Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13718 replies to this topic

#6427
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Informaţia a fost difuzată acum şi la Magic FM. Se pare că e serioasă.
Aviz amatorilor de "distracţii".

#6428
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 28.04.2006
Si pe Hotnews a aparut.

Edited by bela, 18 July 2018 - 10:13.


#6429
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007

View Postbogdan_26bv, on 17 iulie 2018 - 20:20, said:

Grecii astia vad ca iti ridica permisul si numerele chiar si daca esti balonat in masina.

#6430
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Cred că se gândesc că nu ai motive să fii îmbalonat deoarece au o bucătărie bună. Lăsând la o parte gluma, aș vrea și eu să se întâmple acest lucru și la noi. Dar să se aplice tuturor celor ce greșesc.

#6431
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Cred că e timpul să facă loc mai multor turiști cu bani ( iugoslavi ruși, nemti, englezi, suedezi și norvegieni)

Cred că e timpul să nu mai mergeți în Grecia ci în Bulgaria.

#6432
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postnicusan75, on 18 iulie 2018 - 12:04, said:

aș vrea și eu să se întâmple acest lucru și la noi. Dar să se aplice tuturor celor ce greșesc.
Inclusiv poliţiştilor!
Nu ştiu cum e la ei, dar la noi vezi frecvent maşini de poliţie parcate aiurea, poliţişti beţi mangă la volan şi altele.
Dacă îi întrebi, sunt în misiune. Când au fost la mine acasă, n-au găsit amprente fiindcă se lucrase cu mănuşi.

#6433
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 28.04.2006
Ce ziceti, ne abtinem astfel incat sa nu divagam de la ideea de baza a topicului? Inclusiv la recomandarile de a nu mai vizita Grecia...care, dupa parerea mea, sunt un sarcasm ieftin.
Multumesc.

Edited by bela, 18 July 2018 - 14:31.


#6434
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDeenman, on 18 iulie 2018 - 12:07, said:

Cred că e timpul să facă loc mai multor turiști cu bani ( iugoslavi ruși, nemti, englezi, suedezi și norvegieni)

Cred că e timpul să nu mai mergeți în Grecia ci în Bulgaria.
Ăştia vin oricum. Sârbii au locaţiile lor rezervate aproape permanent. Nordicii la fel.
Noi, fanii devotaţi ai Greciei, vom merge oricum. Dar nu mergem ca să jucăm GTA pe acolo, ci ca să ne relaxăm. Cine are chef de raliu, o face pe propria răspundere.

#6435
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Eu unu nu vad nici o problema atat de grava, pana la urma care masura de acolo nu e de bun simt? Sa-mi fie rusine ca nu am aruncat pana acum gunoaie pe geam? Ca merg cu centura pusa si am hands-free? Ca nu merg beat mort? Pe de alta parte sunt curios daca se vor si tine cont de ele, nu-i vad eu pe greci cu casca pe motocicleta :) Asta cu motocicletele e cosmarul meu la ei, cant ti-e lumea mai draga apare cate un agarici pe o paraietoare pe langa tine de nu stii de unde a venit si unde se duce. Casca pentru multi e o rusine.

Cu stationarea ilegala era si inainte, nu stiu ce anume s-a schimbat acolo. In schimb si aici sunt ok. Am oprit aiurea in zona feribotului si probabil ca m-au vazut ca au venit dupa mine si mi-au zis sa mut masina. Puteau foarte frumos sa-mi dea amenda. Nu au sarit din prima sa o ia sau sa dea amenda, In Lefkada i-am vazut cum au asteptat vreo 10 minute sa vina soferul, au stat langa masina dar nu au ridicat-o si nu au dat amenda. Dadeau ture in zonele alea si se luau doar de aia care chiar erau nesimtiti. Si numarul de inmatriculare stiu ca se lua si acum in anumite situatii.

In Salonic am vazut ca se dadeau amenzi la cine era parcat aiurea sau nu avea tichet de parcare.

Singura chestie de acolo pe care am mai incalcat-o a fost aia cu 30km peste limita, dar si aia foarte rar. Oricum si cu radarul e light la ei, nu i-am vazut sa pandeasca aiurea.

#6436
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008
Oameni buni.
Aceste prevederi din legea greaca erau.
Doar sau marit amenzile.
Documentativa.
Ca astia cu televizorul mint de ingheata apele.
De exemplu.
Ti se ia permisul daca parchezi pe autostrada, drum expres.
Si acolo este lasat la latitudinea politistului daca vrea sa il retina.
Da parchezi neregulamentar in alta parte ramaii doar fara numere.
Si mi se pare normal asa pentru ca asa te duci dupa ele si esti obligat sa platesti.
Eu merg de peste 10 ani in Grecia.
Chiar si de peste 3 ori pe an.
Niciodata nu ma oprit politia.
Dece? Ca nu am port 47 la picior si nu merg haotic.

https://www.mae.ro/t...itions/3701#816

#6437
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Eu merg doar ilegal, cu 150-175km/h. Întreb de poliție prin stație, antena o țin în portbagaj că nu e legală in Grecia.

#6438
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt şi ei conştienţi că, dacă se dau tare la şoferi, printre ei sunt cu siguranţă mulţi turişti, iar ei din asta trăiesc, în mare parte - din turism.
Cu toate astea, dacă eşti nesimţit în ultimul hal şi treci pe roşu, sau nu dai pietonilor prioritate acolo unde o au, meriţi să ţi-o furi, poate chiar mai rău decât scrie acum acolo.
În unele staţiuni pietonii au prioritate peste tot, dacă artera respectivă e declarată zonă turistică. Un sistem identic am văzut în Geneva; nu vedeam nicio trecere de pietoni, pe nicăieri (pe strada comercială din centru, pe care circulau tramvaie, troleibuze şi maşinile împărţeau spaţiul lor cu ele) şi ştiam că amenzile sunt mari. Cu toate astea, absolut toată lumea traversa pe unde voia. După aceea am văzut un semn micuţ, dar clar vizibil, care spunea că zona este cu prioritate pentru pietoni, iar limita de viteză este 20 km/h. Deci, pe oriunde traversai, aveai prioritate.

Eu am oprit de foarte multe ori pe autostrăzi, pe banda de urgenţă, ca să fotografiez; nu s-a luat nimeni de mine. Odată a trecut o maşină de poliţie, dar şi-a văzut de treabă.

Ar trebui să nu-i mai numim "popor de puturoşi", fiindcă sunt mai harnici decât noi. Ce fac ei pe plan politic, cu banii de la UE - e treaba lor. Dar pentru ei muncesc de le sar capacele, aşa cum nu prea am văzut români s-o facă. Sunt şi la ei, ca oriunde, oameni mai gospodari şi oameni mai puţin gospodari, uneori la nivel de municipalitate (aşa cum e, la noi, la nivel de judeţ). Au şi ei beţivii lor (la topicul pentru Lefkada parcă am relatat de unul), au şi ei cocalarii lor, sunt acum invadaţi de tot felul de "migranţi", dar ce-i al lor, e al lor. Sunt duri, ca fel de a fi, între ei se mănâncă aşa cum e şi la noi, dar la nevoie se ajută... aşa cum nu prea am văzut la noi (decât în foarte puţine cazuri).

Revenind la subiect, eu consider binevenită această atenţionare, mai ales că românii, dar şi sârbii şi alţii, au tendinţa de a neglija legislaţia lor tocmai pe acest principiu, că poliţia este de bun simţ şi nu pândeşte, nu vânează, cum e pe la noi.

Este drept că noi mergem, în principal, pe trasee şi în zone turistice, nu ne abatem pe coclauri. Dar sunt puţine coclauri pe acolo, grecii au ştiut să facă în aproape întreaga ţară zone turistice.

#6439
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008

View PostDeenman, on 19 iulie 2018 - 07:57, said:

Eu merg doar ilegal, cu 150-175km/h. Întreb de poliție prin stație, antena o țin în portbagaj că nu e legală in Grecia.
Cu tot respectul dar ești informat greșit . Poți să folosești statia CB atât în Bulgaria cât și în Grecia fara nicio problema! In Grecia este interzisa folosirea / deținerea unui detector sau anti radar.

#6440
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Să mai fiţi atenţi la un aspect, dacă nu îl ştiaţi:
Este interzisă parcarea în dreptul tomberoanelor de gunoi.
Chiar dacă acest lucru nu e arătat în mod expres pe stradă, împiedicarea maşinii de la salubritate să ajungă la tomberon este contravenţie. N-ar fi exclus să ia poliţia plăcuţele şi pentru asta.
Eu am parcat, în Katerini, exact în dreptul unei pubele. Însă trecuseră cei de la salubritate şi o goliseră - în Grecia se ridică gunoiul odată pe zi. Chiar şoferul mi-a spus că pot să o las acolo, dacă nu rămân peste noapte.
Şi uite aşa am mai încălcat odată legea, aruncând gunoaie pe geam. Fiindcă au aterizat direct în pubelă, după o frecare cu aerul de o secundă.

Însă, în Salonic n-a mai mers faza. Majoritatea străzilor sunt cu sens unic, toate locurile posibile de oprire erau ocupate, mai puţin cele cu oprirea interzisă. Am preferat să renunţ la vizitarea oraşului. Nici parcările subterane nu erau disponibile, toate erau full (în centru).
Acum am înţeles că s-ar mai fi construit parcări, iar metroul este în curs de execuţie - la fel şi câteva park&ride-uri - se aude, tov. Firea? Cică peste 3.500 de maşini vor putea fi parcate în aceste park&ride-uri.

Edited by PSC, 19 July 2018 - 11:01.


#6441
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Use of speed camera detector 2,000.00euro - 30 days - Number plate confiscated for 60 days

Deci? 

#6442
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
@PSC - Traficul in Salonic este infernal si locurile de parcare sunt ocupate aproape complet, ai nevoie de mult noroc sa gasesti. Aproape ca mi se face drag de Bucuresti cand trec pe acolo :) Totusi eu de fiecare data am reusit sa gasesc loc in parcarea de langa parcul din centru, cel de sub amfiteatrul roman - https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro . Ironic ca in imaginea pe care am pus-o sunt toate ocupate =)) Nu stiu daca am fost eu extrem de norocos sau se elibereaza mai des cate un loc acolo. Chiar e un punct important pentru mine, mereu opresc acolo sa-si dezmorteasca puradelul picioarele in parculetul ala si sa-si arda popo pe toboganul de tabla.

@Deenman - detectoarele de radare sunt interzise, nu statiile radio, este o diferenta, poti sa lasi antena la vedere si sa folosesti statia linistit.

#6443
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Lasa asta, ai citit ce am scris mai sus? speed camera detector include si programele de navigatie Waze, Sigic, si altele. Nu scrie radar detector  ci speed camera detector.

#6444
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Spre norocul nostru se face diferenta intre echipamente de navigatie care indica pozitia radarelor si a detectoarele de radar. In Grecia este permisa folosirea acestor dispozitive. In Germania, Elvetia si Austria  (permisa pentru cele fixe) stiu ca sunt interzise daca nu gresesc. Haideti sa nu poluam topicul aiurea cu informatii neverificate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate