Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
511 replies to this topic

#505
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006
Mda, după ce oricum aveam și eu dubii, toată lumea îmi spune că nu-i de bine cu Euroins, plus alte semne de-ale Universului (gen niște ședințe la muncă apărute brusc luni la ora constatării :D ), azi am pus mâna pe telefon și am făcut programare la Groupama. Vineri, 6 decembrie. Cred că dacă o făceam de luni, deja azi aveam constatarea gata. :)

Ca fapt divers, doar din comunicarea cu operatoarele (Euroins și Groupama) se vede diferența enormă între cele 2. Renunț la mașina la schimb, dar cred că o să dorm mai bine noaptea. :)

Și dacă tot apelez la Groupama, s-ar putea să deschid un dosar separat de CASCO și pentru revopsit pragurile. Mă mai gândesc până vineri.

EDIT: Văd că s-a întâmplat ceva cu pozele, așa că le repostez:
[ https://www.zonerama.com/photos/211299813_1483x989_16.jpg?secret=NY5cL1o6o390Pv9L7sQ604qTs - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://www.zonerama.com/photos/211300062_1483x989_16.jpg?secret=NY5cL1o6o390Pv9L7sQ604qTs - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#506
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Bine că n-am tras mai tare de volan. Nu pare nimic grav la nici una dintre mașini. Mai grav este că vei pierde timp pentru rezolvare.

#507
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006
Da, nu pare nimic grav. Portiera spate e mai afectată:

[ https://www.zonerama.com/photos/211554737_1092x819_16.jpg?secret=NY5cL1o6o390Pv9L7sQ604qTs - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La constatare a ieșit asta:
- portieră spate de schimbat
- carcasă mâner portieră spate de schimbat
- portieră față de reparat (îndreptare + vopsire)
- aripă spate de reparat (doar zgârieturi superficiale)

Actele au ajuns la Rodav Vaslui deja, probabil au și comandat deja piesele. Aștept să mă sune pentru reparație. Dar cum am nevoie de mașină de Crăciun, și pot circula fără probleme cu ea așa, mari șanse să rămână reparația pe ianuarie, că mi-e greu să cred că e gata în 5 zile, chiar dacă mă sună mâine.

Cât despre timp pierdut, cel mai mult l-am pierdut până acum. De-acum înainte nu prea mai am ce pierde, în afară de 2 drumuri la Vaslui și cel mult 1 weekend de plimbări ratat. :) Că odată ce au piesele, mi-e greu să cred că le ia mai mult de 10 zile să le pună cap la cap.

Vorba reclamei: nu e panică, man! :)

#508
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 17.11.2013
Bine ca nu a fost mai rau. Ce camera de bord folosesti? Inregistreaza imaginea picture in picture automat sau asa ai editat tu filmul?

#509
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006
Viofo A129 Duo, nu are PIP nativ. Filmarea e editată, și s-a pierdut mult din calitatea originală. Dar oricum YouTube degradează enorm filmările, așa că nu mi-am bătut capul cu o editare mai calitativă.

Edited by alexcrist, 13 December 2019 - 07:50.


#510
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006
ODO: 105.600 kmp

O scurtă actualizare.

A fost mașina în service, am ridicat-o săptămâna trecută.

S-au rezolvat următoarele:
1) dosar CASCO cu regres: accidentul de la final de noiembrie. Rezultat final: înlocuit ambele uși (inițial Groupama dăduse reparație la ușa față, dar serviceul la reconstatare a cerut înlocuire și s-a aprobat) și mânerul ușii dreapta-spate. Deviz total: ~10.700 de lei (era să cad pe spate când am văzut :lol: )

2) dosar CASCO: revopsire integrală a ambelor praguri și înlocuire parte stângă a scutului motor de plastic. Deviz total: ~1.600 lei

3) garanție: schimbat telescoapele de la hayon (nu prea mai ridicau hayonul, și apăruseră urme de rugină la exteriorul lor) și mânerul ușii stânga spate (crăpat în mod identic cu celelalte 3 deja schimbate; se pare că e o problemă generală la modelul ăsta, ei având și alte mașini venite la garanție cu același defect)

Tot ce m-a costat a fost 2 săptămâni fără mașină (din cauza înlocuirii și a ușii față, care nu era pe stoc, altfel ar fi durat mai puțin de o săptămână) și multe hârtii semnate, mai ales pentru asigurări.

Urmează acuș-acuș și statistica pe 5 ani. :)

#511
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006
ODO: ~105.600 km

[ https://www.zonerama.com/photos/215724909_1419x946_16.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

S-au făcut aproape 5 ani.

Plimbările au continuat, amintirile s-au înmulțit, kilometrii s-au adunat. Un an terminat aproape fără evenimente, până la cel de-al doilea accident ușor, finalizat din fericire doar cu pagube materiale. Cheltuielile pe anul ăsta s-au rezumat la ambreiaj și 3 becuri (ultimul observând că e ars când am ridicat mașina din service săptămâna trecută). Mai e un bec original pe mașină, cel de viraj-dreapta. Posted Image

În ultimul an am adunat 22.400 km, aproximativ la fel ca anul trecut, media totală anuală urcând la 21.120 km.

Câteva statistici totale, pe cei 5 ani și cei 105.600 km (cu o mică marjă de eroare, că n-am ținut evidența pe primele 2-3000 km):
  • Carburant
    • Plinuri: 313
    • Cantitate consumată: 6.100 L
    • Cost carburant: 32.396 lei
    • Consum mediu: 5,85% (în scădere ușoară)
    • Distanța medie între alimentări: 333 km (Notă: NU înseamnă autonomia, ci distanța medie calculată între alimentări, indiferent ce cantitate mai era în rezervor)
    • Cantitate medie per alimentare: 19 L (vezi nota de mai sus)
    • Cost mediu per alimentare: 103,5 lei (în ușoară creștere, ca urmare a creșterii prețului mediu al benzinei)
    • Preț mediu per litru: 5,293 lei (în ușoară creștere)
    • Medie alimentări pe lună: 5,29 alimentări/lună
    • Cost carburant pe km: 0,31 lei
    • Cost carburant pe zi: 18,23 lei
    • Cost carburant pe lună: 547,47 lei
  • Service (revizii, vulcanizare...)
    • Cost total: 11.707 lei
  • Alte cheltuieli (fără mărunțișuri)
    • Total: 8.921 lei
  • Intervenții garanție
    • Rezolvate: 6 (plafoniera față înlocuită de 2 ori, modul comenzi volan pentru butonul de terminare apel înlocuit, jante vopsite, toate mânerele exterioare are ușilor schimbate, telescoape hayon schimbate)
    • Nerezolvate: 1 (cu semnul întrebării, ștergătorul de pe spate o perioadă a scos niște sunete ciudate de greiere, apoi a tăcut, nu știu dacă va reapărea)
  • Probleme tehnice
    • Rezolvate: 4 (accident 2018, schimb discuri/plăcuțe frâne, accident 2019/2020, schimb ambreiaj)
    • Nerezolvate: 0
  • Îmbunătățiri/modificări (nimic nou)
    • Oglindă electrocromatică
    • iluminare LED în portbagaj
Mai multe în plus nu prea am a zice. Abia am scris statistica de 100k km, și-am detaliat destul starea actuală a mașinii și impresiile mele. Nu s-a schimbat nimic de atunci.

Însă... Posted Image

E destul de posibil ca aceasta să fie ultima mea intervenție pe acest jurnal. O poveste frumoasă încheiată cu zâmbetul pe buze.

Nu mai știu unde, acum 5 ani, cineva mi-a spus că nu va conta cum va fi mașina, pentru că e prima mea mașină și-mi va plăcea oricum. S-a adeverit complet, dar totuși tind să cred că entuziasmul de ”prima mașină” a trecut demult. Și dacă am fost mulțumit de ea până în ultima secundă, înseamnă că n-a fost deloc o alegere greșită. O mașină mică, zice-se gândită pentru oraș, dar cu care am urcat aproape toți munții din țară și care m-a dus și m-a adus în siguranță de oriunde am fost la drum lung. Departe de a fi perfectă, cu mici neajunsuri, cu mici probleme, dar de departe alegerea potrivită pentru mine. Posted Image

De câteva zile are alt proprietar. Sper să fie cel puțin la fel de mulțumit ca mine. Eu voi continua, probabil, cu alt jurnal de bord. Să ne-auzim cu bine! Posted Image

#512
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009
Sa fie intr-un ceas bun si sa te tina urmatoarea masina cel putin la fel de bine ca actuala.. ramai in familie?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate