Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Operatie de corectare a miopiei

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Razvan03Andrei

Razvan03Andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 20.09.2011
Buna seara! As dori sa fac o operatie de corectare a miopiei. Port ochelari de cativa ani buni si ma gandeam sa iau in calcul o operatie de genul ( asta daca e posibil ). In momentul actual am -1 si -1.5 sau ceva in genul acesta. Oricum imi creeaza un discomfort imens din moment ce nu pot vedea la o distanta destul de mica.. Intrebarea mea este daca pot face o operatie de genul ( vara asta implinind 17 ani ), daca se poate ce fel de operatie imi recomandati si unde. Multumesc.

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
-1/-1.5 se corecteaza usor cu o pereche de ochelari. Multi oameni se descurca onorabil si fara ajutorul lor.
Mergi regulat la control, operatia poate fi luata in calcul doar atunci cand dioptriile s-au stabilizat...altfel o faci degeaba. Medicul oftalmolog este singurul care iti poate spune daca merita operatia, cand se poate face aceasta si care sunt pasii de urmat.
Bafta!

#3
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Operatia ar trebui facuta doar in cazul in care este absolut necesara. Să nu-ți fie jenă sa porți ochelari. Pe lângă remedierea problemei te vei alege cu diferite sensibilități (nu ai voie sa stai în curent, nu ai voie sa te freci la ochi, etc. Cât și cum trebuie să faci asta îți spune medicul...

Eu am cu + si cu -  aceleași diptrii. Nu e o fericire dar nici nu mă gândesc să mă operez.

#4
TDI-beez

TDI-beez

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.12.2007
Pana la 21 de ani, momentul in care organismul uman se opreste din crestere nu e indicat sa te operezi.
In urma operatiei poate rezulta o dioptrie reziduala de +/-0.5-1... adica te poti trezi in aproximativ acelasi punct din care ai plecat. Costurile financiare si in privinta sensibilitatii ulterioare sunt destul de mari.
Nu prea se justifica operatia, nu inca. Dar poti incerca lentile de contact.
Sanatate!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate