Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Vreau internet mai rapid

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
16 răspunsuri în acest subiect

#1
bcess88

bcess88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 156
  • Înscris: 08.08.2014
Salutare, as avea o intrebare: m-am abonat la Dolce cu telefon fix si internet in Decembrie 2013 fara sa stiu ca RDS e de 'nspe mii de ori mai rapid. Din pacate contractul e pe doi ani asa ca mai am aproape un an de asteptat pana sa-l pot rezilia si sa ma mut la RDS, dar as vrea sa stiu daca este vreo posibilitate sa am internet mai rapid. Mi-a spus baiatu' de la ei ca am internet de 13MB dar pe speedtest.net am 5 mega download si 0.4 upload. Exista vreo metoda sa am internet mai rapid, sa bag optiunea Internet L de 100 de mb ?Deoarece fibra nici nu este in oras la mine (Onesti, jud. Bacau). Multumesc anticipat, va urez o seara placuta tuturor ! :)

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.211
  • Înscris: 27.06.2007
ai tehnologie ADSL ,mai mult de 10-12 mega nu o sa vezi

Citat

Pentru Internet L viteza maximă disponibilă este de până la 100 Mbps pentru tehnologia VDSL, respectiv 22 Mbps pentru tehnologia ADSL.Pentru Internet M viteza maximă disponibilă este de până la 20 Mbps pentru tehnologia VDSL şi de până la 6 Mbps pentru tehnologia ADSL.Router-ul wireless este oferit clienţilor noi de Internet în chirie cu reducere 100%.
cei 22 mega ii ai numai daca esti aproape de centrala sau daca au infracstructura noua (putin probabil)

Editat de STARTREK1, 23 februarie 2015 - 18:35.


#3
bcess88

bcess88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 156
  • Înscris: 08.08.2014
Deci platind niste bani in plus pe luna (fara sa fac un nou contract) nu pot avea internet mai rapid ?

#4
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.496
  • Înscris: 13.11.2011
Mi se pare de ajuns 10-12 mega/sec.....de ce I-ar trebui mai mult?

#5
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.234
  • Înscris: 04.03.2013

Vizualizare mesajmissionnad, pe 23 februarie 2015 - 18:52, a scris:

Mi se pare de ajuns 10-12 mega/sec.....de ce I-ar trebui mai mult?

Dupa o luna de vizionat filme si XXX se satura si de tras, si o sa constate ca pentru FB nici de viteza aia nu are nevoie, si probabil ca o sa se gandeasca ce teapa i-au dat aia, cu un internet rapid cu care nu prea ai ce face, nici daca ai face videochat HD nu ai avea nevoie de toata banda aia,dar cam asa suntem noi oamenii.

#6
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.037
  • Înscris: 08.08.2002
Daca discutia era despre abonamentul de 1000Mbps intelegeam, dar in 2015 sa spui ca 100Mbps e mult si n-ai ce face cu asa ceva si ca defapt nici de 10-12Mbps n-ai nevoie este cel putin ciudat ... Nu contest ca or fi persoane pt. care o conexiune la viteza de dial-up e suficienta si in 2015 dar asta nu inseamna ca este valabil pentru majoritatea utilizatorilor.

Daca ai nevoie de un internet mai rapid si esti dispus sa platesti fa-ti abonament si la RDS iar ADSL-ul il pastrezi de backup pana in decembrie cand il reziliezi. Daca ti-se pare mult totusi sa mai dai 29lei/luna in plus ramai cu ADSL-ul pana in decembrie ce sa faci ...

Editat de MD, 23 februarie 2015 - 19:15.


#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.709
  • Înscris: 01.01.2008
S-a gandit cineva ce inseamna sa imparti viteza aia cretina oferita de comunisti la mai multe aparate?Deja in majoritatea caselor din Romania se afla minim 2-3 dispozitive ce sunt capabile de internet,iar la el problema e si mai spinoasa fiindca are un upload jenibil,daca uploadezi 10 poze pe facebook stai o jumatate de ora.

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.157
  • Înscris: 10.07.2013

Vizualizare mesajxeleron, pe 23 februarie 2015 - 19:09, a scris:

S-a gandit cineva ce inseamna sa imparti viteza aia cretina oferita de comunisti la mai multe aparate?Deja in majoritatea caselor din Romania se afla minim 2-3 dispozitive ce sunt capabile de internet,iar la el problema e si mai spinoasa fiindca are un upload jenibil,daca uploadezi 10 poze pe facebook stai o jumatate de ora.

Cine l-a pus sa se aboneze la Dolce(Telekom)!
Digi era mult mai ok pentru el.Posted image

#9
bcess88

bcess88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 156
  • Înscris: 08.08.2014
Ceea ce ma deranjeaza este ca acum 2 ani nu ma pricepeam deloc la internet si oferta lor mi s-a parut buna. Dar apoi am aflat ca RDS are fibra de 1 giga la mine in oras la 55 de lei pe luna (si eu la Telekom platesc 68 de lei lunar, internet si telefon fix cu minute doar in Romania, deci oferta de cacao), si contractu' e pe 2 ani deci mai am de asteptat pana in Decembrie anul asta. Viteza ma deranjeaza deoarece descarc multe filme si seriale HD si le pun pe DVD sa ma uit la televizor, dar cu viteza asta imi ia aproape 2 ore sa descarc un film in Blu-Ray, si daca plateam 10 lei pe luna mai taceam, ca na, platesc 10 lei, da platesc mai mult la Telekom decat as plati la RDS si am servicii mai proaste.

#10
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.561
  • Înscris: 16.12.2011
Daca nu mai ai nevoie de ei in viitor poti sa-ti bagi picioru in el contract si, pur si simplu nu mai platesti nimic.
Te vor hartui cu telefoane-daca-ti stiu mobilul, facturi, tot felul de fantome de recuperare creante gen eos-ksi, coface si alte laturi, vre-o 2-4 ani iar cand se vor plictisi vei avea liniste.

Arunca un ochi pe aici. Cu mine au incercat zeci de procedee, intimidari...etc o firma de recuperare creante pentru un fost orange de acum 8-9  ani. Dar s-au plictisit in cativa ani cand au vazut ca nu au nici un fel de raspuns din partea mea.

#11
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.895
  • Înscris: 03.02.2005
Cel mai bun sfat l-a dat MD.
Insa conteaza foarte mult infrastructura celor de la RDS pe la tine pe scara/strada. Daca ai vecini ce au contract la RDS, mergi si intreaba-i de viteze.
Acum, cel mai ieftin abonament la ei e de 29 lei / luna cu viteza maxima de 100Mbps.
Asadar, daca ai putea, fa-ti abonament la RDS, iar la Romtelecom fa downgrade, pana-n decembrie la abonamentul de date cel mai ieftin, daca poti si nu esti constrans de vreo clauza.
Cu siguranta daca platesti 29 de lei la Romtelecom nu ajungi la 100Mbps.
Atentie mare, viteza de 100Mbps, este maxima teoretic din contract, dar aceasta nu e garantata si practic, cum scriam si la inceput depinde de infrastructura si numarul de clienti din zona.

Editat de Ciubex, 23 februarie 2015 - 19:37.


#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.071
  • Înscris: 14.10.2008
Cred ca sta la bloc, unde RDS da fibra de 1 Gbps orice oras ar fi, la case in Onesti sigur e mizeria de EoC. Mare greseala a facut initiatorul, pana in 2011 nici eu nu ma pricepeam la internet, dar in 2011 am devenit brusc pasionat si m-am documentat, dar eu nu aveam RDS si a trebuit sa trag de ei ca sa vina si sa pot rezilia ADSL-ul de pe sarma de rufe comunista, l-am reziliat si am asteptat 6 luni pe 3 G de 128 kbps, orice ca sa nu mai fac contract pe ADSL.

Nenica, esti departe de sifonierul lor stradal numit DSLAM, de asta mai sus de 5 mbps nu iti urca orice ai face, uploadul mai mare de 0,90 mbps nu-l are nimeni din Onesti la Telekom, Dolce, Acru sau cum mai vrei sa-i spui, iti garantez asta, maxim 22 mbps langa dulap, dar uploadul e la fel de cacacios, sa-ti traiasca decizia, eu in locul tau as plati 100 de euro ca sa scap de ei, am dat 300 de lei in 2012 si inca 432 lei in 2013 ca sa scap de sarmele din 2 locatii, dar a meritat din plin.

#13
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.199
  • Înscris: 18.04.2008

Vizualizare mesajCiubex, pe 23 februarie 2015 - 19:33, a scris:

Asadar, daca ai putea, fa-ti abonament la RDS, iar la Romtelecom fa downgrade, pana-n decembrie la abonamentul de date cel mai ieftin, daca poti si nu esti constrans de vreo clauza.

Un sfat de cacao. La orice modificare la o ofertă inferioară se plătesc despăgubiri.
La RdS nu e așa?

#14
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.895
  • Înscris: 03.02.2005
Habar nu am cum e la RDS, nu a fost nevoie sa-mi fac downgrade la vreun serviciu si nu am la mine, acum, un contract disponibil. S-ar putea sa fie, s-ar putea sa nu fie de aceea atentionam initiatorul sa fie atent la clauzele din contract.
Daca nu ai observat am scris: daca ai putea... daca poti si nu esti constrans de vreo clauza.
Si ma indoiec ca sfatul meu e de kkt sau caco, atata timp cat i-am expus o varianta, fara a-l constrange, banuiesc ca e destul de matur sa-si faca singur calculele si sa vada plusurile si minusurile.

Editat de Ciubex, 24 februarie 2015 - 01:52.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.688
  • Înscris: 15.06.2004
E posibil ca la trecerea la un abonament mai slab sa ii faca iar abonament pe minim un an - practic sa-l prelungeasca...
De obicei orice modificare e o ocazie ptr ei sa bage un contract nou. Valabil ptr toate firmele.

Editat de eiffel, 24 februarie 2015 - 10:18.


#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.071
  • Înscris: 14.10.2008
Cvasi-valabil la toate, insa la Romtelekom in Pom sunt cele mai dure clauze pentru ca stiu prea bine ca nu au cu ce in materie de viteza si atunci isi tin clientii prinsi in contracte sau incaseaza taxe de reziliere grase.

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.155
  • Înscris: 04.02.2011
rezilierea şi returnarea beneficiilor (gratuităţi, echipamente).
Dacă oferta era cu reducere, cu cât mai repede reziliezi, cu atât mai ieftin scapi. Trimite o notificare de încetare a contractului cu plata justei despăgubiri cu condiţia ca aceste despăgubiri să fie documentate cu facturi detaliate, conform legii. Eu nu ştiu cazuri în care operatorii să fi justificat aceste "taxe", mai ales că interesul lor este să emită facturi cât mai mici pentru a nu plăti taxe (evaziune)

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 24 februarie 2015 - 10:34, a scris:

Cvasi-valabil la toate, insa la Romtelekom in Pom sunt cele mai dure clauze pentru ca stiu prea bine ca nu au cu ce in materie de viteza si atunci isi tin clientii prinsi in contracte sau incaseaza taxe de reziliere grase.
Contractele lor sunt probabil nule, atâta timp cât bagă taxe 200 de euro la un abonament de 10 euro.  La o adică, nici un judecător nu ar accepta căcatul lor şi al declara contractul nul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate