Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa SONY

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
595 replies to this topic

#559
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Imbecilitati made in România.. De parca "duamna" e vreun cyborg care poate analiza din priviri ce e în spatele unei tencuieli și calcula instant consumul de materiale, marca, costul manoperei și al materialelor folosite.

#560
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Deci au venit 2 doamne cu o masina a politiei locale.
Au dat roata casei. Au facut fotografii. S-au uitat pe proiectul de arhitectura dar nu au masurat nimic. Au spus ca sunt “castigator”, ca ma suna ele “zilele astea” sa imi spuna daca mai am ceva de platit. Am intrebat unde pot gasi procedura completa ca sa stiu ce mai am de facut. Au zis ca imi trimit pe mail.
Apoi am sunat la diriginte ( ma ajuta cu ISC, cu receptia in general).
Mi-i spus ca se pare ca vizita asta este un fel de “pre-receptie”. A auzit de cineva care a primit o lista de “neconformitati” care sa fie remediate pana receptia propriu-zisa in urma acestei vizite.

#561
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Sper ca la noi "la tara" nu s-au emancipat inca in halul asta :)

#562
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Am uitat:
S-au aratat f sceptice ca as putea termina receptia pana pe 7 ianuarie. Pe motiv de ISC.
Dar au zis (doar zis, e drept) ca nu este o problema cu expirarea autorizatiei deoarece se tine cont de data la care am demarat procedura. Acum om vedea.
Cert e ca in ianuarie/februarie eu nu sunt in zona. Va trebui sa fac o procura cuiva. Sper sa mearga

#563
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Dobermaniii astia de la ISC..in loc sa vina pe parcursul constructiei..unde is 'invitati' expres..(dar zic ca nu vin pt ca nu-i de interes...) vin la sfarsit si nu mai stiu cum sa-ti puna betze in roate..mai darama acolo..mai toana niste beton dincolo..mai refa plansa X si baga-i vizat spre neschimbare..Pana la etapa asta..n-au vazut saracii in lazile de documentatii cerute de la beneficiar la inceperea lucrarilor.. ca ar fi ceva in neconcordanta..

Exagerez..insa parca se zicea (inainte de marea schimbare legislativa) ca rolul lor ar fi doar in a cere un memoriu de la proiectant...Acu mai au si rolul "la sfarsitul lucrarii" de a cere tot felul de documentatii? Mai multa hartzogarie..in loc sa le mai reduca?

Eu pot sa zic ca am scapat ieftin..ceva hartzogarie la primarie..apoi la ISC am completat rapid o cerere / declaratie..apoi m-au programat pt vizita pt receptie finala..care si aia a durat vreo 15 min maxim..mai mult au admirat peisajul de acolo de pe deal..decat au inspectat casa..

Edited by manghels, 24 November 2017 - 09:03.


#564
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Nu am mai scris de ceva vreme pentru ca am fost f ocupat. M-am decis sa fac o ultima mare nebunie cu viata mea si imi ia f mult timp (spun din nou, cine se plange de cum merg lucrurile la noi are dreptate doar partial ... sa vada pe pielea lui cum e in unele din tarile cu apa calda...)

La casa am cam terminat la exterior (retusurile raman pentru la primavara).
S-a montat gresia pe terase si balcoane (este f rugoasa, R12 cred, lumea zice ca o sa ma injure sotia cand o va spala).
S-a terminat cu decorativa. La mustata, as zice. La cateva zile dupa ce au terminat cu decorativa pe casa, au dat si pe gard. A fost mult mai frig, a plouat a doua zi. Consecinta = s-a dus la canal. Trebuie refacut la primavara.
S-au montat glafurile la exterior si pe aticurile de la terase/balcoane (foarte parolista firma de piatra).

Din cele neplacute: s-a lasat o mare usa de balcon. Incepuse sa se inchida f greu si cand m-am uitat mai atent am constatat ca aparuse un luft de 2-3 mm intre cercevea si profilul comensator. Am sunat la garantii, a venit cineva sa constate, a facut fotografii. Dupa asta s-au miscat foarte repede, au recunoscut ca a fost gresala de montaj si si-au cerut scuze. Foarte profi si aici.

Una peste alta, ceea ce nu merge e hartogaraia, ca de obicei. Niciun semn de la politia locala in ceea ce priveste receptia. Niciun semn de la Distrigaz (am semnat contractul de racordare pe 12 iulie). Am facut pasi marunti cu Enelul.
Cred ca o sa las un avocat bun sa se ocupe de toate astea.

Attached Files



#565
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Continuare epopeea receptie (exista noitati si la epopeea Enel, intr-un post viitor):

Ma suna, in cele din urma, de la politia locala sa vin sa ridic "documentatia" ca este gata. "Documentatia" consta in 4 coli A4 dupa cum urmeaza:

- PS3 Biroul monitorizare domeniul public si afisaj stradal - Compartimentul regularizare taxe la autorizatiile de construire (e pe bune, am reprodus cuvant cu cuvant) scrie catre PS3 - Directia urbanism si ii roaga sa desemneze un reprezentant pentru receptia la terminarea lucrarilor bla..bla. Semneaza un director general, un director executiv si un executant.
- PS3 Biroul monitorizare domeniul public si afisaj stradal - Compartimentul regularizare taxe la autorizatiile de construire (dar si eu, pt ca incepe cu subsemnatul ) scrie catre ISC ca au fost finalizate lucrarile de constructii autorizate bla... bla..in valoare de .....
- PS3 Directia generala taxe si impozite locale. Aici eu declar valoarea reala (adica ce au calculat ei). Si urmeaza o fise de calcul. Vad ca se considera suprafata construita desfasurata (adica + terase, balcoane etc). Valoarea pe mp= 1000x2.5 RON. La care se adauga valoare imprejmuire 9863 RON. Una peste alta am platit o diferenta de 256 RON. Pentru nasu Pandelica
- o hartie in care spune ce taxe sa platesc la ISC dar si ce sa fac mai departe.


Un an putin mai bun pentru toata lumea!!!!

Attached Files

  • Attached File  taxe.pdf   310.64K   31 downloads


#566
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Hai ca ai avansat, ai ajuns pe la jumate cu birocratia.

#567
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
La multi ani!

#568
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Nu am mai scris pentru ca sunt plecat dar si pentru ca la santier nu se mai intampla nimic pana nu voi avea curent si gaze. La exterior este gata, mai putin curtea.
Intre timp:
- s-a depus dosarul pt receptie la ISC.
- am primit o scrisoare politicoasa de la Distrigaz. Imi spuneau ca au obtinut CU (le-a luat cam 4 luni)
- pentru bransamentul electric am reusit sa iau acordul de la 2 proprietari din 4. Din cei 2 ramas, unul nu mi-a mai raspuns la telefon/mail dupa ce i-am spus despre ce este vorba iar celalalt este cel care o tine langa ca el a facut bransametul, ca cutia de distributie e a lui (deci ca enel nu are dreptul sa imi dea un ATR cu bransare in aceea cutie, si ca oricum stie el ca nu mai exista putere disponibila.
Prin urmare m-am dus la avocat. I-a convocat pe cei doi la notar candva la inceputul lunii februarie. Cred ca sunt slabe sanse... Urmeaza proces

#569
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postsony, on 27 ianuarie 2018 - 16:01, said:

Urmeaza proces

Ramai la parerea ca cei care se plang de cum merg lucrurile in tara asta au doar partial dreptate? :)

#570
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Bransamenul este pe proprietatea lui? Sau este la capatul proprietatii, pe un drum de servitute?

#571
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postedi10000, on 27 ianuarie 2018 - 17:48, said:

Bransamenul este pe proprietatea lui? Sau este la capatul proprietatii, pe un drum de servitute?
Cutia de distributie in care zice enelu' sa ma conectez este pe drumul de servitute in dretul lui. Atat cutia de distributie cat si cablul de la postul de transformare pana acolo au fost puse de catre acest vecin acum 12 ani.
E foarte sigur pe el cand spune ca nu mai este putere disponibila. Zice ca nu stiu cine s-ar fi bransat acolo ilegal si bla bla bla.
Eu cred ca totata lucrarea aceea de acum 12 ani a fost facuta cam aiurea, "pe ochi frumosi" si omul stie asta. Numai ca in scripele enelului apare ca fiind facuta cum trebuie si, prin urmare, au zis sa ma leg acolo. Mai vedem...

View PostoMariusRO, on 27 ianuarie 2018 - 16:11, said:

Ramai la parerea ca cei care se plang de cum merg lucrurile in tara asta au doar partial dreptate? Posted Image
Categoric. Si tine cont ca scriu asta din alta tara, acum!

#572
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Daca este pe drumul de servitute scapi usor. O sa dai o declaratie la notariat prin care iti asumi toate potentialele probleme aparute. Se poate face asta si fara sa ajungeti la proces. Daca era pe proprietatea lui nu aveai nici o sansa...

#573
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postedi10000, on 27 ianuarie 2018 - 20:34, said:

Daca este pe drumul de servitute scapi usor. O sa dai o declaratie la notariat prin care iti asumi toate potentialele probleme aparute. Se poate face asta si fara sa ajungeti la proces. Daca era pe proprietatea lui nu aveai nici o sansa...
Nu prea inteleg de ce spui asta. Ca sa fac lucrarea imi trebuie AC. Pentru AC am nevoie de acordul "proprietarilor afectati". Asa se cere prin CU. Deci am nevoie, fie de acordul lor, fie de o hotarare a unei instante de judecata.
M-am nimerit odata la primarie cand in fata mea era cineva care incerca sa depuna actele pentru o AC similara. I-a verificat fiecare declaratie in parte, sa fie toate conform planului 1:500. A trimis-o acasa. Nici nu avea toate declaratiile (nu reusea sa gaseasca proprietarul unui teren) iar cele pe care le avea nu erau date la notar.

#574
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009

View Postsony, on 27 ianuarie 2018 - 16:01, said:

- pentru bransamentul electric am reusit sa iau acordul de la 2 proprietari din 4. Din cei 2 ramas, unul nu mi-a mai raspuns la telefon/mail dupa ce i-am spus despre ce este vorba iar celalalt este cel care o tine langa ca el a facut bransametul, ca cutia de distributie e a lui (deci ca enel nu are dreptul sa imi dea un ATR cu bransare in aceea cutie, si ca oricum stie el ca nu mai exista putere disponibila.
Prin urmare m-am dus la avocat. I-a convocat pe cei doi la notar candva la inceputul lunii februarie. Cred ca sunt slabe sanse... Urmeaza proces
Daca proiectantul ti-a dat solutie de acolo inseamna ca este putere disponibila ,legala , scriptic.Chiar daca cineva ,,i-a inlocuit disjunctorul care-i limita puterea absorbita la cea data in ATR cu un disj mai mare,poate sa faca si tumbe nu are ce face ,de acolo vei fi bransat.
Fara sa-i dai un leu!Posted Image

#575
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Asta imi e clar.
Avocata zice ca poate sa dureze si un an dar ca la sfarsit el va achita toate cheltuielile inclusiv despagubiri.
Problema e ca, daca intr-adevar nu e putere faptic, cand o sa bag casa in priza o sa se topeasca cablul (nu al meu ci cel de la CD la TRAF). Si atunci raman mai multi vecini fara curent (toti cei care sunt conectati in acea CD)

#576
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postsony, on 27 ianuarie 2018 - 18:08, said:

Si tine cont ca scriu asta din alta tara, acum!

Mi-am dat sema de asta, dar nu cred ca in tara aia trebuie sa te judeci cu vecinii ca sa ai curent si sa faci pe detectivul particular ca sa ii gasesti pe toti, sa mergi cu ei pe la notari ca sa dea declaratii, samd. Si nici nu cred ca au ministrii semi-analfabeti, parlament plin de infractori, samd... Sincer, am tot incercat sa gasesc un lucru care merge bine in tara asta inainte sa raspund, si nu am reusit...

Edited by oMariusRO, 28 January 2018 - 11:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate