Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum public o carte, cum gasesc o editura si care sunt conditiile de publicare?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Alegerea unei edituri depinde de subiectul pe care cartea il abordeaza. Cauta citeva (minim 20 de edituri) pe internet, de la Nemira, Polirom, Matrix, Printech, Bren etc pina la cele foarte mici de care nu se stiu prea multe. Mergi si discuta. Cel mai simplu este sa platiti voi un tiraj de citeva zeci/sute de exemplare si apoi sa o vindeti. In functie de succesul cartii mergeti mai departe la o alta editura mai mare. Este posibil ca editura sa doreasca drepturile de autor si i le puteti da numai pentru prezenta editie. La urmatoarea editie (completata, corectata etc) mergeti la alta editura. Incepeti cu pasi mici, nu veti obtine recunoastere si succes peste noapte, este nevoie de mult timp si rabdare.

#20
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
E vorba de seria Silo, copy-paste de pe wikipedia:

Howey first began the series in 2011, initially writing Wool as a stand-alone short story.[5] He published the work through Amazon's Kindle Direct Publishing system, choosing to do so due to the freedom of self-publishing. After the series grew in popularity, he began to write more entries for it.[6] Howey began soliciting international rights in 2012, and has since signed with Brazil.[7] Film rights to the series were sold to 20th Century Fox; Lionsgate also expressed interest.[8]
Howey signed a print-only deal for around $500,000 with Simon & Schuster to distribute Wool to book retailers across the US and Canada.[when?] Howey retains full rights to continue distributing Wool online himself.[9]

Prima parte din Silo poate fi si acum descarcata gratuit in format digital http://www.amazon.co...k/dp/B005FC52L0 doar daca o vrei tiparita costa.

Ca român e cam dificil de facut asta pe amazon deoarece cititorii romani nu tare au ce cauta acolo. Dar exista alte metode de promovare online.

#21
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Deși soluția propusă de tine mi se pare foarte bună, cu asta

View PostMizu, on 15 martie 2015 - 17:03, said:

Ca român e cam dificil de facut asta pe amazon deoarece cititorii romani nu tare au ce cauta acolo. Dar exista alte metode de promovare online.

nu sunt deloc de acord. Cititorii români au ce căuta acolo și chiar caută.
Plus Google Play, despre care a vorbit foarte clar Ionut în pagina anterioară.

@Darino: am spus deja, dar o să repet pentru claritate. Sună la Biblioteca Națională și întreabă dacă un autor poate cere ISBN. Părerea mea e să faci asta înainte de a publica (pe orice suport) fiindcă să se adauge text pe o carte deja publicată e cam greu. Ia orice carte din bibliotecă, dacă ai, și uită-te pe ultima copertă, pagina de gardă, caseta tehnică sau ultima pagină. O să găsești acolo ISBN (International Standard Book Number). Aia vrei pentru cartea ta.

Probabil că Amazon ți-ar putea da ISBN, dar eu cred că e mai bine să ai ISBN cu codificarea României (parca 973 era....)

Edited by Cazimi, 15 March 2015 - 18:26.


#22
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Eu cumpar carti de peste tot, dar eu nu-s reprezentativ pentru cititorii romani. Personal nu cunosc pe nimeni care sa cumpere carti de pe amazon, exista macar carti in limba romana acolo? Nici n-am fost curios sa caut. Deci cineva care citeste in limba romana nu vad ce ar cauta pe amazon. Va intra pe siteuri gen elefant.ro care are carti si ebooks in limba romana.

#23
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostMizu, on 15 martie 2015 - 19:41, said:

Personal nu cunosc pe nimeni care sa cumpere carti de pe amazon, exista macar carti in limba romana acolo?

Va intra pe siteuri gen elefant.ro care are carti si ebooks in limba romana.
Eu cumpăr cărți de pe Amazon în format hard-copy de cel puțin 10 ani. Da, există autori în limba română.
Iar elefant are așa o politică isteață că este foarte greu (nu știu dacă nu cumva imposibil) pentru clienți din afara granițelor României.

On topic, ar fi interesant dacă autorul în cauză ar putea publica pe Amazon și vinde pe elefant.ro.

L.E. Căutările pe Amazon au demonstrat încă o dată că lumea e plină de imbecili. Multe cărți în limba română sunt marcate drept ”Romansh” și mă îndoiesc că e vina uploaderilor/providerilor.

Edited by Cazimi, 15 March 2015 - 20:01.


#24
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Eu am vrut sa imi pun cartile si pe Amazon, dar limba romana nu este disponibila ! Am selectat Romansh si, din 4, doua mi-au fost respinse. E foarte ciudat.

#25
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
lol
Romansh is a Romance language spoken predominantly in the southeastern Swiss canton of Grisons.

Deci nah, stick to ce stim, elefant cred ca are cele mai multe ebooks deocamdata, acolo cauta lumea cand vrea asa ceva (poate si pe Google Play, nu-s familiar cu magazinul).

Eu asa as face: as incerca sa ajung cu ebook-ul pe elefant la un pret accesibil, si as promova gratuit primul capitol pe retele de socializare si-n zone in care se discuta despre carti, poate facuta niste reclama in ziar, nu prea stiu ce sa zic de marketingul offline. Omul e atras de chestiile gratis, iar daca ii place primul capitol va merge sa dea un zece lei si pe ebook. Eu nu-s amator elefant.ro de cand au inceput sa vanda parfumuri si haine, dar ei fac legea deocamdata, caci vad ca apar si prin ziare. Iar cu asta imi amintesc ca pana si Iohannis a platit din buzunarul lui ca sa-i fie publicata cartea.

Ca ebook ies cele mai mici costuri, ca daca te pui sa printezi din buzunar carti nu vei iesi pe profit poate niciodata.

#26
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postionut76, on 15 martie 2015 - 21:32, said:

Eu am vrut sa imi pun cartile si pe Amazon, dar limba romana nu este disponibila ! Am selectat Romansh si, din 4, doua mi-au fost respinse. E foarte ciudat.

Eu le scriu. Mama, ce săpuneală le trag. O limbă vorbită  de 35000 de oameni este listată, iar una vorbită de peste 23 de milioane, nu? Ha.

Mulțumesc de precizări, Ionut!

#27
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Succes ! Eu nu ma atac referitor la Amazon, e politica lor, treaba lor, insa nu e corect, asa cum spui. Le-am pus pe Google Play si treaba merge, greu, dar merge. Dar stiti ce e interesant ? Cind cartile mele erau in format tiparit, unii mi le cereau in format electronic. Si pur si simplu nu intelegeau de ce nu le dau .... doc-ul ! Acum, cind sunt in format electronic ma intreaba de ce nu le pot printa sa le aiba pe foaie. Ciudata mai e lumea ! Prevad un viitor mare al cartilor in format electronic.

#28
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postionut76, on 15 martie 2015 - 21:56, said:

Succes ! Eu nu ma atac referitor la Amazon, e politica lor, treaba lor, insa nu e corect, asa cum spui. Le-am pus pe Google Play si treaba merge, greu, dar merge. Dar stiti ce e interesant ? Cind cartile mele erau in format tiparit, unii mi le cereau in format electronic. Si pur si simplu nu intelegeau de ce nu le dau .... doc-ul ! Acum, cind sunt in format electronic ma intreaba de ce nu le pot printa sa le aiba pe foaie. Ciudata mai e lumea ! Prevad un viitor mare al cartilor in format electronic.

Public diferit, cu suporturi preferate diferite.

Spune-mi te rog, Ionut, la Amazon, serviciul prin care ai încercat publicarea se numește Amazon Kindle Direct Publishing (KDP)?

#29
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
KDP, da !

#30
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005

View PostMizu, on 15 martie 2015 - 19:41, said:

Eu cumpar carti de peste tot, dar eu nu-s reprezentativ pentru cititorii romani. Personal nu cunosc pe nimeni care sa cumpere carti de pe amazon, exista macar carti in limba romana acolo? Nici n-am fost curios sa caut. Deci cineva care citeste in limba romana nu vad ce ar cauta pe amazon. Va intra pe siteuri gen elefant.ro care are carti si ebooks in limba romana.
Da, sunt carti romanesti pe Amazon iar un cititor pe Kindle va cauta mai degraba acolo carti, cele de pe Elefant nu pot fi citite pe Kindle.

#31
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Pe elefant, datorita reducerilor mari la unele carti tiparite, varianta ebook e mult mai scumpa Posted Image. Nu inteleg de ce nu fac reducere si la ebook.

Iar pe Google Books am gasit carti la fel de scumpe sau mai scumpe ca varianta tiparita. Asta mi se pare nesimtire la cel mai inalt nivel.

Edited by Serafim606, 15 March 2015 - 22:11.


#32
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006

View Postghevasalie, on 15 martie 2015 - 22:07, said:

Da, sunt carti romanesti pe Amazon iar un cititor pe Kindle va cauta mai degraba acolo carti, cele de pe Elefant nu pot fi citite pe Kindle.
Avand in vedere numarul redus de carti in romana in format kindle, cred ca orice posesor kindle stie folosi un program de conversie.

#33
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postghevasalie, on 15 martie 2015 - 22:07, said:

Da, sunt carti romanesti pe Amazon iar un cititor pe Kindle va cauta mai degraba acolo carti, cele de pe Elefant nu pot fi citite pe Kindle.

Tocmai am descărcat de pe elefant.ro niște cărți (gratuite) în limba română. Formatul epub a dat eroare, dar mobi a mers fără nicio conversie. Iar diacriticele se văd foarte bine.

Prin, urmare, @inițiator: cred că cel mai avizate informații le-a oferit Ionut. Poți, așadar, publica în format electronic și distribui prin elefant.ro. Poți face același lucru și cu Amazon, dar nu poți selecta limba română (ci probabil doar Romanish), fiindcă Amazon nu permite deocamdată selectarea românei ca atare.

În oricare dintre situații, recomand înscrierea în registrul Bibliotecii Naționale a lucrării, prin solicitarea unui ISBN.

Edited by Cazimi, 15 March 2015 - 22:59.


#34
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Eu am citit informatiile de aici, daca ei spun prostii pe propriul lor site, eu le-am spus mai departe. Dealtfel, acesta a fost si motivul pentru care eu n-am luat niciodata carti electronice de la ei.

#35
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Daca si-ar edita singur cartea, exista tipografii in tara care sa o listeze? Sau toate/majoritatea apartin editurilor si nu te baga in seama daca nu apelezi la ei si pentru editare?

Edited by dani.user, 16 March 2015 - 19:02.


#36
darino

darino

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.03.2015
Exista vreun scriitor care nu si-a cedat drepturile de autor? Daca da, in ce conditii s-a intamplat asta?
Iar daca o editura accepta cedarea doar pentru acea editie, ce presupune acest lucru? Ca ai voie sa reeditezi cartea in alte conditii, cu alte edituri, pe cont propriu sau online?

Pe de alta parte, de ce n-ar exista un contract care sa stipuleze ca, daca editura nu asigura publicitate, spatiu de vanzare in librarii, un anumit nr de unitati vandute etc, iar noi am gasi o editura straina sau alta mai mare din Romania, dispusa sa o reediteze, atunci sa poata fi anulat vechiul contract, iar noi sa putem recastiga drepturile de autor?!

Imi este neclar totul, de aceea apelez la ajutorul vostru. Sper sa pot intelege cat mai bine cum e cu contractul, cu drepturile de autor, cu editurile, cu tot ce inseamna publicarea unei carti (deosebite).
Daca si-ar publica-o pe Amazon, asta ar insemna ca este gratuita? Eu asa am inteles din link, daca nu e bine, corectati-ma. Totusi, orice autor care a depus o munca imensa, pasiune, suflet, a investit bani in produsul sau, asteapta, pe langa recunoasterea valorii, si o satisfactie financiara. Nu cred ca e nimeni dispus sa munceasca in van, oricat de mare ar fi pasiunea. Trebuie sa existe acest echilibru intre bani si succes, asa e normal. Un autor de carte (ca orice alt om normal, de altfel) are nevoie de ambele.

In plus, tatal meu nu doreste intai publicarea online, apoi pe hartie, vrea invers, asta e dorinta lui, sa-i iasa cartea pe hartie, care sa existe in librariile fizice si cele virtuale din toata tara. Iar eu vreau sa fac tot posibilul sa-i implinesc visul.

Va rog sa imi spuneti, ca nu stiu, ce inseamna mai exact sa-ti cedezi drepturile de autor unei edituri? Si pe cati ani se face, de obicei? Sa nu uitam ca, pe langa text, tata ar mai avea si drepturi de autor pentru ilustratii, si asta se negociaza separat, nu? Ca nu a angajat pe nimeni sa i le faca si nici editura nu va fi nevoita sa o faca.

Am priceput, trebuie sa ma interesez la Biblioteca Nationala sa vad cum e cu acel cod.

Repet: tata doreste sa gaseasca o editura care sa-i publice cartea pe hartie (deci nu online si nu pe cont propriu, din banii sai ori cu sponsori), care sa inceapa sa fie vanduta in tara, in librariile fizice si virtuale, iar apoi, cu sau fara ajutorul acestei edituri, dar cu siguranta cu ajutorul unei edituri (ca sa poata fi tradusa si in engleza sau alte limbi), si in strainatate, pe Amazon, ebay si altele. Mai departe, ca ea va fi vanduta si online, este cu totul altceva. Dar nu inainte de publicarea pe hartie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate