Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13691 replies to this topic

#3349
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postleonktp, on 11 iulie 2016 - 12:04, said:

... legat de spânzurători i-a venit cuiva ceva acasă după experienta de anul trecut?

Nu a postat nimeni că i-ar fi venit amendă de la vreo astfel de cameră.
De fapt, s-a lămirit problema încă de anul trecut. Camerele de pe spânzurători sunt doar pentru controlul vignetei.


Sănătate şi tcb !

#3350
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
6 ore am facut cel mai putin pana in Keramoti (singur, extra-sezon), 9 ore cel mai mult parca. Bulgaria se traverseaza cam in 4 ore, 5 cu pauze in cazul copiilor.

PS: nu trebuie sa traversez Bucurestiul, locuiesc in afara lui, pe partea avantajoasa pentru plecarea spre Grecia.

Edited by Tyby, 11 July 2016 - 12:34.


#3351
cri75

cri75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 03.07.2008
Eu nu am condus foarte tare, in conditiile in care un zapacit cu TIR cu nr de PH m-a depasit prin serpentinele din BG unde mergeam cu 90 km/ora, si am facut din Keramoti (9,20) pana la Ruse (16,20) - 7 ore cu 3 opriri foarte scurte.
Am prins ferry de 8,45, iar in BG se merge foarte bine pt ca nu sunt multe localitati prin care sa treci cum sunt DN-urile in Romania.
Daca mai adaugi 1 ora Giurgiu - Buc si 40 min cu ferry + ce mai mergi pe insula (maxim 40 minute oriunde ai avea cazarea) faci Bucuresti - Thassos in jur de 9 ore, in conditiile in care treci la ore&zile rezonabile prin cele doua vami si nu faci opriri dese/lungi pe traseu.

#3352
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View PostTyby, on 11 iulie 2016 - 12:07, said:

Huh?! Posted Image De unde iti iese calculul asta?! Ca mie imi da pe dos ...

Tyby, este evident, oricâte calcule am face. Tu ai comparat timpul scos de tine pe o variantă, versus timpul scos de prietenul tău pe cealaltă variantă, ori asta cred că generează multe erori. Tu oricum conduci mai bine şi mai tare, din ce am înţeles eu. Şi nici nu poţi să ştii exact ce au făcut ei, de câte ori şi cât timp s-au oprit etc. Ideal ar fi să compari cele 2 variante cu tine la volan şi-n aceleaşi condiţii. Ştiu că asta nu se poate, şi atunci putem doar să facem estimări obiective. Dar acum n-am timp, dacă ţii neapărat să punem în balanţă din nou cele 2 variante, o putem face, dar mai pe seară, ca să nu ne grăbim şi să pierdem din vedere unele amănunte ce pot influenţa concluziile. Ştiu că mulţi sunt interesaţi, fiindcă totul e-n schimbare şi ce vorbeam acum un an nu mai e valabil.

@PSC: te rog eu, la "Vacanţă în Grecia" există mai multe topice unde se poate discuta despre Thassos versus Halkidiki, chiar tu ai luat parte la o discuţie asemănătoare cu o lună-două în urmă. Aici generezi off-topic şi oricum topicul creşte prea repede. So, please, hai să-i lăsăm pe moderatori să se mai odihnească şi ei.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 11 July 2016 - 14:03.


#3353
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
@ PSC, ce "cutie a Pandorei" ai deschis aici !  De la tine aveam totusi asteptari sa nimeresti topicul corect.   :)
Am mutat acolo unele mesaje... o parte ar fi trebuit "sparte" in doua, sa ramana jumate aici, dar asta e... acum raman asa.


ON: vreo 7 ore Bucuresti - Keramoti, cu o pasagera cu rau de masina / miscare si cealalta "limitator de viteza", chiar si fara sa-i fie rau, incluzand doua pauze de vreo 15 minute fiecare pe serpentine undeva intre Veliko Tarnovo si Gurkovo, respectiv alimentare si cafea la Kardzali.

#3354
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View Postufoman, on 10 iulie 2016 - 19:52, said:

Ce cauti pe acolo ? Ruse e ruta ta . Esti doritor de sporturi extreme ?

Pai eu plec la ora 09 dimineata, la Ruse e cam dezastru sa treci cu lucrarile de acolo...
In plus drumul pana la Giurgiu e daramat rau........

Deci astept feedback de la cei care au trecut pe la Zimnicea sau Turnu.
La Zimnicea am inteles ca bac-ul trece doar la 3h, chit ca are masini la coada....nu m-as risca sa ajung acolo si sa pierd vremea.

#3355
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postgry2000, on 11 iulie 2016 - 17:27, said:

... eu plec la ora 09 dimineata, la Ruse e cam dezastru sa treci cu lucrarile de acolo...
In plus drumul pana la Giurgiu e daramat rau ...

Dimpotrivă, la 9 dimineaţă deja la pod la Giurgiu nu mai e aglomeraţie. În august am două variante, ori plec din Bucureşti seara la ora 22, ori, dacă vom fi obosiţi, plec a doua zi dimineaţă pe la 7.30.
Nu prea înţeleg de ce spui că drumul până la Giurgiu e dărâmat, că nu e.


Sănătate şi tcb !

#3356
ufoman

ufoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 29.05.2007

View Postgry2000, on 11 iulie 2016 - 17:27, said:



Pai eu plec la ora 09 dimineata, la Ruse e cam dezastru sa treci cu lucrarile de acolo...
In plus drumul pana la Giurgiu e daramat rau........

Deci astept feedback de la cei care au trecut pe la Zimnicea sau Turnu.
La Zimnicea am inteles ca bac-ul trece doar la 3h, chit ca are masini la coada....nu m-as risca sa ajung acolo si sa pierd vremea.
Din tot s-a povestit aici nu ai motiv sa schimbi traseul . Imi este teama ca te incurci cu "dracu" alegand alta varianta . Este doar un sfat tu faci cum crezi .

#3357
klaus74

klaus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.06.2006
Salutare,

Am tot vazut ca s-a scris ca la Russe s-a mers pana la primul Shell pentru vigneta. Stiu ca imediat ce intri erau niste gherete pe dreapta de unde se putea lua si plateai cum doreai (leva, euro, lei, card). S-au desfiintat, sau pur si simplu se recomanda Shell din motive de costuri?

Multumesc anticipat.

#3358
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Urmeaza sa plec peste doua săptămâni in Thassos si tot stau si analizez cam care ar fi ora potrivita de plecare din București. Nu as vrea sa plec cu noaptea in cap ci pe la ora 05:30, avand in vedere ca va avea loc într-o zi de marti.
Am vazut ca cei de la Politia de Frontiera au pe site mai nou o harta onlune a trecerilor cu timpii de așteptare. Voi il folosiți?

Edited by Dau, 11 July 2016 - 19:52.


#3359
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postklaus74, on 11 iulie 2016 - 19:34, said:

... pur si simplu se recomanda Shell din motive de costuri? ...

Eu nu recomand deloc Shell, ci OMV-ul de la gara Ruse.


Sănătate şi toate cele bune !

#3360
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

View Postklaus74, on 11 iulie 2016 - 19:34, said:

Salutare,

Am tot vazut ca s-a scris ca la Russe s-a mers pana la primul Shell pentru vigneta. Stiu ca imediat ce intri erau niste gherete pe dreapta de unde se putea lua si plateai cum doreai (leva, euro, lei, card). S-au desfiintat, sau pur si simplu se recomanda Shell din motive de costuri?

Multumesc anticipat.

Cel mai probabil plata cu cardul este motivul. Eu numai de la acele gherete am luat vignete ori cu leva ori schimband 50 euro sa spunem in leva ptr opririle urmatoare din BG. Unii nu vror sa se mai incurce cu leva.

#3361
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postatupi, on 11 iulie 2016 - 23:55, said:

Cel mai probabil plata cu cardul este motivul ...

De asta nu e recomandabil nici acel Shell de pe centura Ruse. Cei de la Shell mai fac figuri la plata cu cardul şi rişti să plăteşti mai mult (aka cu euro).
OMV rules. E un OMV pe drumul spre Varna, care e absolut ok, dar se poate aglomera cu românii ce merg pe litoralul bulgăresc. Ultimele două dăţi (în iulie 2015 şi acum, pe 21 iunie) eu am preferat OMV-ul de la gara Ruse. Cobori la dreapta înainte să treci podul pentru a o lua spre sud (spre Varna), şi mergi spre nord până la prima intersecţie, unde faci stânga spre gară. Ieşirea înapoi la centură pe sensul spre Byala e un pic mai întortocheată, dar te descurci uşor, chiar şi fără GPS.


Sănătate şi tcb !

#3362
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.05.2007
oare care ar fi ultima sursa de unde se poate cumpara vigneta inainte de prima spanzuratoare?

#3363
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004

View PostOvidiuNS, on 11 iulie 2016 - 17:54, said:



Nu prea înţeleg de ce spui că drumul până la Giurgiu e dărâmat, că nu e.


Sănătate şi tcb !
Se lucreaza, prost semnalizat, din Giugiu pana in Bucuresti am facut vreo ora joi in jurul orei 10 seara.

#3364
cri75

cri75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 03.07.2008

View Postklaus74, on 11 iulie 2016 - 19:34, said:

Salutare,

Am tot vazut ca s-a scris ca la Russe s-a mers pana la primul Shell pentru vigneta. Stiu ca imediat ce intri erau niste gherete pe dreapta de unde se putea lua si plateai cum doreai (leva, euro, lei, card). S-au desfiintat, sau pur si simplu se recomanda Shell din motive de costuri?

Multumesc anticipat.

Acum o saptamana, ghiseul de pe stanga era inchis, la cel de pe dreapta din sens erau vreo 10-12 persoane la coada, si eu am luat vigneta de la cel de dupa sens, era mai liber, dar m-a taxat cu 18 euro pe 1 luna (bon de 30 leva). Am luat de acolo, nu am cautat sa iau din alta parte. Probabil la cel unde era coada mare se vindea la pretul corect de 15 euro.

View PostDau, on 11 iulie 2016 - 19:51, said:

Urmeaza sa plec peste doua săptămâni in Thassos si tot stau si analizez cam care ar fi ora potrivita de plecare din București. Nu as vrea sa plec cu noaptea in cap ci pe la ora 05:30, avand in vedere ca va avea loc într-o zi de marti.
Am vazut ca cei de la Politia de Frontiera au pe site mai nou o harta onlune a trecerilor cu timpii de așteptare. Voi il folosiți?

Sincer am crezut ca numai sambata e foarte rau la vami. Am colegi care au plecat ieri (luni) pe la 5 din Bucuresti, la Giurgiu a fost OK, dar la Makaza au stat 1 ora si un sfert. Daca as mai pleca in perioada urmatoare, as alege varianta cu vama Zlatograd, unde, povestea si un alt coleg de forum ca a trecut fara a fi coada de masini. Oricum in timpul saptamanii e OK la orice ora la Giurgiu. Eu am fost anii trecuti la Duni in timpul saptamanii si am plecat o data la 5.00, iar alta data la 6.30 din Bucuresti ai am stat 30-40 minute la Giurgiu (taxa pod + control documente vama).

#3365
FL33

FL33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.12.2007
Pana la urma ne poate spune cineva daca acele spanzuratori din Bulgaria au camera radar sau sunt doar pentru vigneta ?

#3366
alre

alre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 28.07.2011
Sunt radare. Am scris, acum cateva zile, cum in miez de noapte doamna spanzuratoare a facut foto unei masini din fata care circula cu viteza mare. Vinietele nu sunt electronice.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate