Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13728 replies to this topic

#1207
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

 dl_dr25, on 15 iulie 2015 - 07:51, said:

... este posibil pe partea cealalta sa fie mai aglomerat si sa faci mai mult sau tot acolo ca timp ...

Oricât ar fi de aglomerat, tot faci mult mai puţin ca timp pe la Gurkovo. Mi s-a întâmplat de mai multe ori ca prin pasul Republika să rămân în spatele câte unui TIR pe bucăţile cu doar o bandă pe sens. Dar nu-i niciun bai, TIR-urile merg cu 80 - 100 km/h pe acolo, iar dacă stai după vreun camion care merge mai încet, atunci e evident că îl depăşeşti uşor. Însă toate astea se întâmplă rar, fiindcă sunt mai multe porţiuni cu 2 benzi pe sensul de urcare, unde şi-n coborâre ai vizibilitate şi poţi depăşi. Prin pasul Republika scoţi invariabil o medie de viteză pe la 80 km/h, ceea ce pe Şipka nu vei reuşi niciodată. Plus că pasul Şipka presupune trecerea prin tot oraşul Kazanlâc, unde mergi încet şi sunt şi semafoare.

Nu, nu, am mai spus-o, varianta Şipka e de folosit doar pentru plăcerea de a urca la monument, şi dacă - Doamne fereşte - este închis drumul prin pasul Republika.


 dl_dr25, on 15 iulie 2015 - 07:51, said:

... Daca mergi pe zi este pacat sa nu o iei pe Shipka fiindca mai iti delectezi ochiul ...

Pe munte mergi mai mult prin pădure, e mai frumos prin pasul Republika, e mai deschis orizontul.


Sănătate şi tcb !

#1208
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Azi 9:30 la Makaza
Intrare in Bg pe un rand 10-12 masini
Iesire din Bg pe 2 randuri cu cate 4-5 masini fiecare

#1209
someone

someone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 06.02.2004
acesta este traseul de urmat pentru makaza ?

https://goo.gl/maps/QDU06

recomandati alte puncte intermediare ?

#1210
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

 someone, on 16 iulie 2015 - 10:59, said:

acesta este traseul de urmat pentru makaza ?

https://goo.gl/maps/QDU06

Nu.
Cel mai bun din toate punctele de vedere este acesta.


Sănătate şi drum bun !

Edited by OvidiuNS, 16 July 2015 - 11:08.


#1211
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
A fost reparat drumul prin Oinacu ? sau tot mai bun este cel prin oras  ?

#1212
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

 OvidiuNS, on 16 iulie 2015 - 11:06, said:

Nu.
Cel mai bun din toate punctele de vedere este acesta.

din ce vad, diferentele ar fi:
- Gurkovo - ocolire prin stanga (mai lung) in loc de prin dreapta
- Haskovo - traversare prin centru in loc de ocolire

de ce sunt mai bune variantele astea?

#1213
maxulet

maxulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.07.2006
a fost anul asta cineva in grecia pe clasicul drum prin sofia?
vad ca toata lumea merge prin makaza dar eu merg in skiatos si nu ma avantajeaza.
ma intereseaza daca sunt devieri, camere si alte lucruri interesante.

multumesc anticipat

#1214
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
maxulet te rugam citeste ultimele pagini (macar!) Posted Image

Edited by Mihai_3, 16 July 2015 - 12:42.


#1215
maxulet

maxulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.07.2006

 Mihai_3, on 16 iulie 2015 - 12:42, said:

maxulet te rugam citeste ultimele pagini (macar!) Posted Image

am citit ultimele pagini si intradevar am gasit un post al unei persoane care a fost in iunie, acum o luna.
ma gandeam ca sunt noutati. nu ma gandeam ca deranjez......si intrebam ceva si despre camerele radar.Posted Image

#1216
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Putin off-topic, dar, poate de interes si pentru altii, acum ca aplicatia Waze devine din ce in ce mai cunoscuta si chiar folosita: cam cat traffic "mananca"? Ce costuri genereaza (avand in vedere ca este roaming)? ce operator folositi? a incercat-o cineva? Multumesc

#1217
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001

 maxulet, on 16 iulie 2015 - 12:29, said:

a fost anul asta cineva in grecia pe clasicul drum prin sofia?
vad ca toata lumea merge prin makaza dar eu merg in skiatos si nu ma avantajeaza.
ma intereseaza daca sunt devieri, camere si alte lucruri interesante.

multumesc anticipat

De ce te avantajeaza pe Sofia?! :w00t:

https://www.google.c...d39.3621896!3e0

#1218
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Waze ul ia max 20-30mb Buc- Lefkada.
Eu am folosit pe orange- digi-wind gr

#1219
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

 colombo2003, on 16 iulie 2015 - 13:25, said:

Putin off-topic, dar, poate de interes si pentru altii, acum ca aplicatia Waze devine din ce in ce mai cunoscuta si chiar folosita:

daca te uiti pe harta postata pe pagina anterioara, numarul utilizatorilor waze in bg si gr tinde spre zero

#1220
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

 kayman, on 16 iulie 2015 - 11:37, said:

- Gurkovo - ocolire prin stanga (mai lung) in loc de prin dreapta

Drumul nu ocoleşte Gurkovo, ci merge prin oraş. Apoi urci pe DN6 la dreapta, către Sofia.
Există o posibilitate de ocolire a orăşelului Gurkovo, prin dreapta, dar nu merită, e drum îngust şi te scoate aiurea, în Nikolaevo, parcă.


 kayman, on 16 iulie 2015 - 11:37, said:

- Haskovo - traversare prin centru in loc de ocolire

Corect. Pe centură este asfalt mai slab calitativ şi nu câştigi timp.


 kayman, on 16 iulie 2015 - 11:37, said:

... de ce sunt mai bune variantele astea?

S-a tot scris, e cel mai rapid drum şi cu asfaltul cel mai ok.

De fapt, principala diferenţă este că nu treci prin Nova Zagora şi nici pe bucata cu piatră cubică. Tu aşa voiai.


Sănătate şi tcb !

#1221
cristimicle

cristimicle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.06.2007
Salutare.
Stiti cumva care mai este cursul Ron - Bgn in vama Giurgiu ?
Urmeaza sa plec si vreau sa schimb o parte din bani in leva.
Multumesc.

#1222
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

 maxulet, on 16 iulie 2015 - 13:17, said:

am citit ultimele pagini si intradevar am gasit un post al unei persoane care a fost in iunie, acum o luna.
ma gandeam ca sunt noutati ...

Dacă citeşti încă vreo câteva pagini mai în urmă, vei vedea că au fost mai mulţi useri pe Sofia, şi sunt câteva dezavantaje majore deocamdată. Principalele dezavantaje sunt acelea că sunt lucrări pe autostrada Iablaniţa - Sofia (deci nu poţi merge cu 130 peste tot) şi apoi sunt lucrări de consolidare a versantului pe la Kresna (deci aştepţi la semafor/semafoare). Se pare că aceste lucrări durează. Iar devierea prin Petrici "e la locul ei" anul ăsta.

Aşadar noutăţile ... vor mai aştepta, du-te tu pe la Makaza şi ne vei mulţumi că te-am îndrumat pe acolo.
Dacă ţii neapărat să mergi pe Sofia, te rugăm să ne relatezi despre stadiul lucrărilor de care am pomenit mai sus.


Sănătate şi drum bun !

#1223
maxulet

maxulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.07.2006

 Tyby, on 16 iulie 2015 - 13:55, said:


De ce te avantajeaza pe Sofia?! Posted Image

https://www.google.c...d39.3621896!3e0

nu cunosc drumul propus de tine si nu stiu cata autostrada este pe el.
am ferry la 7.45 in volos si dupa cum se spune drumul cel mai scurt e cel cunoscut.
dar sunt deschis asa ca daca imi poti spune mai multe despre acest drum s-ar putea sa imi revizuiesc traseul.
multumesc

#1224
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
maxulet, cred ca nu este prima data cand comentez pe traseul tau:

http://forum.softped...st__p__17490882

Plus, uite ce se discuta cu vreo 25 de pagini in urma (desi nu a trecut nici macar o luna de atunci):

 AdrianHH, on 23 iunie 2015 - 15:06, said:

Mai fratilor,a zis siTyby,s-a mai discutat de 50 de ori pana acum Sofia vs Makaza pt orice parte din Grecia.Sunt 2 chestii mari si late : cat se sta in vama la Makaza si cat dureaza trecerea Sofiei+devierea inainte de Kulata.Daca dai de vreun dop pe una din astea 2 variante,se duc naibii calculele.

de aici: http://forum.softped...2#entry17409514

 Tyby, on 23 iunie 2015 - 15:43, said:

"Ezact!"

Au tot fost discutii referitoare la traseul spre Grecia, cu titlul principal: Sofia vs. Makaza. Am mai scris de cateva ori, o mai fac o data: este irelevant, mergeti pe unde va place. Eu prefer Makaza, pentru ca - pentru mine - este mai rapid, mai liber, mai comod. Sunt satul de Bulgaria, nu vreau sightseeing, nu vreau sa opresc din 30 in 30 de km sa fac poze etc. Pur si simplu vreau sa traversez Bulgaria cat mai repede si mai eficient. Insa asta nu este neaparat valabil pentru toata lumea.

Eu fac parte dintre cei care nu alimenteaza in BG decat in ultima instanta, nu ma intereseaza ca pierd cativa euro la un plin de motorina fata de Grecia, pentru ca traiesc cu impresia (justificata si testata, de altfel) ca in GR calitatea combustibilului este destul de constanta si, mai mult, superioara fata de cea din BG. In plus, in special in sezonul turistic, benzinariile "de granita" din BG sunt pur si simplu asaltate de clienti (marea majoritate fiind turisti romani), si nu vreau sa stau aiurea la cozi etc. Dar asta este alegerea mea.

In rest, daca iau destinatia lui Sandu de mai sus: 1045 km pe Ruse - Sofia, 1060 km pe Ruse - Makaza. C'mon, vorbim de 15 km diferenta, pe care ii poti pierde / castiga usor daca faci 2 opriri in parcari sau ocoluri datorita lucrarilor, pe oricare dintre parti.

Am vazut de multe ori aici pe topic sfaturi: daca mergi (pe la Ruse) spre vestul Greciei, atunci Sofia este alegerea corecta, pentru ca e mai scurt. Uitati-va un rand mai sus, si faceti singuri calculele!

Sunt altele de luat in considerare: lungimea drumului prin BG, km de autostrada pe fiecare dintre variante, traficul uzual din BG pe ambele trasee etc. Astea sunt aspectele care conteaza cu adevarat in matematica drumului. Da, la Makaza se poate sta in vama daca prinzi momente "nefericite", dar la fel se poate sta si in Kulata (vedeti cateva experiente relatate aici pe topic). Da, drumul spre Makaza este mai liber si mai scurt prin BG, insa poate fi mai slab calitativ si mai putin circulat etc.

Strict BG:

- de la Ruse la Makaza sunt approx. 375 km pe drumul cel mai scurt, de la Ruse la Kulata ai 515 km pe drumul cel mai scurt. Diferenta de 140 km prin BG este mare, inseamna - in mod normal - cam 2 ore in plus.
- Kulata - Igoumenitsa sunt approx. 440 km. Mai scurt cu fix 150 km fata de Makaza - Igoumenitsa (590 km). Insa, per total, inseamna cam 1h:30 in plus pe la Makaza, sau mai putin, in functie de stilul de mers.
Si numai bine se anuleaza cele doua diferente, si ajungi cam tot la dracul ala in final.

Uite asa ma intorc la ce spuneam initial: nu sunt diferente majore de distanta sau de timp, ci tine de preferinta, de tipul de drum confortabil si de stilul de mers al fiecaruia.

Drum bun si vacanta extraordinara!

PS: duminica seara, spre Grecia, 2 masini in vama la Makaza. Sub 10 minute trecerea din BG in GR.

de aici: http://forum.softped...2#entry17409717

La toate astea, adauga si ce scrie Ovidiu mai sus (sunt destule referinte in topic care sustin postul lui) si ar trebui sa te cam lamuresti.

PS: spui mai sus ca nu cunosti drumul propus de mine. Intreb si eu: pe celalalt il cunosti?! Eu personal pot spune despre un drum ca "il cunosc" dupa ce l-am batut destul de serios (de ex. cred ca Ruse - Veliko Tarnovo - Nova / Stara Zagora l-am batut de cel putin 20 de ori in ultimii ani, cel prin Sofia de vreo 4 ori, cel prin Razgrad de vreo 6 ori, iar strict Makaza cam tot la fel).

Succes!

Edited by Tyby, 16 July 2015 - 16:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

17 user(s) are reading this topic

0 members, 17 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate