Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Energie eoliana 2

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4734 replies to this topic

#4573
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sufă groasă pun azi pe lângă cea deja existentă care nu îmi inspiră încredere,cât despre restul voi vedea în timp, să sosească și wattmetre că să am un control total atunci când va produce să știu exact cât și cum,despre înălțare nu discutam că nu are sens,am mai explicat cum este cu înălțimea la mine in zonă!

Edited by MembruAnonim, 22 July 2021 - 07:46.


#4574
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Ma retrag, tu stii mai bine ce ai de facut...

De curiozitate, ce sufa ai acum ?, si cu ce vrei sa inlocuesti?

#4575
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 22.04.2005
De acord cu XTH, la litiu îți trebuie LVD, HVD, iar dacă nu iei cele mai scumpe baterii îți trebuie și monitorizare/ egalizare la nivel de celulă, deci BMS bun, am văzut pe forumuri litiu ieftin la xare o celulă o ia razna in sus sau în jos și poți distruge tot bancul fără BMS.

Controlerul tău este într-adevăr o glumă așa că gândește-te de acum la Midnite Classic care are si funcția de diverter.

Nu mă aștept să iei in considerare nimic din ce scriu aici, am înțeles deja că stai in zona cea mai vântoasă din lume și ai cea mai performantă eoliană, eu scriu pentru cei care au lăsat mândria și aroganța deoparte

#4576
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postadrian71, on 22 iulie 2021 - 08:13, said:

De acord cu XTH, la litiu îți trebuie LVD, HVD, iar dacă nu iei cele mai scumpe baterii îți trebuie și monitorizare/ egalizare la nivel de celulă, deci BMS bun, am văzut pe forumuri litiu ieftin la xare o celulă o ia razna in sus sau în jos și poți distruge tot bancul fără BMS.

Controlerul tău este într-adevăr o glumă așa că gândește-te de acum la Midnite Classic care are si funcția de diverter.

Nu mă aștept să iei in considerare nimic din ce scriu aici, am înțeles deja că stai in zona cea mai vântoasă din lume și ai cea mai performantă eoliană, eu scriu pentru cei care au lăsat mândria și aroganța deoparte

Relax,nu te ambala asa tare,in primul rand vorbesti de parca ai avea controlerul in mana,lucru imposibil,in al doilea rand controlerul este facut la comanda si nu cumparat de pe vreun site de vanzari nici din ro nici din afara,deci argumentul tau ca este jaf,gluma,etc. nu sta in picioare pentru ca nu sti despre ce este vorba,cat despre Midnite Solar Classic 150 MPPT Charge Controller il am in vedere,este pus la favorite iar daca acest controler nu va da rezultatul dorit cu siguranta il voi inlocui cu midnite,cat despre vant am mai discutat acest aspect,monitorizez de peste 3 ani vantul in zona mea cu ajutorul statiei meteo si am facut destule teste la diverse inaltimi,la mine in zona am vant din octombrie pana prin martie,vant de calitate intre 6 si 9m inaltime,lucru care dealtfel ma intereseaza pe mine,iar ca idee,si vorbesc aici strict de un test real facut de mine,vantul nu prezinta aceleasi caracteristici nici la 1 Km distanta,deoarece conteaza strict relieful zonei,aglumeratia de case/blocuri-urban sau rulal,inaltimea caselor,pomilor din zona respectiva etc. nu are nici o treaba zona ca judet sau oras cu locatia unde vrei sa iti pui eoliana,daca pe hartile de vant iti arata ca intr-un anume judet pe o anumita arie exista vant serios nu acelasi lucru se intampla si pe teren unde lucrurile sunt total diferite.

View PostXTH, on 22 iulie 2021 - 07:57, said:

Ma retrag, tu stii mai bine ce ai de facut...

De curiozitate, ce sufa ai acum ?, si cu ce vrei sa inlocuesti?

Nu ai de ce sa te retragi,discutiile sunt benefice tuturor pe aceasta tema indiferent ca sunt pro sau contra,sufele initiale erau de 1 acum am pus inca 3 de 6 grosime,practic cat degetul meu mic de la o mana,cablul l-am luat de la un troliu care ridica 2 tone,teoretic nu ar avea de ce sa nu tina,te astept in continuare la discutii indiferent cum ar fi,oricum,in jur de 10 august soseste si wattmeter-ul si atunci vom, sti exact ce si cum fara a face aproximari bazate pe incarcarea bateriilor,acesta il astept:

[ https://i.postimg.cc/3wRXNDRN/222049546-2376420785828117-8615894789617638400-n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostEmeraldCountryHouse, on 21 iulie 2021 - 17:45, said:

Fa un video,te rog,  cu morisca si cu pomii / copacii /iarba miscandu-se in bataia vantului sa am o idee de eficienta,ca un punct de referinta static.
Mi-au cazut ochii numarand palele alea de pe camera ta video... Posted Image

Bafta

A facut sotia mea un clip video asa cum iti doresti,eu eram ocupat cu datele in casa...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZMZ1UBx_NFk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 22 July 2021 - 11:18.


#4577
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
De ce trebuie sa vezi realitatea?
Pai... cum spui ca inaltimea este suficienta , cind in filmare, in plan secundar se vede ditamai plopul cum il scutura vintul.Nu, ala induce tulburente , de vorba lui adrian, o sa se invirta in plan orizontal  aiurea.
Sufa de 1, prea subtire, de 6 , da, dar prea mult, ma rog, daca este degeaba, merge.
Regulatorul, chiar si facut, atita timp cit nu ai instrumente de masura, repet, sa vezi in timp real, macar, t3nsiunea si intensitatea curentului, faptul ca are 3 led-uri , este cea mai frumoasa pacaleala de care dispui in acest moment.Acel led verde se aprinde oricum cind pui firele la baterie, deci nimic spectacol, galbenul va licari si la 0,1A si la 10A, deci, nimic concludent, iar rosu, fisss, un led agatat direct pe rezistenta, iarasi nimic waw, rezistenta oricum o simti cind o cupleaza.Dar, te dumiresti tu pe parcurs, conteaza sa ai puterea sa vezi unde nu-i chiar cum sustii acum

Si, apropo de filmare,
Se face in diferite unghiuri, cadre, mai aproape, mai de ansamblu, nu se focuseaza doar pe 3pale care nu au ce sa exprime in imagini mare lucru.

#4578
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostXTH, on 22 iulie 2021 - 11:51, said:

De ce trebuie sa vezi realitatea?
Pai... cum spui ca inaltimea este suficienta , cind in filmare, in plan secundar se vede ditamai plopul cum il scutura vintul.Nu, ala induce tulburente , de vorba lui adrian, o sa se invirta in plan orizontal  aiurea.
Sufa de 1, prea subtire, de 6 , da, dar prea mult, ma rog, daca este degeaba, merge.
Regulatorul, chiar si facut, atita timp cit nu ai instrumente de masura, repet, sa vezi in timp real, macar, t3nsiunea si intensitatea curentului, faptul ca are 3 led-uri , este cea mai frumoasa pacaleala de care dispui in acest moment.Acel led verde se aprinde oricum cind pui firele la baterie, deci nimic spectacol, galbenul va licari si la 0,1A si la 10A, deci, nimic concludent, iar rosu, fisss, un led agatat direct pe rezistenta, iarasi nimic waw, rezistenta oricum o simti cind o cupleaza.Dar, te dumiresti tu pe parcurs, conteaza sa ai puterea sa vezi unde nu-i chiar cum sustii acum

Nu este plop este un nuc superb aflat in fundul gradinii la 45 m distanta!

#4579
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Clipul sotiei?, ala este nuc la 45m distanta, zici tu?!!!

Nuc plop , nu conteaza, dar 45m?

#4580
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Atat este distanta,dupa cum am mai spus,este un nuc foarte mare,sau mai bine spus batran format din 2 tulpini,este imens ca sa zic asa,ca idee,daca ar fi sa il doboare vreodata o vijelie,in locul umbrit de el pot pune lejer 2 solare de 10m lungime pe 5 latime,de langa eoliana pleaca bucataria de vara,casa,vine crama,apoi magazia de lemne si in final atelierul meu de lucru apoi urmeaza gradina mare din spatele casei impreuna cu nucul,am 3000m curtea si da,filmarea aceasta este realizata de sotia mea care si ea este pasionata de filmari.!

Edited by MembruAnonim, 22 July 2021 - 12:36.


#4581
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

View PostMembruAnonim, on 22 iulie 2021 - 11:23, said:

Relax,nu te ambala asa tare..

A facut sotia mea un clip video asa cum iti doresti,eu eram ocupat cu datele in casa...


Multam.
Nu inteleg de ce se invarte asa tare,se misca prea mult in plan orizontal...
Eu banuiesc ca ar trebui sa stea mai mult si mai teapan in fata vantului si sa nu se zbuciume asa mult si repede.

Eu sunt pentru VAWT / turbine verticale,niciodata nu mi-au placut astea cu trei pale.

PS
Nu inteleg de ce atitudinea asta negativa si reprosata la adresa lui @alex !!???
El a incercat sa puna ceva in timp real, ceea ce face el acolo unii dintre noi probabil am vazut numai pe ecranul Pc-ului.
Pacat ... de tonul de invidie de dupa tastatura ... ;)

#4582
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A fost o scurta furtuna de praf...maxim 40min,vantul a suflat din directii diferite dar cu precadere rafalele au venit dinspre NW iar viteza maxima a vantului la rafala a fost de 21.9 km/h inregistrata de statia mea meteo!

#4583
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010

View PostEmeraldCountryHouse, on 22 iulie 2021 - 12:36, said:



Multam.
Nu inteleg de ce se invarte asa tare,se misca prea mult in plan orizontal...
Eu banuiesc ca ar trebui sa stea mai mult si mai teapan in fata vantului si sa nu se zbuciume asa mult si repede.

Vezi, de aceea scriem si noi pe aici, ma refer la mine si adrian71.
Daca ai fi citit cu atentie ,ce a scris adrian,de ce se invirte aiurea in plan orizontal nu ai fi spus ca atitudinea este negativista sau mai mult, de invidie, cind vreodata?!, pentru ce?!.

View PostEmeraldCountryHouse, on 22 iulie 2021 - 12:36, said:

El a incercat sa puna ceva in timp real, ceea ce face el acolo unii dintre noi probabil am vazut numai pe ecranul Pc-ului.
Evident ca ai dreptate in ceea ce te priveste, dar dupa ce o sa treci prin pionieratul in eoliene, sa vezi cum o sa ti le serveasca Alex, el o sa fie avansat, sa nu-i spui ca din invidie iti spune unele chestii pe care o sa le descopere pe parcurs.Cu toate ca altii i le expun din practica.

#4584
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 22.04.2005
Sunt calcule exacte. Nu ai coadă lungă și ampenajul vertical de suprafață corespunzătoare, nu stă în vânt cum trebuie, poate fi fabricata la comandă oriunde:

https://www.windynat...nd-turbine-tail


#4585
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Toți învățăm pe parcurs,nimeni nu sa născut învățat, așa că haideți să fim mai buni și să alegem lucrurile bune din această poveste care este la inceput!

#4586
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 22.04.2005

Nu am cum să fiu invidios. Am turbină Huaya de 1,5 kw care a atins 2,7 kw la 90 km/h, fără dumo load, pe 400Ah@24v LiYFePO4 Winston, cele mai performante LFP din lume, cu BMS garantat 25 de ani, cu Midnite Classic 200 cu curbă de sarcină custom, vreo 300 kwh eolian produși in 2 ani in zona Buzău care nu excelează neapărat ca și producție pe eolian, stâlp din țeavă de sondă la 13m înălțime, țeavă cu 8mm in carne, balcon de întreținere tehnică, etc.

Eu plec de acasă și las eoliana nesupravegheată pe furtună, diverterul se ocupă de tot, găsesc bateriile full și apă caldă in boiler, eu zic că deocamdată chiar nu am de ce să fiu invidios.

View PostEmeraldCountryHouse, on 22 iulie 2021 - 12:36, said:



Multam.
Nu inteleg de ce se invarte asa tare,se misca prea mult in plan orizontal...
Eu banuiesc ca ar trebui sa stea mai mult si mai teapan in fata vantului si sa nu se zbuciume asa mult si repede.

Eu sunt pentru VAWT / turbine verticale,niciodata nu mi-au placut astea cu trei pale.

PS
Nu inteleg de ce atitudinea asta negativa si reprosata la adresa lui @alex !!???
El a incercat sa puna ceva in timp real, ceea ce face el acolo unii dintre noi probabil am vazut numai pe ecranul Pc-ului.
Pacat ... de tonul de invidie de dupa tastatura ... ;)


#4587
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din nou vânt dar încă nu a sosit wattmetru
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QBF8vHfInaQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4588
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Iar o postare fara substanta.
Doar pale care se rasucesc , tu cred ca ai o problema cu postarile , postezi orice , postat sa fie.
Boala grea!!!

#4589
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Următoarea postare va fi cu substanță 😂 să vină wattmetru și să am vânt!

#4590
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A sosit și wattmeter-ul,acum nu rămâne decât să am vânt să pot testa eoliana!

[ https://i.postimg.cc/ZnG7p2GX/228054274-2389768381160024-2396962244589090049-n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate