Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
511 replies to this topic

#487
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 02.02.2006
Detaliat a fost și la 50k :) Dar na, la 100k sunt mai multe de zis, că s-au strâns mai multe. :P

N-o să neg că nu m-am uitat să văd ce mai oferă piața acum. Dar deocamdată este un experiment. :)

#488
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007

View Postcorcodel10, on 18 noiembrie 2019 - 11:32, said:

Eu cred că nu e un experiment. Cred că vrei să încerci și altceva. Și postul tău detaliat asta concluzionează. Un preț: puțin mai mult față de ce e pe piață pt că mașina e îngrijită și servisată corespunzător.

Si ce e gresit aici? Ca idee, nu ai plati mai mult pe o masina intretinuta corect? Altfel ideea nu cred ca e a obtinerii unui pret mai mare, ca nu negociem aici, ci a obtinerii unui pret, unei idei de pret.

#489
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,233
  • Înscris: 12.12.2011
Nu am zis ca e gresit ceva in asta. Eu am zis ce am inteles in urma postului lui. Si da, as plati mai mult pt o masina ingrijita, cum de altfel am si vandut Sandero, la un pret mai mare fata de ce era pe piata.
Din partea mea, toti cei care au grija de masinile lor au respectul meu! Si promovarea mea catre prietenii care vor sa isi cumpere masini in mintile lor :)

#490
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Nu am citit tot postul ca e prea lung, doar vreo 2-3 idei, sincer as zice ca iei maxim 6500 pe ea si asta asa cu indulgenta, unul din cauza culorii si celalalt din cauza motorului mic.

Daca te combina careva cu o hala metalica eu zic sa nu refuzi, ca vad ca-s la moda pe olx,lol!

#491
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 02.02.2006

View Postpielea, on 19 noiembrie 2019 - 09:38, said:

unul din cauza culorii
Hai că m-ai făcut să râd de dimineață. Mersi! :lol:

#492
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,285
  • Înscris: 16.08.2016
Dacă are răbdare primește suma ceruta. Sunt și oameni ce cauta mașini okb:)

#493
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Masinile rosii nu prea se cauta sa fim seriosi, poate doar supercars, zic si eu. Ia vedeti pe olx cate masini rosii sunt de vanzare.

#494
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 02.02.2006
Nu te supăra că ți-o spun, dar ai o privire foarte obtuză asupra omenirii dacă ai impresia că toți avem aceleași preferințe. Cu atât mai mult cu cât tu singur ai recunoscut că ai ignorat absolut orice detaliu tehnic descris și te-ai poticnit în culoare. Așa ai făcut și când ți-ai cumpărat tu mașina, ai intrat în reprezentanță și ai zis ”p-asta o vreau, că e neagră”? Nu-mi răspunde, e o întrebare retorică. :) Mersi de opinie, apreciez. ;)

#495
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,285
  • Înscris: 16.08.2016

View Postpielea, on 19 noiembrie 2019 - 20:40, said:

Masinile rosii nu prea se cauta sa fim seriosi, poate doar supercars, zic si eu. Ia vedeti pe olx cate masini rosii sunt de vanzare.
La mașinile sh contează starea tehnica și interiorul. Dacă vrei tu sa iti alegi culoarea îți iei noua.
Sunt masini ce arata super pe nuanțe de rosu.

#496
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Sunt pe net studii, sondaje, nu vorbesc eu asa aiurea, uitati-va pe strada cate sunt rosii/galbene(nu taxi)/verzi si cate sunt albe/negre/gri, eu spun realitatea, nu mai zic ca a mea e galbui-vernil. La revanzare pt unii conteaza foarte mult culoarea. Starea tehnica nu prea conteaza ca multi sunt afoni tehnic si daca se invarte roata, iar motorul "suna" bine, totul e perfect.

#497
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,233
  • Înscris: 12.12.2011
Da, conteaza. Eu nu vreau rosie, spre exemplu. Am mers cu un Audi rosu, da, masina ok, toate nebuniile, dar cand vedeam rosu pe capota, la usi, simteam ca ma ustura ochii.

#498
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View Postpielea, on 19 noiembrie 2019 - 20:40, said:

Masinile rosii nu prea se cauta sa fim seriosi, poate doar supercars, zic si eu. Ia vedeti pe olx cate masini rosii sunt de vanzare.
Sa mori tu?

View Postalexcrist, on 18 noiembrie 2019 - 09:53, said:




=========================================================================

Acum, să facem un experiment Posted Image

Dacă ar fi să vindeți sau să cumpărați SH această mașină, exact cum e descrisă mai sus, pe piața liberă, care considerați că ar fi prețul corect?
Dar dacă ar fi să o dați la buyback, ținând cont că acolo se oferă un preț sub cel al pieței (și e normal până la urmă), cam la cât v-ați aștepta?


Nu mă pricep la piața SH și n-am prea mai aruncat un ochi pe acolo din 2014, când am decis să iau nouă. Dar sunt curios cum evaluează lumea (cu experiență în SH sau nu) mașina prezentată aici.

Drumuri bune!
Eu niciodata nu am dat gres cu urmatorul calcul: 15% primul an, apoi cate 10% in urmatorii 5. Cum la tine se fac in 2 luni 5 ani de viata ai masinii, ai avea o depreciere de 55%. Cred ca masina ta face 7000-7500, sau cam in aceasta zona de pret. Te rog sa nu te superi ca m-am pronuntat...
Numai bine!

Edited by mihalexmihalex, 20 November 2019 - 21:01.


#499
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,648
  • Înscris: 22.03.2007
Asta e, probabil, un pret maximal, in conditiile in care masina arata impecabil vizual si este tehnic in parametri. Dar, de regula, zgarieturile, ciobiturile de pe parbriz, plasticele deteriorate sau o toba usor ruginita, ii scad considerabil valoarea, pentru ca este o masina folosita(uzata). Totul e relativ!

#500
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Dap, am dat pretul maxim ce se poate obtine . In niciun caz nu vei primi acest pret la un eventual buyback.

#501
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Deci cam ce am spus eu, mai scazi o mie si ajungi pe la 6500, ca ai avut accident,  din astia mai scazi si ajungi sa o si vinzi intr-un final. Btw am cautat aici pe prima pagina cate masini sunt rosii, doar a ta si 2 mazde dintre care un user ar fi "preferat alb, dar asa s-a nimerit", deci da toata lumea cauta masinile rosii :)) asa ca nu mai exagerati atat

#502
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Ce ziceam mai sus?
Posibil sa iei si mai putin, a ta e Kia nu Ford https://forum.softpe...fiesta/  asta ca sa-i arat lu mihalex ca abereaza

#503
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
1. Ce are sula cu prefectura?
2. Nu stiu care din noi abereaza...
Intrebare: ai vandut vreodata in viata ta 1 masina (una)?

Din ce am vazut pe forum tu nu ai fost in stare sa-ti achizitionezi o navigatie compatibila la coaja, insa iti dai cu presupusul la masini...

#504
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 02.02.2006
ODO: 100.713 km

Kilometri cu ghinion, pisica neagră, alea-alea. Posted Image

Cineva a ținut să-mi remodeleze portierele din dreapta. 3 mașini pe tot bulevardul la ora aia, ne-am întâlnit. Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pd8xqhRXfd8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.zonerama.com/photos/211299813_1483x989_16.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://www.zonerama.com/photos/211300062_1483x989_16.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pozele cam slabe calitativ, fiind noapte. De-atunci n-am apucat s-o spăl și să văd exact daunele. Ba chiar s-a murdărit în așa hal că nu se mai vede aproape nimic. Posted Image

Am făcut amiabilă. Respectivul are asigurare la Euroins și, surprinzător pentru mine, reprezentanța Kia (Rodav Vaslui) îmi recomandă să apelez la ei, nu la CASCO. Am programare la constatare la Euroins luni, pe 9 decembrie. Vedem ce iese acolo. La cea mai mică ezitare, fug la CASCO.

Ca daune aparente, nimic grav. Mașina merge, roți neatinse, oglinda neatinsă, praguri neatinse, ușile se deschid/închid fără să frece nimic. Tabla de pe portiera spate e serios afectată totuși, deci probabil va fi înlocuită. Portiera față are o mică porțiune înfundată, în rest e doar zgâriată. Mai sunt 2 dungi superficiale pe aripa spate, probabil ”ies la polish”. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate