Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Deschidere cont bancar rapid in UK fara proof of adress

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
La HSBC iti face pe adresa de Romania daca ai pasaport+buletin. Adresa de corespondenta o treci a prietenului tau.

Atentie! Te programezi, este un fel de interviu, te pot respinge. Daca te resping, mai poti veni peste 3 luni. Te prezinti cu contract de munca, diplome sa ateste calificarea, un act/factura pe adresa de Anglia, chiar daca nu e pe numele tau.

Daca iti spune ca nu poate deschide pe adresa de Romania, ii spui ca ai intrebat la centru si se poate. Este o circulara interna, nu toti stiu de ea.

Edited by TLGsoft, 13 March 2015 - 22:10.


#20
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
A fost viitorul coleg de apartament la banca sa vorbeasca pentru contul meu, si cica au fost foarte receptivi, au spus ca imi vor deschide fara nici o problema.

#21
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 galeo, on 14 martie 2015 - 17:01, said:

...au fost foarte receptivi, au spus ca imi vor deschide fara nici o problema.

Sa te obisnuiesti cu asta, e normalitatea in UK Posted Image .

Edited by Catean, 14 March 2015 - 19:50.


#22
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Dimpotriva, exagereaza cu verificarile.Si au o obsesie cu posta.... inclusiv parola resetata la internet banking au trimis-o prin posta.

#23
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
1.Tu ai deja un angajator. MARE BONUS.
Asa cum cineva deja ti-a recomandat mergi la HR si explica situatia. Multe firme din UK sunt dispuse sa te ajute in aceasta privinta.
O scrisoare in care angajatorul sa arate ca persoana X, domiciliat la adresa Y lucreaza pentru ei pe salariul Z.
Cand ti-a venit NINO treaba se simplifica DACA nu ai rezolvat deja cu angajatorul (very much doubt it).

ATENTIE. Sunt banci care nu accepta ca proof of adress NINO dar, curios, accepta UTR-ul. Ca treaba sa devina si mai curioasa, desi politica interna a fiecarei banci trebuie sa fie aceaisi indiferenta de bransa (si toate sa respecte legea generala in privinta deschideri unui cont bancar), am vazut cazuri cand o bransa dintr-o anumita zona era mai 'lejera' in privinta unor acte.
Pana nu demult (poate mai e si acum) renumita printre romani era o bransa Barclay din Chelsea. Chestia devine si si mai curioasa avand in vedere ca barclay in general cere o tarla de acte (ei si NatWest).

In genreal zonele unde strainii sunt majoritari (Wembley, mai tot estul Londrei si altele) bancile cer si numarul de la pantofi pentru ca s-au saturat de falsuri si tepe.
In alte zone insa s-ar putea (repet, S-AR PUTEA) sa ti se ceara minimul de acte. La Lloyds in Enfield Town am deschis cont unui roman doar cu buletinul si Nino.

2. Ceri angajatorului sa te platesca prin cec (foarte putin probabil, multe firme mari sunt reticiente in a plati prin aceasta modalitate) si mergi la o firma care incaseaza cecuri. Iau comision destul de piperat.

3. Sunt firme romanesti care se ocupa de deshiderea de conturi pentru cei care nu au proof de adresa. Evident, contra cost.

4, Trimiti la schimbat permisul de conducere RO pentru cel de UK. Costa ( poze, trimis, primit cam £60-70) si dureaza (minim 10 zile de la data trimiterii). Permisul de conducere de UK este un act de identitate recunoscut mai pe oriunde prin UK. Idem cardul NHS.

5. Candva (aici vorbesc in decenii nu in luni) salariul se putea trimite si pe contul altcuiva. Mergeai cu posesorul contului la o bransa a banci lui, dadeati cu subsemnatul si, pentru o perioada salariu iti era platit in acel cont. Din motive lesne de inteles (TAX refunds, extra income etc) multe banci nu mai permit acest lucru dar, am inteles ca la unele banci inca se mai poate.
Esentialul: ai nevoie de cineva de foarte mare incredere.

Recomadare: Incearca la Lloyds, Halifax, Santander ( fosta Abbey National).


PS Ma incereca nostalgia; imi aduc aminte ca primul meu cont bancar a fost deschis cu cardul NINO (cine nu are 15-17+ de UK nu stie despre ce vorbesc) care nu avea nici poza, nici adresa, doar un nume si un numar. Si nici macar nu a fost deschis de mine ci de un amic care vorbea engleza foarte bine. Sau vremurile cand un cont bancar se putea deshide lejer cu vechiul provisional driving licence de hartie. Si fara poza, doar o adresa.
Bancile nu au facut altceva decat sa se conformeze situatiei cu care se confrunta pentru a contracara hotiile si falsurile. Ca atare, cer acte la greu.

Bafta maxima.

 Catean, on 14 martie 2015 - 19:21, said:

Sa te obisnuiesti cu asta, e normalitatea in UK Posted Image .
Normalitatea in UK-ul inca locuit de englezi. Mergi la o banca undeva unde englezii au devenit minoritate, unde vezi numai angajati negri si indieni (Upton Park, Wembley) sa vezi acolo normalitate. Normalitatea junglei.
Mergi la un supermarket unde 99% din angajati sunt non-english.  Customer service my...bottom.

Edited by MagicTouch, 14 March 2015 - 21:12.


#24
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Si eu am card NINO primit acum 5 ani cand am venit in UK. Parca la 2-3 luni dupa au incetat sa mai dea astfel de carduri. Cat tine de normalitate posibil sa ai dreptate, am stat 3 ani in Kensington si de 2 ani stau in Acton.

Edited by Catean, 15 March 2015 - 17:23.


#25
maria_an

maria_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.06.2014
Poti sa deschizi cont si fara proof of address, la HSBC. Este un cont mai special, mi se pare ca nu ofera toate serviciile unui cont normal, dar daca n-ai alta optiune, incearca. Iti trebuie buletinul si pasaportul (ambele).
Daca mai poti astepta pana iti vine NINO, du-te cu scrisoarea care contine NINO la Barclays, este singura banca care accepta NINO drept proof of address.

Succes

#26
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 maria_an, on 15 martie 2015 - 17:53, said:

Poti sa deschizi cont si fara proof of address, la HSBC. Este un cont mai special, mi se pare ca nu ofera toate serviciile unui cont normal, dar daca n-ai alta optiune, incearca. Iti trebuie buletinul si pasaportul (ambele).
Daca mai poti astepta pana iti vine NINO, du-te cu scrisoarea care contine NINO la Barclays, este singura banca care accepta NINO drept proof of address.

Succes

Si cei de la santander accepta, mi-au spus la telefon

#27
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Joi seara am ajuns in Scotia iar vineri deja aveam contul deschis, am dat de o gagica de treaba la HSBC si mi-a facut cont pe loc cu adresa din Romania.

#28
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 Catean, on 14 martie 2015 - 19:21, said:

Sa te obisnuiesti cu asta, e normalitatea in UK Posted Image .
Sa stii ca ai dreptate

#29
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 mufa, on 13 martie 2015 - 17:57, said:

Nu merge fără proof of address.
Ba merge, iti spun din proprie experienta ca merge.
Dar...exista un dar...trebuie sa ai o scrisoare de la angajator in care sa scrie ca isi asuma responsabilitatea si garanteaza ca tu stai la respectiva adresa. Eu pe baza la aceasta scrisoare mi-am facut si contul de business si cel personal, neavand contract de inchiriere prin agentie sau legalizat. A contat enorm de mult vorbele angajaotrului in acea scrisoare. De fata cu mine, functionara de la banca a dat teledon la angajator si l-a intrebat daca numitul...eu...sunt angajatul lor si l-a pus sa confirme adresa din scrisoare.

#30
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 cuculea, on 21 martie 2015 - 23:13, said:

Ba merge, iti spun din proprie experienta ca merge.
Dar...exista un dar...trebuie sa ai o scrisoare de la angajator in care sa scrie ca isi asuma responsabilitatea si garanteaza ca tu stai la respectiva adresa. Eu pe baza la aceasta scrisoare mi-am facut si contul de business si cel personal, neavand contract de inchiriere prin agentie sau legalizat. A contat enorm de mult vorbele angajaotrului in acea scrisoare. De fata cu mine, functionara de la banca a dat teledon la angajator si l-a intrebat daca numitul...eu...sunt angajatul lor si l-a pus sa confirme adresa din scrisoare.
Pai si cum se poate risca angajatorul sa confirme ceva ce poate sa nu fie adevarat, daca tu vii si dai o adresa angajatorul trebuie sa te creada pe cuvant si sa garanteze pentru tine ?

 TLGsoft, on 13 martie 2015 - 21:45, said:

La HSBC iti face pe adresa de Romania daca ai pasaport+buletin. Adresa de corespondenta o treci a prietenului tau.

Atentie! Te programezi, este un fel de interviu, te pot respinge. Daca te resping, mai poti veni peste 3 luni. Te prezinti cu contract de munca, diplome sa ateste calificarea, un act/factura pe adresa de Anglia, chiar daca nu e pe numele tau.

Daca iti spune ca nu poate deschide pe adresa de Romania, ii spui ca ai intrebat la centru si se poate. Este o circulara interna, nu toti stiu de ea.
A mers asa cum ai zis tu, noroc ca am dat peste o tiipa foarte isteata la banca (lucru destul de rar) care chiar a vrut sa ma ajute

Edited by galeo, 22 March 2015 - 00:34.


#31
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
@galeo, in uk lumea se bazeaza foare mult pcuvantul omului si pe buna crestere a acestuia, ei sunt altfel decat restul europenilor mai ales al romanilor, primordial la ei e ca nu ii tepuiesti. O sa te convingi de asta. Astca o paranteza

Pai hai sa o luam logic...angajatorul garanteaza pentru tine, tu minti si angajatorul si banca, banca se prinde si ii bate obrazul angajatorului, tu in fiecare zi dai ochii cu angajatorul...cum te simti in cazul asta? Ai putra sa iti minti propriul angajator care si a pus obrazul pt tine.? Daca da...est roman...si nu ai ce cauta in uk, stai,acolo in mocirla aia ti se poteiveste...daca nu, adica daca ai bun simt si obraz subtire, in uk vei fi  apreciat. Multe se bazeaza pe bun simt si cuvant aci. Lasa acasa gamdurile astea de a smenu, a fraierii, a invarti pe altii...ca nu tine.

Edited by cuculea, 22 March 2015 - 11:39.


#32
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 cuculea, on 22 martie 2015 - 11:36, said:

@galeo, in uk lumea se bazeaza foare mult pcuvantul omului si pe buna crestere a acestuia, ei sunt altfel decat restul europenilor mai ales al romanilor, primordial la ei e ca nu ii tepuiesti.

in cazul asta, acum sa vedem ce pierde banca daca dai o adresa falsa ca sa deschizi un cont? nimic sau mai exact un client

#33
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 dan210, on 22 martie 2015 - 19:16, said:

in cazul asta, acum sa vedem ce pierde banca daca dai o adresa falsa ca sa deschizi un cont? nimic sau mai exact un client
Banca in  principiu iti cere o garanite a adresei (fie ea prin contractul de inchiriere, fie printr-o scrisoare de la angajator, fie o factura pe numele tau unde apare adresa, depinde de la caz la caz) pentru simplul fapt ca vrea sa se asigure ca , corespondenta cu tine prin posta (acte oficiale trimise prin posta , scrisori, cardul si pin-ul care ti le trimit tot prin posta) vor ajunge la tine cu siguranta. Daca tu ii "fofilezi" cumva si le dai o adresa falsa, este spre detrimentul tau pana la urma, banca vrea sa se asigure ca adresa este cea reala deoarece vrea sa scape de probleme gen...am dat adresa si nu am primit scrisoarea. Prin actele care ti le cer cu privire la adresa nu fac altceva de cat sa se acopere intr-o problema juridica de acest gen, ...am trimis, nu s-a primit..de ce...uite domne, omul a dat adresa , acolo am trimis scrisorile oficiale...poftim confirmarea de la posta cu adresa de destinatie...de ce nu le-a primit clientul...pai...adresa falsa...pardon, eu ca banca mi-am facut treaba, clientul idiot care a dat o adresa falasa nu are decat sa se spele pe cap cu ea.

Cine incearca sa smeneasca banca pe tema asta nu are nimic de castigat, nu vad niciun beneficu ca minti si dai o alta adresa...care ar fi scopul?Asta in ideea in caer ai doar card de debit...la credite, acolo stati linistiti ca au grije sa te "amprenteze" mult mai bine si mai sigur.

Ca un sfat prietenesc...lasati rahaturile astea de idei de a smeni si de a fraierii in Uk, lasati-le acasa in Romania. Englezii, mai ales autoritatile engleze, nu sutn chiar asa de prosti pe cat par. Cunoasc doua cazuri concrete , foarte urate dar in acelasi timp interesante, cu oameni cunoascuti , care au patit-o rau de tot. Un polonez , coleg de munca, care s-a mutat, nu a declarat noua adresa, a primit o amenda de circulatie la fosta adresa, stia de ea dar a crezut ca scapa nedeclarand adresa...dupa 6 luni s-a suit in avion linistit sa se duca acasa la mama lui, s-a instalat frumos pe scaun si ...surpriza...s-a trezit cu politia langa el care l-a luat pe sus, l-a scos din avion pe sus si la- tinut vreo 3 zile la arest....de ce..pentru ca autoritatile nu dadeau de el, amenda nu o platise etc...a platit baiatul 2 amenzi de l-a usturat in cur, si e si pe lista neagra la nino si alte minuni...
Un alt caz, tot cunoscuti, de data asta romani care produceau extrem de multi bani cu un site (nu intru in detalii) si care , la un moment dat, s-au gandit ei sa nu mai palteasca VAT-ul si s-au carat in Belgia...dupa vreo 8 luni de cand au plecat si stabilit in Belgia,   s-au trezi , in noua locuinta din belgia, la 6 dimineta, cu politia engleza, belgiana, mascati, le-au spart usa..peste ei in casa. le-au luat tot din casa. Sa terminat urat si cu astia .

Asa ca...sfat prietenesc...lasati rahaturile acasa si veniti cu ganduri curate, autoritatile din uk sunt foarte afurisite la faze de genul, si nu prea ai cum sa ii smenesti ca esti tu destept.

Edited by cuculea, 22 March 2015 - 23:03.


#34
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006
unde dai si unde crapa, ideea era ca in cazul asta fara nici o importanta pentru banca, ca nu-i prejudiciaza cu nimic, merge pe cuvantul omului, ca in alte cazuri (nu neaparat cu banca) te cauta la documente ca peste tot

in alta ordine de idei, eu nu-i vad cu nimic mai deosebit pe englezi fata de alti europeni pe unde am trait si muncit

#35
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 dan210, on 23 martie 2015 - 00:43, said:


in alta ordine de idei, eu nu-i vad cu nimic mai deosebit pe englezi fata de alti europeni pe unde am trait si muncit

Probabil se referea strict la Londra. De obicei rezidentii unei metropole sunt diferiti in gandire si comportament fata de locuitorii oraselor mai mici.

#36
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
ce mare branza?
stii ca o sa lucrezi la compania aia, dai ca proof of address adresa companiei
informezi HR ca ai dat adresa companiei pentru deschiderea contului

cand o sa stii unde o sa locuiesti, mergi cu contractul de inchiriere la banca
pana tunci sa-ti trimita toate hartiile/cardul/cecurile pe adresa companiei

ceri informatii referitoare la numarul contului pentru a le da celor de la salarii sa stie unde o sa-ti depoziteze banii

Edited by tsunnami, 23 March 2015 - 13:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate