Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

CrossClimate, anvelopa de vara, omologata si pentru iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
429 replies to this topic

#19
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
A intrat si Michelin pe piata anvelopelor all-season....
In conditiile climatice de la noi, cu zapada maxim doua saptamani pe an, anvelopele all-season sunt o optiune valabila pentru o masina de familie. Eu am pus pe Loganul meu Falken EuroAll Season AS200, cu care am urcat la munte inclusiv pe drum neasfaltat si inzapezit, fara emotii. S-au comportat mai bine decat vechile gume de iarna, cumparate SH. In conditiile in care merg sub 10.000 km pe an, le voi schimba din cauza varstei, nu a uzurii. Vredestein Quatrac sunt de asemenea o optiune ok. Sa vedem daca Michelin va fi la fel de bun ca ei.

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View PostWotan, on 03 martie 2015 - 11:21, said:

In conditiile climatice de la noi, cu zapada maxim doua saptamani pe an
Ei hai sa fim seriosi... daca se curata pe jos nu inseamna ca atata e zapada Posted Image

Edited by andreic, 03 March 2015 - 13:16.


#21
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
in afara de profilul anvelopei,diferentierea intre o anvelopa de vara si una de iarna o face compozitia gumei.de aceea o anvelopa de vara nu mai e eficienta sub 7 °C,chiar daca soseaua e uscata.o anvelopa de iarna in conditii de temperatura mai ridicata,devine si ea ineficienta.ai senzatia ca va sari anvelopa de pe janta.probabil ca au gasit un compromis mai bun in compozitia gumei si un profil cat de cat ok.pana la urma tot o anvelopa all-season e!e ca si cum te incalti cu pantofi si vara si iarna,in timp ce altul se incalta cu sandale vara si ghete iarna.

Edited by sanderoalex, 03 March 2015 - 13:19.


#22
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
De fapt nu. Nu sunt nici all season, nici "nu atat de bune pentru X sau Y".
Sunt anvelope de vara, care se comporta foarte bine si iarna, si sunt perfecte pentru a fi folosite iarna (omologate) chiar si in RO, au insemnele necesare.
Evident, nu sunt pentru cei care merg foarte mult, pentru cei care merg prin cine stie ce zone uitate de lume. Dar mai ales iarna, oras, perfect OK.

LINK/detalii/infografic: http://www.4tuning.r...arna-25419.html

ESENŢIAL:
- MICHELIN CrossClimate nu este un pneu all-seasons
- Anvelopa CrossClimate are performante foarte bune vara si poate fi utilizata si iarna
- Este o solutie pentru soferii care fac mai putini kilometri iarna si nu vor sa investeasca intr-un set dedicat de iarna

"Cu alte cuvinte, este singura anvelopa care combina avantajele anvelopelor de vara cu cele ale anvelopelor de iarna, fara sa aiba parte de minusurile pneurilor mixte, asa cum le stiam noi pana acum. Adica franeaza pe distante scurte pe suprafete uscate, se incadreaza in clasa A de performanta la franarea pe suprafete umede si este omologata pentru utilizare in timpul iernii, lucru confirmat de marcajul 3PMSF (3 varfuri muntoase/fulg de nea) de pe flanc, care indica posibilitatea utilizarii in timpul iernii, inclusiv in tarile in care echiparea cu anvelope de iarna este obligatorie in timpul anotimpului rece, asa cum este si Romania."

Edited by d4m4g3, 03 March 2015 - 23:43.


#23
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Daca sunt concepute pentru a putea fi folosite atat vara cat si iarna, sunt all season.
De altfel asa si sunt tratate de site-urile de reviewuri, all season clasa premium. http://www.tyrerevie...rossClimate.htm
Restul e marketing... Vad ca au reusit deja sa induca ideea ca ar fi ceva diferit. Trebuie sa vedem rezultatele primelor teste independente.

Edited by Wotan, 04 March 2015 - 11:48.


#24
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Nu, nu sunt all season. Citeste inainte. Faptul ca le poti folosi mereu, ceea ce ar insemna all season ca si traducere, nu inseamna ca sunt all-season adica la fel cu cele gasite pe piata pana acum.

Sunt diferite ca si compozitie, profil si nu numai. Ei stiu mai bine ce au facut, nu cei care comenteaza pe internet, ca si cum ar fi testat si cauciucurile, si compozitia lor, comparandu-le cu cele all season deja.
Plus, sunt chiar mai bune decat cele all season din moment ce au toate certificarile necesare, sunt clasate in clasa A de performanta la franarea pe suprafete umede, si tot asa.

#25
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Nu sunt nici cal dar nici măgar... :)

#26
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Ok, franeaza pe ud la performanta clasa A.

In mod ciudat nu se spune nimic de performanta pe zapada/noroi. Dar pot fi utilizate si in aceste conditii, cu ce rezultate - nu se stie. De aceea unii dintre noi vor sa vada niste teste independente.

#27
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Evident ca se poate, din moment ce au certificare pentru utilizare pe timp de iarna, fulgu pe care-l cauta toata lumea, si merg chiar si-n zone ca ale noastre, unde ninge.
Iarasi, ca si mai sus, daca citeai, vedeai ca au profilul special creat pentru a rula foarte bine si pe zapada.

Pana la teste, oamenii au creat un produs diferit, nou, sunt prezentate niste idei, cu aia lucram si despre aia discutam.
Pana in momentul in care vor fi teste care sa arate ca nu or fi chiar excelente, nu trebuie sa le tratam altfel, ca si cum noi am stii mai bine decat producatorul ce a facut.

#28
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Stefan, eu am citit, si am postat si diferenta dintre profilul acestora si a unora standard de iarna cu un profil foarte asemanator.

A, si lucrez in marketing de ceva ani, cunosc exact cam cum poti hai sa zicem ghida un client spre rezultatul dorit de tine. Dar ma rog, cine doreste sa-si cumpere, nu-s banii mei, dar din pacate poate fi siguranta mea din trafic in joc.

#29
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Tocmai. Daca tot lucrezi in marketing, poate realizezi ca nu e chiar OK ca unele persoane care nu se documenteaza sa-ti ia produsul peste picior bazandu-se pe absolut nimic.

Pana apar alte teste concluzive, n-are sens sa zicem ca sunt niste prostii, nimic nou, ca nu sunt bune, etc.

#30
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

View Postd4m4g3, on 04 martie 2015 - 16:30, said:

Evident ca se poate, din moment ce au certificare pentru utilizare pe timp de iarna, fulgu pe care-l cauta toata lumea, si merg chiar si-n zone ca ale noastre, unde ninge.
Iarasi, ca si mai sus, daca citeai, vedeai ca au profilul special creat pentru a rula foarte bine si pe zapada.

Pana la teste, oamenii au creat un produs diferit, nou, sunt prezentate niste idei, cu aia lucram si despre aia discutam.
Pana in momentul in care vor fi teste care sa arate ca nu or fi chiar excelente, nu trebuie sa le tratam altfel, ca si cum noi am stii mai bine decat producatorul ce a facut.
hai bre,nu sunt all season?!cu ce se deosebesc? pai ce vroiai,sa zica aia ca au inventat din nou roata?

#31
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postd4m4g3, on 04 martie 2015 - 16:48, said:

Tocmai. Daca tot lucrezi in marketing, poate realizezi ca nu e chiar OK ca unele persoane care nu se documenteaza sa-ti ia produsul peste picior bazandu-se pe absolut nimic.

Pana apar alte teste concluzive, n-are sens sa zicem ca sunt niste prostii, nimic nou, ca nu sunt bune, etc.

De acord cu tine, insa acel articol este actiune de PR, mai exact articol platit probabil de importator, in care vei gasi intotdeauna numai caracteristici care sa faca produsul cat mai vandabil, fara minusuri. De aceea eu personal doresc sa vad niste teste independente cu performantele anvelopei pe zapada si noroi.

#32
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Banuiesc ca pe zapada se comporta ca orice alt all season, in schimb sunt mult mai bune vara decat orice all season.
Oricum trebuiesc asteptate niste teste independente, daca sunt atat de bune cum zic ei vara atunci merita luate in considerare.

#33
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postd4m4g3, on 04 martie 2015 - 16:30, said:


oamenii au creat un produs diferit, nou, sunt prezentate niste idei, cu aia lucram si despre aia discutam.
Daca eu lansez pe piata chestia asta:
Attached File  descărcare.jpg   5.05K   17 downloads
... cu numele pompos de "Lansator cu armare manuala de proiectile lungi si ascutite", vei fi de acord ca-i altceva decat un arc ?

#34
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
da,daca-i pui un mp3 player cu melodiile din robin hood!

#35
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View PostRealThing, on 04 martie 2015 - 16:56, said:

De acord cu tine, insa acel articol este actiune de PR [...]
Nimic nu este perfect. Daca unii se asteapta sa fie ceva absolut fabulos, inseamna ca nu sunt cu picioarele pe pamant.
Orice produs are si neajunsuri, insa cand nu le cunosti, cand nu exista teste, n-are sens sa arunci cu noroi in acel lucru.

Asta e ca atunci cand X spune ca nu-i place ciorba de burta, ca nu-i plac fructele de mare... Dar nu le-au gustat niciodata. Posted Image

View PostBarboso, on 04 martie 2015 - 17:47, said:

... cu numele pompos de "Lansator cu armare manuala de proiectile lungi si ascutite", vei fi de acord ca-i altceva decat un arc ?
Exemplul tau este unul inutil. Din cate bine stii, ca ai si masina, si cunosti cum sta treaba, la anvelope compozitia cauciucului poate sa faca ori un produs excelent, ori unul extrem de prost.
Din moment ce NU exista teste si din moment ce nimeni nu stie cum se comporta, NU exista motiv sa spui ca nu e bun. Atat de simpla e toata povestea.

Sunt doar presupuneri inutile, iar in loc de presupuneri inutile bazate pe nimic, mai bine te raportezi la ceea ce stim: E o anvelope de vara omologata si pentru iarna, care combina avantajele celor de vara/iarna, dar fara dezavantajele celor all-season. Teoretic. Pana cand apar pe piata produsele si apoi teste, restul e cancan.

#36
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Eu n-am comentat calitatile ei.  Poate o fi buna, habar n-am, desi personal n-am incredere in "struto-camile" (si nici in profilul pe care-l are).  Eu contest ideea ca nu este o anvelopa all-season..
Oricum ar vrea cei de la Michelin sa-i spuna, tot un all-season ramane.  Poate cel mai bun, poate mai bun in orice anotimp decat Matador sau alte petarde care-s "de sezon", inca nu se stie asta, dar nu-i altceva.

Edited by Barboso, 04 March 2015 - 18:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate