar sunt rare cazurile,mai ales daca autorul nu este cunoscut/ celebru. Mai adauga la minusuri ca romanul nu prea cumpara cartie, fi si cel mai roman de roman, iar editura nu prea risca.
La noi, unele edituri printeaza etichete pentru borcane, ziare, brosuri, carti de vizita, etc pentru a supravietuii. Da' pai sa se implice ei sa publice carti si sa-si recupereze banii din vanzari, asa cum ar trb.

Eu recomand sa faci asa: Traduci primele 30-50pagini in engleza (atentie la adaptare) si trimiti scriptul la o editura mare, straina.
Daca iti raspund ca sunt interesati, atunci poti incepe procedurile de negociere.

#6
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
E bine ca a scris el textul,ca de scria altceva,era grav.

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
mi se pare amuzant ca tu crezi ca editura te va plati ea pe tine, nu tu pe ea.

#8
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Amazon, editie pentru Kindle. Ieftina sau gratuita la inceput. Dupa ce are succes, cauta o editura serioasa, a lui Liiceanu de exemplu.

#9
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Parerea mea: cauta o editura, oarecare, primesti ISBN, indexare la Biblioteca Nationala etc. Platesti integral un tiraj de citeva zeci sau sute de exemplare si apoi incepeti sa le vindeti/faceti cadou. Nu da drepturile editurii ! Peste un timp puteti vinde cartea in format electronic pe Google Play sau Amazon.
In cazul meu (am deja citeva carti aparute http://www.catia.ro/index.php/carti/) asa am facut. In afara de una, toate sunt pe Google Play: https://play.google....Gabriel GHIONEA

#10
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005

 ionut76, on 14 martie 2015 - 22:04, said:

Nu da drepturile editurii !

+1

#11
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Dacă găsești vreo editură, oriunde în lume, să îți publice chiar și o virgulă fără să cedezi drepturile de autor... mult noroc!

Edited by Cazimi, 14 March 2015 - 22:55.


#12
MihaiValentin

MihaiValentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.04.2013
Mai întâi ar fi ok să publice online puțin câte puțin din carte să dea cititorilor o monstră 4 free. (o poate pune pe wattpad, sau cum zicea cineva mai sus pe kindle)  Apoi îi poți face reclamă, îi dai share peste tot și mai apoi dacă va prinde poți lua legătura cu o editură, așa va avea un avantaj, zic.

#13
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Pai au aparut sute de "carti" online, gen "suge-o, Ramona!"
Deci, cu online-ul este mult mai usor. Pe Google play si Amazon, pentru inceput.

#14
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Inainte de Google Play, Amazon etc. ar fi bine sa o editeze pe hirtie si sa ia ISBN, oricum, acest numar este cerut la publicarea online. In plus, cartea tiparita la editura ajunge in citeva exemplare si la Biblioteca Nationala, ceea ce este un mare plus.

#15
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 ionut76, on 15 martie 2015 - 00:53, said:

In plus, cartea tiparita la editura ajunge in citeva exemplare si la Biblioteca Nationala, ceea ce este un mare plus.
Nu ”ajunge” asa, de la sine. Este obligația editorului să predea minimum 5 exemplare la Biblioteca Națională. Nici măcar jumătate dintre edituri nu respectă această prevedere.

Orice SRL care are între obiectele de activitate ”editare publicații” poate cere formularul CIP de la Biblioteca Națională, pentru alocarea unui ISBN/ISSN. Nu este exclus ca cererea de alocare a ISBN-ului să poată fi făcută și de o persoană fizică - trebuie întrebat.

Nu toate ISBN-urile și ISSNurile acordate de Bibliotecă ajung pe hârtie. Unele nu văd lumina tiparului niciodată.

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 Cazimi, on 14 martie 2015 - 22:54, said:

Dacă găsești vreo editură, oriunde în lume, să îți publice chiar și o virgulă fără să cedezi drepturile de autor... mult noroc!
gasesti, cat timp achiti tu costurile de publicare sau gasesti sponsori. stiu 2 persoane care au publicat asa, unul si-a platit el vreo 50 de exemplare, celalalt a avut in spate o firma importanta din judet.
e o afacere ca oricare alta, profit sa iasa, si la situatia actuala a pietei de carte, chiar nu mai sunt editurile in masura sa faca nazuri.
cu rarisime exceptii, supravietuirea e cuvantul de ordine.

#17
darino

darino

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.03.2015
Cum poate sa o tipareasca si sa ajunga la Biblioteca Nationala daca nu e publicata de o editura? Exista tipografii care iti tiparesc cartea, apoi te duci cu ea la Biblioteca unde ti se aloca acel cod?

Apoi, ce inseamna mai exact drepturile de autor? Iar daca sunt cedate editurii (de ce ar fi cedate?), ce pierde tatal meu?

Cum poate pastra aceste drepturi? Se poate face un contract intre el si editura astfel incat sa-i ramana drepturile? Chiar nu exista nici o editura, dintre zecile de mii din Romania, care sa accepte asa ceva?

Nu se poate stabili un parteneriat corect, din care sa castige si editura, dar in care sa nu-i fie incalcate nici drepturile tatalui meu? Cerem atat de mult, cand de fapt e o normalitate sa-ti pastrezi drepturile de autor asupra muncii tale? Suntem atat de deposedati de drepturile noastre incat editurile fac abuz asupra oricarui autor, furandu-i, practic, proprietatea intelectuala?

Editura ar trebui sa aiba rol de legatura intre autor si cititor, nu unul de decizie absoluta si furt, intr-un fel, al muncii unui autor, caci asta se cheama, dupa parerea mea,  cand il conditionezi, cerandu-i drepturile prin semnatura: furt intelectual prin santaj si constrangere.

Chiar nu se poate face un contract CINSTIT SI ONEST pentru ambele parti? De ce trebuie ca munca unui om sa fie furata? Ok, stabilesti tu, editura, ce procent vrei din incasari, vedem daca suntem de acord, dar nu lua ceea ce apartine unui om care a muncit si a depus efort imens sa creeze ceva.  

Poate daca oamenii s-ar uni si nu ar mai accepta ceea ce a fost stabilit tacit si prin abuz de catre edituri ca si cum ar fi un lucru perfect normal, atunci autorii de carte ar fi corect remunerati, iar munca lor ar pastra ceea ce li se cuvine: drepturile de autor.

Daca publica prin sponsori, drepturile raman?

Cum se gasesc sponsori? Noi nu am facut acest lucru niciodata, de-aceea nu avem nici cea mai mica idee despre cum atragi un sponsor de calibru. Ce presupune mai exact legatura cu sponsorul? Daca acesta da banii pentru publicare, cere anumite drepturi?

Imi este greu sa cred ca o carte buna si deosebita pe o anumita nisa nu ar putea gasi o editura interesata. Chiar asa de descurajant sa fie totul?

Multumesc pentru variantele virtuale, dar tatal meu doreste publicarea la editura, iar apoi sa-i fie tradusa si editata si in alte tari, apoi vanduta pe Amazon, ebay etc. Un amanunt interesant este ca daca aceasta carte va avea succes (iar el crede enorm in asta), atunci va continua in acelasi stil cu altele, la fel de deosebite, pentru ca el aduce ceva nou fata de cartile similare de pe piata.

#18
Abc2000ro

Abc2000ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 06.03.2015
Nu cunosc detaliile, dar o poti publica singur pe amazon:

http://www.amazon.co...topic=200260520

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate