Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Politehnica Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
3765 replies to this topic

#127
Woulf1987

Woulf1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.12.2006
Ma oameni buni ne indepartam de ce vrea sa stie omul asta de clasa a 12-a.
Nu vreau sa te sperii,insa dupa doi ani de ETTI nu ma mai mira nimic; si asta deoarece relatia student-profesor e infecta.
Si sa iti demonstrez:

1.Exista un profesor care pretinde ca e extraterestru si ca s-a reincarnat in Romania pentru ca asa i s-a dictat de la Consiliul Intergalactic, la care, apropo, cica dureaza foarte mult pana ti se aproba o cerere.Da afara din examen persoanele imbracate in negru sau culori inchise pentru ca "emana energii negative".Pretinde ca e alien,membru MISA etc.Multi o sa spuna :"Da omul stie ce preda,isi cunoaste materia".Bai ppl...wake up!...e normal sa o cunoasca, e MESERIA LUI.E ca si cum ai scuza un electrician nebun prin faptul ca stie sa schimbe o priza.

2.Studentii au varste intre 19-25 de ani.Profesorii (cei de curs) au o medie de varsta de peste 60 de ani.Nu poate exista compatibilitate in comunicare intre generatii atat de indepartate.
Am intalnit multi seminaristi si laboranti FOARTE inteligenti,interesati si bine pregatiti.Din pacate nu au loc sa ajunga titulari de curs din cauza fosilelor care ingroapa facultatea asta.
Politehnica a ajuns sa nu mai fie in primele 500 de facultati din lume din cauza lor si acum cica se va da un chestionar studentilor in care ei trebuie sa specifice ce profesori le plac si care nu.Oricum nu se va tine cont pentru ca toti sunt prieteni intre ei si nu se vor retrage in masa,sa fim seriosi.

3.Foarte multi profesori pun accent mare pe teorie, sa iti umpli capul cu sute de teoreme,demonstratii si formule.Mai nimic practic,asa cum s-a spus si mai sus.Din pacate in 2007 se practica stilul de predare din anii `50 cand profii nostri erau tineri.Lipsa de interes dupa 40-50 de ani de predare a profilor este evidenta.Noi,tinerii,NU asta cautam si NU asta asteptam sa gasim cand am venit aici.
Chestia e ca se practica predarea pe prietenie,nepotism iar de noi nu intereseaza pe nimeni cu ce iesim de-aici.

Nu vreau sa te sperii,n-am nici un motiv,dar gandeste-te bine de tot inainte sa vii aici!!!

Politehnica <=> "Muncim, nu gandim!"

#128
uos

uos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 28.06.2006
stiti cumva ce pot sa fac dupa ce termin facultatea de stiinte aplicate din politehnica? nu am gasit la ei pe site

este buna aceasta facultate?

#129
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

 Woulf1987, on Jun 12 2007, 21:36, said:

1.Exista un profesor care pretinde ca e extraterestru si ca s-a reincarnat in Romania pentru ca asa i s-a dictat de la Consiliul Intergalactic, la care, apropo, cica dureaza foarte mult pana ti se aproba o cerere.Da afara din examen persoanele imbracate in negru sau culori inchise pentru ca "emana energii negative".Pretinde ca e alien,membru MISA etc.Multi o sa spuna :"Da omul stie ce preda,isi cunoaste materia".Bai ppl...wake up!...e normal sa o cunoasca, e MESERIA LUI.E ca si cum ai scuza un electrician nebun prin faptul ca stie sa schimbe o priza.
Draghici! :inlove: ... dar cand am facut eu parca era Trimisul Lui Dumnezeu, nu doar un amarat de extraterestru... Si stii ce e interesant? Isi preda cursul mai bine decat 99.9% din fosilele din facultate... Pacat ca e ..strict la examene.

#130
GIC

GIC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.03.2007

 razvan_xx, on Mar 24 2007, 21:19, said:

eu sunt elev...in clasa a XI a..la un profil de matematica fizica...si incepe sa ma bantuie...gandul...cu facultatile...eu ma gandeam..la politehnica...la telecomunicatii sau transporturi...cred..ca mai mult  tind catre transporturi..la autovehicole rutiere.....eu va cer niste sfaturi..imi vor fi foarte utile...................
...P.S ma scuzati ca repet...subiectul....postului....
Asta e daca vrei Autovecule Rutiere
Pentru altceva vezi Universitatea Politehnica Bucuresti

Acu' pe bune - cel mai bine verifici la fata locului ce materii si specialitati faci si mai ales cu cine......

#131
ophiukus

ophiukus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.11.2007
am citit cu mare interes forumul pentru ca ma gandeam sa dau si eu la poli, dar la cea in limbi straine (FILS) stie cineva ceva despre ea (in sensul de experienta, nu cemi trebuie etc ca asta stiu)

si 2. daca totul e asa de nashpa la poli (sau sa zic extraterestru?  :lol: ) atunci de ce naiba sa inghesuie atata lume la ea? la poli Calculatoare ultima medie a fost 9.59 (a tot crescut din cate am vazut)

Si practic de ce atata lume vrea sa dea la poli si nu la Informatica (Universitatea Bucuresti)?

Pls raspundeti :)

Edited by ophiukus, 04 November 2007 - 10:54.


#132
rul3r

rul3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.12.2005

 ophiukus, on Nov 4 2007, 10:53, said:

am citit cu mare interes forumul pentru ca ma gandeam sa dau si eu la poli, dar la cea in limbi straine (FILS) stie cineva ceva despre ea (in sensul de experienta, nu cemi trebuie etc ca asta stiu)

si 2. daca totul e asa de nashpa la poli (sau sa zic extraterestru?  :lol: ) atunci de ce naiba sa inghesuie atata lume la ea? la poli Calculatoare ultima medie a fost 9.59 (a tot crescut din cate am vazut)

Si practic de ce atata lume vrea sa dea la poli si nu la Informatica (Universitatea Bucuresti)?

Pls raspundeti :)


Iti raspund la 2. Eu sunt la poli calc timisoara an 4. stiu cum e la fac de info de la alte universitati din timisoara...

ca sa iti faci o imagine de ansamblu : la info inveti sa conduci o masina. la poli inveti sa o conduci,sa o vopsesti, sa te uiti sub capota, sa o proiectezi, sa ii faci roti sau volan,etc.... poate de multe ori nu cat ar trebui dar sa sti ca se face faculta serioasa..

Indefirent in ce oras ar fi la poli(in special sectiile electro) se face scoala serioasa. Intradevar exceptii sunt, dar 90% singura fac. legata de domeniul info-it-electro unde se face scoala e poli.

Ah si am uitat sa iti zic ca o sa te dai mare cu numele de injiner ;))  ^_^

#133
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Pentru cei care au in cap o parere gresita despre facultatea de electronica, telecomunicatii si tehnologia informatiei ... treburile stau cam asa:

1) Inca se pune accentul pe lucruri teoretice, pe care trebuie sa le tocesti si pe care in momentul in care iesi din facultate/cand ai luat examenul le-ai uitat (da stiu ... rolul unei facultati este sa te invete sa inveti ... asadar e discultabil)
2) Inca mai sunt profesori care nu te trec de-ai dracu pana la licenta: 1exemplu ar fi la bazele electrotehnicii 1 si 2 unde Tomescu trece cate 15-20 din fiecare serie, sau la materiale pentru electronica si telecomunicatii unde las lista sa vorbeasca - e atasata (cei care nu au campuri roz in dreptul lor sunt promovati, dista este cea cu rezultatele de dupa restante), eu am luat, dar a fost o intamplare. Pentru METc ... e vorba de Stanciu care le face probleme tuturor: Attached File  restantametc_1f_2007.pdf   16.04K   169 downloads
3) Dupa parerea mea facultatea asta e mai grea decat automatica, desi se intra mult mai usor.
4) La secretariat astepti ca prostul la cozi interminabile, pentru ca secretarele au program de 2 ore pe zi ... aici nu stiu daca situatia e unica sau la fel e la toate facultatile.
5) Sunt unele laboratoare pe care nu le poti recupera daca le-ai ratat, findca asa vor profesorii, si aici nu conteaza care a fost motivul absentei, si mai sunt laboratoare care nu se echivaleaza in cazul in care ramai cu diferenta, din motiv ca, mai bine le bagam bete in roate decat sa ii lasam sa-si vada de facultate.
IAR ULTIMA CHESTIE ... noutate, pentru cei care au intrat anul asta: nu mai au voi sa isi pastreze diferentele mai mult de un an. Spre exemplu ... daca au diferenta din anul1 si nu si-o iau in anul 2 raman repetenti, si plus ca daca nu ai jumatate din punctajul din timpul anului si jumatate din final nu ai promovat materia. Practic daca nu te duci deloc, dar inveti pentru final si iei 10 ... nu ai luat materia.
6) Am fost in situatia in care un profesor a plecat si nu mai aveam cu cine sa dau restanta ... nimeni nu s-a sinchisit sa ne anunte ... mai ... veniti la alt profesor. Am aflat ca trebuie sa fac o cerere la decan pentru a da cu alta serie restanta dupa 3 drumuri la secretariat si 5 telefoane tot acolo, findca nimeni nu se mai lovise de situatia asta, iar eu nu imi puteam planifica sesiunea de restante din timp. Totusi am reusit sa iau 3 restante din 4 in the end.
Oricum, sunt multe chestii de care o sa va loviti pe parcurs ... asa ca daca mai aveti curaj ... succes, din punctul meu de vedere facultatea asta este o bataie de joc.

In caz ca vreti sa va convingeti mai adanc ... uitati un site unde sunt cursuri de la electronica. Sper sa nu fie considedrata reclama, findca site-ul contine reclame. Daca e vreo problema, rog un moderator sa stearga link-ul: http://www.ettiupb.evonet.ro

AAA ... PS :D ... am uitat. Programare orientata pe obiecte ... la seria F se face JAVA. Nimeni nu a mai facut programare in java din serie si suntem tratati ca niste avansati, iar la laborator scopul este construirea unei aplicatii de chat pe retea, la asta lucram. Cursul este de 2 bani ... la cursul 5 am terminat abia cu laboratorul 2 iar noi suntem la laboratorul 4. La fiecare laborator primim o lucrare unde aproape toata lumea ia sub 10 puncte din 40 iar media a 6 laboratoare trebuie sa fie peste 20pct. Daca nu se atinge acest prag nu ai voie sa dai examenul final ... si refaci materia in anul urmator.

#134
alexdum

alexdum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.02.2007
cu cine ai  facut tu materiale ? <_<

#135
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Eu fac materiale cu Schiopu (curs) ... sunt anul2. De ce ?

#136
adrianc

adrianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 23.08.2005
zilele astea Poli (A&C) fost vizitata de Tanenbaum himself. Mi s-a parut super tare sa vezi un prof de calibrul lui printre ragaliile cu care ne-am obisnuit (nu ca nu ar fi si profi buni, ca Tapus).

O parte a prelegerii tinute in EC105 o puteti gasi aici.

#137
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Trebuie știută multă fizică în timpul facultății?
Se cere ceva fizică la programare?

Edited by m3th0dman, 22 January 2009 - 18:11.


#138
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 m3th0dman, on Dec 8 2007, 21:42, said:

Trebuie știută multă fizică în timpul facultății?
Se cere ceva fizică la programare?

La toate facultatile din poli, tb fizica de liceu doar la admitere, dupa aia ti se preda fizica in anul 1 si nu mai folosesti mai nimic din ce ai invtat la scoala (ti le fac ei altfel, mai matematizat si dupa stilul lor). Doar trebuie sa-ti placa in scoala "stilul" materiei numita "fizica" pt ca multe materii de la poli sint, in esenta, un soi de fizica aplicata - adica o analiza folosind matematica a unor procese si fenomene naturale sau artificiale. Daca ti-au displacut puternic partile cu legile lui Ohm si Kirchhoff, atunci o sa-ti displaca si facultatea. Daca ti-au placut si doar profa e slaba, atunci e OK.

#139
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Atunci este foarte bine, oricum nu dau admitere din fizică (nu merg la Poli București).

Edited by m3th0dman, 22 January 2009 - 18:11.


#140
beheader69

beheader69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 04.09.2007
ti-as recomanda alta sectie....se numeste sectia ASE

#141
mikybu

mikybu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 19.06.2007
Foarte interesant ce am citit pe aici, multe lucruri foarte adevarate...
Sunt si eu absolvent de ETTI (la inceput nu stiam de la ce vine ETTI, cand am terminat eu in 1994 se numea inca EL-TC) si sunt si "asociat" la ETTI - predau un curs la master.
Pe scurt, cred ca sunt mai multe aspecte de luat in calcul:

1. relatia profesor-student nu s-a schimbat, e tot de tip "master-slave";  ce spune profesorul e litera de lege;  multi studenti au atitudine de "yes-man" chiar daca le arati explicit ca accepti sa fii contrazis (cu argumente), ca stii ca nu esti detinatorul adevarului absolut...
2. laboratoarele sunt dotate sub nivelul minim acceptabil (desi bani ar exista, dar nu sunt folositi)
3. studentii vin la primul curs si zic "dati-ne notele de curs, ca noi invatam acasa"; le-am dat site-ul meu de unde sa si downloadeze, pe majoritatea nu i-am mai vazut pana la examen; unii intr-adevar pot invata singuri acasa, altii nu  
4. cursurile ar trebui sa fie interactive, cu prezentari gen Powerpoint dublate de note de curs detaliate; sa nu se ceara la examen demonstratii matematice detaliate ci sa se dea teste de aplicare a principiilor teoretice
5. profesorii ar trebui sa-si updateze cursurile, sa mai invete o limba straina...si sa puna demonstratiile detaliate in anexe pentru cei interesati (am intalnit si cazuri de studenti interesati de ecuatii, pe care insa le invatau pe dinafara, fara nici o interpretare fizica  :huh: )

Si eu cand eram student n-am inteles la inceput mai nimic din DCE, CID...in anul 3 m-am mai luminat la CIA si BSAD.. Manoleasca ne-a explicat mai clar superpozitia CC-CA si cum se trece la schema cu tranzistoare in CA. Bodea ne-a invatat cateva principii generale (fara ecuatii!), gen "un curent care intra pe o sarma trebuie sa iasa pe alta sarma".

#142
alex_nitz_87

alex_nitz_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 30.04.2007
Eu nu stiu de ce va plangeti atat de ETTI.In afara de laboratorul de CCP care cred ca e la fel,lucrurile au inceput sa se miste.Eu fac laboratoarele in sali dotate cu aparate noi,performante.Spre exemplu la Semnale si Sisteme avem osciloscoape noi, analizoare de spectru noi, generatoare de functii noi etc.
Intr-adevar multi profesori exagereaza cu teoria dar la examene (in general) e cam 25% teorie, 75% probleme ceea ce mi se pare echitabil.
Mie nu mi se pare o facultate foarte grea daca chiar te intereseaza domeniul si nu am avut nici o problema cu nici un profesor.
Totusi la partea de practica in domeniu (in general, nu pe materii) sufera destul de mult.Adica nu vine nimeni sa iti dea niste piese si sa te  ajute sa construiesti un amplificator, sau sa iti dea un microcontroller sa-l programezi si sa-l folosesti intr-un circuit facut de tine.

PS:Si eu am facut METC cu Stanciu in anul 1 si l-am luat cu 9.De Draghici am scapat dar am avut cursuri cu prorectorul Dragulinescu (Materiale pentru electronica luat cu 9), cu Brezeanu (Dispozitive pentru electronica luat cu 9) si bineinteles cu decanul (Semnale si Sisteme semestrul asta).

#143
catalin_olari

catalin_olari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.10.2007
Am si eu o intrebare, sa-mi raspunda unu care este sau care a facut AC la poli bucuresti.

Daca , sa nu zicem ca nu-mi place, ci sa zicem ca nu ma atrage, fizica, o sa ajung sa-mi blestem zilele daca dau la AC ?

Ideea e ca imi place info, programarea, si ca ma vad inclinat pe aceasta ramura, si tot in domeniul asta ma vad lucrand...

#144
alexmrdo

alexmrdo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.06.2008

 catalin_olari, on Jul 7 2008, 22:48, said:

Am si eu o intrebare, sa-mi raspunda unu care este sau care a facut AC la poli bucuresti.

Daca , sa nu zicem ca nu-mi place, ci sa zicem ca nu ma atrage, fizica, o sa ajung sa-mi blestem zilele daca dau la AC ?

Ideea e ca imi place info, programarea, si ca ma vad inclinat pe aceasta ramura, si tot in domeniul asta ma vad lucrand...

Dude , esti la fel ca mine ! A dracu` fizica :) .

Eu sunt in clasa a 10 a , nu stiu fizica absolut deloc , de fapt nu stiu fizica de cls . 7,8 si 9-a.

Stiu ca am timp sa invat pana in a 12 a insa vreau sa va intreb.

Se da examen doar la mate si fizica ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate