Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

fluiditatea imaginii la BSPlayer/alt player

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007
Va salut.
Ati observat si voi ca la filmele de actiune unde secventele sunt foarte dinamice, cand camera se misca rapid, "imaginea" tremura (flickers) si nu ma refer aici la "intertesut". Pur si simplu din cauza fps-ului de 23/24 si a schimbarii bruste a imaginii, incepe sa se vada separarea cadrelor. Asta e vizibil f. bine pe diagonale mari la rezolutii mari.
OK, sper ca ati inteles despre ce e vorba.
Exista vreun codec sau ceva care sa fluidizeze filmele in cazul asta? Nu ma pricep deloc dar ideal ar fi un program/codec care sa postproceseze filmul -- sa-i adauge un motion blur sau ceva. L-as lasa ori la procesat o zi intreaga ori de preferat in timp real.
Folosesc BSPlayer si m-am uitat eu prin ffdshow si am gasit "postprocessing" dar nu vad nicio schimbare cand e activ.

Edited by mireazma, 09 February 2015 - 09:43.


#2
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-nu prea se mai foloseste bsplayer,de ce nu folosesti windows 7 si  media player home cinema

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 cristirg, on 09 februarie 2015 - 10:25, said:

-nu prea se mai foloseste bsplayer
Nimic mai fals. Lumea inca foloseste BSplayer din plin, in special datorita integrarii functiei de cautare/descarcare a subtitrarilor in player

Edited by Hider141, 09 February 2015 - 10:30.


#4
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Splash Player. Este cel mai bun pentru filme hd. Are funcție de detail boost - se vede și părul din nas fără ceață ca în alte playere. Mai are și funcția iMotion 2 care este ceea ce îți trebuie. Poate face un film să meargă până la 60fps și este foarte fluid.

Edited by gerbil, 09 February 2015 - 11:43.


#5
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009

 gerbil, on 09 februarie 2015 - 11:42, said:

Splash Player. Este cel mai bun pentru filme hd. Are funcție de detail boost - se vede și părul din nas fără ceață ca în alte playere. Mai are și funcția iMotion 2 care este ceea ce îți trebuie. Poate face un film să meargă până la 60fps și este foarte fluid.
+1
Atata doar ca functia iMotion 2 consuma resurse la greu (mai ales procesor)

#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Am un dual core pe socket lga 775 destul de vechi și mai pot face și altceva când mă uit la un film. Deci nu trebuie i3, i5 pentru așa ceva.

#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Te referi la tearing ? Daca folosesti XP ar trebui sa treci la ceva superior care are Aero, as fi curios daca apare si cu MPC HC, apasa V ca sa activezi V-Sync, foloseste ca renderer EVR CP.

#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 Hider141, on 09 februarie 2015 - 10:30, said:

Nimic mai fals. Lumea inca foloseste BSplayer din plin, in special datorita integrarii functiei de cautare/descarcare a subtitrarilor in player
Lumea foloseste inca BS player si VLC mai mult din inertie si din comoditate. Ca de calitate nu prea poate fi vorba. E de ajuns cate un snapshot pe acelasi cadru al unui film rulat in BS ,VLC comparativ cu MPC-HC ,MPC-BE, PotPlayer (toate acestea folosind madVR) si diferentele sunt mai mult decat evidente. Macar VLC are implementate noile functii de decodare ale noilor formate ce mai apar dar la BS chestia cu cautarea subtitrarilor mi se pare o treaba mult supraevaluata. Un fel de "para malaiaţa"...

#9
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005

 Remicade, on 09 februarie 2015 - 17:38, said:

Te referi la tearing ? Daca folosesti XP ar trebui sa treci la ceva superior care are Aero, as fi curios daca apare si cu MPC HC, apasa V ca sa activezi V-Sync, foloseste ca renderer EVR CP.

Nu. Se referă la 60fps.

#10
Ionutph

Ionutph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 27.07.2005

 edigee, on 06 martie 2015 - 14:12, said:

Lumea foloseste inca BS player si VLC mai mult din inertie si din comoditate. Ca de calitate nu prea poate fi vorba. E de ajuns cate un snapshot pe acelasi cadru al unui film rulat in BS ,VLC comparativ cu MPC-HC ,MPC-BE, PotPlayer (toate acestea folosind madVR) si diferentele sunt mai mult decat evidente. Macar VLC are implementate noile functii de decodare ale noilor formate ce mai apar dar la BS chestia cu cautarea subtitrarilor mi se pare o treaba mult supraevaluata. Un fel de "para malaiaţa"...

BsPlayer se poate folosii si el cu orice codec sau render ca Lav Filters si madVR si atunci nu mai e nici o diferenta la calitate, iar daca e vorba de video 1080p de display 1080p, nu prea cred mai are vreo importanta scalarea. Folosesc BSPlayer pentru ca mi se pare ca are toate fuunctiile necesare si se regleaza totul foarte usor din scurtaturi, cum ar fi subtitrarea, sus, jos stanga, dreapta, marimea,zoom, pozitia imaginii (util la proiectoare in pozitii imperfecte), pot pune telecomanda bluetooth HID cu un telefon Sony Ericson w810.

Splash Pro are subtitrarea in cateva marimi fixe, n-are ajustare fina. MPC stiu ca avea pozitii fixe la subtitrare sau trebuia sa setezi pozitia in pixeli, plm.

SmoothVideo Project si Splash Pro sunt singurele solutii de interpolare.

Se anunta BsPlayer 3 si Splash Player 2 (care in sfarsit va avea subtitrare buna).

#11
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012

 Hider141, on 09 februarie 2015 - 10:30, said:

Nimic mai fals. Lumea inca foloseste BSplayer din plin, in special datorita integrarii functiei de cautare/descarcare a subtitrarilor in player
La MPC HC îi dai să rendeze filmul, apoi apeși tasta „D” și alegi de acolo ce subtitrare vrei (o mai și copiază local, lânga fișierul de film)

 gerbil, on 09 februarie 2015 - 11:42, said:

Splash Player. Este cel mai bun pentru filme hd. Are funcție de detail boost - se vede și părul din nas fără ceață ca în alte playere. Mai are și funcția iMotion 2 care este ceea ce îți trebuie. Poate face un film să meargă până la 60fps și este foarte fluid.
Splash consumă mult din CPU.

Eu folosesc MPC HC pe 64 Biți nativ, cu codecul Microsoft DTV-DVD Video Decoder ( are accelerare hardware video și redă imaginea cel mai clar, cu toate că este făcut de M$)
Când mai aud de persoane care folosesc bsplayer (în anul 2014-2015), mă gândesc la cei care mai folosesc Winamp sau, mai grav, windows XP pe un procesor i5.

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 Lolopoco, on 14 martie 2015 - 12:10, said:

La MPC HC îi dai să rendeze filmul, apoi apeși tasta „D” și alegi de acolo ce subtitrare vrei (o mai și copiază local, lânga fișierul de film)

Splash consumă mult din CPU.

Eu folosesc MPC HC pe 64 Biți nativ, cu codecul Microsoft DTV-DVD Video Decoder ( are accelerare hardware video și redă imaginea cel mai clar, cu toate că este făcut de M$)
Ai tu o problema cu accelerarea video la Splash. Cu aceasta activata conasuma cel mai putin dintre toate playerele.
Toate decoderele au  imagine identica ,diferente sunt date de unele setari suplimentare si mai ales de renderere ca madVR. Microsoft DTV-DVD Video Decoder nu decodeaza ,din pacate ,H265/HEVC ,incearca LAV
Ca player ,acum MPC-BE mi se pare cel mai util ,datorita abilitatii de a folosi dual audio output adica doua renderer-e simultan

Edited by edigee, 14 March 2015 - 23:06.


#13
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006
Incearca BsPlayer (de test) cat si MP-HC cu dxva activa si setarea 0-255,se vede excelent.
Eu folosesc codec packs si playerul cu care vine presetat cum trebuie.
Placa video sa fie bunuta si ai calitatea.
BSPlayer , mai da rateuri la unele filme,depinde cum si cu ce codec au fost codate.

#14
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
La ce ti-ar trebui sa redea doua coloane audio simultan?
Hevc de cate ori l-ati intalnit pana acum? Eu l-am intalnit doar o singura data, majoritatea filmelor fiind in divx si h264/avc sau alte derivate din mpeg.
Nu toate decoderele video afiseaza imaginea la fel. Unele o reda mai laptoasa, mai pixelata, mai in ceata, etc.
Decoderele cele mai raspandite sunt lav, ffdshow si ms dtv-dvd.
ffdshow reda imaginea ok, chiar mai clar decat lav. Problema este ca ffdshow nu are hardware video decoding si foloseste doar cpu. Mai exista si ffdshow dxva, dar este la un stadiu "beta" si mai face probleme la unele tipuri de compresii/containere iar imaginea fiind mai proasta, mai nisipoasa.
Lav se apropie de ms dtv-dvd, avand si o interfata simpla, fiind usor de configurat. Are accelerare hardware dar sufera si el de problemele ffdshow dxva: Spala culorile, imagine nisipoasa, aberatii de randare
Microsoft DTV-DVD foloseste accelerarea video si reda imaginea cel mai clar, atat dpdv al culorilor, cat si al claritatii.

Edited by Lolopoco, 15 March 2015 - 00:11.


#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
-DivX ,cu toate variantele e demult dead and gone ,se foloseste din inertie ,sau pentru DVD playere vechi ce stiu doar DivX.Fisiere mari ca dimensiune si proaste la calitate.
-cam 10% dintre filmele de pe net sunt acum si in HEVC. E formatul viitorului ,mai ales pentru 4k. Asta pentru ca permite o calitate absolut identica sau chiar superioara(in secventele de actiune se simte mai ales) la un fisier cu mai putin de jumatate din dimensiunea unui fisier H 264 cu calitate similara. Iti dai seama ce dimensiuni enorme ar fi trebuit sa aiba un film 4k in format H264/avc. Ca exemplu ,e foarte util la seriale. E deja standardul ce va fi adoptat in viitor ,altfel nu se explica de ce firme ca NVIDIA si intel cheltuie atat in implementarea acestei decodari in produsele sale)
Sunt deja cateva device-uri hardware ca dau decodare completa. Unul este placa video GTX 960 de la NVIDIA ,unele placi de la NVIDIA (GTX 970,980 750Ti) au decodare partiala ,la fel si GPU-urile integrate din ultima generatie de Intel i3,i5,i7)
-ffdshow are DXVA decoder ,l-am folosit ani de zile ,ba chiar e singurul decodor cu DXVA si renderer de subtitrari inclus . De aceeea poate fi folosit cu succes si in WMP sau Media Center. Din pacate ffdshow nu a mai fost dezvoltat de mult.
-Imaginea laptoasa nu e data de decodor ci de eventuale deficiente ale driverelor video . Un bun exemplu sunt driverele de la NVIDIA ce nu permiteau pana de curand sa transmiti fullRGB prin HDMI spre display, lucru foarte deranjant(imagine laptoasa mai ales la HDTV-uri. Imaginea ,teroretic nu are cum sa difere pentru ca e DIGITALA. La mine nu apar astfel de diferente cu niciun decodor hardware. Daca exista o astfel de problema(imagine diferita) e doar problema de drivere video
-fa de curioazitate un set up ca la carte MPC-HC ,sau MPC-BE plus madVR,LAV si Reclock ,reglajele din madVR sunt foarte importante ,apoi fa cate un screenshot comparativ cu toate decodoarele ,se va vedea imediat diferenta in favoarea primului set up.

-nu e vorba de 2 coloane audio simultan ci de faptul ca ,de exemplu am sunet(acelasi stream) atat pe analog in amplificator cat si prin HDMI spre TV in acelasi timp. Niciun alt player si nici placa audio(de orice tip) nu ofera aceasta posibilitate. Cand seara vad un film ,de multe ori nu mai deschid amplificatorul si am sunet direct in TV ,fara nicio setare suplimentara. Pot avea simultan si doua iesiri digitale ,prin S/PDIF si HDMI(amplificatorul are si DAC integrat)

 whitewizard, on 14 martie 2015 - 23:16, said:

Incearca BsPlayer (de test) cat si MP-HC cu dxva activa si setarea 0-255,se vede excelent.
Eu folosesc codec packs si playerul cu care vine presetat cum trebuie.
Placa video sa fie bunuta si ai calitatea.
BSPlayer , mai da rateuri la unele filme,depinde cum si cu ce codec au fost codate.
Set-upul meu e MPC-BE(vezi mai sus de ce), madVR ,LAV si Reclock. Nu am niciun rateu.
Am incercat BSP ,e mai prost chiar decat VLC . Plin de bug-uri si stufos, de exemplu nu merge madVR cu unele fisiere mp4. Ma lasa absolut rece treaba cu subtitrarile.
Risc sa ma repet dar diferenta de calitate madVR fata de orce alt renderer(EVR CP -de exemplu) e uriasa ,si extrem de sesizabila din start.  Chiar cu setarile by default din madVR.

Edited by edigee, 15 March 2015 - 01:08.


#16
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
M-ai facut curios cu acest MPC BE (sper ca este si nativ pe 64 biti).
O sa-l incerc cu prima ocazie.
De 4-5 ani folosesc doar MPC HC (ocazional smplayer)

Edited by Lolopoco, 15 March 2015 - 02:08.


#17
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 Lolopoco, on 15 martie 2015 - 02:07, said:

M-ai facut curios cu acest MPC BE (sper ca este si nativ pe 64 biti).
O sa-l incerc cu prima ocazie.
De 4-5 ani folosesc doar MPC HC (ocazional smplayer)
http://sourceforge.net/projects/mpcbe/

#18
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Am încercat MPC-BE 1.4.3 și nu afișează subtitrările integrate în fișierele .ts
O să rămân la MPC-HC până va apărea ceva mai bun.
PS: imaginea se vede mai clar pe MPC HC, decât pe MPC-BE, cu aceleași setări, aceleași decode-uri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate