Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Energie eoliana 2

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4734 replies to this topic

#4591
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pana vine vantul,am facut un forum cu si despre fotovoltaice,daca se considera neavenita postare se poate sterge...

http://www.romaniafotovoltaice.com/

#4592
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Se vede ca este vara, nu bate vintul, interes nu pentru moristile de vint.
Vine el toamna, iarna...

#4593
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Astept zilele astea o mica furtuna,sa vedem daca am noroc de vant,de la ultimul videoclip nici o sansa,vant slab sau deloc,oricum,curand vine toamna/iarna,vorba ta, si se va anima si zona asta.

#4594
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Incepand de vineri inclusiv toata saptamana viitoare avem vant in zona de sud cu viteze cuprinse intre 25 si 40Km/h,incepem testele la eoliana!

[ https://i.postimg.cc/5y3GjTgq/2021-09-23-2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4595
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Astăzi am reușit să prind ceva vânt cu rafale iar spre finalul videoclipului o să vedeți o încărcare de 5,34A la o viteză a vântului la rafală de 22 Km/h,detalii si video aici:
https://www.romaniaf...topic,77.0.html

#4596
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 13.02.2006
22km/h = 6m/s.
La 6m/s am vazut pe filmuletul tau maxim 280W
Eu la vantul asta aveam peste 20A.Pe sistem de 24V, adica cca.500W.
E bine de la o ISTA.

Edited by rinaldoparaipan, 26 September 2021 - 20:33.


#4597
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai vrea sa fie ista,doar ca nu este,dupa cum am spus voi reveni cu alt video cand voi avea vant constant nu rafale trecatoare!

#4598
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cum sa fie  ISTA, e un generator special construit si adaptat pentru cerintele lui.

#4599
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Da, da, da...
Este exact cit trebuie sa fie, nu 15A cum se astepta, dar  bine ca produce ceva.

Edited by XTH, 27 September 2021 - 12:23.


#4600
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 XTH, pe 27 septembrie 2021 - 12:21, a scris:

Da, da, da...
Este exact cit trebuie sa fie, nu 15A cum se astepta, dar  bine ca produce ceva.

La 18 Km/h si rafala scurta de 22 Km/h ce pretentii vrei sa ai in doar 15 min cat a durat? am zis ca vin cu un video cand am ocazia sa pot si masura,ai rabdare sa am vant cum trebuie si sa fie si continuu si ai sa vezi diferente,cat despre carcotasii care o tot dau cu ista,ista,ista,sa ramana la parerea lor ca tot proasta este,eu am spus destul de clar: suportul cumparat de la istabreeze,motorul din Taiwan si controller-ul din Spania,dar cum unii au fanteziile lor,ii las in visele lor!

#4601
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

 keta, pe 26 septembrie 2021 - 22:57, a scris:

Cum sa fie  ISTA, e un generator special construit si adaptat pentru cerintele lui.
lasatil fratilor nu vedeti ca tot pe a lui o tine .
se elucideaza el dupa prima iarna .

#4602
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Bate vintul pe aici...., !
Nimic noutati, nici macar alea din bucati.

#4603
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

View PostMembruAnonim, on 27 septembrie 2021 - 16:35, said:



? am zis ca vin cu un video cand am ocazia sa pot si masura,ai rabdare sa am vant cum trebuie si sa fie si continuu si ai sa vezi diferente,cat despre carcotasii care o tot dau cu ista,ista,ista,sa ramana la parerea lor ca tot proasta este,
Ceva noutati in prvinta achizitiei?
Filmuletul promis?

#4604
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 22.04.2005
Am instalat eu o a doua eoliana la o locatie diferita. Urmeaza la mine filmulete!

#4605
ghostdlr

ghostdlr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 17.10.2015
As vrea si eu sa cumpar o eoliana mai mica care sa suplimenteze productia dezastruasa de la panourile fotovoltaice Posted Image .

Va fi instalata in judetul Neamt.

Ce variante ar fi?  Buget sa zicem in jur de 5000 lei, cu tot cu controller si ce mai trebuie.

Edited by ghostdlr, 07 December 2021 - 15:38.


#4606
Anafotovoltaice

Anafotovoltaice

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.12.2021
poate ca acest topic e mai potrivit pentru intrebarea mea Posted Image
un invertor de 5kwp (fara baterii), dar care primeste numai 3 de la fotovoltaice se poate lega de eoliana de 1,5-2?
mi-a spus un agent de vanzari ca nu primeste invertorul de la eoliana si fotovoltaice, dar in acelasi timp vad ca pe site-ul lor au oferta hibrida.
din pacate, nu inteleg nimic tehnic si imi e greu sa imi dau seama daca este posibil sau nu.
M-ar ajuta sa stiu din timp ce invertor sa iau. Daca iau unul de 3 (cat sunt fotovoltaicele) nu mai e loc pt eoliana, daca iau unul de 5, dar nu se poate lega eoliana - dau banii degeaba.
Trebuie 2 invertoare separate?
Zilele astea agentii de vanzari sunt complesiti cu cererile casa verde si nu au timp pentru explicatii.
Va multumesc!

#4607
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
De regula regulatorul de eoliana are si intrare de panouri dar putere mica comparativ cu puterea eolianei
Ex , eoliana de 1,5kw si panouri 600w
Dar invers?, mai rar si f scump
Cel mai simplu, regulator dedicat pt fiecare.
Fara baterii? vrei export in retea?, bogatasule...cind se ia reteaua esti falit, stai cu lanterna ...

#4608
Anafotovoltaice

Anafotovoltaice

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.12.2021
daca eram bogata - imi luam o casa plina de baterii, le aruncam cand se stricau si imi puneam sute de kwp, dar nah...
vreau sa ma inscriu la casa verde si nu am bani acum sa iau totul dintr-o data, de asta as fi vrut sa stiu ce invertor imi trebuie, ca sa imi permita pe viitor si o eoliana si sa nu ma trezesc ca nu se poate dupa.
deci inteleg ca daca vreau o combinatie de fotovoltaice cu eoliana, imi iau invertorul 3kwp (atat cat e prin casa verde) pt fotovoltaice si apoi separat eoliana cu invertorul ei?

ce presupune optiunea cu regulatoarele?


(exportul in retea nu ma intereseaza, dar e conditia casa verde)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate