Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Planeta Terra este sferica ori plata? (din perspectiva celor pentru care Biblia este cuvantul inspirat))

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
485 replies to this topic

#469
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostRobert180374, on 07 februarie 2015 - 15:32, said:

pământul nu se învârte. Se învârt astrele pe deasupra, de la est spre vest şi atât.
Si cand ajung in vest ce fac? Se intorc? Se invart pe langa margine ca sa ajunga inapoit in est? Spuneai ca nu exista nimic dupa marginile pamantului

View PostRobert180374, on 07 februarie 2015 - 12:17, said:

Dincolo de margine nu există nimic. Niciun spaţiu, nicio materie, nicio energie, nicio regulă care stă la baza existenţei acestora.
Deci? Eu personal am timelapse facut cu Calea Lactee, si pare ca "rasare" de undeva, de la linia orizontului, care, in ipoteza unui pamant (Terra) plat, ar inseamna marginea, iar dincolo de ea nu mai exista nimic. De unde vin si unde se duc stelutele/planetele?
Apoi spui ca nu este posibila viata la polul sud si ca nu exista rute "aproximativ" pe deasupra lui (

View PostRobert180374, on 07 februarie 2015 - 17:16, said:

"Centrul platoului" este ceea ce numim polul nord. Şi există rute aeriene aproximativ pe deasupra, da. Ceea ce nu se întâmplă şi în cazul celuilat "pol", care este în fapt marginea "platoului".
Cum explici expeditiile (de-a lungul si latul zonei) si bazele de cercetare din Antarctica? Cum explici, de exemplu, urmatorul videoclip - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xSz2xzIyCzI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Sau cumva e vorba de Polul nord si e o conspiratie ruta deasupra unei parti a polului sud?

View PostRobert180374, on 07 februarie 2015 - 14:18, said:

soarele nu luminează peste toată suprafaţa pământului odată. Când se află deasupra unei zone, în zona diametral opusă pe discul pământului este miezul nopţii. Evident că răsăritul şi apusul sunt progresive.
Considerand avatarul tau ca fiind imaginea pamantului plat, iar soarele si luna de acelasi diametru, cum pot fi acoperite toate zonele, progresiv, de catre lumina soarelui?? Ce diametru/putere de luminare are? De unde "rasare" (daca rasare, parca dupa margini nu exista nimic)? Cum poate fi explicata si diferenta fazelor lunii in functie de zona/emisfera unde te afli? Cum se explica fusurile orare? Conventii umane, bazate pe teorii ale conspiratiei nedeconspirate? Cum se explica zilele polare cand restul lumii tot are un rasarit si apus?

Bibliile ar trebui vandute cu un semn/avertizare: "a nu se interpreta ad litteram".

Edited by Arianna-D, 09 February 2015 - 04:43.


#470
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View PostNoian, on 09 februarie 2015 - 00:50, said:

Aristotel (384-322 î.Hr.) un filozof strălucit, nu poate fi bănuit de vreo aservire ateistă sau religioasă,
nu știa nici ce-i aia lunetă, se născuse cu 1800 de ani mai devreme.Posted Image
Acesta a emis un argument convingător despre forma sferică a Pământului observând că,
în timpul unei eclipse lunare, atunci cand intră sau iese din umbra pământului,
forma umbrei vazute pe Luna este întotdeauna rotunda.
Numai un obiect sferic produce întotdeauna o umbră rotunda.
Spre exemplu, dacă pământul ar avea forma unui disc, in anumite ocazii,
atunci când lumina soarelui ar cadea pe marginea discului, umbra pe luna ar fi o linie.

Case closed.
Orice om este aservit unui domeniu spiritual, fie că el recunoaşte sau nu lucrul acesta. De unde ştii că eclipsa lunară este cauzată de umbra pământului?

View PostArianna-D, on 09 februarie 2015 - 04:24, said:

Apoi spui ca nu este posibila viata la polul sud si ca nu exista rute "aproximativ" pe deasupra lui (
Cum explici expeditiile (de-a lungul si latul zonei) si bazele de cercetare din Antarctica? Cum explici, de exemplu, urmatorul videoclip - [media][media][media] Sau cumva e vorba de Polul nord si e o conspiratie ruta deasupra unei parti a polului sud?
Qantas Airways declară că zborul atinge "the Antarctic rim", nicidecum că zboară pe deasupra polului sud. Afişajele din cabina pasagerilor sunt "entertainment".
Dar e un aspect interesant, acesta al zborului de 13 ore. Am să-l cercetez.

View PostDude_2nd, on 08 februarie 2015 - 22:39, said:

judecand dupa cocoasa individului si dupa faptul ca  valurile in retragere de pe tarm nu au cum sa urce acel bombeu, e clar ca avem de-a face cu o imagine deformata in acest caz.
nu la fel se poate spune despre imaginile luate pamantului, din spatiu.
enjoy!
De ce? pentru că... sunt de la NASA?

View Postascended, on 09 februarie 2015 - 02:34, said:

Suntem oameni serioși,ce naiba!Posted Image
Desigur...

View Postascended, on 09 februarie 2015 - 02:34, said:

Mai servesc și eu o teorie a conspirației,dar alea sunt ca și cum un bețiv care nu se mai mulțumește cu bere,vodka,țuică,vin,palinkă,a trecut direct la mitilic(spirt).

Edited by Robert180374, 09 February 2015 - 08:03.


#471
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Frumoasa poza

Edited by Clovis, 09 February 2015 - 08:19.


#472
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Omul asta nu-i in stare sa dea niciun raspuns logic la absolut niciuna dintre intrebarile care i s-au pus, singura lui reactie fiind sa spuna ca "asa scrie in biblie" - argument beton - sau sa indruge niste aberatii de te doare mintea (pe aia care au).
Cine-i mai raspunde de aici inainte de mai..... ca el! :D

#473
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Robbo,
vazui si io "cercul",  "rotocolul" Lunii. Zici ca si aia e plata? :D

#474
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004

View PostRobert180374, on 08 februarie 2015 - 21:01, said:

Cum adică "tehnică"? Cu coordonate, mărimi, unghiuri, ce vrei să spui?
Citeşte Geneza 1 şi pasajele la care am făcut trimitere. Mai bine de fapt citeşte toată Biblia. Fără prejudecăţi cu abureli "astrale" şi ce-i mai avea tu prin cap.

Eu am citit de stalpii Pamantului. Acum sa cred ca exista 4 stalpi pe care se sprijina farfuria?

View PostDude_2nd, on 09 februarie 2015 - 09:18, said:

Robbo,
vazui si io "cercul",  "rotocolul" Lunii. Zici ca si aia e plata? Posted Image

A raspuns deja la intrebarea asta, ca nu stie.

#475
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 09 februarie 2015 - 09:28, said:

A raspuns deja la intrebarea asta, ca nu stie.
ok.
eu stiu, pentru ca am vazut cu ochii mei.
e un cerc, un rotocol sferic.

asa e si Castronul in care locuim noi, sferic. :yes:

#476
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View PostDude_2nd, on 09 februarie 2015 - 10:02, said:

ok.
eu stiu, pentru ca am vazut cu ochii mei.
e un cerc, un rotocol sferic.

asa e si Castronul in care locuim noi, sferic. Posted Image
Cu telescopul ai văzut-o?

#477
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostRobert180374, on 08 februarie 2015 - 21:19, said:

În perioada asta a anului este la sud de ecuator. Dar luminează şi America de Nord, sigur.
Dar în cazul pământului plat , asemeni schiţei din avatar , cum  răsare şi apune soarele ? Ne poţi face o animaţie  sau măcar o schiţă cu soarele si luna să ne dăm seama mai bine ?
Dacă privim spre Lună cu telescopul vedem totul în clar , şi după tine  ea se află la o distanţă de pămât  4 mii km . De ce dacă ne uităm la o insulă îndepărtat de  câteva mii km  cu telescopul nu vedem  nimic ?

Edited by pacopaco1967, 09 February 2015 - 10:48.


#478
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postpacopaco1967, on 09 februarie 2015 - 10:45, said:

Dar în cazul pământului plat , asemeni schiței din avatar , cum  răsare și apune soarele ? Ne poți face o animație  sau măcar o schiță cu soarele si luna să ne dăm seama mai bine ?
S-ar părea că nu apune deloc. Cînd e prea departe de o anumită zonă, unde e și noapte, de altfel, cică e apus. Pentru că orizont nu există, iar după margine nu e nimic, evident. Posted Image

#479
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcleopatra00, on 09 februarie 2015 - 10:56, said:

S-ar părea că nu apune deloc. Cînd e prea departe de o anumită zonă, unde e și noapte, de altfel, cică e apus. Pentru că orizont nu există, iar după margine nu e nimic, evident. Posted Image
Dar mai e si problema polilor . Dacă polul nord este un punct central  în cazul schiţei din avatar , polul sud e o zonă vastă cu o întindere de peste 80 mii km situată la marginile "calotei".
El nu realizează că tot ce îşi imaginează  sunt ilogice  , dar susţine şi este încredinţat în aiureala lui .

#480
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcleopatra00, on 09 februarie 2015 - 10:37, said:

Cu telescopul ai văzut-o?
:angry:

:nonobad:

#481
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postpacopaco1967, on 09 februarie 2015 - 11:01, said:

Dar mai e si problema polilor . Dacă polul nord este un punct central  în cazul schiţei din avatar , polul sud e o zonă vastă cu o întindere de peste 80 mii km situată la marginile "calotei".
El nu realizează că tot ce îşi imaginează  sunt ilogice  , dar susţine şi este încredinţat în aiureala lui .
Evident. Nu are cele două puncte aflate la două extremități opuse, care constituie cei doi poli, cum, de altfel, nu are nici axa de rotație a Pămîntului, care unește cele două puncte opuse. Dar Pămîntul lui nici nu se învîrte, despre ce mai discutăm aici?
E un pămînt atipic și cam atît.

View PostDude_2nd, on 09 februarie 2015 - 11:12, said:

Posted Image

Posted Image
Dar cum? Posted Image

#482
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004
Robitzi, daca Pamantul e plat, cum de nu se varsa oceanele?

#483
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdark, on 09 februarie 2015 - 11:26, said:

Robitzi, daca Pamantul e plat, cum de nu se varsa oceanele?
Păi dacă e castron şi are margini (scrie în biblie că are margini ) . Dar eu nu înţeleg  care e traiectoria soarelui pe  cer în cazul pământului plat .

#484
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014

View PostRobert180374, on 09 februarie 2015 - 07:43, said:

De unde ştii că eclipsa lunară este cauzată de umbra pământului?
Aia ce vezi pe Lună cu ochiul liber e o umbră, nu e alt corp ceresc care-i trece prin față... altul decât Pământul.
Nefiind nimic semnificativ de luat în seamă între tine și Lună, te poți gândi că tu și cu pământul pe care calci
îi faci umbră în timpul unei eclipse. Ai și reciproca, atunci când Luna se interpune producând eclipsa de Soare.
Sunt evenimente ciclice „deconspirate”... ce au loc de la începuturi și sunt la liber. Posted Image De când tot sunt aceste
eclipse de Lună, nu putea să scape neobservată și neconsemnată situația ipotetică a unei umbre ca o linie dreaptă.

Edited by Noian, 09 February 2015 - 11:44.


#485
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpacopaco1967, on 09 februarie 2015 - 11:42, said:

Păi dacă e castron şi are margini (scrie în biblie că are margini ) . Dar eu nu înţeleg  care e traiectoria soarelui pe  cer în cazul pământului plat .

Deci marginile alea sunt cumva curbate in sus incat nu lasa sa cada apa din oceane, asa ca in cazul unei ciorbe din farfurie??

#486
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,048
  • Înscris: 25.06.2007
Nu vad vreo polemica religioasa aici ci doar o doza incredibila de ignoranta a initiatorului.
@Robert180374: strange niste bani si fa o calatorie in jurul lumii, vei vedea ca ajungi de unde ai plecat...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate