Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

PAYE sau LTD ?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Urmeaza sa lucrez in UK, unde am 2 variante : LTD sau PAYE.
La LTD stiu ca iei ceva mai multi bani, dar nu ai asigurare medicala si contributii la pensii.
Ce varianta sa aleg?

#2
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postgaleo, on 11 martie 2015 - 16:26, said:

Urmeaza sa lucrez in UK, unde am 2 variante : LTD sau PAYE.
La LTD stiu ca iei ceva mai multi bani, dar nu ai asigurare medicala si contributii la pensii.
Ce varianta sa aleg?

Ce vrei sa lucrezi concret?

#3
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View Postady_77, on 11 martie 2015 - 16:33, said:


Ce vrei sa lucrezi concret?
Ce importanta are?
Proiectare

#4
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postgaleo, on 11 martie 2015 - 16:34, said:

Ce importanta are?
Proiectare

Pai are,ca banuiesc ca vrei sa stii nivelul de taxare...

#5
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View Postady_77, on 11 martie 2015 - 16:47, said:


Pai are,ca banuiesc ca vrei sa stii nivelul de taxare...
E diferentiat?
Rata ar fi 28 lire/ora

#6
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
prin paye banuiesc ca te referi la self employed?

#7
Vechiul Front

Vechiul Front

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.02.2007
Daca o sa ai LTD,o sa fii propriul angajat si o sa iti platesti salariul sub forma de dividente,iar taxele pe care le platesti vor fi tot PAYE. La aceasta plata pe ora,in mod sigur este mai avantajos un LTD,deoarece si NI pe care o sa ti-l platesti o sa fie mai mic,iti poti revendica o parte din cheltuieli si poti fi si VAT registered.

#8
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View Postnickyro, on 11 martie 2015 - 18:05, said:

prin paye banuiesc ca te referi la self employed?
PAYE inseamna angajat, nu SE.

Edited by mufa, 11 March 2015 - 19:35.


#9
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
acum mi-am adus aminte ca PAYE apare pe payslip :P

#10
AlienBodo

AlienBodo

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 324
  • Înscris: 23.09.2003
Din experienta mea, LTD. Daca vrei asigurari medicale sau alte chestii ti le poti face singur. Taxele sunt 20%, asta daca nu depasesti £41.860 brut venit personal(salariul care ti-l platesti ca director al companiei+dividende)/ an fiscal. In cazul in care depasesti pragul asta va trebui sa platesti in plus 25% impozit pe dividendele declarate. Tot din experienta iti spun ca baremul este rezonabil, poti trai bine si sa ai si bani deoparte la sfarsitul anului fiscal.

#11
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View PostAlienBodo, on 12 martie 2015 - 15:33, said:

Din experienta mea, LTD. Daca vrei asigurari medicale sau alte chestii ti le poti face singur. Taxele sunt 20%, asta daca nu depasesti £41.860 brut venit personal(salariul care ti-l platesti ca director al companiei+dividende)/ an fiscal. In cazul in care depasesti pragul asta va trebui sa platesti in plus 25% impozit pe dividendele declarate. Tot din experienta iti spun ca baremul este rezonabil, poti trai bine si sa ai si bani deoparte la sfarsitul anului fiscal.

Am sa depasesc baremul, deci care mai e afacerea, platind impozit  si impozit pe dividente ajungi pe la acelasi nivel de taxare ca si la PAYE, macar la paye ai o contributie la pensie mare.

#12
AlienBodo

AlienBodo

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 324
  • Înscris: 23.09.2003

View Postgaleo, on 13 martie 2015 - 06:14, said:

Am sa depasesc baremul, deci care mai e afacerea, platind impozit  si impozit pe dividente ajungi pe la acelasi nivel de taxare ca si la PAYE, macar la paye ai o contributie la pensie mare.

Atentie sa nu faci o confuzie....tu poti castiga pe firma si £1000000....daca banii pe care ii retragi in folos personal nu depasesc baremul platesti numai 20% impozit....tu poti lasa banii de pe firma in banca, si daca sa zicem anul urmator te intorci in tara, sau nu desfasori activitate economica in UK, poti retrage inca £42000 tax free. Apoi pe LTD poti deduce cheltuieli de transport(avion, autobuz, etc, unele cheltuieli cu masa zilnica, tot ce tine de achizitii in interes de serviciu, cursuri perfectionare etc. Deci real ajungi la o suma mai mare £42000. Dar daca tu crezi ca o sa retragi mai mult de atat in interes personal, ajungi la un impozit destul de mare....atunci e decizia ta.

#13
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View PostAlienBodo, on 13 martie 2015 - 10:05, said:



Atentie sa nu faci o confuzie....tu poti castiga pe firma si £1000000....daca banii pe care ii retragi in folos personal nu depasesc baremul platesti numai 20% impozit....tu poti lasa banii de pe firma in banca, si daca sa zicem anul urmator te intorci in tara, sau nu desfasori activitate economica in UK, poti retrage inca £42000 tax free. Apoi pe LTD poti deduce cheltuieli de transport(avion, autobuz, etc, unele cheltuieli cu masa zilnica, tot ce tine de achizitii in interes de serviciu, cursuri perfectionare etc. Deci real ajungi la o suma mai mare £42000. Dar daca tu crezi ca o sa retragi mai mult de atat in interes personal, ajungi la un impozit destul de mare....atunci e decizia ta.
Stai ca nu inteleg, la cei 42000 platesti doar cei 20%? Nu mai platesti impozit pe profit/dividente?

Edited by galeo, 13 March 2015 - 10:58.


#14
AlienBodo

AlienBodo

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 324
  • Înscris: 23.09.2003

View Postgaleo, on 13 martie 2015 - 10:57, said:

Stai ca nu inteleg, la cei 42000 platesti doar cei 20%? Nu mai platesti impozit pe profit/dividente?
Tu platesti 20% taxe pe orice bani care intra pe firma(corporate tax)....apoi, pana la baremul ala de 42000 brut venit personal nu platesti nici o alta taxa....dar atentie, este valoarea bruta....cred ca am omis in postul anterior asta....scuze...pana la valoarea baremului taxele sunt pe la 10%, dar statul vine si zice "ok, pana la £42000 brut te creditez cu valoarea taxei pe venit personal", deci tu fizic vei plati taxe 0 pana scoti net undeva pe la £38000 de pe firma. Daca ai sarit de barem, acelasi stat vine si zice ok, matale ai bani, deci sari cu 25% taxe pe dividende(si se aplica si retroactiv:), deci daca ai scos cu £10 mai mult, platesti pe toata valoarea, nu numai pe alea 10, asa ca trebuie sa casti bine ochii, asta ca sa nu casti buzunarele).

Edited by AlienBodo, 13 March 2015 - 16:38.


#15
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005
LA 28 de lire pe oră, te complici cu LTD, părerea mea de neavizat.

#16
AlienBodo

AlienBodo

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 324
  • Înscris: 23.09.2003

View Postmufa, on 13 martie 2015 - 17:00, said:

LA 28 de lire pe oră, te complici cu LTD, părerea mea de neavizat.
De ce zici asta? Daca poti scapa de 25% taxe eu zic ca se merita "complicatia". 28£/h nu-I foarte mult, dar nu este in nici un caz putin.

Socoteala simpla:

Sa zicem ca omul face un 45h/saptamana=>£5040 brut/luna(aprox)=> ~£4000 net pe firma.....25% aia inseamna £1000....oare se merita?Posted Image
In plus, exista firme specializate de contabilitate, care pentru o taxa lunara(din care se poate recupera TVA), se ocupa ei de tot.

Edited by AlienBodo, 13 March 2015 - 17:28.


#17
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostAlienBodo, on 13 martie 2015 - 17:04, said:

De ce zici asta? Daca poti scapa de 25% taxe eu zic ca se merita "complicatia". 28Ł/h nu-I foarte mult, dar nu este in nici un caz putin.

Socoteala simpla:

Sa zicem ca omul face un 45h/saptamana=>Ł5040 brut/luna(aprox)=> ~Ł4000 net pe firma.....25% aia inseamna Ł1000....oare se merita?Posted Image
In plus, exista firme specializate de contabilitate, care pentru o taxa lunara(din care se poate recupera TVA), se ocupa ei de tot.

Daca ar merge ca si PAYE ar lua 3600 in mana dar nu il mai intereseaza de tax returnuri, platit contabil, etc.

Edited by Catean, 13 March 2015 - 17:41.


#18
AlienBodo

AlienBodo

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 324
  • Înscris: 23.09.2003

View PostCatean, on 13 martie 2015 - 17:40, said:

Daca ar merge ca si PAYE ar lua 3600 in mana dar nu il mai intereseaza de tax returnuri, platit contabil, etc.
Iar ca LTD poate lua 4000...plus ca daca aduni suma lunara inseamna £4800/an dati la stat ca PAYE. Ca LTD din aia tot mai poti tine pentru tine un minim de 3000-3500, luand in considerare ca plateste o firma de contabilitate sa se ocupe de tot. Si nu, nu e cine stie ce bataie de cap. Cel mai greu ii va fi sa isi faca un cont de business in banca la inceput, dupa care totul merge repede.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate