Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13757 răspunsuri în acest subiect

#1171
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.601
  • Înscris: 17.08.2007

Vizualizare mesajpiciul, pe 12 iulie 2015 - 19:37, a scris:


din punctul meu de vedere nu prea,este plin de camioane in cursul saptamani
Posibil, însă decât să stai în cozile din Giurgiu sau Makaza în weekend mai bine să mergi chiar și cu o viteză mai mică.

#1172
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.075
  • Înscris: 15.06.2009
Intors joi din Thassos, corabia de Keramoti (8;45) aproape goala. Makaza 5-6 masini, Bulgaria nici lejer nici aglomerat, Ruse cam 20 min la pod. Politia Bulgara oprea numai TIR-uri (5-6 echipaje). Nasol ca le opreste (ca orice politist) acolo unde incurca cel mai mult traficul. Pe la ora 19 am pupat glia din Otopeni.
   Obositoare caldura, soarele, racoare fara umbra e ca nunta fara lautari, poti sa ai mama aerului conditionat.
   In septembrie repriza a doua.

#1173
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.312
  • Înscris: 16.07.2008

Vizualizare mesajagyx, pe 12 iulie 2015 - 16:52, a scris:

...
Bulgarii au radare tip pistol cu care te detectează de la distanță foarte mare. Până piuie detectorul ai furat amenda
...
Nu prea vad logica... pentru ca vorbim de unde. Ah, ca depinde de aparat, cum este setat si mai ales de performantele (sensibilitatea) aparatului ("pocnitori"), asta este altceva.

Vizualizare mesajBarboso, pe 11 iulie 2015 - 19:17, a scris:

...
Am mai facut-o, in trecut (nu-i prima vara cu santier acolo), venind cu bacul prin Silistra.
Poti detalia un pic te rog? Cost? Ora de traversare? Ziua (wk sau sapt)? Zi sau noapte? Merci

#1174
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001

Vizualizare mesajneaguionutu, pe 10 iulie 2015 - 20:38, a scris:

Pai si eu ce fac , nu ofer informatii !
Daca nu va convine, nu mai postez si gata !
Postez in alta parte ! Pe alte forumuri, care sunt interesati !
Eu am zis sa stiti despre stadiul lucrarilor la autostrazi, ca sa stiti cand se va deschide noi tronsoane de autostrazi.

Vizualizare mesajOvidiuNS, pe 11 iulie 2015 - 00:27, a scris:

Tyby, cu tot respectul, sunt informaţii care ajută mult topicul, cu ajutorul acelor poze la zi ştim ce se petrece cu drumurile spre Grecia. Dacă pe unii nu-i interesează, e treaba lor şi pot să treacă peste posturile respective. Dar sunt destui useri interesaţi, te rog lasă omul în pace, posturile lui sunt on-topic (spre deosebire de altele care nu-s).

Vizualizare mesajdestrug, pe 11 iulie 2015 - 06:57, a scris:

@OvidiuNS, cu toata dragostea, nu intereseaza pe nimeni  (generalizez) cum arata stadiul lucrarilor, intereseaza doar care este stadiul lucrarilor si asta daca finalizarea este cat de cat apropiata de momentul la care se discuta. Daca esti pasionat de fotografie sau de film le pui pe aria dedicata si un simplu link catre ele este suficient. Cine vrea se duce acolo.

Vizualizare mesajEnterName, pe 11 iulie 2015 - 17:05, a scris:

Neaguionut munceste mult sa gaseasca informatiile respective si chiar sunt de ajutor... urmaresc acest topic de la infiintare si am rugamintea sa il lasati pe Ionut sa posteze in continuare asa cum stie el... Bafta Ionut!

Oameni buni, am lasat in quote mai sus doar comentariile strict la postarile lui Ionut.

Sunt binevenite informatiile, insa am rugat si mai demult: mai succinte. O insiruire de poze care nu spun aproape nimanui nimic nu face decat sa indeparteze utilizatorii de posturile respective. Daca spui: "A2 - se lucreaza pe tronsonul X, estimare finalizare: miercuri" este mult mai util decat: "Stadiul lucrarilor pe A2:", si urmeaza o poza cu un santier, extrem de asemanatoare cu orice poza de pe oricare alt santier. Poza care nu spune nimanui nimic. Iar cand sunt 3-4-5 astfel de informatii intr-un singur post, postul respectiv isi pierde efectiv valoarea si interesul, si e pacat de munca autorului.

Cam asta era ideea!

Daca voi tineti neaparat sa va suparati, cu parere de rau - este alegerea voastra!

Vizualizare mesajkegpr, pe 12 iulie 2015 - 22:43, a scris:

a. cel putin drumul pe Makaza s-a impanzit, efectiv, de camere fixe! nu stiu daca sunt si active (skobbler-ul m-a anuntat de vreo 2 din ele), dar am vazut TIR-urile incetinind. Am numarat cel putin 6-7 bucati, asa ca mare-mare grija.

Kegpr: ai cum sa detaliezi informatia referitoare la camerele spre Makaza?

Multumesc!

#1175
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.266
  • Înscris: 24.01.2008

Vizualizare mesajcolombo2003, pe 13 iulie 2015 - 20:54, a scris:

Poti detalia un pic te rog? Cost? Ora de traversare? Ziua (wk sau sapt)? Zi sau noapte? Merci
Sa ma bati si n-as sti sa raspund.  Era dupa-amiaza, in zi lucratoare, dar mai mult de-atat...
Ia si studiaza si tu topicul asta.  La vremea respectiva am si scris pe-acolo.

#1176
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.201
  • Înscris: 07.01.2007

Vizualizare mesajkayman, pe 13 iulie 2015 - 06:51, a scris:


si cum depasesti camioanele cu pilotul automat? Posted image

nu intaleg intrebarea,pur si simplu accelerezi,depasesti si "pilotul"revine la viteza initiala care a fost setata initial inaintea accelerari !

#1177
kegpr

kegpr

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 341
  • Înscris: 22.07.2009
@tyby- din pacate, nu am putut sa notez si oricum erau suficient de multe cat sa-ti taie "avantul" . Sper sa nu fie active, pentru ca semnalizate clar nu sunt.

#1178
neaguionutu

neaguionutu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 418
  • Înscris: 01.09.2009
Ceva interesant legat de gps !
IGO PRIMO pentru Android - offline , nu iti trebuie date mobile !

Editat de Barboso, 14 iulie 2015 - 12:43.
Link spre aplicatie piratata.


#1179
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.014
  • Înscris: 22.01.2008

Vizualizare mesajpiciul, pe 14 iulie 2015 - 05:31, a scris:

nu intaleg intrebarea,pur si simplu accelerezi,depasesti si "pilotul"revine la viteza initiala care a fost setata initial inaintea accelerari !

asta pe autostrada, nu pe drumurile cu o banda din munti si vai

#1180
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.014
  • Înscris: 22.01.2008
buuun, sa recapitulam: traseul pe care il da Google maps prin Makaza inteleg ca e cel mai bun. Stie cineva cum poate fi "importat" in Waze?

#1181
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.570
  • Înscris: 22.09.2013
Eu nu as recomanda waze, sunt multe programe offline fara internet care sunt foarte bune, doar e important sa faci traseul de acasa cu puncte intermediare, gen 5-6 orase mari prin care/pe langa care trebuie sa treci.

Waze reactioneaza foarte urat cand nu mai ai semnal/date telefon.

#1182
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.370
  • Înscris: 11.10.2007

Vizualizare mesajneaguionutu, pe 14 iulie 2015 - 10:39, a scris:

Ceva interesant legat de gps !
IGO PRIMO pentru Android - offline , nu iti trebuie date mobile !

Exista harti mai noi de Q4 2014?

Editat de Barboso, 14 iulie 2015 - 12:41.


#1183
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.453
  • Înscris: 09.02.2004

Vizualizare mesajyesyesyesyo, pe 14 iulie 2015 - 11:39, a scris:

Exista harti mai noi de Q4 2014?
Ar trebui sa apara deja q1.2015..
LE a aparut si TomTom_2015.03_150405

Editat de marcopolo80, 14 iulie 2015 - 12:32.


#1184
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 664
  • Înscris: 01.04.2008

Vizualizare mesajDeenman, pe 14 iulie 2015 - 11:38, a scris:

Waze reactioneaza foarte urat cand nu mai ai semnal/date telefon.
eu am mers numai cu waze dus-întors(acum o săptămână),și a fost foarte bine(poliție,camere,aglomerație,etc).............nu am pierdut semnal decât vreo 400-500 metri undeva între Geroplatanos și Paleokastro(este o scurtătură pe acolo......)

Editat de chelie_d, 14 iulie 2015 - 12:25.


#1185
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.704
  • Înscris: 01.05.2007
Eu am plecat cu Waze si Igo ( aveam ultimile harti) , de venit tot cu ele am venit ( 26.06-06.07)Buc-Lefkada-Buc.
Waze ul stie ocolirea la Stara Zagorova, Igo nu.
De consumat nu stiu cat a luat waze fiindca am avut cartele cu net in roaming  ( orange ro + wind gr )
Anul trecut din Thassos pana in Buc Google maps a luat undeva la 25mb max.
Daca pleci ziua eu spun ca waze 100% de folosit. :)
Drumuri bune.

#1186
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.014
  • Înscris: 22.01.2008
de fapt, pot naviga bine mersi cu Google maps, iar waze poate rula in background de unde sa imi anunte politia, camerele, radarele, etc.

#1187
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.266
  • Înscris: 24.01.2008
Nu bag mana-n foc dar, din cate mi-am dat eu seama, Waze foloseste harti si API-uri Google, facand aceeasi rutare ca si Google Maps.  Singura problema / diferenta ar fi ca nu-i poti da sa faca un traseu mai lung de 1.600 km, si ca, daca ai de trecut cu feribotul, trebuie sa-i dai destinatie la punctul de imbarcare.  Dupa debarcare, ii dai alt traseu, mai departe.

#1188
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.704
  • Înscris: 01.05.2007

Google iti da un traseu pe care nu il schimba si fol de la waze doar avertizari trafic, waze ul iti schimba traseul daca intervine ceva, sunt in aceeasi companie dar precum programe sunt total diferite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate