Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Casa SONY

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
595 replies to this topic

#505
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postsony, on 21 noiembrie 2015 - 07:24, said:

Nici vorba.
Nu faceam subsol nici daca trebuia sa sap 3 metri (cum aparea in studiul geo).
Acum, ca sap doar 2 m, ,,,,,,nici nu se pune problema

Dar va fi cea mai mare problema, după mutarea definitiva, mai ales după prima iarna.

#506
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Enel e ceva special...insa inteleg ca ANRE ii mai ajuta sa se decida cateodata daca le faci reclamatie sau ceri o audienta.

     La noi este instalata o unitate FDAC in capatul drumului nostru de servitute, vecinii din dreapta si stanga mea sunt conectati acolo (unul in 2015 celalalt in 2016) DAR ATR-ul nostru mentioneaza o solutie de conectare la retea diferita, contor electricitate pe gard, retea construita de noi pana la gardul nostru, etc. In conditiile in care avem mai putin de 100 m distanta (recunoscut si in ATR) iar in echipamentul FDAC este loc liber de conectare (in teorie rezervat pentru noi). Evident solutia este de vreo 3-4 ori mai scumpa decat a vecinilor si presupune sa sapam din nou pe tot drumul de servitute. La ultima conectare a vecinilor (toamna 2016) au prevazut cablu si pentru noi in sapatura respectiva, am impartit costuri sapatura, s-a refacut drumul cu pietris etc (a costat ceva semnificativ).

#507
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postsony, on 23 septembrie 2017 - 13:20, said:

Sunt gata peretii. Fara finisaje, evident.
Te rog daca poti sa mai pui ceva poze din zona scarilor interioare (poza 11), ma intereseaza cum era inainte de rigips si cum s-a facut inchiderea sub scara...

#508
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postcrisbud, on 24 septembrie 2017 - 06:12, said:



Dar va fi cea mai mare problema, după mutarea definitiva, mai ales după prima iarna.

Nu inteleg ce vrei sa spui. Poti sa detaliezi, te rog?

#509
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postkolfleading, on 24 septembrie 2017 - 08:22, said:

Te rog daca poti sa mai pui ceva poze din zona scarilor interioare (poza 11), ma intereseaza cum era inainte de rigips si cum s-a facut inchiderea sub scara...

Attached File  IMG_0985.JPG   374.18K   100 downloadsAttached File  IMG_1032.JPG   177.71K   103 downloads

Attached File  IMG_1355.JPG   158.32K   101 downloadsAttached File  IMG_1356.JPG   147.64K   102 downloadsAttached File  IMG_1357.JPG   121.75K   98 downloadsAttached File  IMG_1358.JPG   119.87K   88 downloads

#510
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Se lucreaza de zor la fatada.

Attached Files



#511
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
faina treaba, totusi intreaba electricianul de ce ti a lasat firele alea de la dozele telescopice de exterior sa atarne asa pe pereti( cel mai corect  era sa faca gaura prin perete  si sa le integreze in sistemul din casa), daca le lasa ptr a fi inglobate in termosistel nu prea vad bine pe viitor solutia...

#512
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Se lucreaza incet la fatada. Am luat klinker de la Brikston. Foarte profi.
A venit si usa de la intrare. Fara probleme. Nemteste.
Au terminat si electricienii in sfrarsit. Foarte romaneste.
In plimbarile mele am vazut ceva interesant in locul dalelor "inierbate".
Peste 2 saptamani o sa demarez receptia. Am ceva emotii: gardul nu este ca in proiect si nici nu este "semitransparent cu elemente din fier forjat" asa cum au dat in CU. Nici cu "placi de lemn stratificat". Pe fatada o sa pun klinker maro acolo unde in AC este trecut "placare lambriu culoare maro". In rest, proiectul e respectat la virgula. Vom vedea ce se intampla.


As vrea sa montez klinkerul cu rost vertical doar la 3 sau 4 placi. Oare o sa sara din cauza dilatarilor?

Attached Files


Edited by sony, 13 October 2017 - 18:44.


#513
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
tabloul principal e pe exterior? va avea ventilatie si/sau incalzire? ca vad un termostat acolo ...

#514
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
E la interior. Termostatul acela e pentru degivrarea scurgerilor de la terase

#515
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
De curiozitate, cat a fost usa? Daca poti sa spui, normal... Si daca poti, te-as ruga sa imi spui si mie cu cine ai facut hidroizolatia, ca o sa vreau si eu sa o fac in curand...

#516
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Doar usa a costat 8600 RON. Plus 130 EUR montaj.
Da' nu vrei sa stii cat a costat luminatorul de deasupra usii. Nici eu nu vreau sa ma mai gandesc dar era singura solutie.
Hidroizolatia am facut-o cu constructorul dar e mai usor sa iei o firma specializata.

#517
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Multumesc. Dar sa stii ca nu cred ca era singura solutie. Sper, pentru ca si la mine acum e cam la fel. :) Eu am vorbit cu constructorul sa facem o structura in genul celor de rigips (dar nu cu profile din alea subtiri ci eventual din fier) prinsa bine intre stalpi si placi de bentonita sau ceva asemanator.

#518
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Corectez: singura solutie acceptabila pentru mine. Orice fel de structura a fost exclusa din start: trebuia sa fie luminator asa cum am in proiect. Am incercat ceva din PVC (asa cum am ferestrele) dar iesea, in punctul meu de vedere, o rromie (ca sa citez sp)

#519
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Asta e altceva. Eu am fereastra acolo in hol si nu am nevoie de luminator (si nici nu am luminator in proiect)

#520
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,589
  • Înscris: 11.03.2006
Nu imi dau seama ce este chestia aia cu iarba din ultima poza. Ce sunt "bulinele"?

#521
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postsony, on 14 octombrie 2017 - 09:05, said:

Doar usa a costat 8600 RON. Plus 130 EUR montaj.
Da' nu vrei sa stii cat a costat luminatorul de deasupra usii. Nici eu nu vreau sa ma mai gandesc dar era singura solutie.
Hidroizolatia am facut-o cu constructorul dar e mai usor sa iei o firma specializata.
Are miner din platina usa asta? Si rubine la balamale? N-am citit pe-aici, dar la ce ai optat pt asa ceva? Doar de curiozitate.

Edited by viotl, 14 October 2017 - 23:40.


#522
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postcumparator, on 14 octombrie 2017 - 20:03, said:

Nu imi dau seama ce este chestia aia cu iarba din ultima poza. Ce sunt "bulinele"?
"Bulinele" sunt un fel de tarusi conici, ca niste morcovi batuti in pamant. Din cate am putut sa-mi dau seama.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate