Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13693 replies to this topic

#3331
kpax_2k

kpax_2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 24.03.2007

View Postdaniel_LNC, on 10 iulie 2016 - 11:31, said:

Salutari op

Intr-un final iata-ma ajuns in Kavala/hotel Oceanis ptr o noapte spre Lefkada Posted Image
Plecat din capitala/militari la ora 2.30 am ajuns in vama giurgiu la 3.30 trecut foarte repede podul si la coborare in vama bulgara asteptat 50 minute ��se scaneaza CI sau pasaport + verif talon masina,predai la un ghiseu actele si la altul ridicat....

Ceva progres la lucrările de la pod?

#3332
XicomX

XicomX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.05.2014


View PostXicomX, on 10 iulie 2016 - 08:49, said:

...La 01: 35 intram in Grecia...

Si o completare: la iesirea din Bulgaria ni s-a verificat existenta buvignetei, iar in vama la greci in fata noastra mai erau 3 masini, verificarea documentelor facandu-se intr-un minut, maxim.

#3333
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

View Postkpax_2k, on 10 iulie 2016 - 11:54, said:

Ceva progres la lucrările de la pod?

Da , dar inca se merge o parte din el pe o banda,unde mai au de turnat vreo 2 straturi de asfalt,

#3334
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
ajung la Makaza cam într-o oră.  Aveți ceva info despre coadă (dinspre GR)?

Mulțumesc.

#3335
Tanyla

Tanyla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 20.03.2008
Cam asta-I  coada la Makaza,niste rude sunt acum acolo

Attached Files


Edited by Tanyla, 10 July 2016 - 15:48.


#3336
kpax_2k

kpax_2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 24.03.2007
Google maps arată roșu vre-o 300m, cam de dinainte de ultima curba înainte de gherete
Ups - conform pozei, e muuult mai lunga coada. Sory

Edited by kpax_2k, 10 July 2016 - 15:47.


#3337
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Ajuns acum, coadă 950 m. IŽn față se merge bine. Estimez o oră.  Revin.

Asa arăta când am ajuns. Acum sunt în poziția din poza de mai sus.

Intre timp am mai avansat 250 m (15 minute).

Edited by Tyby, 10 July 2016 - 23:50.


#3338
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Nu esti putin cam prea optimist? nu de alta dar:

950 metri avem asa:

1 masina in medie 4.5 m, spatiu intre masini 2 m (desi nimeni nu lasa atat). asta inseamna 950/6.5=146 masini la coada.

60 minute/146= 41 secunde/masina. Tu chiar crezi ca trece fiecare in 41 secunde? pe bune..... sunt masini care au 4 oameni, pana le scaneaza buletinele, pana mai verifica una alta. Eu as zice 2 ore, optimist.

#3339
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
nu, chiar am fost pesimist. 17:20 coadă, 18:00 intrasem în BG.

Acum scriu de la un Petrol din Kardjali.

Makaza spre GR liber, liber. Politie jos, la coborâre de la Makaza, în BG.

Drumuri bune!

PS: am estimat cam 100 mașini în coadă.  Nu reusesc sa adaug pozele, nush' ce mama dracul... Revin de acasă.

#3340
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008
Ma gandesc...varianta prin Ormenio (ptr. Thassos) nu e o alternativa de luat in seama, avand in vedere timpii mari de trecere de la Makaza?

#3341
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Pai deocamdata nu exista timpi mari, ori s-au mobilizat grecii la vama, ori nu stiu, din moment ce pt coada de 1km s-a stat sub 1 ora....


Eu in iunie, ca sa trec prin Makaza la intoarcere, din Grecia in Bg in fata mea erau daca bine retin 13 masini. Pt 13 masini am stat 20 de minute, acu Tiby zice ca pt ~146 masini el a stat 40 de minute, no, ce sa-i faci, asa e viata.

#3342
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Colegii, pe unde recomandati trecerea cu Bac-ul acum in plin sezon turistic ?
Zimnicea sau Tr Magurele ? (ultimul fiind f scump din ce vad)
La Zimnicea se trece rapid ?

Viniete BG de unde ati luat in Svishtov sau Nikopol ?

#3343
ufoman

ufoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 29.05.2007

View Postgry2000, on 10 iulie 2016 - 19:42, said:

Colegii, pe unde recomandati trecerea cu Bac-ul acum in plin sezon turistic ?
Zimnicea sau Tr Magurele ? (ultimul fiind f scump din ce vad)
La Zimnicea se trece rapid ?

Viniete BG de unde ati luat in Svishtov sau Nikopol ?
Ce cauti pe acolo ? Ruse e ruta ta . Esti doritor de sporturi extreme ?

Edited by ufoman, 10 July 2016 - 19:53.


#3344
XicomX

XicomX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.05.2014


View Postgry2000, on 10 iulie 2016 - 19:42, said:

Colegii, pe unde recomandati trecerea cu Bac-ul...

N-am idee cum e pe la Zimnicea. De Turnu Magurele am povestit ceva mai devreme. Buvigneta (15 EUR ptr. o luna) am luat-o chiar din vama, prima ghereta pe dreapta, inainte de cea unde se verifica documentele, care este pe partea stanga.

#3345
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Stau pe pod la Giurgiu, pe la jumătatea podului. Ok până acum.

Fix 5 ore Makaza - Ruse (vamă - vamă), cu opriri estimate la 1h 10' pe traseul respectiv.

Revin după ce trec de vamă la noi cu timpi semafor pod.



#3346
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Am trecut Ruse - Giurgiu in 10 minute (un semafor). Mai greu a fost drumul pana in Bucuresti, este sub orice critica pe mai mult de jumatate (gropi, lucrari, marcaje ioc etc).

La Makaza, la o ora ce poate fi considerata in zona de maxima aglomeratie dinspre GR (duminica dupa-amiaza), lucrurile au functionat ireprosabil. Se facea control pe doua benzi, la foc continuu (cred ca sub un minut de masina).

S-a mers bine pe toata Bulgaria, un pic cam tare pe alocuri. Nu am vazut decat vreo doua echipaje de politie (Makaza jos, intrare in Gurkovo), in rest am mers in coloana sau ceva mai tare decat aceasta, pentru depasiri si incadrari. Opriri cam dese pentru gustul meu, dar am fost doua masini cu ceva juniori in scaune / centuri, asa ca e de inteles.

A plecat un prieten pe Kulata as-noapte de 3 din aceeasi locatie, a facut undeva la 9 ore pana acasa, mers intins. Noi am plecat pe la 11:30, am ajuns acasa pe la 00:10. Insa am avut opriri extensive (cred ca la vreo 4 ore in total, FARA sa pun si cele 40 minute din vama).

Ca rezumat comparativ:

- Kulata: 750 km, 9 ore mers intins, mers mai incet (persoane sensibile la bord, sofer mai linistit), prinsa o bucata bine de noapte pe drum.
- Makaza: 780 km, cam 8 ore de mers intins, mers mai tare (persoanele sensibile au primit pastile :) ), circulat in plin trafic toata ziua.

In continuare aleg Makaza pentru Grecia :peacefingers:

PS: Si varianta pe Nova Zagora. Intrat la 19:56 pe autostrada la Stara Zagora, intrat la 20:56 in Gurkovo, fix 25 minute pauza undeva inainte de Gurkovo. Total 35 minute pe varianta "mai lunga" (si "mai rea"). :peacefingers:

Si pozele de la Makaza, ordinea data de ora din filename.

Attached Files



#3347
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View PostTyby, on 11 iulie 2016 - 00:07, said:

... In continuare aleg Makaza pentru Grecia ...

Din cele povestite de tine, deduc că dacă alegeai Kulata, sigur ai fi ajuns mai repede acasă. Fără discuţie Posted Image .


Sănătate şi tcb !

#3348
cri75

cri75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 03.07.2008
Salutare,
M-am intors din Grecia sambata pe 9 iulie, plecarea a fost sambata pe 2 iulie. Sa va povestesc cate ceva despre traseu.
Am plecat din Bucuresti in jur de 4.00. La Giurgiu a durat fix 45 minute de la plata taxei de pod pana la cumpararea vignetei (m-au taxat cu 18 euro pe o luna, era mai bine daca aveam 30 de leva la mine, dar asta e). Am luat-o de data aceasta pe Stara Zagora fata de anii trecuti (Nova Zagora) si intradevar mi se pare mai bun drumul, dar putin mai aglomerat. La urmatoarea tura, as alege tot Stara Zagora ca si varianta de traseu.
La Makaza am ajuns in coada la 11.30 si am intrat in Grecia la 13.30. Tare rau mi-a parut ca nu am ales Zlatograd, dar nu mi-a venit sa ma mai intorc din drumul spre Makaza. La intrare in Bulgaria dinspre Grecia era o coada de 800 m la acea ora. Mi-am dat seama ca plecarea sambata dimineata, pe timpul verii, este de evitat, dara deja facusem din iarna rezervarea, iar pentru vineri nu aveau camera libera in aceeasi locatie.
Intoarcerea a fost mai lejera, la 8,45 a plecat ferry, la 16,20 eram la Ruse. Vama Makaza am trecut-o in cateva minute, la fel si la Giurgiu.
Despre mancare, am constatat ca e ceva mai scumpa in Limenas fata de Potos (unde am stat anul trecut).
Waze merge foarte bine si in Bulgaria si in Grecia.
Daca mai e cineva interesat de alte informatii, cu mare placere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 1 anonymous users

ath

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate