Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13691 replies to this topic

#1243
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdariuscha, on 17 iulie 2015 - 10:01, said:

ovidiu, iesirea nu e asa intortocheata cum ar parea de pe harta. in plus, e si semnalizata, deci n-ar trebui sa-ti faci griji ...

Este întortocheată, fiindcă nu poţi ieşi direct către Byala, trebuie să treci pasarela care te scoate înapoi către vamă, după care trebuie să întorci după primul scuar.
Da' e bine, pt. că doamnele vor spune: "woaaaaw, ce deştepţi sunteţi voi, bărbaţii, eu nu m-aş fi descurcat ..."


Sănătate şi tcb !

#1244
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
Salut,

Am citit plusurile si minusurile Makaza/Kulata din ultimile pagini. Am programata plecarea fie vineri dupa-amiaza fie sambata dimineata (dar nu sapt asta). In fct de asta o sa aleg drumul prin Bg. As dori de la giurgiuvenii de pe forum o parere despre cozile de la pod. In mod normal sambata dimi trebuie sa fie nebunie de turisti. Cum e insa vinerea seara?

Vad ca se lucreaza acum pe Sofia, dar nu cred ca lucreza nici noaptea nici sambata...  

Vad ca sunt putini useri de Waze in BG/GR. Totusi acest lucru se intampla si in RO pe drumurile mai putin circulate (gen bacau-piatra neamt, medias-sibiu, etc), cele mai "subtiri" de pe harti. Pe celelalte e un nivel rezonabil. La bulgari stiu de "taxa de radar" dar cum mai este la greci? In 2009 cand am fost ultima oara cu masina nu am vazut nici un radar si nici un politist rutier in afara oraselor ...si am umblat ceva...sidirokastro-meteora-volos-patras-killini-atena-sidirokastro...si cu ceva viteza...

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.

#1245
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,021
  • Înscris: 01.05.2004

View PostMihai_3, on 17 iulie 2015 - 09:15, said:

Camere Fixe in Bulgaria extrase din link-ul http://paralax.org/garmin/


Camerele fixe din toata Bulgaria, indiferent pe unde o luati Posted Image pt mai multe tipuri de GPS

http://poiplaza.com/...db&lstpg=search

sau download

Edited by dcr, 17 July 2015 - 11:29.


#1246
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
@ NHT, eu am vazut bulgarii lucrand si noaptea (la pod, acum cativa ani, cand si-au reparat partea lor), si-n week-end, la largirea drumului Ruse - Razgrad, acum vreo doi ani.  Daca si-au pastrat obiceiul, nu mai stiu, n-am mai dat peste lucrari de anvergura / importante.
Politie... doar un echipaj la panda pe A1 (nici nu ne-au bagat in seama, desi aveam ceva viteza), si o masina de patrula pe undeva prin sudul Bulgariei, spre Kardzali.  La greci n-am vazut picior de politist.

#1247
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
dcr in plus fata de lista pe care am pus-o mai sus ar fi camera din Radanovo pe care nu o gasesc cu GoogleStreet View sper sa nu fi aparut intre timp.

In rest nu este nici o camera fixa pe POIPLATZA in plus avand ca referinta linkul de mai sus dat de qatalyn
Asa ca va recomand cu caldura sa va bagati pe GPS aceste puncte prezentate in postul de mai sus

#1248
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.09.2007
Duminica viitoare plec si eu pe traseul Sibiu-Giurgiu, si mai departe cel indicat de Ovidiu (multumiri pentru impartasirea detaliilor cu noi) pana in Thassos. Intrebare: pana la Giurgiu merita sa merg pe aici:
http://distanta.ro/4...90927,25.964064
sau pe centura Bucurestiului-Giurgiu?

Banuiesc ca duminica dimineata in intervalul 7-9 se trece lejer si pe la Giurgiu, corect?

#1249
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
flaviuf, la ora aia cel mai bine alegi centura bucurestiului. pe drumul ales de tine, anul trecut, bucata dintre autostrada si ghimpati avea bucati destul de urate. in plus, treci prin destule sate si ai parte si de ceva curbe pe traseu.
duminica dimineata ar putea fi destul de aglomerat la pod.

#1250
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

View PostNHT, on 17 iulie 2015 - 11:22, said:

La bulgari stiu de "taxa de radar" dar cum mai este la greci?

In 5 ani de mers la greci am intalnit politie de 2 ori.

- o data pe autostrada, doua jeepuri care au mers in rand cu traficul sute de kilometri. ai naibii, iti dai seama ca nimeni nu depasea 139 :)

- a doua oara la o intersectie de drumuri nationale cu limitare de 50, aveam 90, tras pe dreapta, verificat atent actele, dat inapoi si urat drum bun (auzisem ca nu prea se iau de turisti)

#1251
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

View PostMihai_3, on 17 iulie 2015 - 11:49, said:

dcr in plus fata de lista pe care am pus-o mai sus ar fi camera din Radanovo pe care nu o gasesc cu GoogleStreet View sper sa nu fi aparut intre timp.

In rest nu este nici o camera fixa pe POIPLATZA in plus avand ca referinta linkul de mai sus dat de qatalyn
Asa ca va recomand cu caldura sa va bagati pe GPS aceste puncte prezentate in postul de mai sus

Am vazut-o eu cu ochii mei in aprilie cum a pozat un Mercedes grabit de RO, face un flash vizibil ca sa stii Posted Image
Eu merg des in BG si parca anul trecut nu era aceasta camera, ci doar cea din vecinatatea Veliko Tarnovo, sunt instalate mai de curand.

Edited by atupi, 17 July 2015 - 13:36.


#1252
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
CAM 1 - 43°50′28.8″N 25°58′33.3″E
CAM 2 - 43°38′28.2″N 25°52′22.2″E
CAM 3 - 42°23′06.6″N 25°38′56″E
CAM 4 - 42°21′22.9″N 25°39′25.6″E
CAM 5 - 43°20′21.1″N 25°38′12.5″E (atupi spune ca este aici)

#1253
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
Multumesc pentru raspunsuri.

Pentru podul Giurgiu Ruse:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NN2S_RZAqGQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

filmare la 12 iulie...

#1254
gigifenomen

gigifenomen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 02.07.2015
amin!

#1255
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Am curaj sa garantez ca podul nu va fi gata in sezonul asta si poate nici anul asta. Oricum finalul preconizat e prin noiembrie-decembrie.

#1256
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View PostNHT, on 17 iulie 2015 - 11:22, said:

La bulgari stiu de "taxa de radar" dar cum mai este la greci?
La greci nici sa nu va treaca prin cap sa ii sugerezi politistului ceva de genul mitei. Extrem de rar opresc si sanctioneaza (cunosc doar doua cazuri) dar atunci cand o fac...

Edited by BlueKing-69, 17 July 2015 - 16:21.


#1257
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Si (poate mai sunt si altii ca mine, care nu stiu de asta... eu habar n-aveam, am aflat de la tanti de la care am inchiriat ATV-uri) nu mergeti ziua cu farurile aprinse, va va vana politia... la ei cica e semn distinctiv al vitezomanilor.

#1258
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.09.2007
Esti sigur de faza cu afrurile aprinse? Eu am mers doar asa si n-a avut nimeni treaba cu mine....

#1259
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Asa mi-a spus tipa.  Si eu am mers o vreme, pana atunci, fara sa fiu oprit... da' nici politie n-am vazut.
Ce-i clar e ca la ei nu exista obligativitatea de a merge cu farurile aprinse.

#1260
broink

broink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 29.11.2004
Legat de farurile aprinse, nu cred ca e asa. Eu nu pot sa le sting deloc (doar pozitie aprinsa cel mai putin) si nu m-a oprit politia deloc, chiar am trecut pe langa cateva echipaje de politie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate