Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Politehnica Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
3765 replies to this topic

#145
catalin_olari

catalin_olari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.10.2007

View Postalexmrdo, on Jul 8 2008, 00:02, said:

Dude , esti la fel ca mine ! A dracu` fizica :) .

Eu sunt in clasa a 10 a , nu stiu fizica absolut deloc , de fapt nu stiu fizica de cls . 7,8 si 9-a.

Stiu ca am timp sa invat pana in a 12 a insa vreau sa va intreb.

Se da examen doar la mate si fizica ?


Eu sunt a 12 a, mai am 2 saptamani si tre sa aleg o facultate.... ori info la cuza, ori AC la bucuresti :-s

#146
adrian_eftimie

adrian_eftimie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 16.06.2008

View Postcatalin_olari, on Jul 7 2008, 22:48, said:

Am si eu o intrebare, sa-mi raspunda unu care este sau care a facut AC la poli bucuresti.

Daca , sa nu zicem ca nu-mi place, ci sa zicem ca nu ma atrage, fizica, o sa ajung sa-mi blestem zilele daca dau la AC ?

Ideea e ca imi place info, programarea, si ca ma vad inclinat pe aceasta ramura, si tot in domeniul asta ma vad lucrand...

fizica nu se mai face decat intr-un singur semestru si o poti promova prin toceala, ca marea majoritate
problema e ca exista materia ELTH, adica electrotehnica la care va trebui sa stii sa rezolvi probleme de electricitate obligatoriu, si un pic la inca 2 materii
deci, in principiu se face fizica doar in 4 semestre, cate un curs

#147
Logan_boss

Logan_boss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.06.2007
O sa bag dosar la Energetica si la transporturi - tet. multe informatii n-am gasit p situ lor, putin pe altele

#148
soulseeker89g

soulseeker89g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.07.2008
Salutare!  Am citit majoritatea posturilor cu privire la facultati ( mai ales AC si ETTI ) si sunt inclinat sa dau la ETTI. Si totusi am niste intrebari:

1. Se poate sa imi spuna cineva care au fost ultimele medii de intrare la ETTI ? ( m-ar interesa la fiecare specializare si buget + taxa ) va intreb pe voi pt ca secretariatul imi raspunde la e-mailuri cu "Mediile de admitere din 2007 se afla in josul paginii site-ului facultatii la Admitere 2008"  si acolo sa mor daca vad ceva legat de admiterea in 2007

2. Informatii despre viata la FILS m-ar ajuta + se face vreun fel de programare + e greu la sectia germana?



Edit:  imi retrag prima intrebare...se pare ca i-am entuziasmat si au pus pana la urma ultimele medii pe site

#149
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postsoulseeker89g, on Jul 8 2008, 16:21, said:

Salutare!  Am citit majoritatea posturilor cu privire la facultati ( mai ales AC si ETTI ) si sunt inclinat sa dau la ETTI. Si totusi am niste intrebari:


2. Informatii despre viata la FILS m-ar ajuta + se face vreun fel de programare + e greu la sectia germana?

FILS ca si dep. de limbi straine din ETTI sint mai mult niste pacaleli. Se face ceva carte (incl. programare) si acolo dar in
general mai slab. Practic ei nu stiu cum sa mai scoata studenti ca sa aiba cit mai multe ore si norme de predare si de aceea au inventat sectiile astea. Este complet caraghios ca niste romani sa predea in limbi straine altor romani. OK, sint si citiva studenti straini acolo... dar putini, astfel incit de multe ori se trece pe limba romana.

Recomandarea mea, ca om care am cunoscut studenti la FILS, este sa alegi una din fac. ETTI sau AC propriu-zise, nu ciudatenii ca FILS (sau sectia de inginerie economica de la ETII care e de si mai mare risul).

#150
soulseeker89g

soulseeker89g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.07.2008

Quote

FILS ca si dep. de limbi straine din ETTI sint mai mult niste pacaleli. Se face ceva carte (incl. programare) si acolo dar in
general mai slab. Practic ei nu stiu cum sa mai scoata studenti ca sa aiba cit mai multe ore si norme de predare si de aceea au inventat sectiile astea. Este complet caraghios ca niste romani sa predea in limbi straine altor romani. OK, sint si citiva studenti straini acolo... dar putini, astfel incit de multe ori se trece pe limba romana.

Recomandarea mea, ca om care am cunoscut studenti la FILS, este sa alegi una din fac. ETTI sau AC propriu-zise, nu ciudatenii ca FILS (sau sectia de inginerie economica de la ETII care e de si mai mare risul).


Ms mult. Atunci o sa ramana sigur ETTI. Acum ramane sa intru si ca tot veni vorba, se spune ca se intra usor. Cei care ati dat deja la ETTI puteti sa imi spuneti ce medii ati avut?

Inca o intrenare: M-ar periclita in vreun fel daca imi aleg ordinea specializarilor alta decat cea descrescatoare in functie de locuri? Adica:

Eu as vrea sa completez fisa cu specializari in urmatoare ordine:

Calculatoare si TI - fara taxa  103 locuri
Calculatoare si TI - cu taxa     9 locuri
Electronica si Telecomunicatii - fara taxa  475 locuri
Electronica si Telecomunicatii - cu taxa   37 locuri
Inginerie Economica - fara taxa  50 locuri
Inginerie Economica - cu taxa   4 locuri


La ET fiind mai multe locuri presupun ca majoritatea o sa incerce mai intai acolo, dar eu vreau mai mult sa ma orientez spre calculatoare. Adica nu vreau sa ma trezesc in vreun scenariu in care nu mai prind loc.
Sper ca s-a inteles intrebarea mea.   :P

#151
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Am o nelamurire. Stiu ca, pentru a fi admis in urma probelor scrise la concurs, trebuie ca "media de concurs >= 5" (ce scrie pe site). Asta inseamna ca  daca iau la Algebra si Analiza, de exemplu, nota 7, la cealalta proba (geometrie, in cazul meu) pot lua si sub 5, deoarece media intre cele doua va fi peste 5. Nu e asa? Sau trebuie la ambele probe sa iau peste 5?

#152
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postallah2, on Jul 9 2008, 14:27, said:

Am o nelamurire. Stiu ca, pentru a fi admis in urma probelor scrise la concurs, trebuie ca "media de concurs >= 5" (ce scrie pe site). Asta inseamna ca  daca iau la Algebra si Analiza, de exemplu, nota 7, la cealalta proba (geometrie, in cazul meu) pot lua si sub 5, deoarece media intre cele doua va fi peste 5. Nu e asa? Sau trebuie la ambele probe sa iau peste 5?
Se dau mai multe examene din matematicã, nu unul care sã le aibe pe toate?

#153
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Sunt doua probe pe care trebuie sa le dau pentru Facultatea de Transporturi (unde dau eu): Algebra si elemente de analiza matematica (Proba I) si Fizica sau Geometrie si Trigonometrie (la alegere - Proba II). Uite aici.

Edited by allah2, 09 July 2008 - 14:36.


#154
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Daca ar fi sa revenim la titlul acestui topic,, Facultatea de automatizari si calculatoare'' as dori sa stiu si eu de la un student al acestei facultati care este difernta intre grupele de calculatoare si cele  de tehnologia informatiei, unde se face mai multa programare si ce anume, daca se face asa ceva in facultate. multumesc pentru raspunsuri.

#155
catalin_olari

catalin_olari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.10.2007

View Postscoty, on Jul 9 2008, 22:18, said:

Daca ar fi sa revenim la titlul acestui topic,, Facultatea de automatizari si calculatoare'' as dori sa stiu si eu de la un student al acestei facultati care este difernta intre grupele de calculatoare si cele  de tehnologia informatiei, unde se face mai multa programare si ce anume, daca se face asa ceva in facultate. multumesc pentru raspunsuri.

Buna intrebare

#156
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postcatalin_olari, on Jul 10 2008, 17:26, said:

Buna intrebare

Cea mai multa programare se face la sectia calculatoare. Diferentele insa apar spre sfirstul perioadei de studiu; in primii ani toate sectiile fac aproape acelasi lucru si anume inginerie generala in domeniul electronicii si calculatoarelor (inclusiv materii generale de programare)

#157
0Enter1

0Enter1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.07.2008
Salut every one.Sunt student la Facutltatea de electronica,telecomunicatii si tehnologia informatiei.
Daca tot sunt aici hai sa-mi spun si eu parerea despre aceasta facultate.Ea va reiesi din cele ce urmeaza:


4 iulie 2008----tocmai terminasem sesiunea de examene.viata era frumoasa etc.
7 iulie 2008----dupa o vizita la secretariat aflu ca nu am statut de student al acestei facultati pe motiv ca nu am contract de studii.cu nervii intinsi la maxim ma intorc acasa sa-l caut.dupa 10 ore in care am defrisat casa nu-l gasesc evident.
8 iulie 2008----ma prezint la prima ora la secretariat(prima ora fiind 14 la ei,ca asa au ei programul de doar 2 ore pe zi ca sunt ei mai smecheri),astept la o coada stupid de lunga(in fine) si intru la 16 fara 10 si incerc sa le explic ca nu am gasit contractul dar ca sigur l-am semnat fiinca altfel nu primeam carnetul si viza anuala si nu eram in evidenta profesorilor si etc. Raspunsul:nu te putem ajuta cu nimic.
9,10,11,12...iulie caut disperat o solutie oricare ar fi aceea.

--->Nici macar nu pot sa repet anul.trebuie sa dau examen de admitere din nou daca vreau sa-l repet.Nu ca m-ar fi deranjat sa repet anul daca ceea ce invatam la aceasta facultate era o revelatie,ceva nemaipomenit si nemaivazut.Daca sa zicem eram anul 2 m-as fi dus la cursurile de anu 1 sa vad daca nu cumva mi-a scapat ceva etc.Deci cum spuneam as avea toata buna vointa(si am avut-o din pacate),as repeta anul fara parere de rau(poate pt colegi mi-ar parea rau).Insa lucrurile stau cu totul altfel.Cu riscul unui deja-vu pentru cititorii acestui topic:Tot ce inveti in ETTI este outdated,predat prost de catre prosti.Practic primii 3 ani sunt un fel de "meniu", de prezentare generala a cea ce(sa zicem)ca inseamna acest domeniu.asta trecand peste multele cursuri nefolositoare adaugate la misto in programa.dupa trei ani incepe adevarata facultate unde iti alegi o specializare din "meniu" si devine interesant intradevar.din pacate se si termina la sfarsitul aceluiasi an.daca te-ai molipsit si vrei sa continui poti sa faci studii de master etc,eventual sa stai toata viata acolo :confuzzled:) D. fereste.

Deci ca sa inchei: daca vrei cunoastere adevarata cauta in alta parte(n.r. inavata singur,fa MULTA practica).daca vrei stres,nervi,teorie multa si o diploma cu care sa te dai mare la angajare(sau poate n-ai hartie la toaleta) alege Politehnica.

The future is bright. The future is Poli.

Edited by 0Enter1, 11 July 2008 - 22:32.


#158
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Post0Enter1, on Jul 11 2008, 22:27, said:

sunt ei mai smecheri),astept la o coada stupid de lunga(in fine) si intru la 16 fara 10 si incerc sa le explic ca nu am gasit contractul dar ca sigur l-am semnat fiinca altfel nu primeam carnetul si viza anuala si nu eram in evidenta profesorilor si etc. Raspunsul:nu te putem ajuta cu nimic.

Deci ca sa inchei: daca vrei cunoastere adevarata cauta in alta parte(n.r. inavata singur,fa MULTA practica).daca vrei stres,nervi,teorie multa si o diploma cu care sa te dai mare la angajare(sau poate n-ai hartie la toaleta) alege Politehnica.
The future is bright. The future is Poli.

Grozav. De parca asta ar fi caracteristica "poli", secretariatul. Ajunge o citire a posturilor de pe softpedia pentru a te lamuri ca secretariatele sint GROAZNICE la TOATE facultatile din Romania, inclusiv la particulare (desi acolo n-ar trebui pt ca secretarele sint mai bine platite... dar se pare ca asa e). Inclusiv la mult-laudatul ASE care este "raiul" daca stai sa-i asculti pe UPBisti. Am auzit destule horror stories de la ASE-isti, si de la universitate, etc. Pentru situatia ta probabil va tb sa faci o cerere si sa ceri audienta la decan, nu am auzit sa fie dat afara cineva doar pt ca a pierdut un act.

Practica de care vorbesti este la nivel de TEHNICIAN. Asa se numeste in SUA si in UE. Daca insa te uiti pe TOATE programele facultatilor de inginerie din SUA si din UE vei vedea ca se fac din greu materii pline de matematica, ecuatiile de functionare ale dispozitivelor din domeniile respective, transformari Fourier si asa mai departe. Facultatea iti da cunostintele necesare ca sa POTI LUCRA in proiectare, nu in service sau in instalare, unde dupa cum spuneam se cheama ca lucreaza tehnicieni. Ca nu doresti lucrul asta, treaba ta. Sint si absolventi de MIT care se apuca de business, nu numai cei de UPB. Alegerea este a ta.

Daca nu te pasioneaza materiile cu multe calcule si le consideri inutile puteai sa nu dai de la inceput la UPB, intrucit de ani de zile programele de studiu sint pe web si pot fi consultate INAINTE de admitere.

#159
0Enter1

0Enter1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.07.2008

View PostXON-XOFF, on Jul 12 2008, 20:49, said:

Grozav. De parca asta ar fi caracteristica "poli", secretariatul. Ajunge o citire a posturilor de pe softpedia pentru a te lamuri ca secretariatele sint GROAZNICE la TOATE facultatile din Romania, inclusiv la particulare (desi acolo n-ar trebui pt ca secretarele sint mai bine platite... dar se pare ca asa e). Inclusiv la mult-laudatul ASE care este "raiul" daca stai sa-i asculti pe UPBisti. Am auzit destule horror stories de la ASE-isti, si de la universitate, etc. Pentru situatia ta probabil va tb sa faci o cerere si sa ceri audienta la decan, nu am auzit sa fie dat afara cineva doar pt ca a pierdut un act.

Practica de care vorbesti este la nivel de TEHNICIAN. Asa se numeste in SUA si in UE. Daca insa te uiti pe TOATE programele facultatilor de inginerie din SUA si din UE vei vedea ca se fac din greu materii pline de matematica, ecuatiile de functionare ale dispozitivelor din domeniile respective, transformari Fourier si asa mai departe. Facultatea iti da cunostintele necesare ca sa POTI LUCRA in proiectare, nu in service sau in instalare, unde dupa cum spuneam se cheama ca lucreaza tehnicieni. Ca nu doresti lucrul asta, treaba ta. Sint si absolventi de MIT care se apuca de business, nu numai cei de UPB. Alegerea este a ta.

Daca nu te pasioneaza materiile cu multe calcule si le consideri inutile puteai sa nu dai de la inceput la UPB, intrucit de ani de zile programele de studiu sint pe web si pot fi consultate INAINTE de admitere.


Hai sa-ti explic ca vad ca n-ai inteles.
1.In primul rand legat de facultati(si de secretariate):nu am laudat alte facultati cum ar fi ASE-ul si nici secretariatele aferente.Ba chiar as putea sa spun ca Politehnica are statutul de "cel mai bun dintre prosti" in sensul ca se poate si mai rau.
2.Aia nu stiu ca eu am pierdut un act,ei cred ca nu l-am semnat deloc.
3.Teoria s-a nascut din practica.Abstractul din concret.Nu au fost formulele inaintea atomului.Toate descoperirile s-au facut experimentand.Nu contempland la teoria bosonului absolut."Formulele sunt doar repere relative folosite pentru a putea aproxima."
Si apropo MIT e un kkt acum.Cei mai tari electronisti si oameni de stiinta sunt japonezii si indienii.Daca nu ma crezi ia de aici  http://www.youtube.com/user/nptelhrd sau mai exact http://www.youtube.c...8Dq8blTmSA.Sunt 40 de filme a cate 1 ora fiecare.Asta inseamna 40 de ore.Eu numai dupa primele 3 am inteles mai multe decat intr-un an intreg de ETTI.Asa ar trebui predat de fapt.Ca sa intelegi legatura dintre teorie si aplicarea ei.
4."programele de studiu sint pe web si pot fi consultate INAINTE de admitere." Atunci spune-mi si mie de ex cum imi dau seama din programa ca la CCP lucrez cu diode de acum 30 de ani si la curs imi prezinta poze cu microcipuri luate de pe net?Sau ca la laboratorul de fizica nici daca vreau nu am timp sa decifrez principiile de funtionare ale aparaturii sau fenomenele care vor sa le evidentieze(dc oare?simplu, din documentatia primita nu intelegi nimic fiinda e scrisa infect,iar profu iti explica intre 2 tigari si trei mistouri de ce manete sa tragi pe acolo sau la ce butoane sa te curentezi).Sau ca la METC se comporta ala de parca as fi expert in osciloscoape?

#160
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Post0Enter1, on Jul 12 2008, 21:53, said:

Si apropo MIT e un kkt acum.Cei mai tari electronisti si oameni de stiinta sunt japonezii si indienii.Daca nu ma crezi ia de aici  http://www.youtube.com/user/nptelhrd sau mai exact http://www.youtube.c...8Dq8blTmSA.Sunt 4."programele de studiu sint pe web si pot fi consultate INAINTE de admitere." Atunci spune-mi si mie de ex cum imi dau seama din programa ca la CCP lucrez cu diode de acum 30 de ani si la curs imi prezinta poze cu microcipuri luate de pe net?Sau ca la laboratorul de fizica nici daca vreau nu am timp sa decifrez principiile de funtionare ale aparaturii sau fenomenele care vor sa le evidentieze(dc oare?simplu, din documentatia primita nu intelegi nimic fiinda e scrisa infect,iar profu iti explica intre 2 tigari si trei mistouri de ce manete sa tragi pe acolo sau la ce butoane sa te curentezi).Sau ca la METC se comporta ala de parca as fi expert in osciloscoape?

1. Mersi de filme. Chiar sint interesante. Dar pt informarea ta, MIT de mult are filme puse pe web la ocw.mit.edu (dar nu asa de multe, ei filmeaza anumite cursuri tinute in clasa, e un pic altceva).

2. Daca ajungi la extremisme de genul "mit e un kkt" e clar ca esti prea polarizat si inchis la orice argumentare. MIT este pe locul 1 in lume (sau macar <5) in toate topurile si o gramada de indieni studiaza acolo, dupa care se intorc in India si aplica acolo ce-au invatat.

3. Eu la CCP am vazut o gramada de piese pe care le stiam deja cum arata si la ce servesc, doar ca atunci am si invatat ecuatiile lor de functionare. De unde stiam cum arata ? simplu, cind eram mic faceam montaje din acelea care vin in kit sub forma de cablaj+punga de piese pe care sa le lipesti tu insuti, gen sirene, orga lumini, etc. Dupa aia mi-am facut eu propriile montaje gen sursa de tensiune reglabila etc, erau practic niste improvizatii (radiatorul era un capac indoit de cutie de conserve) dar eram tare mindru de ele. Asta ma face mai destept ? nu, asta ma face PASIONAT de electronica, cum ar fi trebuit sa fii si tu daca ai dat acolo. Eu m-am dus la ETTI (se numea ELTC) ca sa invat mai multa electronica decit stiam, ca sa ma perfectionez intr-un domeniu care ma pasiona, nu m-am dus ca sa mi se dea mura in gura si sa am pretentia ca proful poate sa ma invete TOT despre o materie intr-un curs de 14 sedinte.

Iar microcipurile sint doar asa, informative; la CCP doar v-a aratat poze. Daca vrei sa stii cum se calculeaza si cum se proiecteaza du-te la sectia "microelectronica". Cunosc 2 absolventi de acolo care acum proiecteaza cipuri, lucrind pentru o companie care are contracte cu companii de afara. Dar sa stii ca nu e simplu.

4. Diodele si rezistentele de acum 30 de ani se folosesc in continuare si acum in proportie de 50% intr-o gramada de aparate - poti sa te uiti in televizoare, casetofoane, CD-uri etc si o sa le vezi. Restul sint asa-numitele componente SMD, miniaturizate, pe care o sa le vedeti la alte materii, eventual tinute tot de colectivul de la CCP. Dar sa stii ca functioneaza EXACT la fel - rezistorul are marimea "R" indiferent daca fizic are un metru sau citiva microni, si dioda la fel. Moda asta a studentilor romani, sa zica ca daca o piesa sau un aparat a iesit mai devreme de anul trecut pe piata inseamna ca e desuet, este o prostie. Pur si simplu cautati pricina oricum si la orice. Daca ai fi invatat la un institut indian din cele din filmele de pe net, si ai fi picat un examen, probabil ca ai fi zis ca instructorul e tigan si ca limba lui engleza este de balta.

5. Au trecut multi ani de cind am facut labul de fizica dar imi aduc aminte cu placere de el; faceam tot felul de experimente interesante: masuram spectrul luminii, masuram chiar si niste chestii (usor) radioactive in niste containere de plumb, etc. Scopul era sa inteleg fenomenul fizic, nu sa stiu TOTUL despre, de exemplu, contorul Geiger pe care il foloseam, pt ca eram in anul I si nu aveam cum. Tu nu vrei sa intelegi ca problemele se pot rezolva impartindu-le in subprobleme mai mici, nu incercind sa intelegi TOTUL de o data. La fizica studiezi doar fenomenul fizic si iei contorul Geiger si numaratorul de impulsuri de bune, asa cum si ca sofer iei masina de buna. Daca iti dau acum un Peugeot 207 nu o sa zici ca refuzi sa-l conduci pina nu intelegi cum functioneaza fiecare microprocesor din el!

6. Eu nu am facut METC, stiu ca acum la mai toate laburile din scoala aveti osciloscoape noi cu functii "pentru tonti" gen AUTOSET. Cind am facut eu, era osciloscopul analogic (Tektronix - foarte bune aparate! in continuare se vind pe eBay sau in alte locuri osciloscoape Tektronix vechi de 30-40 de ani care merg perfect - DESTEPTI inginerii de la Tektronix!), dar era o "arta" semnificativa sa alegi reglajele astfel incit sa obtii CEVA pe ecran, pt ca daca nu te straduiai de ajuns, aveai un ecran negru si te uitai ca boul la el. Acum cu AUTOSET iti arata el singur imaginea centrata frumos cu triggerul corect ales. Dar determinarea automata a perioadei, valorii RMS si a altor parametri ai unui semnal oarecare aplicat la borne se face in interiorul osciloscopului prin ALGORITMI FOARTE COMPLICATI, bazati pe matematici superioare, pe care o sa-i inveti, poate, la "Prelucrare numerica de semnal" si la alte materii din facultate la care pica o gramada de studenti si zic apoi "ce kkt de materie inutila" pe forumuri ca acesta.

Lauda-te cu ce stii sa faci, nu cu ce nu stii. Nu imi vine sa cred ca daca ITI PLACE electronica nu esti in stare sa manevrezi un osciloscop de ultima generatie cu toate reglajele automate, avind toata documentatia disponibila (inclusiv butonul HELP) si webul pe deasupra, in afara de ce platforma tiparita oti avea in fata. Un inginer electronist priceput se lauga ca reuseste sa foloseasca cu succes SI UN APARAT VECHI, CU PROBLEME, asa cum un mecanic priceput se mindreste ca NU RAMINE CU MASINA IN DRUM, oricit de "rapanoasa" ar fi aceasta. Daca nu, esti simplu "user", nu inginer.

Ingineria este o victorie a omului asupra fenomenelor fizice care ne inconjoara, prin construirea TEHNOLOGIEI care inseamna aplicarea fizicii in slujba omului. DAR INGINERIA NU E SIMPLA. DELOC. Dovedeste ca esti facut pentru inginerie, ca ITI PLACE sa rezolvi "challenge"-urile. Vei primi diploma de inginer daca esti in stare. Daca nu, poti sa bodogani si sa bombani pe forumuri cum de vina nu esti tu, ci facultatea care e un "kkt".

#161
r3loo

r3loo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.07.2007
M-am hotarat sa ma inscriu la ETTI si energetica. In caz ca intru la amandoua, ce-mi recomandati, dpdv al locurilor de munca si al nivelului de salarizare?Mentionez ca sunt constient ca ma asteapta viata grea la Poli, dar vreau sa stiu daca macar se merita! De asemenea, fiind din Cernavoda, sectia de nucleara din cadrul energeticii imi suna tare bine! Insa nu sunt sigur care dintre ele imi ofera mai multe sanse in viitor... :huh:

#162
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postr3loo, on Jul 13 2008, 14:55, said:

M-am hotarat sa ma inscriu la ETTI si energetica. In caz ca intru la amandoua, ce-mi recomandati, dpdv al locurilor de munca si al nivelului de salarizare?Mentionez ca sunt constient ca ma asteapta viata grea la Poli, dar vreau sa stiu daca macar se merita! De asemenea, fiind din Cernavoda, sectia de nucleara din cadrul energeticii imi suna tare bine! Insa nu sunt sigur care dintre ele imi ofera mai multe sanse in viitor... :huh:

Energetica e cu dosar, ETTI e cu concurs de admitere... deci la ETTI e mai greu atit de intrat, cit si de urmat. Dupa cum spuneam in postul anterior, trebuie sa te "cufunzi" in domeniu cu pasiune pt a face fata, altfel o sa ingrosi rindurile celor care zic "ce porcarie de facultate". Eu am absolvit aceasta facultate si nu-mi pare rau, dar sint mai multi pe acest forum care o injura decit cei care o lauda, in principal pt ca e foarte grea si stoarce si untul din tine. Nici energetica nu e simpla, dar e CEVA mai simpla.

Daca vrei sa te orientezi mai ales pe cernavoda, probabil ca la Energetica ai mai multe subdomenii de ales decit la ETTI.

Dar, cel mai bine e sa vorbesti cu unii angajati de la Cernavoda pentru detalii (in ce masura "merita", ce se face acolo, cit conteaza cunostintele teoretice, cit conteaza pilele, etc). In plus peste 4 ani e perfect posibil nici sa nu-ti treaca prin cap sa lucrezi la Cernavoda (sint atitea si atitea alte posibilitati, Cernavoda e un orasel mic intr-o tara mare intr-o lume si mai mare).

Cit despre nivelul de salarizare, imi fac datoria si repet de 1000 de ori pe acest forum, de cite ori e nevoie: NU SE PUNE PROBLEMA ASA. Doar facutul facultatii, chiar presuounind ca ai note mari, nu iti garanteaza NICI UN FEL de nivel de salarizare, in conditiile in care peste jumate din absolventii UPB NU lucreaza in domeniile studiate in facultate! Depinde de tine, de domeniul in care doresti sa te specializezi, sint nenumarate variante posibile. Un inginer absolvent de poli poate cistiga lunar pentru inceput  (sa zicem 2-3 ani vechime, pt ca chiar la inceput poate fi nerelevant) intre 10 milioane de lei si citeva zeci de milioane. Nu te mint.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate