Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....
 Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya
 Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...
 

Accident grav in Timisoara

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
132 răspunsuri în acest subiect

#19
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.763
  • Înscris: 25.09.2004
Pai da, ESP-ul nu te apara de stalpi. :)

#20
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.010
  • Înscris: 16.04.2004

 MATRIXU, on Jan 16 2006, 16:55, said:

Aberezi la maxim prietene. Ce-are sula cu prefectura??  :death:
Zicea cineva de ESP, pai daca la 150 a luat groapa aia si sa zicem ca a intrat in derapaj pana la momentul impactului nu cred ca au fost mai mult de 2 sec(distanta e f mica din ce vad eu in poze)., asta daca presupunem ca a luat intr-adevar acea groapa.
Oricum la 150 nici mama ESP-ului nu-l mai scotea intr-un timp atat de scurt si pe o distanta atat de mica.
Si ESP-ul asta nu intra asa usor cu una cu doua, cine are pe masina si l-a testat stie despre ce vorbesc.

In rest, RIP, si Doamne Fereste!!

In primul rand nu sunt prietenul tau, eu am prieteni de o factura selecta.
In rest sunt de acord cu ceea ce ai spus in legatura cu ESP, ai dreptate, putea sa fie soseaua ca in palma, in acea serie de curbe cu 150 km/h...

#21
mst

mst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 181
  • Înscris: 14.02.2005
Da, viteza mare ( de fiecare data cand trec pe acolo ma uit sa mi imaginez cum au reusit sa aiba asa viteza), curba si groapa in curba. E posibil. Asa zice si o colega de servici ca a auzit si ea.

Dar totusi, eu nu cred ca a ajuns pana la groapa, pt ca la viteza aia sigur ar fi taiat curba. Daca a ajuns la groapa aia sigur ar fi lovit masina, era prea aproape de bordura si inca mai era destul din curba.

Doamne-fereste asa ceva sa nu se intample nimanui,

#22
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.806
  • Înscris: 21.06.2002
si eu cred ca nu a nimerit groapa. mai repede cred ca a taiat curba si fiind umed pe jos a derapat, sau pur si simplu nu a mai virat...

#23
adb

adb

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 24.01.2006

 eXXocet, on Jan 15 2006, 10:08, said:

Bine ca nu sunt client Alcatel, daca angajeaza asemenea oameni iresponsabili, nici nu ma mira pozitia de lanterna rosie a companiei pe piata GSM.
Soferul sa-l ierte Dumnezeu, dar "la trial" va avea de privit in ochi 2, poate mai multi oameni pe care i-a omorat ca a fost el un dezaxat cu Ford de la munca.



Nu au fost oameni iresponsabili. Au fost niste persoane deosebite si daca nu i-ai cunoscut nu poti sa spui asa ceva despre ei. Nu cred ca e persoana pe lumea asta care nu greseste  si daca greseala lor a fost din pacate fatala cine esti tu sa-i judeci ? Masina era persoanala, dar nu era a soferului, iar proprietarul o platise cu munca lui. Nu i-o daduse nimeni pe gratis si nu castigase banii la loterie. Era o realizare prin munca
Dumnezeu sa-i ierte pe toti 3, erau oameni minunati si lipsa lor se simte mult pentru cei care i-au cunoscut.

#24
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.930
  • Înscris: 09.10.2003
Un post excelent, care ma face sa mai zic inca o data, RIP!!!
Si tot inca o data pt Exxocet......aberezi la maxim individule(ca prieten nu iti place sa iti zic)

#25
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.633
  • Înscris: 29.12.2003
Nu au fost iresponsabili. Pedala de acceleratie a fost prea sensibila.

#26
cabron

cabron

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 01.02.2006
150 pe ora inseamna aproximativ 42 de metri pe secunda. nu prea mai ai timp de reactii, mai ales pe un carosabil ud si mai ales daca esti si baut, cum am citit ca ar fi fost soferul. ESP nu apuca sa faca mare lucru in astfel de situatii. asta daca masina era dotata cu ESP.

au avut mare ghinion ca au lovit stalpul frontal. puteau sa il stearga lateral dreapta si scapau mai ieftin. poate doar cu o sperietura zdravana si cu o lectie pe viitor.

greseala majora a fost a soferului pentru ca a circulat cu viteza asta. nu stiu ce voia sa demonstreze prin asta. ce rost are sa circuli cu 150 pe ora prin oras noaptea? poate facea raliu cu alta masina. de aici cam incep toate.   :nonobad:

oricum urat accidentul. pacat de ei ca erau tineri si aveau toata viata in fata. macar sa nu mai faca si altii aceeasi greseala.

odihneasca-se in pace...

#27
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 721
  • Înscris: 25.12.2003

 adb, on Jan 24 2006, 15:44, said:

Nu au fost oameni iresponsabili. Au fost niste persoane deosebite si daca nu i-ai cunoscut nu poti sa spui asa ceva despre ei. Nu cred ca e persoana pe lumea asta care nu greseste  si daca greseala lor a fost din pacate fatala cine esti tu sa-i judeci ? Masina era persoanala, dar nu era a soferului, iar proprietarul o platise cu munca lui. Nu i-o daduse nimeni pe gratis si nu castigase banii la loterie. Era o realizare prin munca
Dumnezeu sa-i ierte pe toti 3, erau oameni minunati si lipsa lor se simte mult pentru cei care i-au cunoscut.
@adb: Vreau sa te vad spunand aceleasi lucruri familiilor victimelor.

Sa le fie tarana usoara.

#28
gigi_p

gigi_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 188
  • Înscris: 17.07.2005
A merge beat, prin oras cu 150 la ora nu e greseala, e iresponsabilitate sau mai bine zis prostie crunta. A te urca in masina cu un sofer beat e o mare greseala. Nu se intampla asa ceva, daca soferul nu era baut, sau daca nu mergea cu viteza aia, sau mai bine, ambele.

Sa nu spuneti ca au murit din cauza unei gropi in asfat ca nu e asa. Nu mori daca mergi cu viteza legala (adica 50 km/h, nu 150), chiar daca intri intr-un stalp.

Bine ca n-au mai nenorocit si pe altii, nevinovati. Pacat de pasageri ca poate ei nu-s asa vinovati, dar soferul si-o merita din plin.

Nu va urcati niciodata intr-o masina cu cineva baut. Daca ala e iresponsabil, nu trebuie sa va riscati voi viata sau sanatatea pt prostia lui. Pacat ca specimenele astea de conduc alcolizate mai omoara si oameni nevinovati.

#29
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.633
  • Înscris: 29.12.2003
Taci, ca vine adb si te bate ca-i vorbesti prietenii de rau...

#30
wolfie180782

wolfie180782

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 02.02.2006
salutare
nici nu stiu de unde sa incep
deci
in masina au fost 5 oameni si 3 au murit iar ceilalti 2 nu au fost niciodata in pericol de moarte.nu au fost in coma cum s-a postat.unul dintre ei a avut 2 coaste fisurate si 3 degete fracturate,iar celalalt a avut coaste rupte,probleme la mandibula si hematom la cap.
150 km la ora: la impact frontal toate acele(kilometraj,benzina,ulei,etc) de pe masina sar.deci aia nu a fost viteza reala.a fost intradevar viteza mare dar nu atat.
daca au fost iresponsabili sau ati zis atunci cum de au avut mintea lucida si totusi au avut centurile de sigurantza puse.
oricum airbagurile sunt garantate NUMAI cu centura pusa si NUMAI la 50 km/h.
cel care a scapat "cel mai usor" daca pot spune asa a stat in spate in dreapta,cel din mijloc spate a scapat cu viatza datorita airbagului pasagerului din dreapta (care in momentul impactului s-a deplasat si orientat catre locul dintre scaunele din fata deci catre bancheta din spate)
cel din spate stanga se presupune ca dormea in timpul impactului deoarece a avut fractura craniana(inseamna ca nu a opus nici un fel de rezistentza la vederea iminentului impact)
soferul nush cat de beat era (pana nu vad rezultatul autopsiei)
de la Hotel Club Senator a plecat pe picioarele lui si nu a dat dovada de faptul ca nu ar fi in stare sa conduca o masina(nu ca asta ar fi o scuza sa conduci sub influentza alcoolului).masina nu era a lui ci a fratelui meu,pasagerul din dreapta.(eu trebuia sa ma duc sa ii iau de la chef pe toti 5)
masina era cu numere rosii de Satu Mare,iar soferul avea experientza destul in ale sofatului.
masina fusese cumparata pe 23 decembrie 2005,adusa din frantza,cu bani munciti de fratele meu.
nopti lucrate si multe weekenduri pe o merioada enorm de mare pentru o masina.
si-a dorit-o mult.
dar ca orice masina tot o mana de fiare e!!
zvonuri circula multe si vor mai circula
imediat dupa accident se spunea ca ar fi murit si al 4 lea(eu eram la el la spital si il tineam de mana)
nu dati crezare fara dovezi.
nu judecati oamenii fara sa-i cunoasteti.
nu conduceti sub influentza alcoolului.
nu conduceti cu viteza.
nu acceptati provocari de intrecere.

sanatate multe si Dumnezeu Sa-i odihneasca

masina a dat in ceva pentru ca are janta indoita(dreapta fatza) si cauciucul spart.cauciucul s-ar fi putut taia si de la bucatile de fier de pe langa el.
iar un martor al accidentului spune ca a vazut masina cum ca ar fi luat curba de la punctele cardinale corect si cat se poate de regulamentar.
RIP

#31
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.068
  • Înscris: 03.12.2005
dpdv legal vina cred ca se imparte intre sofer, pentru ca a condus o masina dupa ce consumase alcool si fratele tau, pentru ca i-a incredintat masina desi avea la cunostinta ca nu era apt pentru a o conduce.
vina oricum o are in mare parte soferul, pentru accident.

dar.. nu mai conteaza asta acum. odihneasca-se in pace.

Editat de sebulbus, 03 februarie 2006 - 20:17.


#32
diana09d

diana09d

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 03.02.2006

 sebulbus, on Feb 3 2006, 20:15, said:

dpdv legal vina cred ca se imparte intre sofer, pentru ca a condus o masina dupa ce consumase alcool si fratele tau, pentru ca i-a incredintat masina desi avea la cunostinta ca nu era apt pentru a o conduce.
vina oricum o are in mare parte soferul, pentru accident.

dar.. nu mai conteaza asta acum. odihneasca-se in pace.
Salut
nu cred ca cineva cauta vinovati printe persoanela aflate in masina…daca ar fi asa, ar trebui sa ne simtim cu totii, colegi, prieteni, vinovati in egala masura…dar, din pacate, nu mai putem da timpul inapoi…am vrea sa stim totusi ce s-a intamplat mai exact in acea noapte…au fost, cred, si cativa pietoni in apropiere de locul accidentului…daca stie cineva ceva mai mult decat niste simple zvonuri, va rog sa spuneti…
pe mine m-au uimit multiplele acuzatii ce s-au adus pe forum celor din masina…``iresponsabili``, ``dezaxati cu Ford de la munca``…nu e nici pe departe asa, erau doar niste tineri ca multi altii, cu o multime de vise si sperante, erau destepti, frumosi si IUBITI…si chiar nu e cazul sa-i blamati daca nu i-ati cunoscut…si nu e cazul sa bravati, ptr ca sunt sigura ca multi dintre voi, daca ati fi fost intr-o situatie similara, ati fi facut aceleasi greseli…sa-i judeci si sa-i acuzi pe altii e cel mai usor lucru…sa inveti din greselile altora e mai greu…
au trecut 4 sapt si e tot mai greu, inca nu pot sa accept ca s-au intamplat toate astea si va rog un singur lucru…respectati durerea celor care i-au iubit si nu-i mai judecati voi…
D-zeu sa-i odihneasca!

#33
wolfie180782

wolfie180782

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 02.02.2006
merci mult dia pentru gandurile bune.
si mai am o intrebare pentru oamenii pe care noi ii votam
Chiar a fost nevoie de moartea 3 tineri extraordinari pentru ca o groapa (crater dupa dimensiuni) sa fie astupata??????????????
Dumnezeu sa-i odihneasca in paca
Si mare atentie pe viitor unde punem stampila..........

#34
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.068
  • Înscris: 03.12.2005
va inteleg pierderea, dar nu inteleg celelalte replici.

dragii mei, diana* si wolfie*, pedala aia are un arc acolo tocmai ca sa nu se apese singure. trebuie ca ala care tine de covrig sa calce pe ea bine ca sa se ajunga la viteza cu care au maturat stalpul ala.

de acord, era baut si nu stia ce face prea bine soferul, dar in primul rand posesorul nu trebuia sa ii incredinteze cheile celuilalt.

credeti-ma, stiu foarte bine prin ce treceti (cazul meu: 2 morti, 2 raniti grav) acum aproape un an. totusi, judecand obiectiv, stiu foarte bine ca atunci prietenul meu a gresit. a murit, dar tot nu ii iert asta.

similar si la voi, cand durerea va trece o sa incepeti sa intelegeti cauzele.



o seara pe cat de buna mai poate fi ea..

#35
just_anonima

just_anonima

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 04.02.2006
Buna tuturor....

...da..se pare ca e foarte usor sa se discute...sa se dea cu parearea..ca si cum s-ar vorbii despre un meci de fotbal......

Dragi mei......

am citit discutiile astea de pe aici...si nu puteam sa nu raman surprinsa la acuzatii de felul:
"iresponsabili" "ce persoane mai angajeaza si alcatelul" "fraierul de sofer care a condus beat"
"prostii care s-au urcat cu el in masina"...sunt doat cateva pe care le-am retinut.....

mda...pai daca cineva crede ca o persoana iresponsabila poate la 25 de ani sa strabata lumea in lung si in lat, sa stea departe de famile, prieteni, casa, sa munceasca din greu pentru a-si indeplini niste vise..pe care le-au si indeplinit......nu cred ca stei prea bine definitia  "responsabilitati"

pt ca e usor sa stai in fata calculatorului si sa dezbati idei...

ca accidentul ar fi fost  cu masina de firma..ca ar fi fost 6 in masina..
propbabil ca dc Junior nu ar fi dat explicatii aici toti ar fi trait cu aceasta impresie...si cine stie cat s-ar mai fi bravat.....

nu mai tarziu de a doua zi dupa accident ma contraziceam cu cineva dintr-o mare firma din timisoara care ziceau ca la ei circula zvonul ca si al patrulea ar fi murit .....in timp ce eu plecasem de la spital si stiam ca era in afara oricarui pericol....

daca ei au fost iresponsabili..cum sunt cei care discuta astfel de subiecte fara nici o temelie..

daca nu i-ati cunoscut...mai bine  nu dezvoltati pareri ....soferul intradevar consumase alcol in noaptea aia, dar nici pe departe sa nu poate conduce.....
am fost cu el pana in momentyul cand s-a urcat in masina...
erau prieteni buni toti ..si s-au urcat toti pt ca aveau incredere unul in altul..
nu pot fi condamnati pentru asta...si eu as fi putu s-o fac si voi.....asa ca....

as vrea si eu sa vorbesc cu cineva care a fost acolo....la momentu accidentului....pentru ca daca voi cautati vinovati si faceti speculatii cu cei morti....eu as vrea sa aud un martor vorbiind aici..pentru ca stiu ca au fost cativa trecatori in noaptea aia acolo....

iar voi care va bateti cu pumnul in piept aici ca nu faceti, nu gresiti, nu consumati, si nu si nu si nu...asa sa fie...

iar cei care nu mai sunt acum printre noi DUMNEZEU SA-I ODIHNEASCA IN PACE...

#36
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.517
  • Înscris: 04.04.2004

 just_anonima, on Feb 5 2006, 02:53, said:

soferul intradevar consumase alcol in noaptea aia, dar nici pe departe sa nu poate conduce.....
am fost cu el pana in momentyul cand s-a urcat in masina...
erau prieteni buni toti ..si s-au urcat toti pt ca aveau incredere unul in altul..
nu pot fi condamnati pentru asta...si eu as fi putut s-o fac si voi.....asa ca....

Iti dau dreptate in totalitate, si nu spune ca am fi putut s-o facem, pentru ca chiar am facut-o, DAR, DAR:

 sebulbus, on Feb 4 2006, 01:17, said:

pedala aia are un arc acolo tocmai ca sa nu se apese singure. trebuie ca ala care tine de covrig sa calce pe ea bine ca sa se ajunga la viteza cu care au maturat stalpul ala.

Adica eu am spus si in alt post ca te mai urci, treaca mearga si beat (mai mult deact baut) cu inca 4 in masina care intr-adevar au incredere in tine ca sunteti prieteni buni, fie, insa nu uiti sa ridici piciorul drept din podea, ci dimpotriva!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate