Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Ce facultate sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#109
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010
Ai dreptate. E diferenta intre poate si trebuie. Dar de ce sa inducem 'poate' asa gratuit? De ce sa sustinem casatoriile din interes? Scopul tipei e sa invete, sa isi vada de viitor, sa se indragosteasca de cine vrea ea

#110
Gixon99

Gixon99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 05.08.2014

 Rhini, on 10 martie 2015 - 23:16, said:

Nu. Unii traiesc cu prejudecata ca daca ARATA BINE, trebuie sa se marite cu unul bogat!



Te fac mare! Daca stii din timp cat sa inveti, unde sa inveti si la ce programe sa aplici! Dupa cum am zis, nu zic neaparat la noi.


Pentru minte asta ar fi sacrificiul suprem. Cand cei care te-au crescut vor avea nevoie de tine si vei fi in Suedia, ca acolo o ard boem absolventii de "arhivistica", iti vei da seama ca n-a fost cea mai buna idee. Si vezi-ti de treaba, ca nici traiul afara nu e cel mai roz (o spun pt ca am prieteni care au lucrat/inca lucreaza in DE, UK, USA si viata sociala nu se compara cu cea din Romania). Drept urmare, o parte dintre ei s-au intors, iar cealalta parte au de gand sa o faca in urmatorii 3-5 ani.

De la tastatura toate sunt usoare/grele, morale/imorale, dar viata e putin mai complexa decat pare pe forumuri.

#111
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010
Sa fim optimisti. Sa fie studioasa, sa isi aleaga o profesie ce o pasioneaza si cu remuneratie pe masura ( am citit mai tarziu ca si pe ea o intereseaza cat va castiga )  si sa isi atinga toate obiectivele dorite.

 Gixon99, on 10 martie 2015 - 23:26, said:

Pentru minte asta ar fi sacrificiul suprem. Cand cei care te-au crescut vor avea nevoie de tine si vei fi in Suedia, ca acolo o ard boem absolventii de "arhivistica", iti vei da seama ca n-a fost cea mai buna idee. Si vezi-ti de treaba, ca nici traiul afara nu e cel mai roz (o spun pt ca am prieteni care au lucrat/inca lucreaza in DE, UK, USA si viata sociala nu se compara cu cea din Romania). Drept urmare, o parte dintre ei s-au intors, iar cealalta parte au de gand sa o faca in urmatorii 3-5 ani.

De la tastatura toate sunt usoare/grele, morale/imorale, dar viata e putin mai complexa decat pare pe forumuri.

Stiu foarte bine cum e cu traiul in strainatate. Doar ca iti poti face un bun inceput acolo si poti sa te intorci acasa. Un student eminent si cu un job din afara ( adica a facut si altceva decat sa invete ) intors in tara, e renumerat altfel.

Edited by Rhini, 10 March 2015 - 23:30.


#112
Gixon99

Gixon99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 05.08.2014

 Rhini, on 10 martie 2015 - 23:29, said:

Sa fim optimisti. Sa fie studioasa, sa isi aleaga o profesie ce o pasioneaza si cu remuneratie pe masura ( am citit mai tarziu ca si pe ea o intereseaza cat va castiga )  si sa isi atinga toate obiectivele dorite.



Stiu foarte bine cum e cu traiul in strainatate. Doar ca iti poti face un bun inceput acolo si poti sa te intorci acasa. Un student eminent si cu un job din afara ( adica a facut si altceva decat sa invete ) intors in tara, e renumerat altfel.

Cred ca ai vrut sa spui REMUNERAT.

Nu ai ce sa faci in Romania cu facultatile alea. Chiar daca ai lucrat afara 2-3-5-10 ani. Romania nu este dezvoltata la capitolul institutii precum tarile occidentale si nici nu va fi prea curand.

Nu vezi ca la noi in ultimii ani au fost stigmatizati bugetarii, luati la gramada. Mediul privat produce si hahalerele de bugetari dorm. Generalizare care nu este corecta.

#113
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010
Bine.

#114
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 Gixon99, on 10 martie 2015 - 23:35, said:


Cred ca ai vrut sa spui REMUNERAT.

Nu ai ce sa faci in Romania cu facultatile alea. Chiar daca ai lucrat afara 2-3-5-10 ani. Romania nu este dezvoltata la capitolul institutii precum tarile occidentale si nici nu va fi prea curand.

Nu vezi ca la noi in ultimii ani au fost stigmatizati bugetarii, luati la gramada. Mediul privat produce si hahalerele de bugetari dorm. Generalizare care nu este corecta.

Totusi cum va explicati faptul ca universitatile autohtone sunt foarte apreciate?

#115
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007
De cine/cum/unde?
Iar o universitate e mare. Daca unul de la facultatea X are rezultate nemaipomenite, nu inseamna ca si cel de la Y trebuie laudat.

#116
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
din cele 4 as alege optiunea 1 sau 3. Din cele doua ramase as alege optiunea 1, mai multe oportunitati pentru viitor

#117
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014

 Daian95, on 10 martie 2015 - 21:42, said:

Cu 80.000 de euro esti notar.

Unde, unde?Posted Image
Pai asta-i doar spaga sa te ia vreunu' consacrat sa-i scrii hartoagele si sa-i faci cafeaua.
Ca sa intri in sistemul de caste al notarilor, trebuie sa faci parte dintr-o famiglia de notari.Posted Image
Deci, singura sansa e prin casatorie..... asta daca soacrei/socrului ii place moaca ta.

 Rhini, on 10 martie 2015 - 23:09, said:

Scoala te face MARE!Daca nu la noi in tara, atunci peste hotare!

M-am plictisit de sfaturile astea in care sunt invatate tinerele sa devina panarame doar pentru ca asta e singura modalitate de a reusi!

Nici asta cu devenitu' panarama nu mai e ce-a fost odata... uita-te la alde Mihaela Tiganu , fosta Scwarzenberg, zina Monacoului....
Pe vremuri era simplu sa ajungi diva, acum e piata suprasaturata si aici, ca sa scoti un ban trebuie sa ai multe "talente"... nici multi ca marele Irinel nu mai sunt ...Posted Image

On topic:
Meserii de perspectiva (adica sa scoti ceva bani si sa poti lucra linistit pana la adanci batraneti, eventual fara sa-ti pese prea mult de sistem):
-stomatolog
-notar (best of the best) sau avocat (daca esti talentat)
-medic
-traducator autorizat/translator profesionist (daca ai talent real pentr asa ceva, stii meserie si de preferat cva limbi exotice, ca la engleza sunt toti docenti) - ca pomenea initiatoarea de pasiunea pentru engleza
- IT-ist (aici insa este necesara o discutie mai lunga)
-pilot (civil)

Alde istorie, etc. sunt bune daca esti pasionat si ai o familie bogata care sa-ti asigure confortul financiar. Sau te mariti cu unul cu bani.
Arhivistica e gluma proasta. In plus, risti sa faci TBC stand prin subsoluri igrasioase.
Dreptul - doar daca ai spate sa ajungi ce ziceam mai sus. Daca esti in familie de notari sau te mariti cu unul. Avocat e mai usor, dar dureaza sa-ti faci clientela si trebuie sa fii bun.
Judecator nu merita, prea multa munca si riscuri de parnaie in Rromanistan, fata de venituri.
SNSPA  e pentru puradeii de puliticieni care au deja cariera aranjata si pentru panarame care vor ajunge prin ambasade si consulate. Daca nu esti in famiglie, ia-ti gandul.

Desigur, sunt si alte meserii liberale si banoase, dar nu se aplica la cazul de fata (sudori profesionisti care pot salta salarii fabuloase- vorbesc de sudori subacvatici in industria petroliera, de ex., petrolisti, mercenarii profesionisti, ofiterii din marina civila, etc.).

Edited by crouchot, 11 March 2015 - 02:59.


#118
Gixon99

Gixon99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 05.08.2014
Medic, dar dupa 35 de ani. Pana la 35 n-ai bani de chirie :)

#119
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
Am si eu o intrebare , de ce cineva ar face ca si Facultate ceva i genul istoriei, ce profesie poti sa ai dupa?
Personal cunosc o singura persoana din judetul prahova , care trebuie sa faca naveta zilnic 25 de km ca sa ajunga la o scoala sa predea iar in weekend este ghid, si se descurca f. f.f.f.f.f  greu cu banii.

#120
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Pai, banuiesc ca profesor de istorie. Iar la salariile din minunatul invatamant romanesc.... ai sanse doar daca castiga barbac-tu mai bine sau daca predai la tara, unde te mai lipesti de-un ou si-o curca.
In situatia trista ca si sotul este profesor, muritori de foame scrie pe voi....

#121
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Se mai poate adauga pe lista medic veterinar. Evident, vorbim de aia cu cabinet in oras, unde despaduchezi si faci vidare de glande la potai de fitze. Dar se pot face bani frumosi si la tara, daca suporti cizmele de cauciuc si sa vari mana pana la cot in fundu' vacilor. In plus, traiesti la aer curat.

Edited by crouchot, 11 March 2015 - 18:21.


#122
plantron

plantron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 07.05.2006
Eu as zice sa faci facultatea de filologie sau facultatea de filosofie. Filosofia poate fi abordata foarte bine de un absolvent de filo pt ca cam totul se bazeaza pe limbi si gramatica.
Nu stiu ce legatura vezi tu intre filo si Politie. E o scoala unde fugi mult si nu se deosebeste prea mult de una MApN.
Iar istoria ce-ti trebuie? Vrei sa iei o boala de la schetele sau sa se surpe malul pe tine cand esti in site?

#123
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010

 plantron, on 11 martie 2015 - 21:39, said:

Eu as zice sa faci facultatea de filologie sau facultatea de filosofie. Filosofia poate fi abordata foarte bine de un absolvent de filo pt ca cam totul se bazeaza pe limbi si gramatica.
Nu stiu ce legatura vezi tu intre filo si Politie. E o scoala unde fugi mult si nu se deosebeste prea mult de una MApN.
Iar istoria ce-ti trebuie? Vrei sa iei o boala de la schetele sau sa se surpe malul pe tine cand esti in site?


Asta nu e un criteriu eligibil pentru a te apuca de filosofie.

#124
plantron

plantron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 07.05.2006
Pt cel cu Istoria care face naveta: Poate sa dea examen si sa devina detectiv autorizat de IGPR

Atunci care este? Sa fii pasionat de stiinta? Cum ii citeste pe Platon si Aristotel daca nu le are cu limbile? Filosofia nu mai este de mult o scoala de stiinta.

#125
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010
Poate sa stie toate limbile pamantului.... pentru a fi atras de filosofie, trebuie sa fii genul de om care isi pune intrebari legate de viata, om, existenta. In plus, ca sa studiezi in profunzime, trebuie sa iei fiecare paragraf in parte si sa ii aduci o interpretare. Daca nu a atras-o filosofia pana acuma, nu are de ce sa o atraga acum.

#126
plantron

plantron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 07.05.2006
Daca te intereseaza sa-ti pui intrebari legate de viata, om, existenta, merge si o facultate stiintifica. Dar numai unuia caruia i-a placut/s-a priceput sa faca analiza literala/gramaticala duce la capat o astfel de facultate.

Edited by plantron, 11 March 2015 - 21:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate