Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Casa SONY

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
595 replies to this topic

#577
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu ai imaginatie, frate Marius. Merg multe lucruri bine. Spre exemplu - merg licitatiile servite, contractele date pe cumetrii si prietenii legate la un pahar, acum mai nou merge bine afacerea numita primarie, in comuna invecinata femeia de serviciu are salariu 3000 de lei. Nu stii tu unde sa te uiti.

#578
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,262
  • Înscris: 17.03.2009

View Postsony, on 28 ianuarie 2018 - 11:30, said:

Asta imi e clar.
Avocata zice ca poate sa dureze si un an dar ca la sfarsit el va achita toate cheltuielile inclusiv despagubiri.
Problema e ca, daca intr-adevar nu e putere faptic, cand o sa bag casa in priza o sa se topeasca cablul (nu al meu ci cel de la CD la TRAF). Si atunci raman mai multi vecini fara curent (toti cei care sunt conectati in acea CD)
Ala nu da solutii anapoda,are o evidenta cu puterea alocata pt acea extindere,cu sectiunea cablului ,cu puterea aprobata pt fiecare utilizator,iar daca cineva si-a facut o marire de putere  de capul lui este lesne de depistat.
Stai linistit cablul nu va lua foc,este protejat in PT.

#579
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Special pentru Marius:
A nins la Paris si in regiune. 2-3 cm max. La CDG zic 9 cm.
Rezultatul:
- autobuzele nu au mai circulat. Nici autobuzele scolare
- metrou luat cu asalt
- ROR cu intarzieri f mari
- trenuri anulate sau cu intarzeri f mari. "Viteza a fost redusa voluntar, inclusiv in cazul TGV deoarece se formeaza gheata pe vagoane si e f periculos" a spus ministrul transportului ecologic
- aproape 60% din zboruri anulate. Celelalte cu mari intarzieri
- 80 de masini blocate pe soseaua nationala N118.

#580
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Eu stiu ce sa mai cred... Tu zici 2-3cm, altii zic 15-20cm (cea mai abundenta ninsoare din 1987 incoace)

https://www.thelocal...t-in-paris-area
https://www.standard...l-a3760176.html

#581
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Marius, eu iti spun ce vad cu ochii. La aeroport nu am fost. Dar pe strada mai mult de 3 cm nu au fost

#582
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View PostBylly00, on 28 ianuarie 2018 - 11:37, said:

femeia de serviciu are salariu 3000 de lei.

la banii astia e musai interviu la angajare sau o spaga salaru' x 3 Posted Image

#583
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Iti este clar ca e o cotizatie de la fiecare angajat catre primar. Iti sta mintea in loc... primar de comuna cu casa/apartamente de vacanta in Alpii austrieci, parc de masini care valoreaza cat 20-30 de case din comuna... dar tot pe el il voteaza oamenii. De unde ? Acum 2 ani impozitul pe cladirea unde imi desfasor activitatea era vreo 300 de lei pe an. Anul trecut a fost 5500 lei. Cat cat chiria pe 2 luni.

PS: cam toate angajatele de gen feminin trebuie sa raspunda periodic unor convocari de urgenta in biroul primarului, nu e gluma, e confirmata din mai multe surse treaba.

#584
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostBylly00, on 08 februarie 2018 - 17:05, said:

Iti este clar ca e o cotizatie de la fiecare angajat catre primar. Iti sta mintea in loc... primar de comuna cu casa/apartamente de vacanta in Alpii austrieci, parc de masini care valoreaza cat 20-30 de case din comuna... dar tot pe el il voteaza oamenii. De unde ? Acum 2 ani impozitul pe cladirea unde imi desfasor activitatea era vreo 300 de lei pe an. Anul trecut a fost 5500 lei. Cat cat chiria pe 2 luni.

PS: cam toate angajatele de gen feminin trebuie sa raspunda periodic unor convocari de urgenta in biroul primarului, nu e gluma, e confirmata din mai multe surse treaba.
Primarul e doar efectul, cauza e mai jos..la bobor-ul care il sustine si admira! Si voteaza pentru o punga de malai sau nici atat..

Am verificat pe surse treaba din Paris, e si gheata destula pe acolo si in plus se pare ca nu sunt obligati cu anvelope de iarna si nici obisnuiti cu asa ceva. Prin urmare se explica acea situatie.

#585
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Asa este, azi dimineata a fost gheata. Si este adevarat, nu sunt obligati la gume de iarna.
Tot pe surse, cam cate utilaje de deszapezire a vazut? Sau sararite?
Si mai intreaba 5 asemanari si 5 deosebiri intre primarita de la paris si cea de la bucuresti. Doar ca punct de vedere, ca eu nu stiu unde sa incadrez treaba cu bicicletele. La asemanari sau la deosebiri.
Doar ca sa fie totul clar: eu nu zic in niciun caz ca cei din ro sunt buni la ceva (politicieni, primari, etc) doar ca ii vad si pe astia de aici si am sentimentul ca nu mai exista nicio speranta/portita. Nu in Europa.

#586
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View PostoMariusRO, on 08 februarie 2018 - 07:55, said:

Eu stiu ce sa mai cred... Tu zici 2-3cm, altii zic 15-20cm (cea mai abundenta ninsoare din 1987 incoace)

https://www.thelocal...t-in-paris-area
https://www.standard...l-a3760176.html

View Postsony, on 08 februarie 2018 - 06:29, said:

Special pentru Marius:
A nins la Paris si in regiune. 2-3 cm max. La CDG zic 9 cm.
Rezultatul:
- autobuzele nu au mai circulat. Nici autobuzele scolare
- metrou luat cu asalt
- ROR cu intarzieri f mari
- trenuri anulate sau cu intarzeri f mari. "Viteza a fost redusa voluntar, inclusiv in cazul TGV deoarece se formeaza gheata pe vagoane si e f periculos" a spus ministrul transportului ecologic
- aproape 60% din zboruri anulate. Celelalte cu mari intarzieri
- 80 de masini blocate pe soseaua nationala N118.


Si dacă ningea 1cm, tot era bordelul pământului in Paris.....
Aia nu știu ce înseamna zăpada..... si aici ma refer la zona capitalei si anume Metropola Paris....

#587
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postsony, on 27 ianuarie 2018 - 16:01, said:

Nu am mai scris pentru ca sunt plecat dar si pentru ca la santier nu se mai intampla nimic pana nu voi avea curent si gaze. La exterior este gata, mai putin curtea.
Intre timp:
- s-a depus dosarul pt receptie la ISC.
- am primit o scrisoare politicoasa de la Distrigaz. Imi spuneau ca au obtinut CU (le-a luat cam 4 luni)
- pentru bransamentul electric am reusit sa iau acordul de la 2 proprietari din 4. Din cei 2 ramas, unul nu mi-a mai raspuns la telefon/mail dupa ce i-am spus despre ce este vorba iar celalalt este cel care o tine langa ca el a facut bransametul, ca cutia de distributie e a lui (deci ca enel nu are dreptul sa imi dea un ATR cu bransare in aceea cutie, si ca oricum stie el ca nu mai exista putere disponibila.eram
Prin urmare m-am dus la avocat. I-a convocat pe cei doi la notar candva la inceputul lunii februarie. Cred ca sunt slabe sanse... Urmeaza proces
Deci si de la capat...
- Receptia s-a finalizat fix pe 20 iunie 2018 (dosar depus in ianuarie). Au participat: ISC, Primaria, arhitectul, constructorul si dirigintele. Eu nu eram aici.
Din povesti: de nervi ca nu a primit nimic sa ca nu gasea nimic de obiectat, cel de la primarie a vrut sa respinga receptia pe motiv ca nu sunt trasate locurile de parcare (pe planul de amplasament si pe plansele de arhitectura apar 2 locuri de parcare in curte conform reglementarilor). Constructorul s-a enervat si mai tare si le-a trasat atunci pe loc cu o bidinea si niste decorativa care mai ramasese intr-o galeata)
- Curent nu avem. Nenea' despre care povesteam nu si-a dat acordul. L-am dat in judecata. Am castigat fix pe 3 octombrie 2018. Dar sentinta a fost comunicata abia saptamana trecuta. Acum are 30 de zile sa atace sentinta daca doreste.
Fie ca face sau nu apel, il voi da in judecata pentru depagubiri. Am vorbit deja cu avocatul. Sunt hotarat sa il rup pe genunchi. Batraneste, fara nervi.

#588
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Care ar fi motivele acestor "piedici"? Se astepta la ceva urari in plic? Cum a motivat refuzul? Daca a pierdut in prima instanta,nu prea bine. Plangere/reclamatie mai sus de pozitia dansului nu ar avea rezultatele dorite?

#589
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,262
  • Înscris: 17.03.2009

View Postsony, on 11 februarie 2019 - 13:19, said:

- Curent nu avem. Nenea' despre care povesteam nu si-a dat acordul. L-am dat in judecata. Am castigat fix pe 3 octombrie 2018. Dar sentinta a fost comunicata abia saptamana trecuta. Acum are 30 de zile sa atace sentinta daca doreste.
Fie ca face sau nu apel, il voi da in judecata pentru depagubiri. Am vorbit deja cu avocatul. Sunt hotarat sa il rup pe genunchi. Batraneste, fara nervi.
Mda,omul se crede mai smecher sau este mai prost decât prevede legea,acum vei putea obtine AC-ul pt bransament fara acceptul lui,verifica totusi daca ATR-ul mai este valabil.

#590
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Ca sa nu am probleme cu Enelul vis-a-vis de ATR si contract (lucrarea este deja platita) am pus avocatul sa le scrie o scrisoare oficiala in timpul procesului.
Despre om... nu stiu ce sa zic. Mie inca nu imi vine sa cred ca poate fi atat de idiot. In timpul procesului m-am tot asteptat sa scoata un iepuras din joben. S-a dovedit ca nu avea nimic serios. Instanta i-a respins toate intampinarile iar sentinta spune pe scurt ceva de ganul: ce vrei nene,? Nu vezi ca exista un act oficial emis de Enel? Enel a scris, enel rspunde. Nu e treaba ta

#591
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,262
  • Înscris: 17.03.2009
Nu avea ce sa scoata din joben,dar trebuie sa-ti iei niste masuri de precautie dupa ce faci bransamentul.
Am intâlnit cazuri in care ii lasa siguranta jos vecinului pt a se razbuna ,cel mai tare a fost unul care ii intrerupea cate o faza,ii slabea contactul,ii facea multe mizerii.

#592
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Deci omul insista....a facut apel

#593
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,262
  • Înscris: 17.03.2009
Te va tine mai mult pe loc dar va plati despagubiri mai mari.

#594
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Și asa a mai trecut un an. Am câștigat și apelul. Reiau procedura cu obținerea AC pentru branșament.
Între timp l-am dat în judecata pe respectivul domn. Pentru recuperare prejudiciu în urma abuzului de drept. O suma cu 5 cifre în EUR.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate