Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Casa SONY

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
595 replies to this topic

#487
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Fatadele au luat foc de la incendiu de interior, in cele mai multe cazuri. Dupa cum se vede si in poza, flacarile ies pe geam.

Attached Files


Edited by lapcat, 09 August 2017 - 11:09.


#488
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Oameni rautaciosi, au scos focul pe ferestra.
Si cei de la prima cladire, rau intentionati. Au pus ceva special pe polostiren. Noi stim ca nu arde

#489
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Oameni rai cu suflet rau... Treaba e ca devreme ce a ars interiorul e mai putin important ce se intampla cu exteriorul (asta inteleg eu din ce spun colegii). E ca la structura lemn vs caramida - la caramida/ beton ramane in picioare structura dar ajuta prea mult treaba asta in costul total al reparatiei?

#490
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Stiu si eu daca ajuta?!
De vreme ce structura ramane in picioare si nu e afectata (in exemplul tau) poate ajuta. Pe mine structura m-a costat cat o garsoniera mai cu motz.
Si poate ca sansele ca focul sa se extinda sant mai mici daca nu imi ia foc si fatada. De vreme ce nu imi arde fatada poate nu imi arde nici acoperisul.

#491
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Din cate stiam eu se scrie dezlegat atunci cand vorbim de vreme (adica fenomene meteorologice). Iata ca nu e numai acolo, ar fi trebuit sa scriu dezlegat, my bad.

Edited by Bylly00, 09 August 2017 - 17:01.


#492
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postsony, on 09 august 2017 - 13:09, said:

Si cei de la prima cladire, rau intentionati. Au pus ceva special pe polostiren. Noi stim ca nu arde

Tu vezi ce arde acolo? Eu vad niste masini arzand si flacara care pare mai mult pe schele. Am si spus ca unele tipuri de polistiren pot arde, dar nu toate. Eu iti aduc 10 baxuri de grafitat si daca le faci sa arda cu flacara iti dau si banii pe ele. Daca nu imi cumperi tu 20 :)

View Postlapcat, on 09 august 2017 - 11:08, said:

Fatadele au luat foc de la incendiu de interior, in cele mai multe cazuri. Dupa cum se vede si in poza, flacarile ies pe geam.

Evident. Tocmai de aia am spus ca vreau sa vad niste experimente facute pe polistiren tencuit, nu pe polistiren gol.

View Postsony, on 09 august 2017 - 16:43, said:

Si poate ca sansele ca focul sa se extinda sant mai mici daca nu imi ia foc si fatada. De vreme ce nu imi arde fatada poate nu imi arde nici acoperisul.

Flacarile care ies pe geam iti pot aprinde acoperisul si cu si fara polistiren pe exterior, depinde cat de mari si cat de aproape sunt. Problema in cazul in care ai polistiren, si admitem ca incepe sa se topeasca sub tencuiala si sa curga, e sa nu ai chestii inflamabile sub el, care sa se poata aprinde de la picaturile de plastic topit. Oricum pentru cazuri din astea exista o chestie care se numeste asigurare :)

#493
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View PostBylly00, on 09 august 2017 - 17:01, said:

Din cate stiam eu se scrie dezlegat atunci cand vorbim de vreme (adica fenomene meteorologice). Iata ca nu e numai acolo, ar fi trebuit sa scriu dezlegat, my bad.

Daca atunci cand scrii " de vreme ce " , poti inlocui expresia cu " din moment ce" sau "deoarece", scrii dezlegat. Altfel devreme inseamna timpuriu.

Edited by lenny13, 09 August 2017 - 22:09.


#494
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Instalatorii termina luni. Mai au doar de intins teava de IPAT.
Attached File  IMG_1183.JPG   192.68K   96 downloadsAttached File  IMG_1185.JPG   189.12K   109 downloadsAttached File  IMG_1191.JPG   200.41K   108 downloadsAttached File  IMG_1193.JPG   153.23K   103 downloadsAttached File  IMG_1201.JPG   227.72K   86 downloads

Pentru termosistem am comandat toate nimicurile (dubluri, profile, burghie etc) de la Ejot. Fara probleme.
Am incercat sa comand si doze pentru fatada. Nimeni nu are pe stoc. Mai asteptam.

Edited by sony, 12 August 2017 - 09:33.


#495
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Eu am coimandat onlie dozele, de la Netvolt. Sau nici acolo nu mai au?

#496
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Au doar pt prize. Pentru lampi, camere CCTV, nu au.
Oricum, multumesc de idee

#497
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
1001 se nopti cu Enel, episodul 74:

Bucuresti
Data: 14.08.2017
Nr. inreg.: 192873970
Cod client: xxxxxxxxx


Stimate client,

Va anuntam faptul ca, veti primi o compensatie in valoare de 100 lei, ca urmare a nerespectarii indicatorilor prevazuti in Standardul de Performanta pentru serviciul de distributie a energiei electrice, Ord. ANRE nr. 11/19.04.2016.

Compensatia se acorda ca urmare a transmiterii cu intarziere a proiectarii, obţinerea autorizaţiei de construire pentru branşament, execuţia şi recepţia punerii în funcţiune a branşamentului.

Plata compensatiei se poate face prin cont bancar sau mandat postal, drept urmare va rugam sa ne transmiteti:
·   pentru virament bancar:

o    codul IBAN (al titularului contractului de funizare) si banca la care este deschis contul;
· pentru virament prin mandat postal:
o    copie dupa actul de identitate al titularului contractului de furnizare  si adresa la care doriti sa primiti mandatul postal;
o   in situatia in care adresa la care doriti mandatul postal nu este aceeasi cu adresa de domiciliu (mentionata in actul de identitate) va rugam sa ne transmiteti numarul oficiului postal de la care doriti sa ridicati banii;
Aceste date le puteti transmite pana pe data de 29.08.2017 prin urmatoarele canale:
· e-mail: [email protected], in atentia domnului Visan Gheorghe Ion;

· Prin posta la adresa Bulevardul Ion Mihalache nr. 41-43, sector 1, Bucuresti, in atentia Customer Care, Visan Gheorghe Ion.

Pentru operativitate, va invitam sa ne transmiteti informatiile folosind adresa de e-mail.

Va informam ca in lispa acestor informatii vom fi in imposibilitatea acordarii compensatiei.

Cu stima,

Echipa Enel Energie Muntenia
Customer Care
www.enel.ro


#498
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Te-ai imbogatit! Te-a scos din foame!!! Inca putin si intri in top 500.
Asta e Romania sub mana multinationalelor....

#499
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Continuare din ciclul tara pu......
Pentru AC bransament electric mi-a trebuit "aviz de traseu de la Directia Utilitati Publice din cadrul primariei".
Adica primaria imi cere ceva de la primarie. Ma rog, directii separate etc...

Dupa lupte indelungate se intruneste comisia de utilitati din cadrul  primariei si imi da avizul solicitat de primarie.
In avizul comisiei scrie asa "va aducem la cunostinta ca traseul lucrarii mentionate mai sus si care are "Certificat de Urbanism nr. 923 din 26.04 emis de Primaria Sectorului 3" nu trece pe domeniul public aflat in administrarea Primariei Sector 3, deoarece lucrarea traverseaza terenuri proprietate privata".
Sa mori tu ???!!!!!
Avizul este intocmit de catre un inspector, semnat de catre un director executiv si contrasemnat de catre un sef de serviciu.

Oare nu mai e niciun canal de facut in tara asta? Sau mine de uraniu, ceva?

#500
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Intre timp lucrarile la casa inainteaza.
E gata instalatia sanitara + shapa. Sunt gata peretii. Fara finisaje, evident.
La electrica inca se lucreaza (in ritm de melc).
S-a inceput in forta la fatada.

Attached Files



#501
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Ooo stai linistit, nici in Cluj nu merg mai usor lucrurile cu Primaria.
Eu din cauza ca desi ma chinui de mai bine de un an de zile sa am curent la 10 minute de centrul Clujului sunt obligata sa ma opresc cu lucrarile in curand si sa reprogramez totul pe anul viitor.
Si planul era sa ne mutam inainte de Craciun (cel putin asa erau planificate lucrarile), dar na, fara curent ...

#502
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Am avut un aviz de la Electrica pentru Electrica.Posted Image Am asteptat vreo luna sa il emita. Ce amintiri...

#503
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Posted Image)
Mda, eu acuma am asa: Primaria imi cere plan de situatie cu terenurile afectate semnat de OCPI . OCPI nu semneaza fara semnatura Patrimoniului. Patrimoniul zice ca nu semneaza pentru ca e drum privat (mai putin vreo 2 metri) si el nu are nicio treaba cu drumurile private. Iar in urma audientei doamna de la Primarie (autorizatii) nu cedeaza si vrea neaparat planul acela de situatie semnat de OCPI Posted Image .

Asa ca ma gandeam ca o sa merg la Patrimoniu sa le cer o declaratie semnata de ei in care sa scrie ca ei nu imi semneaza planul de situatie. Habar nu am ce altceva pot sa fac.

Edited by dana84, 23 September 2017 - 23:16.


#504
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Eu am reusit sa strang toate avizele (inclusiv cel de la Enel pt Enel). Saptamana viitoare primesc proiectul DTAC.
Apoi fac un mic dosar cu toate hartiile si ma duc la "proprietarii afectati" sa obtin acordul notarial. Aici avem urmatoarele probleme:
- Proprietarii afectati sunt 2 mini blocuri (3 apartamente cred), un teren gol si un domn care mi-a zis ca el nu imi da acordul pentru ca "nu tine reteaua".
Cireasa de pe tort: CU expira pe 26.10

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate