Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Casa SONY

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
595 replies to this topic

#541
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postkondas, on 28 octombrie 2017 - 21:50, said:

In tavanul de rigips (intre rigips si planseul de b.a.) s-a pus ceva vata?
Nu am pus nici un fel de izolatie la interior. Cu o singura exceptie: peste placa de la parter, sub IPAT.
Bugetul initial e depasit. La ochi, cam cu 15%. Nu vreau sa fac un calcul exact pana nu vom fi mutati in noua casa.
Dar bugetul initial a fost revizuit ca urmare a faptului ca au mai intrat ceva bani neplanificati in cont.

Edited by sony, 29 October 2017 - 09:02.


#542
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Am intrebat pe pagina politiei locale s3 care sunt pasii pentru realizarea receptiei. Au raspuns repede dar incomplet. Imi spune doar cum sa incep:

“Concret, veti incepe procedura prin completarea si depunerea cererii pe care v-o trimitem in atasament  la Registratura Primariei Sectorului 3, Calea Dudesti nr. 191, sector 3,  impreuna cu copii dupa Certificatul  de urbanism si planurile anexate acestuia si Autorizatia/Autorizatiile de Construire, iar in cazul in care Autorizatia de Construire  apartine unei persoane juridice veti depune si  ultima balanta contabila.”

#543
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postsony, on 29 octombrie 2017 - 08:57, said:

Nu am pus nici un fel de izolatie la interior. Cu o singura exceptie: peste placa de la parter, sub IPAT.
Bugetul initial e depasit. La ochi, cam cu 15%. Nu vreau sa fac un calcul exact pana nu vom fi mutati in noua casa.
Dar bugetul initial a fost revizuit ca urmare a faptului ca au mai intrat ceva bani neplanificati in cont.
Norocosule!
  De cind citesc aici e prima data cind aud asta. ma rog, vad.

#544
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Dupa ce am facut modificari in apartament in sect. 3, pentru receptie tin minte ca am mers la primarie, la politia locala, la ISC, la primarie din nou, de unde au vrut sa ma intoarca la ISC pentru nu stiu ce hartie. Peste tot depui acte si ei iti elibereaza un document in vreo luna si cred ca mi-a trebuit si certificat fiscal si din ala de la cadastru.
La primarie au niste hartiute cu etapele.

#545
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postviotl, on 06 noiembrie 2017 - 08:41, said:


Norocosule!
  De cind citesc aici e prima data cind aud asta. ma rog, vad.
Tu ar trebui sa stii cel mai bine ca si “norocul” asta se plateste. La un moment dat iti dai seama ca nu merita. Prea mult plecat, prea multe nopti dormite la hotel. Mult prea putin timp cu copilul tau

#546
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Eh...mda. Dar lasa, nu te plinge, zi mersi. Am trecut prin citeva situatii unde, daca nu plecam, nu stiu cum ma descurcam. Spitale etc.
Da, e drept, timpul pierdut cu copiii...nu se poate evalua.
Ma gindeam...citi dau din colt in colt cind e o problema de rezolvat. Ar pleca si la capatul pamintului.

la mine e totusi un mic, micut avantaj. Eu sint liber juma' de an, de dimineata pina seara.

Edited by viotl, 06 November 2017 - 09:26.


#547
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postcumparator, on 06 noiembrie 2017 - 08:50, said:

Dupa ce am facut modificari in apartament in sect. 3, pentru receptie tin minte ca am mers la primarie, la politia locala, la ISC, la primarie din nou, de unde au vrut sa ma intoarca la ISC pentru nu stiu ce hartie. Peste tot depui acte si ei iti elibereaza un document in vreo luna si cred ca mi-a trebuit si certificat fiscal si din ala de la cadastru.
La primarie au niste hartiute cu etapele.
Am vorbit cu dirigintele. Treaba e destul de imputita. Dupa noile reglementari, ISC e parte din comisie. Chiar daca nu vine la receptie, verifica documentatia (Cartea Constructiei).
Dirigintele stie pe cineva cu receptia amanata pe motiv de documentatie:
- lipsa documentatie instalatii (procese verbale, certificate de conformitate etc)
- lipsa diriginte santier instalatii (trebuie un punct de vedere de la un astfel de diriginte)
- lipsa documentatie finisaje (procese verbale, certificate de conformitate etc)

#548
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postsony, on 06 noiembrie 2017 - 10:31, said:

Am vorbit cu dirigintele. Treaba e destul de imputita. Dupa noile reglementari, ISC e parte din comisie. Chiar daca nu vine la receptie, verifica documentatia (Cartea Constructiei).
Dirigintele stie pe cineva cu receptia amanata pe motiv de documentatie:
- lipsa documentatie instalatii (procese verbale, certificate de conformitate etc)
- lipsa diriginte santier instalatii (trebuie un punct de vedere de la un astfel de diriginte)
- lipsa documentatie finisaje (procese verbale, certificate de conformitate etc)
Da, confirm ceea ce spune dirigintele tau, am un vecin care a facut receptia acum 2 saptamani, ISC nu a venit dar a cerut documentatia, acum cauta dirigitne de gaze, etc...
Ce documentatie de finisaje trebuie sa ai? De asta nu am auzit, eu stiam ca se presupune ca nu e gata casa, mai ai de lucru la finisaje insa poti face receptia.  Sa ai gard, ferestre si termoizolatie inteleg ca se cere dar finisaje complete...asta nu am mai auzit.

#549
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
E un oarecare soc acu..cu receptiile astea..avand in vedere ca pana acu..au mers receptiile ca'n jungla...Mie unu nu mi se pare normal sa dea receptii finale..daca nu e in stadiul final. Pt toate celelalte stadii exista receptii partiale.

Acu, diriginte de santier pt instalatii parca e un pic tras de par..puteau cel putin sa ceara documentatii si atestate pt firmele ce pun lucrarea de instalatii in practica..dar atatia diriginti..deja ii prea de tot. Or sa ceara diriginte de santier si pt bransamentele la TV in scurt timp..

#550
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
O ia razna lumea... da rau de tot.
Citeam undeva pe-aici(era o exagerare, dar...) ca si la schimbat de un bec trebuie sa chemi firma autorizata...prin Anglia parca. Uite-asa face Europa implozie. Mare-i gradina ta Doamne.

Deci, asta cu finisaje de la @Cata m-a dat pe spate.

#551
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Pai nu exista prin PTH si detaliile de executie? Poate la asta se refera..plus dovezi pt materialele folosite (facturi) si certificate de conformitate/calitate..care oricum ar trebui sa fie in cartea constructiei..

#552
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Cand vine vorba de finisaje, cred/sper ca este vorba despre finisaje la exterior. La interior nu am si nici nu o sa am prea curand. Si nici in proiect nu am mare lucru. Din ce imi aduc aminte, doar ceva prin listele de cantitati.
Pe de alta parte @man are dreptate, nu ar trebui sa avem receptie finala pana nu este gata tot interior/exterior.

Treaba incurcata este ca la momentul receptiei, AC trebuie sa fie inca valabila. Altfel nu ma interesa pe mine receptie acum

#553
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postsony, on 06 noiembrie 2017 - 14:41, said:

Pe de alta parte @man are dreptate, nu ar trebui sa avem receptie finala pana nu este gata tot interior/exterior.
Treaba incurcata este ca la momentul receptiei, AC trebuie sa fie inca valabila. Altfel nu ma interesa pe mine receptie acum
Dap..asta a fost primul lucru pe care mi l-au verificat..sa fie AC-ul valabil..Ii si stecleau ochii omusteanului de la Primarie..cand a verificat..crezand ca ma taxeaza urgent cu o prelungire de AC.
Toate chestiile astea..pana la urma..au ca finalitate..mai multi bani la primarie..Expira AC..baga bani s-o prelungesti..faci Receptie..baga regularizare sa vedem care-i valoarea reala a casei..si plata AC recalculata/actualizata..si tot asa...plus bineinteles..prea maritele impozite..care cresc considerabil uneori dupa receptie..si pe teren..si pe casa..

Concluzia..e foame de bani la stat..

Edited by manghels, 06 November 2017 - 14:55.


#554
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postmanghels, on 06 noiembrie 2017 - 14:55, said:

Dap..asta a fost primul lucru pe care mi l-au verificat..sa fie AC-ul valabil..Ii si stecleau ochii omusteanului de la Primarie..cand a verificat..crezand ca ma taxeaza urgent cu o prelungire de AC.
Toate chestiile astea..pana la urma..au ca finalitate..mai multi bani la primarie..Expira AC..baga bani s-o prelungesti..faci Receptie..baga regularizare sa vedem care-i valoarea reala a casei..si plata AC recalculata/actualizata..si tot asa...plus bineinteles..prea maritele impozite..care cresc considerabil uneori dupa receptie..si pe teren..si pe casa..

Concluzia..e foame de bani la stat..
In principiu, nu am o problema cu banii pe care ii ia statul (eu chiar cred sincer ca ia prea putini, mult prea putini). In schimb am o problema foarte mare cu ce face statul de banii astia. Si cum face.
Cum nu am o problema ca avem o procedura de receptie mult mai riguroasa incapand cu luna august (pe bune, vi se pare normal sa fie strazile pline de case care stau "la rosu" sau "la gri" cu anii...mie nu.)
Dar asta trebuie facut mai cu cap. La momentul la care am inceput constructia, erau in vigoare anumite standarde si proceduri. Functie de astea mi-am facut tot planul si functie de astea am si executat. Mi s-ar parea mai normal sa fi aplicat noile reguli de receptie pentru constructiile care se autorizeaza DUPA publicarea acestor reguli. Cei care construiau cf AC emise inainte, trebuiau "judecati" dupa vechile reguli.

Edited by sony, 06 November 2017 - 16:51.


#555
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
corect..sau trebuia sa se anunte cu 1 an inainte..ca se intentioneaza schimbarea receptiilor..si macar o parte din omusteni..stiau ce au de facut. Si eu..daca mai intarziam o saptamana..intram pe noul regulament..

Edited by manghels, 06 November 2017 - 17:01.


#556
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Am fost la primarie, am depus cerere regularizare taxa AC + copie AC+ copie CU + planuri 1:500 si 1:2000.
Ca sa fiu mai exact, am depus "Cerere in vederea intocmirii notei de constatare premergatoare regularizarii taxei pentru Autorizatia de construire si regularizarea taxei pentru Autorizatia de construire/desfiintare" Posted Image Din ciclul sa ne luam la tranta cu lb Romana.

Nu ai stiut sa imi spuna ce mai urmeaza cu exceptia faptului ca voi fi sunat de catre Disciplina in Constructii.
Pe biletelul cu numarul de inregistrare a cererii apare si informatia "Termen de rezolvare: 30-45 zile".

#557
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
La11:45 ma suna o dna de la “tegularizari” care zice ca vrea sa vina sa vada casa. Astazi, la 13:30!!!
Fug, ce sa fac....

#558
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Serios? Asa s-a ajuns? Nu se mai merge pe calculele alea conform normelor alora vechi? In functie de zona, dotari cu utilitati, valoarea declarata..etc..hop-tzop te loveste cu o valoare. Acu..se auto-invita si la o cafea?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate