Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Uber in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
1267 replies to this topic

#433
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postinside_spy, on 26 mai 2015 - 14:10, said:

Parcursul meu?

Uite, spre exemplu, azi am avut 4 curse: una de pe o straduta din Cotroceni la Otopeni, un domn olandez venit la prieteni in Bucuresti, a doua din Baneasa pana la Unirii (un cuplu), a treia si a patra fiind ceva mai scurte (Sincai-Bucuresti Mall Vitan) si Timpuri Noi-Sos. Giurgiului, ambele cu un singur client.

Acum am facut o pauza si beau o limonada pe terasa cu laptopul deschis, am de lucru pentru serviciu. Dar dupa 19 ies din nou si "uberesc".

Tie cum iti merge?
Primele 2 le-ai legat destul de frumos , de la Unirii la Sincai nu imi dau seama ce timp ai putu sa dai iar pt. comanda luata de la Mall Vitan la Timpuri Noi e destul de ok. daca stii scurtaturile , depinde de ora si oricum nu imi dau seama la cit lucrezi , la 5 si ultima sau cum ?
Mie imi merge ca unui taximetrist , uneori mai bine , alteori mai rau , depinde de zi dar per total e bine.

#434
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
mi se pare o golanie pe fata cand uber spune ca ei fac ridesharring.
pai daca ar fi un concept 100% de ridesharing ar lasa posibilitatea ca mai mult de 1pasager sa comande o masina. adica sa mearga 2-3 pasageri cu o masina in acelasi timp, nu doar unul.

pai sa ia o taxa modica atunci si  sa lase soferul sa se inteleaga cu pasagerul asupra platii. asta e ridesharring, soferul oricum are drum intr-o directie, are si pasagerul, ia tu uber o taxa modica ca ne-ai pus in legatura si mai departe de ne descurcam noi.pai ei au pana si  tarif de stationare si discutam de ridesharring?

ridesharring este ce se intampla pe anumite siteuri cand posteaza soferii anunturi de genul: bucuresti brasov 15 lei, 3 locuri disponibile. aia da!

#435
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Sint taxiuri mascate dar insista cu tupeu ca fac un bine omenirii  ,  asta e  ,  daca se trezea vre-un roman sa se faca pirat mai ziceam,  deranjant este tupeul asta jegos a celor de la Uber  .  Eu nu am mai intrebat de bani ca mi-a fost rusine  dar Cotroceni  -Aeroport  + restul curselor  .... deja am o imagine  .

#436
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,060
  • Înscris: 10.04.2006
Asa e. Sigur iti iau mai multi bani la Uber pentru o cursa pana la aeroport decat taximetristii :wacko:

#437
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Dar cine te opreste sa iei taxiul pana la aeroport? In momentul asta sunt mult mai multi taximetristi decat parteneri Uber, daca tu alegi ceva si altii aleg altceva nu cred ca tine doar de pret.

Chiar astazi la prima ora am facut o cursa pana la aeroport, o doamna care nu se pricepea deloc la... nimic. :D Am platit din banii mei parcarea la Otopeni, am ajutat-o pe doamna sa isi duca bagajul la drop-off deskul Wizzair, ba chiar am stat de vorba si i-am explicat cum e cu check-inul online si data viitoare va merge direct la security (nu va mai avea bagaj)... Era prima oara cu avionul si prima oara cu Uber, ii comandase fiul ei, despre care am inteles ca e client fidel.

Taximetristul probabil ar fi injurat-o daca nu ii datea o spaga grasa, eventual o punea sa ii plateasca rovinieta (cum am auzit zilele trecute ca se practica).

O zi frumoasa tuturor!

#438
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postinside_spy, on 05 iunie 2015 - 11:15, said:

Dar cine te opreste sa iei taxiul pana la aeroport? In momentul asta sunt mult mai multi taximetristi decat parteneri Uber, daca tu alegi ceva si altii aleg altceva nu cred ca tine doar de pret.

Chiar astazi la prima ora am facut o cursa pana la aeroport, o doamna care nu se pricepea deloc la... nimic. Posted Image Am platit din banii mei parcarea la Otopeni, am ajutat-o pe doamna sa isi duca bagajul la drop-off deskul Wizzair, ba chiar am stat de vorba si i-am explicat cum e cu check-inul online si data viitoare va merge direct la security (nu va mai avea bagaj)... Era prima oara cu avionul si prima oara cu Uber, ii comandase fiul ei, despre care am inteles ca e client fidel.

Taximetristul probabil ar fi injurat-o daca nu ii datea o spaga grasa, eventual o punea sa ii plateasca rovinieta (cum am auzit zilele trecute ca se practica).

O zi frumoasa tuturor!

Dar de ce nu ai lasat-o in fata , la plecari ? O lasi acolo si gata , incasezi banii (in mod ilegal) si ai plecat , pina acolo ii faci capul mare ca tu defapt salvezi balenele si stratul de ozon iar banii incasati ii donezi unor azile de copii sau de batrini .
Taximetristul ar fi injurat in gind ca pleaca pe gol de la Otopeni daca nu ia comanda , sau nu o ducea deloc daca nu avea rovinieta , ce ai auzit tu sint cazuri extrem de izolate .

Am impresia ca tu faci o cariera din pirateria cu Uber , dimineata la prima ora ai si facut o cursa de aeroport ? Mai ai putin si avansezi frumusel in cariera , mai un telefon uitat in masina si bagat la vinzare , mai un pret in Bariera , daca ai noroc arzi niste straini care nu stiu cum e cu taxiurile din Bucuresti , e bine asa , daca inveti si sa conduci cu adevarat te-ai scos.

#439
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postlil debul, on 05 iunie 2015 - 20:34, said:

... mai un pret in Bariera...

Asta ce inseamna?Posted Image

Nu toti cei care citesc sunt "capitalisti", bagati si traducerea.

#440
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Bariera Selari , pe strada Halelor , "pret" inseamna ca iti zic eu cit te costa. Sau nu esti din Bucuresti ?

#441
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Uber nu functioneaza asa, tu si/sau colegii tai "faceti preturi" pentru cei care pleaca din centrul vechi spre cartiere.

@lil debul, eu am mers cu taxi in Bucuresti, serviciul a fost de cel mai multe ori jalnic. Poate tu esti ok, dar nu mai lua apararea tuturor taximetristilor pls.

#442
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postlil debul, on 05 iunie 2015 - 20:55, said:

...Sau nu esti din Bucuresti ?
sv din id-ul meu este indicativul rutier al zonei mele. Posted Image

#443
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Nu iau apararea taximetristilor  ,  iau apararea unui principiu  ,  a unei bresle  , ca asa am si eu niste povesti urite cu taximetristi  .  Am mai spus  , nu e corect si mai ales ma enerveaza tupeul jegos  a lui Uber  . Da zi bai nene ca faci piraterie si gata,  daca ai coae  ,  ca exact asta e  , piraterie   ,  care e diferrnta intre pirati si Uber  ?

#444
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Marketingul occidental. Daca piratii locali "ambalau" rahatul bine si nu se aruncau la sume imense, le mergea treaba si lor si toata lumea era fericita (in afara de unii, dar na).
Da' cum piratu', pe langa faptul ca nu plateste diverse taxe, mai vrea sa bage si adanc mana in buzunaru' fraierului... a fost catalogat diferit si si-a speriat singur clientii, fata de mult-beneficul, a-tot-facatorul de minuni UBER.

Ah, ca UBER peste 2 ani ii va scoate din joc pe tinerii entuziasti... well, soarta. Asa'i cand ti se pare ca totul e gratis in jurul tau, dar, de fapt, te costa pana si hartia igienica... Posted Image

P.S1. Nu, nu am nimic cu UBER. Ideea este buna, implementarea este nasparlie.
P.S2. Experienta - in meserie - a unui taximetrist(nu pirati, nu nespalati, nu nesimtiti, nu altele) bun nu o va putea inlocui niciodata un simplu sofer. Poate unul care foloseste destul de des servicii de taximetrie astfel incat sa stie ce lipseste de pe piata.
Taximetriști jăpcari sunt peste tot in Romania - sunt aceeasi care se plang, cu lacrimi de crocodil, atunci cand ei sunt jecmaniti. Dar...

Edited by dexterash, 06 June 2015 - 05:59.


#445
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postlil debul, on 06 iunie 2015 - 05:26, said:

Nu iau apararea taximetristilor  ,  iau apararea unui principiu  ,  a unei bresle  , ca asa am si eu niste povesti urite cu taximetristi  .  Am mai spus  , nu e corect si mai ales ma enerveaza tupeul jegos  a lui Uber  . Da zi bai nene ca faci piraterie si gata,  daca ai coae  ,  ca exact asta e  , piraterie   ,  care e diferrnta intre pirati si Uber  ?

A, nimica toata: plata impozitelor, asigurarea necesara, o structura in care ai dreptul la recurs si apel (adica te poti plinge si e mult mai efficient ca la taximetristi), un sistem de notare si feedback, preturi corecte si transparente, lipsa inselaciunii. Practic aboslut tot ce conteaza!
Problema la pirati nu e nici macar ca nu platesc impozite, clientului nu-I pasa... ba chiar nici macar faptul ca n-au asigurari, majoritatea sint ok cu riscul din cind in cind... Inselaciunea, lipsa de incredere e problema esentiala!

Quote

Nu iau apararea taximetristilor  ,  iau apararea unui principiu  ,  a unei bresle  ,

In afara de faptul ca breasla inseamna protectionism si bariere artificiale de intrare, deci nu e chiar un cuvint pozitiv, macar implica ideea de mestesugar, de calificare unica, de oarece talent si educatie. Din pacate pentru ei taximetristii fac o meserie pe care o poate face aproape oricine. Aproape oricine poate conduce o masina si poate ajunge din A in B cu Waze, GPS, Google maps etc.
Asta nu insemna ca nu e un serviciu foarte util, dar daca meseria e deschisa, o sa fie mereu presiune pe preturi ca e usor de intrat. Doar daca pui bariere anticoncurentiale  poti sa mentii preturi mari.

Edited by wizardofoz, 06 June 2015 - 09:39.


#446
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Prostii , prostii , prostii , prostii si iar prostii.

#447
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,642
  • Înscris: 14.10.2004
Interesantă discuție dar nu am reținut mare lucru.
Bulangii, zdrențe, jegoși, evazioniști, țigani, maimuță, etc.
Acum, care "tabără" se încadrează in cele de mai sus chiar nu am înțeles.

Este sau nu ilegal Uber?
Sunt sau nu nu sunt nesimțiți taximetriștii in proporție de 90% poate chiar mai mult.

Din principiu nu merg cu taxiul dar o sa apelez la "un Uber" să vad ce și. cum



#448
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postxymzar, on 08 iunie 2015 - 18:18, said:

Interesantă discuție dar nu am reținut mare lucru.
Bulangii, zdrențe, jegoși, evazioniști, țigani, maimuță, etc.
NU AM VORBIT ATIT DE MURDAR



Este sau nu ilegal Uber?
CITESTE LEGISLATIA.

Sunt sau nu nu sunt nesimțiți taximetriștii in proporție de 90% poate chiar mai mult.
SIGUR SINT , NISTE NENOROCITI LA CARE TOTI APELEAZA SI PE CARE TOTI II INJURA , da'i dreacu' de taximetristi , niste bulangii (ca sa te citez).

Din principiu nu merg cu taxiul dar o sa apelez la "un Uber" să vad ce și. cum
NU MERGI CU TAXIUL ?????????? Si ultimul sarac lesinat de foame merge cu taxiul in Bucuresti  , la 1.39 chiar si Hagi Tudose ar zice ca e chilipir . Apeleaza la Uber cu incredere , vei fi multumit .

Postul tau imi cam miroase , dar asta e , sint eu mai paranoic.

Edited by lil debul, 08 June 2015 - 21:06.


#449
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,642
  • Înscris: 14.10.2004
Ești mai mult decât paranoic.
De ce este așa ciudat ca nu merg cu taxiul?

Cobor din bloc si din trei pasi sunt in metrou, la serviciu metroul este la 3 minute de mers pe jos.

Când plec in concediu apelez la un prieten care ma duce la aeroport cu mașina mea.



#450
acer5600

acer5600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.10.2014
lil debul spune (cu caps lock, adica evidentiaza ): NU AM VORBIT ATIT DE MURDAR.

Probabil, cand a scris urmatoarele, avea pierderi de memorie ( de la paranaoia ) : "un mare cacat"-postarea 52, "multinationala jegoasa"- postarea 147, "frecati maciuca"- postarea 183,  "fomistii si ciubucarii" ( despre soferi uber )- postarea 347, "pute aici a cacat  ?"-postarea 365, "bulangii"si "zdrente"- postarea 378, "basini"-postarea 381, "coae"-postarea 443.
Deci nu a gresit cu nimic xymzar Posted Image a spus si omul o opinie( mai mult o concluzie), chiar ok, noi am vrea sa posteze despre experienta cu Uber dar si cu taxi.

Urmaresc de mult topicul... Posted Image mi-am facut o imagine despre taximetristul lil debul, ( de cand i-a spus unuia ca e parinte naspa pentru ca nu trimite copilul la facultate ) si nu e o parere buna, nu cred ca face parte din soferii de taxi ok. Nici din oamenii ok, atata timp cat ameninti ca dai foc la masinii si racoresti oamenii la dinti. Asta asa ca o paranteza...pentru cei care nu a citit integral topicul.

Edited by acer5600, 09 June 2015 - 12:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate