Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13641 replies to this topic

#3367
razor_titann

razor_titann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 24.11.2006

View PostOvidiuNS, on 12 iulie 2016 - 00:51, said:

De asta nu e recomandabil nici acel Shell de pe centura Ruse. Cei de la Shell mai fac figuri la plata cu cardul și riști să plătești mai mult (aka cu euro).
OMV rules. E un OMV pe drumul spre Varna, care e absolut ok, dar se poate aglomera cu românii ce merg pe litoralul bulgăresc. Ultimele două dăți (în iulie 2015 și acum, pe 21 iunie) eu am preferat OMV-ul de la gara Ruse. Cobori la dreapta înainte să treci podul pentru a o lua spre sud (spre Varna), și mergi spre nord până la prima intersecție, unde faci stânga spre gară. Ieșirea înapoi la centură pe sensul spre Byala e un pic mai întortocheată, dar te descurci ușor, chiar și fără GPS.


Sănătate și tcb !

Despre acest OMV este vorba ? Cel spre Varna nu cred ca ai cum sa mai intorci.

Attached Files


Edited by razor_titann, 12 July 2016 - 12:34.


#3368
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 26.05.2007

View Postalre, on 12 iulie 2016 - 12:31, said:

Sunt radare. Am scris, acum cateva zile, cum in miez de noapte doamna spanzuratoare a facut foto unei masini din fata care circula cu viteza mare. Vinietele nu sunt electronice.

unii zic ca sunt radare, altii pentru vignete. probabil unele sunt radare si altele pt vignete.
cum adica vignetele nu sunt electronice? sunt ca la noi, se inregistreaza nr masinii si se compara daca avea vigneta valabila la acea data.

#3369
alre

alre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 28.07.2011
Nu se trece numarul. Iti trebuie vinieta lipita si chitanta. Chitanta o cere Garceov. Poate de 2 saptamani cand am trecut eu s-a schimbat ceva.

Edited by alre, 12 July 2016 - 13:04.


#3370
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
NU s-a schimbat nimic, nu e obligatorie inregistrarea numarului masinii se pare (am intrebat cand am luat vigneta, mi s-a raspuns ca nu e nevoie).

Am incetinit la limita legala (sau dupa posibilitati) la toate (cred) spanzuratorile. TIR-istii spun ca sunt sigur pentru vignete (probabil inca nefunctionale in sistem integrat), eu personal inca am dubii (buclele inductive duble din dreptul unora dintre ele ma duc cu gandul si la altele).

#3371
cri75

cri75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 03.07.2008
La cumpararea vignetei nu se inscrie numarul masinii.
Am crezut si eu ca sunt radare cand am vazut un flash la o spanzuratoare cand am trecut cu viteza mai mare decat viteza legala si chiar ma gandeam cat e amenda si daca o trimit in Romania. La urmatoarele 4-5 am mers cu cel putin 10 km sub limita legala si am observat cum s-au aprins ledurile camerelor cand am trecut pe sub ele, asa ca m-am mai linistit in privinta utilizarii acelor spanzuratori.
Eu cred ca sunt pentru vignete si se aprind in momentul cand treci, pentru a citi codul de bare de pe vigneta si a-l interpreta. Nu stiu insa, daca acelasi aparat care surprinde imaginea, prinde si numarul masinii si vigneta.

#3372
dansta

dansta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 07.05.2007
Pe 21 iunie, la Shell Ruse mi-au cerut numarul masinii si a fost trecut pe bonul fiscal.
Bineinteles, stickerul lipit in parbriz.

#3373
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Bulgarii le ştiu cel mai bine. Cine are o maşină puternică şi nimereşte un "iepure", de ex. Porsche Cayenne şi ţine pasul cu el, va afla sigur care camere sunt pentru viteză şi care pentru vignetă.
Vigneta este introdusă într-o bază de date în momentul cumpărării, deci are 3 componente:
- cea fizică - colantul pe care-l lipeşti pe parbriz şi pe care-l dezlipeşti cu spume;
- cea financiară - chitanţa care atestă achitarea ei în mod autorizat şi care se păstrează în torpedou până când, la momentul dezlipirii vignetei de pe parbriz, se poate folosi ca mijloc de descărcare a nervilor;
- cea electronică - ceea ce introduce operatorul PC de la tastatură.
Anul trecut nu mi s-a cerut numărul maşinii la cumpărarea vignetei.
Anul ăsta, de Sf. Paşti, la Vama Veche s-a verificat talonul maşinii şi la intrare şi la ieşire din Bulgaria, deci numărul de înmatriculare a fost necesar.
La cumpărarea vignetei din vama Ruse, de la ghişeul autorizat, mi s-a cerut fie talonul maşinii, fie numărul de înmatriculare. Am spus numărul, că mi-era lene să umblu după acte şi mai aşteptau şi alţi colegi de trafic.
La cumpărarea vignetei din benzinăria Lukoil, la întoarcere, mi s-a cerut doar numărul de înmatriculare, talonul n-a fost necesar.
Însă cei care cumpărau vigneta de la ghişeul din giratoriul din Ruse nu erau stresaţi cu asta.

Prin faţa unei spânzurători de la intrarea într-un tunel, unde era limită de 80, am trecut cu 90. Nu mi-a făcut cu ochiul şi deocamdată n-a ajuns vreo veste acasă.

View Postdansta, on 12 iulie 2016 - 13:29, said:

Pe 21 iunie, la Shell Ruse mi-au cerut numarul masinii si a fost trecut pe bonul fiscal.
Bineinteles, stickerul lipit in parbriz.
Da, confirm, aşa am "păţit" şi eu pe 11 iunie la acelaşi Shell.

#3374
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
LED-urile alea IR cred ca stau tot timpul aprinse, insa poti vedea asta doar sub un anumit unghi, de-aia dau impresia ca "se aprind".

Pe de alta parte mi-este extrem de greu sa cred ca pot citi codurile de bare de 3 cm de pe un sticker lipit pe interior, aflat la approx. 10 m distanta, la o viteza de 50+ km/h - tehnologic este foarte complicat sa obtii un astfel de rezultat. Sistemele de verificare automata din tarile Europei folosesc 2 metode: RF (Turcia, Portugalia etc) sau citire numar masina (RO de ex.).

#3375
alre

alre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 28.07.2011
Nr. de inmatriculare este cerut mai mult ca sigur pt. a-l trece pe chitanta si evita transmiterea vingnietei intre participantii la trafic. Daca nu este asa inseamna ca toti cei care nu avem inregistrat nr. in sistem primim amenzi de vinieta si nu e vina noastra. Au venit amenzi de la spanzuratori pt. vignieta? Parca pt. viteza da.

#3376
razor_titann

razor_titann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 24.11.2006
Camerele astea sunt trecute pe waze ? Sau pe o alta navigatie ?
Din ce am citit detectorul de radar este legal in Bulgaria dar nu in Grecia. Pot merge cu el pana la granita cu Grecia si apoi sa il bag in portbagaj in trollerul cu haine ?

Edited by razor_titann, 12 July 2016 - 13:56.


#3377
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ştii când astinomia poate organiza un filtru pentru a verifica deţinerea detectoarelor de radar. Au dreptul să verifice respectarea legii.
Dacă ţi-l depistează, amenzile sunt mari şi fac şi spume pe chestia asta. Poţi să-i explici lui Garkis până la sfârşitul vacanţei că e pentru Bulgaria, sau pentru România, legea lor spune clar că nu ai voie să deţii aşa ceva. Deci nici în troller.

Pe de altă parte, repet ce-am spus: pe drumul expres dintre Salonic şi Nea Moudania, cu limită 110 km/h, am fost claxonat fiindcă mergeam prea încet (120). A trebuit să urc la 130 ca să rulez în ritmul coloanei.
Grecii sunt grijulii cu limita de viteză numai în localităţi (inclusiv staţiuni). În rest, jar mănâncă maşinile lor.

Edited by PSC, 12 July 2016 - 14:02.


#3378
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
razor_titann:
1 - este mult mai putin intortocheat daca opresti la OMV-ul dinspre VARNA
2 - "spanzuratorile"  nu sunt radare .... fac parte dintr-un sistem de monitorizare a traficului
adica ce trafic se inregistreaza la anumite ore.


vis-a-vis de spanzuratori:
Faptul ca vi se pare ca "flashuesc" sau chiar o fac este irelevant pentru viteza sau vignieta.
camerele de care trebuie sa va feriti sunt marcate si active pe WAZE !
Si....Da am zis bine WAZE desi sunteti in alta tara.

Edited by Mihai_3, 12 July 2016 - 14:06.


#3379
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001

View Postalre, on 12 iulie 2016 - 13:52, said:

Nr. de inmatriculare este cerut mai mult ca sigur pt. a-l trece pe chitanta si evita transmiterea vingnietei intre participantii la trafic. Daca nu este asa inseamna ca toti cei care nu avem inregistrat nr. in sistem primim amenzi de vinieta si nu e vina noastra. Au venit amenzi de la spanzuratori pt. vignieta? Parca pt. viteza da.

De data asta nu mi-a fost trecut pe chitanta sau in alta parte. Masina era parcata vis-a-vis, numarul de inmatriculare nu era vizibil.

Eu am primit amenda de la camera fixa (intersectia spre Trastenik, inainte de Ruse), insa nu de la Spanzuratori. Amenda a venit la approx. 1 an (+/-) de la comiterea "infractiunii". Am platit on-line, din banca. 52 EUR amenda + 25 EUR comision swift.

View Postrazor_titann, on 12 iulie 2016 - 13:54, said:

Camerele astea sunt trecute pe waze ? Sau pe o alta navigatie ?
Din ce am citit detectorul de radar este legal in Bulgaria dar nu in Grecia. Pot merge cu el pana la granita cu Grecia si apoi sa il bag in portbagaj in trollerul cu haine ?

Nu le-am vazut pe Waze (insa nu prea folosesc). Sunt in aproape fiecare localitate (am numarat eu anul trecut vreo 35 bucati de la Makaza (sper sa nu gresesc), dupa aia m-am plicitisit.

Detectorul este ilegal in GR, utilizare si / sau posesie. L-am scos de fiecare data din geam la granita si l-am bagat sub bancheta etc, insa asta nu m-a facut 100% legal.

#3380
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Am citit asta toamna in presa bulgara un articol in care spovestea ca bulgarii vror sa renunte la vigneta de plastic adeziva si sa se bazeze exclusiv pe noul sistem cu camere, practic cum este si la noi. Probabil ca mai dureaza ana se finalizeaza implementarea sistemului.

#3381
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 06.11.2008

View Postprotecties, on 26 iunie 2016 - 08:42, said:

De citit http://www.eurorap.o...rk-in-bulgaria/ Camerele noi din Bulgaria, cele apărute anul trecut sunt camera de  info trafic si tot de ele se vor folosi la verificarea vignietei electronice fiind plătite din fonduri europene. Momentan sunt 250 si mai vor încă 100.

The minister said that the proposed tolling system would be GPS-based (the cheapest option) and would utilise the existing 250 cameras and frames on national roads in the country which have been financed with European funds. A further 100 cameras will be erected and the monitoring will be jointly supervised by the Bulgarian Traffic Police and the Roads Infrastructure Agency (RIA).

#3382
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Mie la dus (27 iunie) in rond la Ruse, pe dreapta nu mi-a cerut nr masinii dar nici bon nu mi-a dat, la intoarcere (07 iulie) in Kardzhali la OMV mi-a cerut nr masinii (si apare si pe chitanta).

#3383
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postrazor_titann, on 12 iulie 2016 - 12:34, said:

Despre acest OMV este vorba ? ...

Da, despre acel OMV e vorba.


Sănătate şi toate cele bune !

#3384
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 15.06.2009
Plecat ieri la 9:30 din Keramoti, Makaza 3 masini, doua accdente urate in Vulgaria cu stat 1/2 ora, 10 opriri, Giurgiu 15min, (greoaie plata taxei pod) 7"30 Otopeni. Lejer varianta Kortel, Nova, un pic aglomerat Gurkovo-Ruse (normal zic eu)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate