Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa SONY

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
595 replies to this topic

#523
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postviotl, on 14 octombrie 2017 - 23:39, said:

Are miner din platina usa asta? Si rubine la balamale? N-am citit pe-aici, dar la ce ai optat pt asa ceva? Doar de curiozitate.
Pentru ca incerc sa fac o casa fff bine izolata. Daca am aruncat o caruta de bani pe vata de 20 cm, a trebuit sa caut o usa care sa se comporte cat mai bine din acest punct de vedere. Producatorul declara U= 0.97 pentru usa asta.

#524
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View Postsony, on 15 octombrie 2017 - 05:58, said:

"Bulinele" sunt un fel de tarusi conici, ca niste morcovi batuti in pamant. Din cate am putut sa-mi dau seama.

Destul de interesant...
Oare tarusii au vreo legatura intre ei? Sunt de lemn?

#525
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
In mod clar erau din beton.
Nu stiu f sigur daca aveau sa nu legatura intre ei. As spune ca nu dar nu pot baga mana in foc

#526
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
ar putea fi pavele mini-cerc in combinatie cu unele eco (prin care creste iarba) ... e prea mare efortul sa bati individual si echidistant in pamant tarusi de beton :)

#527
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
In Bucuresti, cei de la STO sunt cam varza (defapt e un singur nene si un gestionar).
Inca de la inceput a mers cam greu, greu de inteles ce vreau, cum sa faca oferta etc
In august am plasat comanda si am platit (banii inainte!!). Am spus ca estimez sa am nevoie de produse in a doua jumatate a lui septembrie si am intrebat cu cat timp inainte sa il anunt.
A venit septembrie, l-am anuntat ca ma apuc de fatada si a inceput sa aduca vata, adeziv si masa de sopaclu. Acum am ajuns la faza decorativa. Ma suna constructorul cam agitat (e sunt plecat 2 saptamani) ca e la STO si ca nu stie nimeni nimic de produsele noastre si ca nenea sefu nu raspunde la telefon. Sun si eu, nu-mi raspunde nici mie. Ma suna inapoi dupa un timp si ii spun care e problema. Raspuns de om nesimtit: aaa am si uitat ce trebuie sa va mai dau, nu-mi mai trimiteti un mail sa imi aduce-ti aminte... Ii trtimi mail si ma suna: aaaa nu tinem asa ceva pe stoc, trebuie sa va aduc din germania. Dupa 10 min, ma suna din nou: genul asta de decorativa nu putem sa o facem neagra ....
Pai cand ai facut oferta si ai incasat banii nu stiai dumnezeii matiii. O sa scriu frumusel la STO in DE.

#528
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Te referi la StoSilco?

#529
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013

View Postsony, on 15 octombrie 2017 - 07:40, said:

Pentru ca incerc sa fac o casa fff bine izolata. Daca am aruncat o caruta de bani pe vata de 20 cm, a trebuit sa caut o usa care sa se comporte cat mai bine din acest punct de vedere. Producatorul declara U= 0.97 pentru usa asta.
Da prodcatorul ala de ce nu rezolva si problema pragului ?! Da cu U=0,97 si pe sub suiera vantul !!

#530
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
StoSil K 1,0

#531
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Sunt curios de cum o sa arate decorativa neagra. Oricum (chiar daca eu personal sunt adeptul Caparol), Sto au materiale de calitate foarte buna.

#532
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Negru ar trebui sa fie doar 15 cm de soclu

#533
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Cum de ai ales silicatica in defavoarea celei siliconice ? Strict dpdv al pretului presupun ... sau nu ?
Cu atat mai mult ca e vorba de soclu. Parerea mea.

Edited by dana84, 20 October 2017 - 20:33.


#534
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Cine zice ca siliconica este mai buna? Vanzatorii care asta au pe stoc? Sunt vopseluri (nu decorativa) silicatice de exterior la preturi cel putin duble fata de orice decorativa siliconica. Dar trebuie sa fii dispus sa astepti mult dupa ele (nu se produc la noi si nu le are mai nimeni pe stoc) si bineinteles sa ai banii.

Edited by edi10000, 22 October 2017 - 03:23.


#535
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postedi10000, on 22 octombrie 2017 - 03:22, said:

Cine zice ca siliconica este mai buna? Vanzatorii care asta au pe stoc? Sunt vopseluri (nu decorativa) silicatice de exterior la preturi cel putin duble fata de orice decorativa siliconica. Dar trebuie sa fii dispus sa astepti mult dupa ele (nu se produc la noi si nu le are mai nimeni pe stoc) si bineinteles sa ai banii.
Fisa tehnica Posted Image Vorbim de Sto acuma. Niciuna din astea doua nu se tine pe stoc.

Edited by dana84, 22 October 2017 - 07:25.


#536
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Decorativa am ales-o la recomandarea celor de la STO. Toata este StoSil.
Tin minte ca discutia a plecat de la faptul ca am termoizolatia cu vata. Poate s-a gandit ca am vata si pe soclu. Sau, cel mai probabil, nu s-a gandit deloc.

#537
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postcasadivino, on 20 octombrie 2017 - 07:42, said:

Da prodcatorul ala de ce nu rezolva si problema pragului ?! Da cu U=0,97 si pe sub suiera vantul !!
Este si pragul acolo.
Urmeaza sa fie integrat in finisaj.
Deocamdata suiera vantul pe sub prag.

#538
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Ok, este vorba de cazul particular Sto.

#539
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Incet-incet, s-a termiat cu masa de spaclu. Saptamana viitoare termina si cu klinker-ul.
Cu devorativa....nu prea stiu cand. Trebuie sa avem cam 2 saptamani fara ploaie.

Attached Files


Edited by sony, 28 October 2017 - 12:37.


#540
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
In tavanul de rigips (intre rigips si planseul de b.a.) s-a pus ceva vata?
Ai depasit bugetul alocat initial?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate