Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13691 replies to this topic

#1225
qatalyn

qatalyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 03.01.2008
Azi am ajuns în Platamonas din Râmnicu Vâlcea . Am luat-o , de data asta , prin Bechet - Vratsa - Sofia - Kulata - pauză de o zi și-o noapte în Agnistro - Salonic - Platamonas .
Din Râmnicu Vâlcea este cea mai scurtă ( ca distanță , nu știu ca timp dacă-i așa ) variantă . Cred că am folosit-o mai , degrabă , din curiozitate . N-a fost o variantă rea , drumul a fost destul de lejer , cu excepția centurii Sofiei și a ocolului prin Petrich . În plus , bacul a plecat la ora 8 , nu la 7 cum credeam eu și cum scrie la ei pe site .
În zona Kresna , unde sunt lucrări , n-am stat mai mult de 20 de secunde la stop .
Într-adevăr , au apărut radarele fixe pe care le-am reperat din timp . Evident , cu ajutorul link-ului postat acum câteva zile (îl mai pun și eu o dată :  http://paralax.org/garmin/ )  .
La întoarcere , am s-o iau pe Makaza . O fi mai lung traseul , dar îmi place mult mai mult .

#1226
DominatoR

DominatoR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 24.09.2006
M-am intors din Lefkada. Am venit tot pe Makaza ..
  Am plecat din Meteora la ora 8 dimineata si in aproape 6 ore eram in Makaza. 10 masini in fata, foarte lejer, in 5 minute am trecut. Bulgaria am trecut-o in alte 6 ore, foarte ok, multe tiruri dar se merge foarte bine. La ora 20:00 eram pe pod la Giurgiu si treceam in Romania.
  E adevarat, pe Sofia am fost ultima oara acum 2 ani, dar pe Makaza mi s-a parut mult mai ok, mai lejer si in acelasi timp mai frumos. Singura problema ar fi plictiseala de pe autostrada grecilor Posted Image si consumul ceva mai mare de carburant cand ii dai cu un 135 decent pe Egnatia Odos.

PS: Plin ochi de idioti grabiti cu numere de Romania, si la dus si la intors. Dragi retardati, nu va mai puneti in pericol familiile. Aceeasi "profesionisti" care stateau numai in depasire pe contrasens m-au depasit in decursul a 6 ore de cel putin 8 ori (pt ca faceau pauze probabil din juma in juma de ora), doar ca sa ajunga in Makaza cu 2 masini in fata la coada.

Plin frate de d-astia!! Daca credeti ca aveti experienta, experienta e buna numa daca inveti ceva din ea. Pe mine experienta m-a invatat sa am rabdare ca tot acolo ajung, sau ca mai devreme sau mai tarziu tot se iveste o cale simpla si sigura de depasire!

Edited by DominatoR, 16 July 2015 - 19:28.


#1227
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Astzi pe la 17 am trecut podul Ruse-Giurgiu, timp de asteptare ~ 30 min.
Pe directia de iesire din tara coada era considerabil mai mare, cred ca se astepta min o ora.

#1228
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postgabian22, on 16 iulie 2015 - 20:09, said:

am trecut podul Ruse-Giurgiu
Pe pod care este atmosfera? Se lucreaza sustinut, sau ... ???
Ideal ar fi sa raspunda (si) cei care au trecut de mai multe ori podul de cand s-au demarat lucrarile.

Edited by BlueKing-69, 16 July 2015 - 21:04.


#1229
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postqatalyn, on 16 iulie 2015 - 17:33, said:

... cu ajutorul link-ului postat acum câteva zile (îl mai pun și eu o dată :  http://paralax.org/garmin/ ) ...

Măcar până unde se despart cele 2 variante (Sofia şi Makaza), e bine să avem în minte exact unde se află cele 2 camere fixe.

Prima este pe centura Ruse, chiar la Lukoil.

A doua (cea unde a luat Tyby amendă) este la ramificaţia către Trastenik.

Pentru restul camerelor, în funcţie de varianta de drum, jucaţi-vă cu linkul din citat şi cu maps.google.com.


Sănătate şi tcb !

#1230
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Facand o gluma de seara, pe pod atmosfera e de cutremur, cand trec tirurile pe langa tine si tu astepti la culoarea rosie a semaforului, podul face balans imens, ca dupa cutremurul din 77.

Edited by Deenman, 16 July 2015 - 21:56.


#1231
eduardfmt

eduardfmt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.06.2012
Salutare ...un prieten care a venit acum 2 saptamani din Thassos mi-a spus ca nu se poate trece spre magliz-tulovo pt.ca e rupt podul si nu se poate inainta...el a fost pt.prima oara in Thassos si nu am inteles daca se referea la primu`pod cel cum faci dr.la indic.Magliz sau la cel de la Tulovo....cei care ati venit de curand si ati trecut pe acolo imi puteti spune daca sunt probleme pe portiunea respective....

#1232
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
Plec eu luni şi o să relatez exact situaţia.
Este un pod rupt de ani de zile, dar acela e imediat după Gurkovo. Am bănuiala că la acel pod s-a referit. Dar în fine, o să mă conving luni.
Oricum, bai mare n-ar fi, dacă nu se poate trece spre Tulovo, atunci se poate continua pe DN6 până la intersecţia cu DN5.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 17 July 2015 - 00:29.


#1233
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 07.01.2007
ASTEPTAM CU INTERES RELATAREA TA !

#1234
valiman

valiman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 26.04.2006
Ovidiu, nu uita te rog sa ctualizezi de preturile la benzina.
Gazprom, Rompetrol, OMV - Ruse, Kardzhali.
Multam anticipat.

#1235
tedi28

tedi28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.03.2010

View Postdestrug, on 11 iulie 2015 - 08:49, said:

Corect, nici nu este centura pe partea cealalta.

Pentru Toroni, cum este mai bine prin nord (Vourvourou)  sau  prin sud (Neo Marmaras)?
Neos Marmaras. Pe acolo drumul este mai bun.

View Postmaxulet, on 16 iulie 2015 - 12:29, said:

a fost anul asta cineva in grecia pe clasicul drum prin sofia?
vad ca toata lumea merge prin makaza dar eu merg in skiatos si nu ma avantajeaza.
ma intereseaza daca sunt devieri, camere si alte lucruri interesante.

multumesc anticipat
Salutare.
Eu am mers prin Sofia anul asta, dupa ce anul trecut am incercat Makaza, dar m-am incurcat prin orasele alea din sud.
Ce pot sa zic, prefer varianta prin Sofia.
AVANTAJE:
- portiuni substantiale de autostrada;
- in general este drum la mica altitudine, nu sunt munti si alte asemenea;
- in special intervalul Ruse - Sofia se merge bine;
- trec prin Sofia cu traseul ales de Here Maps;
DEZAVANTAJE:
- portiunea finala catre granita spre Grecia are o deviere si este mai aglomerat; tot acolo este zona unde pandesc politaii bulgari. Undeva mai sus, in Bulgaria, s-au surpat niste stanci si se mergea (27 iunie) la paleta.
- la intrarea in Grecia este o portiune nu prea buna.
La intoarcere am facut 12 ore Toroni - Bucuresti, cu pauze multe (4-5) si cu o masina cu care nu am putut merge la viteze de autostrada atunci cand era cazul.

#1236
maxulet

maxulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.07.2006

View PostTyby, on 16 iulie 2015 - 16:31, said:

maxulet, cred ca nu este prima data cand comentez pe traseul tau:

http://forum.softped...st__p__17490882

Plus, uite ce se discuta cu vreo 25 de pagini in urma (desi nu a trecut nici macar o luna de atunci):



de aici: http://forum.softped...2#entry17409514



de aici: http://forum.softped...2#entry17409717

La toate astea, adauga si ce scrie Ovidiu mai sus (sunt destule referinte in topic care sustin postul lui) si ar trebui sa te cam lamuresti.

PS: spui mai sus ca nu cunosti drumul propus de mine. Intreb si eu: pe celalalt il cunosti?! Eu personal pot spune despre un drum ca "il cunosc" dupa ce l-am batut destul de serios (de ex. cred ca Ruse - Veliko Tarnovo - Nova / Stara Zagora l-am batut de cel putin 20 de ori in ultimii ani, cel prin Sofia de vreo 4 ori, cel prin Razgrad de vreo 6 ori, iar strict Makaza cam tot la fel).

Succes!

mersi. cred ca pana la urma am sa incerc makaza anul asta.

#1237
DominatoR

DominatoR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 24.09.2006

View Posteduardfmt, on 16 iulie 2015 - 22:22, said:

Salutare ...un prieten care a venit acum 2 saptamani din Thassos mi-a spus ca nu se poate trece spre magliz-tulovo pt.ca e rupt podul si nu se poate inainta...el a fost pt.prima oara in Thassos si nu am inteles daca se referea la primu`pod cel cum faci dr.la indic.Magliz sau la cel de la Tulovo....cei care ati venit de curand si ati trecut pe acolo imi puteti spune daca sunt probleme pe portiunea respective....

Eu si la dus si la intors pe Makaza, am mers pana la intersectia lui DN6 cu DN5, asa cum zicea mai sus OvidiuNS,
Asta e traseul pe care am mers eu: https://www.google.r...66667!3e0?hl=en

#1238
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Camere Fixe in Bulgaria extrase din link-ul http://paralax.org/garmin/
pe traseul spre Makaza

Camera 1
Camera 2
Camera 3
Camera 4


CAM 1 - 43°50′28.8″N 25°58′33.3″E
CAM 2 - 43°38′28.2″N 25°52′22.2″E
CAM 3 - 42°23′06.6″N 25°38′56″E
CAM 4 - 42°21′22.9″N 25°39′25.6″E

Am pus si coordonatele ca sa le puteti baga mai usor in GPS-ul vostru.

Edited by Mihai_3, 17 July 2015 - 09:24.


#1239
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postvaliman, on 17 iulie 2015 - 06:50, said:

Ovidiu, nu uita te rog sa ctualizezi de preturile la benzina.
Gazprom, Rompetrol, OMV - Ruse, Kardzhali.

Sorry, am mai spus, de ruşi să n-aud.

Probabil o să vă scriu şi preţurile pe care le văd, deşi nu bag mâna-n foc, pentru că e mai sigur să te uiţi aici.

La Ruse o să încerc să "inaugurez" OMV-ul de la gară, deşi drumul ştiut e la OMV-ul de pe Hristo Botev. Mi-e cam frică, deoarece suntem 3 maşini, şi ieşirea către Byala e întortocheată, dar trebuie s-o facă cineva şi p-asta, mai ales că trebuie impresionate puţin şi doamnele din maşini.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 17 July 2015 - 09:51.


#1240
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Pt posesorii de GPS:harti noi pt Sygic - HERE 2015.06

#1241
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
ovidiu, iesirea nu e asa intortocheata cum ar parea de pe harta. in plus, e si semnalizata, deci n-ar trebui sa-ti faci griji.
mai e un omv pe bulevardul lipnik, insa tot cel de la gara e mai bine plasat (mai in drum)

#1242
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
dariuscha: OMV-ul ala de bd. Lipnik este defapt Gazprom (adica rusi) !! .... PASS :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate