Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Energie eoliana 2

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4734 replies to this topic

#2755
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
A doua varianta, as spune eu, dar generatorul produce mult mai mult decat poti da tu prin pedalare.

#2756
axxel512

axxel512

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.08.2005
@usernamealin, multumesc pentru raspuns. La a doua varianta ma gindeam si eu.
Sunt constient ca nu voi putea folosi la inceput generatorul la puterea lui maxima, dar voi incerca sa compensez:
1. prin numarul mai mare de spire = voltaj mai mare, la turatii mai mici (deocamdata va fi o varianta de test, sunt constient ca nu voi avea amperaj prea mare);
2. un sistem de antrenare cu schimbator de viteza, ca la bicicleta - voi schimba, astfel, raportul de transmisie.
Oricum, in prima varianta, voi folosi doar un disc cu magneti, celalalt va fi temporar doar pentru inchiderea cimpului magnetic

L.E. Nu imi este clar daca intrefierul se modifica daca voi folosi un singur disc. Sa ma explic: daca aveam ambele discuri cu magneti de 15 mm inaltime, din cite stiu intrefierul / dostanta intre magneti trebuia sa fie de maxim 15 mm.
Acum, daca voi folosi un singur disc cu magneti, distanta intre magneti si discul celalalt, cu rol de inchidere a liniilor de cimp, trebuie sa fie tot de maxim 15 mm?

Edited by axxel512, 23 May 2017 - 08:59.


#2757
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postaxxel512, on 22 mai 2017 - 20:45, said:

Eu vreau să fac un generator de flux axial care să fie antrenat de la o bicicleta, iar energia produsa sa o folosesc pentru consumatori mici, 500 pină la 750 watt. Dacă generatorul va
Nu vreau sa te dezamagesc  dar du-te odata la o bicicleta de fitness si vezi ce inseamna sa pedalezi cu 150 W timp de o ora ( adica 0,15 kWh)  .  Din pacate multiplicarea/demultiplicarea nu ajuta in cazul asta .

#2758
axxel512

axxel512

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.08.2005
Sunt constient ca nu va fi usor, tocmai de asta vreau sa incerc mai multe variante - discurile fiind destul de grele (7-8 kg fara magneti per buc. + ax + magneti, ajung undeva la un 20 kg), cred vor comporta pe ansamblu ca o volanta.
Dupa primul impuls, care cu siguranta va fi dificil, si probabil ca va trebui sa folosesc alt raport de transmisie, voi beneficia, sper si de un pic de inertie. Acest aspect, combinat cu un consumator mic, posibil sa fie o combinatie promitatoare.
Nu voi stii decit daca incerc, iar rezultatele, cu siguranta le voi impartasi cu voi. Voi fi multumit si daca voi reusi sa incarc laptopurile kinderilor la el (ceva de gen: vreti calculator? dati la pedale pentru el... ;-))
Pina una alta, incerc sa nu fac greseli (mari :-)) asa ca revin la intrebarea cu intrefierul de mai sus:
Nu imi este clar daca intrefierul se modifica daca voi folosi un singur disc. Sa ma explic: daca aveam ambele discuri cu magneti de 15 mm inaltime, din cite stiu intrefierul / dostanta intre magneti trebuia sa fie de maxim 15 mm.
Acum, daca voi folosi un singur disc cu magneti, distanta intre magneti si discul celalalt, cu rol de inchidere a liniilor de cimp, trebuie sa fie tot de maxim 15 mm?

#2759
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca reusesti sa faci statorul de 12 mm atunci poti ramane la intrefier de 15 mm. Ulterior doar vii cu magneti pe al doilea disc vei ramane la acelasi intrefier, dar iti va creste randamentul.

#2760
axxel512

axxel512

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.08.2005
@keta,
Mutumesc pentru raspuns.
Este nevoie neaparat de gauri filetate pentru tijele de solidarizare a discurilor?
Intreb pentru ca discurile mele nu au aceste gauri, distanta intre discuri este facuta cu o bucsa groasă pusa intre acestea, iar axul are o parte tesita careia ii corespunde o pana in flansa superioara. De aliniat, sunt aliniate discurile intre ele...
Am vazut ca aici se foloseste cam acelasi principiu, cu mai multe scindurele pentru tranzitia discurilor pina la pozitia finala. Nu stiu daca o sa imi reziste pana respectiva, de la flansa, la fortele de forfecare ale magnetilor., atunci cind voi pune magnetii si pe al doilea disc...

#2761
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Stai linistit ca rezista.

#2762
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postgoctav2000, on 13 mai 2017 - 03:01, said:

.....Cu setările de pe contactul Aux in modul PWM si cu Mosfetul din schema lui Addysoftware poți sa faci un "Dump Load" acceptabil......
Ia te uita unde era!
Da, eu am facut-o

#2763
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postaxxel512, on 23 mai 2017 - 10:50, said:

Sunt constient ca nu va fi usor, tocmai de asta vreau sa incerc mai multe variante - discurile fiind destul de grele (7-8 kg fara magneti per buc. + ax + magneti, ajung undeva la un 20 kg), cred vor comporta pe ansamblu ca o volanta.
Dupa primul impuls, care cu siguranta va fi dificil, si probabil ca va trebui sa folosesc alt raport de transmisie, voi beneficia, sper si de un pic de inertie. Acest aspect, combinat cu un consumator mic, posibil sa fie o combinatie promitatoare.

Daca nu ai deja componentele cumva, deci daca inca totul e doar pe hartie, redimensioneaza totul pentru maxim 100 sau 150W. Doar daca vrei sa folosesti generatorul si in viitor pt o eoliana poti ramane la acest proiect. Chiar daca poti scoate si 500W prin pedalare, nu poti sustine cei 500W mai mult de o jumatate de minut, daca nu esti ciclist de performanta. O putere medie data de un om pe termen lung poate fi de cca 100-150W - sau cca 30W de un copil, cum zici.
Inertia nu-ti foloseste la obtinerea unei puteri mai mari; ea doar uniformizeaza turatia.

#2764
axxel512

axxel512

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.08.2005

View Postketa, on 23 mai 2017 - 12:30, said:

Stai linistit ca rezista.
In regula, oricum, voi pune deocamdata magnetii pe un disc, asa ca intr-avevar, ar trebui sa reziste...

View Postaddysoftware, on 23 mai 2017 - 12:57, said:

Daca nu ai deja componentele cumva, deci daca inca totul e doar pe hartie, redimensioneaza totul pentru maxim 100 sau 150W. Doar daca vrei sa folosesti generatorul si in viitor pt o eoliana poti ramane la acest proiect. Chiar daca poti scoate si 500W prin pedalare, nu poti sustine cei 500W mai mult de o jumatate de minut, daca nu esti ciclist de performanta. O putere medie data de un om pe termen lung poate fi de cca 100-150W - sau cca 30W de un copil, cum zici.
Inertia nu-ti foloseste la obtinerea unei puteri mai mari; ea doar uniformizeaza turatia.
Multumesc pentru raspuns, deocamdata masor de 10 ori, ca sa fac o data si bine. In principiu cred ca voi merge pe 24 volt, 5-7 amp, asa ca da, ma incadrez, cred, in aceasta tinta.
Prima mea varianta vehiculata de 500 de watt, nu pare acum prea realista, asa ca o sa incep cu un stator mai modest si un singur disc cu magneti, si in functie de cum se comporta + experienta acumulata, fac imbunatatirile posibile.
In ce priveste proiectul eolian, este frumos, dar la bloc nu prea am cum sa il fac. Cind ma voi muta la casa, mai vorbim... Posted Image

#2765
stefcori

stefcori

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 05.06.2016
Buna tuturor! Ma poate ajuta cineva cu informatii despre puterea reactiva, curenti armonici pana la rang 50 si fluctuațiile de tensiune pt turbine eoliene cu putere intre 3 si 5 kw?
Multumesc anticipat.

#2766
spirake

spirake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 11.02.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/szLNAHzv9qg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2767
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Felicitari pentru realizare.
Poti sa dai amanunte despre intregul proiect (stalp, generator, pale, etc)?

#2768
spirake

spirake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 11.02.2007
Generator max 2kw magneti 50x15x15 :32buc :12 bob 80sp/1,8mm elicie 3,8m diametru.stalp din 3 tevi  de 60mm inaltime 10,5m

#2769
bugepe

bugepe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.04.2013
Are cineva numarul de telefon al userului Matache,am nevoie de un booster

#2770
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
La norauto.

Attached Files



#2771
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Am lucrat cu asa ceva si am si depanat cateva, pe vremea cand lucram la service.(acum3-4 ani)
Specificatiile pentru 2 t sunt cand tragi o masina de 2 t nu cand ridici efectiv 2 t.
Din ce imi aduc aminte nu are sistem de asigurare (clichet), si are angrenaj doar pe roti dintate, ceea ce poate face in caz de sarcina mai mare sa plece invers.
Sufa este cam de 6mm si cred ca are cam 10m lungime, insa problema este ca la mai multe utilizari cam face "noduri " (nu isi pastreaza forma rasucita si are tendinta de separare)

Carcasa de plastic , este la nivel minim, nu am vazut unele sa reziste mai mult de 6 luni.

Mult nu costa , e adevarat , dar nici bani aruncati in vant.

Edited by keta, 09 June 2017 - 23:38.


#2772
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Eu am nevoie de ceva asemanator, dar as prefera la 220v. Stalpul are 14m, ~500kg.
Ceva sugestii, fie electric fie manual?
Neaparat cu frana si la ridicare si la coborare.

Edited by doega, 10 June 2017 - 07:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate