Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Energie eoliana 2

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4734 replies to this topic

#2791
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015
Trebuie sa stabilesti parametrii eolienei, functie de potentialul de vant. Cred ca 48 de volti este greu de atins de o eoliana in zona respectiva, ca sa poti s-o imperechezi cu panourile. Poti sa configurezi panourile pe 24v si sa cumperi un regulator hibrid.

#2792
lost_eagle

lost_eagle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 12.07.2016
Daca ziceti ca e deranj cu ea pe casa, voi cauta posibilitatea sa o pun pe teava de jos si sa incerc doar sa o sprijin de casa
Acum dpv jucarie: ma gandesc sa ii setez controlerul eolianei pe 24V si sa o pun pe 2 sau 4 baterii mici (7,5A  24V). Din aceste baterii ma gandesc sa folosesc un controler mppt pe care deja il am si cu un transformator de la 24 la 48 sa trag din baterii atunci cand deschide controlerul mmpt si sa merg cu el pe intrarea in invertor (acolo unde intra si panourile). La o privire generala imi pare a fi o aglomeratie destul de mare, dar daca tot am multe din jucarii ma gandesc sa le pun la treaba. Totusi cred ca randamentul scade destul din trecerile astea dar nu vad ce as avea de pierdut
Imi poate recomanda cineva un transf de la 24 la 48V? imi este clar ca la 48V direct e mai greu dar ce za zic ... am terminat subiectele de cearta cu sotia si mai intretin si eu focul cu eoliana :))

in weekend daca o sa am ceva vreme o sa incerc ceva masuratori cu o bormasina de mana sa vad cam ce poate jucaria si poate revin cu ceva filmulete
Numai bine

#2793
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015
Inca nu s-a inventat transformator in cc....!

#2794
lost_eagle

lost_eagle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 12.07.2016
Sorry de exprimare (experienta ma da deoparte)
Sa ii spunem BOOST. Am gasit o chinezarie si ma gandesc la ceva de genu'. Dar mai intai poate reusesc sa fac ceva masuratori


https://www.aliexpre...7b-92eb847e18d8

#2795
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Dc-dc step up converter ti-ar trebui. Macar de 750-800w .

#2796
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Pentru acea eoliana si 500 w ar fi prea mult....., dar sa asteptam testele sa vedem ce rezultate vin.

Edited by keta, 21 June 2017 - 22:47.


#2797
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008

 lost_eagle, on 21 iunie 2017 - 08:57, said:

Imi poate recomanda cineva un transf de la 24 la 48V? imi este clar ca la 48V direct e mai greu dar ce za zic ... am terminat subiectele de cearta cu sotia si mai intretin si eu focul cu eoliana

Attached Files



#2798
lost_eagle

lost_eagle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 12.07.2016
Salutare din nou
Printre picaturi am reusit sa strecor cateva masuratori facute cu ajutorul unei bormasini cu baterie. Pe bormasina scria 1400 rot/min. Cu bormasina la max am vazut pe volmetru 89 V (masuratoare luata dupa rectificator). Cand a mai cedat bateria de la bormasina a scazut pe la 60V. Pe faza era undeva pe la 41 in alternativ  Nu am avut scula necesara sa ii pot masura turatiile, dar 12V ii baga imediat (5V am reusit sa ii vad doar invartind cu mana). 24V iarasi se vad destul de repede. Nu am avut timpul si posibilitatea sa o pun in sarcina  Poate o sa am timp sa fac si un filmulet
Ca si concluzie cred ca o sa vand eoliana si urmaresc una de 48V (am ramas uimit de cat de usor poate genera 12 sau 24V). Nu as vrea sa mai investesc si in alte chestii (booster/step up...)
Numai bine  si ne vedem la bazar

#2799
V-VIFOR

V-VIFOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 11.11.2011
FLORIN TANASE, ARCADIUS , CRISTI BMW, 9 VICTOR, PISICAMATACHE, USERNAMEALIN, APIS 21, BLIMPYWAY, VIORESOLAR cu rautatile tale si muuulti muuulti altii... Unde sunteti voi C O R I F E I ai acestui forum ?? Ce s-a ales de visurile noastre ?  Respect deosebit pentru Keta  Dan Paraipan Aerodinamic 23 (32) si inca cativa, ramasi activi dupa atatia ani.

Edited by V-VIFOR, 27 June 2017 - 18:48.


#2800
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Viorelsolar e p-aci, pe "casa verde", mereu; 9victor a mai participat sub alte nume din cand in cand; usernamealin este si el; insa ceilalti ne-au cam parasit. Il regret in special pe blimp, care avea un spirit ingineresc deosebit. Sa nu se supere ceilalti, dar mie blimp mi-a atras atentia cu multi ani in urma, si am ramas "fixat" pe el..

Edited by addysoftware, 28 June 2017 - 00:25.


#2801
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015
E greu sa mentii activa acesta "lume" a energiei verzi. Timpul s-a comprimat. Sa faci o piesa la strungar iti ia timp si bani. Magnetii s-au scumpit. Statul monopolist, nu ne vrea...S.a.m.d.

#2802
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Problema majora e ca imbatranim si se "taie" elanul tineretii, se ivesc diverse probleme care te determina sa lasi partea de hobby in plan secund si sa te concentrezi pe ziua de maine.
Tineri sa fie interesati de aceasta parte a forumului , mai putin, mai multi pe aria de computere, gaming, smartphone, ce si cum...Nu vine nimic din spate,putina initiativa...
Nu exista sustinere morala, nu exista sustinere de la stat, nu sunt programe concepute de guvern pentru asa ceva. Au fost ceva programe, dar cu dedicatie, si tot cei instariti cu vile si casoaie au beneficiat...

Edited by keta, 28 June 2017 - 23:54.


#2803
energy_crazy

energy_crazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 28.03.2016
Totusi unii mai construiesc Lenz2 in 2017.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RKrFebGW3ng?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A1p32ap1o6U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Totusi unii mai construiesc Lenz2 in 2017.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EA4D0L5L2Yc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CK2qKuDKTWc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Jjh0V3Ldbfk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by energy_crazy, 01 July 2017 - 08:45.


#2804
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Interesante cele doua eoliene. Eu as fi mers pe inaltime mai mare a palelor, pentru a avea o arie cat mai mare in contact cu aerul si mai putin pe situarea la o inaltime mai mare. Beneficiul ar fi cu mult mai mare in ambele filme de mai sus.

Edited by vast, 01 July 2017 - 10:45.


#2805
V-VIFOR

V-VIFOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 11.11.2011
Asa este. Ideea care începe sa se contureze pentru verticale este ca in locul stalpului foarte costisitor sa fie de fapt tot turbina, creandu-se astfel cu aceleasi costuri si pe acelasi amplasament o eoliana mult mai puternica. Astept cu  interes C-ROTORUL de 10kw înalt de sase metri al celor de la Kelso Energy

#2806
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Vifor, exact la asta am ajuns si eu cu concluzia in timp, dupa ce am studiat cu atentie verticalele in comparatie cu orizontalele. Daca o orizontala, ca sa extragi cat mai mult din vant, trebuie sa o pozitionezi cat mai sus si cu un diametru al elicei mare, la o verticala poti sa exploatezi toata inaltimea.

#2807
energy_crazy

energy_crazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 28.03.2016
Sunt curios cat produc primele 2 turbine din videoclipuri. Lenz2 construit de Arcadius a depasit 3kW  (am gasit referiri pe acest forum)
Ultima care pretinde 18 kW (la o prima aproximare grosiera are undeva la 4m diametrul si 1,5m lungimea palelor si) pare a fi o mare minciuna.

#2808
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Culmea e ca la o verticala, un diametru mai mare ajuta doar pentru cuplu si in nici un caz pentru a extrage o energie mai mare. Pentru o verticala, mult mai importanta este inaltimea palelor si nu diametrul - vedeti si configuratorul de pe siteul lui Apis.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate