Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Vicepremierul Ungariei: Dacă există autonomie în UE, să se dea și maghiarilor din Transilvania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
100 replies to this topic

#19
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Autonomie au primit cand a fost cazul popoarele fara tara care traiesc pe teritoriul altei tari.
De aia ungurii se dau ba secui, ba maghiari, dupa cum le convine.
Daca erau doar secui si nu aveau nicio legatura cu ungurii, ar fi avut de mult o forma de autonomie ca popor fara tara care traieste pe teritoriul altei tari europene si simcer as fi considerat acceptabila situatia.

Edited by undercoverbrother, 01 February 2015 - 13:00.


#20
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
@sarmigetausa, eu sunt de parere ca daca vor abtine autonomie, nu le va fi greu ulterior din punct de vedere economic, pentru ca ii va ajuta Ungaria foarte mult, mai ales ca acest stat sustine cu vehementa autonomia Tinutului Secuiesc. Cazul Groenlandei e diferit.

Edited by daniel_tandara, 01 February 2015 - 13:01.


#21
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postserginho74, on 01 februarie 2015 - 11:35, said:

tot se dau atat de destepti dar aleg numai tampiti sa-i conduca . cred toate porcariile care aia le indruga si-i aleg .
o natie de retarzi .

n . b .
sunt si destui oameni ok printre ei dar din pacate , in minoritate .
probabil asta-i blestemul (...) , pana si intre ei acolo , sunt o minoritate .


Damn' !

Am crezut initial ca vorbesti despre romani !
Se potriveste perfect, rand cu rand.
Ce mult ne asemanam cu ei...

Ne credem destepti si buricul pamantului, in general alegem prost, ca indivizi suntem ok, insa luati la gramada suntem o catastrofa.
O fi si pe la noi vreun blestem, mai stii ?!

Edited by sylvius, 01 February 2015 - 13:08.


#22
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,024
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdaniel_tandara, on 01 februarie 2015 - 13:00, said:

@sarmigetausa, eu sunt de parere ca daca vor abtine autonomie, nu le va fi greu ulterior din punct de vedere economic, pentru ca ii va ajuta Ungaria foarte mult, mai ales ca acest stat sustine cu vehementa autonomia Tinutului Secuiesc. Cazul Groenlandei e diferit.

Zonele alea is unele din cele mai sarace din tara, nici Ungaria nu sta pe maldaru' de bani.

#23
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Imi pare rau ca discutia incepe sa degenereze in offtopic, dar nici noi nu stam pe maldarul de bani si totusi, am ajutat Republica Moldova financiar.

#24
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,024
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdaniel_tandara, on 01 februarie 2015 - 13:13, said:

Imi pare rau ca discutia incepe sa degenereze in offtopic, dar nici noi nu stam pe maldarul de bani si totusi, am ajutat Republica Moldova financiar.

Aia o fost bani de tigari.

#25
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
OK, atunci traiti voi cu impresia ca Tinutul Secuiesc va intra in colaps economic daca va obtine autonomie.

#26
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,694
  • Înscris: 13.10.2003

View Postdaniel_tandara, on 01 februarie 2015 - 13:13, said:

Imi pare rau ca discutia incepe sa degenereze in offtopic, dar nici noi nu stam pe maldarul de bani si totusi, am ajutat Republica Moldova financiar.

Am ajutat Moldova avand acordul ei in acest sens, nu poti sa ajuti pe cineva cu forta. Posted Image
E drept, si noi avem programe de sustinere a minoritatilor de romani din tarile vecine insa nu ne-am permis sa cerem autonomia acestor regiuni. Sustinem dreptul la educatie in limba romana, la conservarea obiceiurilor si traditiilor insa nu am sarit calul ca sa zic asa.
Cetatenii romani de etnie maghiara pot sa-si doreasca o anumita forma administrativa atata timp cat este constitutionala, pot propune chiar modificarea constitutiei, si acest lucru este democratic cum tot democratic aceasta modificare poate fi facuta doar cu acordul majoritatii cetatenilor romani indiferent de etnie.
Problema e ca vicepremierul maghiar nu are nici un drept sa-si bage nasul aici.
In fapt aici este  si tema acestei  discutii, iar Romania poate sa acuze Ungaria ptr. amestecul ei in treburile noastre interne, diplomatic, la UE si pe unde mai e cazul.

Edited by radumiki, 01 February 2015 - 13:57.


#27
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,024
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdaniel_tandara, on 01 februarie 2015 - 13:30, said:

OK, atunci traiti voi cu impresia ca Tinutul Secuiesc va intra in colaps economic daca va obtine autonomie.

Singura situatie de evitare a colapsului in caz de autonomie ii daca se descopera petrol, diamante sau izvoru' nemuririi. Nici paduri nu mai au.

#28
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006
Iarasi a aparut un subiect pe poiana pe tema...
Ca si in trecut, probabil vor apare si aici "istoricii" de serviciu care o sa (re)explice pe n-spe pagini istoria ungariei.

Edited by gabicen, 01 February 2015 - 14:02.


#29
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 03.03.2007
Iar o stire de doi lei ce hraneste frustrarile unora si sovinismul altora.

Unii chiar nu inteleg o treaba foarte simpla:

a] Cand vin reprezentanti ai Ungariei si cer autonomie pe la vreo sueta de aia, declaratia e gandita exclusiv pentru publicul maghiar din Ungaria. E unul din elementele fundamentale ale guvernarii FIDESZ, un nationalism de fatada care sa le permita sa-si faca de cap prin economie.
b] Cand cer cei de la UDMR autonomia, e pentru a-si mentine pozitia de lideri ai comunitatii maghiare. Confruntati cu partide secuiesti radicale, incearca si ei sa-i egaleze in declaratii pentru a nu-si pierde nucleul de votanti.

Daca ar exista nu stiu ce strategie globala de creare de autonomie, s-ar vedea din spatiu.

Edited by Alexandru H., 01 February 2015 - 14:00.


#30
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,694
  • Înscris: 13.10.2003

View Postgabicen, on 01 februarie 2015 - 13:40, said:

Iarasi a aparut un subiect pe poiana pe tema...
Ca si in trecut, probabil vor apare si aici "istoricii" de serviciu care o sa explice pe n-spe pagini istoria ungariei.

Corect, este un subiect deshis/inchis ciclic aici.
Se vor scrie pagini de istorie, aceleasi de altfel uitand ca important este prezentul si mai ales viitorul.
Pe langa asta, tema topicului eu o inteleg ca find amestecul oficialilor de rang inalt din Ungaria in treburile noastre interne. Cand se va uita tema initiala si se va continua pe altceva se va inchide motivat  regulamentar.

Edited by radumiki, 01 February 2015 - 15:14.


#31
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View Postedy_wheazel, on 01 februarie 2015 - 13:40, said:

Singura situatie de evitare a colapsului in caz de autonomie ii daca se descopera petrol, diamante sau izvoru' nemuririi. Nici paduri nu mai au.
In judetul Mures e mult gaz metanDe fapt intre judetele Mures si Sibiu se afla cam 80% din gazul metan extra-marin de pe teritoriul Romaniei. Doar ca in jud Mures Nu formeaza majoriatea. Sunt undeva la 45-47% (in functie de ce au chef gaborii sa se declare)- Toate planurile de autonomie includ si acest judet in virtutea unui drept istoric (drept istoric potrivit caruia si sudul judetului Cluj ar tine tot de Scaunele Secuiesti)
Personalcred mult in conceptul de autonomie: cu cat mai autonom este individul in societate cu atat mai bine.
Dar apare problema ca o regiune autonoma careia i se incredinteaza dreptul de exploatare a unei resurse strategice precum gazul metan este mdestul de apropiata de un guvern al unui alt stat la randul lui apropiat de tipul cu monopolul gazului in Europa. Intr-o iarna friguroasa Putin la intelegere cu organismele regionale din secuime (care ar cuprinde si jud Mures) pot lasa toata Romania in frig.
Si aici intervine egoismul meu. Imipplace sa fiu autonom, pana la un punct mi se pare normal sa vrei sa fi autonom, in general natiunea civica romana ar trebuie educata in spirit autonomist. Da pana inghet eu de frig.

Edited by iulian_k, 01 February 2015 - 14:26.


#32
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

View PostAlexandru H., on 01 februarie 2015 - 14:00, said:

Iar o stire de doi lei ce hraneste frustrarile unora si sovinismul altora.


Mie nu mi se apre o stire de doi lei.

Avem un inalt oficial in stat maghiar - vicepremierul Ungariei - care vine in Romania si spune ca daca si in alte zone ale Uniunii Europene se confera autonomie pe criterii etnice, atunci si cetatenii romani de origine maghiara din Romania au tot dreptul sa o ceara.

Asta nu e un pulifrici, vreun extremist notoriu, asta are o functie foarte importanta si se presupune ca omul stie ce vorbeste si chiar detine suficienta putere in stat pentru a se implica activ in scopul indeplinirii dezideratelor clamate.

#33
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009
Hai s-o luam cu inceputul

1. Am vazut ca vorbea lumea de Rep. Moldova. Intreb si eu de ce trebuie sa bagam bani in curu' moldovenilor ? Lasati-ma cu acoarde si alte smecherii tip dimbovitean. Pt ce atata importanta ? Spala impreuna banii? Ca oricum rusii nu or sa dea Moldova niciodata (asa ca sa stie si nationalistii de carton ai tarii,mai ales aia prorusi ;) )
2. 90% dintre voi care scrieti pe aici nici nu stiti ce inseamna cuvantul autonomie. Uite eu prefer sa fiu autonom decat sa fiu pe placul statului:adica o oaie dusa la pascut.
3. Tinutul secuiesc exista si fara drapele,hartii si alte smecherii si o duce foarte bine comparatie cu alte judete la urmatoarele categorii : turism,agricultura,industrie. Sta prost la restul capitelor.Dar asta e si vina lor pt ca permit ca Udmr-ul sa-i fure ca-n codru cu acordul dimbovitenilor.E si logic ca nu o sa ajunga (ca exemplu: Dacia)  sa fabrice masini in Harghita ca asa ar trebui sa imparta spaga la mai multi.

PS: Iara pentru aia care cred ca vin ungurii si le fura tara sa fuga repede la Nadlac si Bors ca s-au descoperit nist tunele gigantice.Mai nou cica ungurii vor sa vina pe sub pamant sa ne invadeze.La anul o sa vina de pe luna :D

#34
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,024
  • Înscris: 31.07.2007

View PostPagan14, on 01 februarie 2015 - 14:30, said:

Uite eu prefer sa fiu autonom decat sa fiu pe placul statului:adica o oaie dusa la pascut.

Nu cu pascutu' ii problema ci cu mulsu'.

Quote

.E si logic ca nu o sa ajunga (ca exemplu: Dacia)  sa fabrice masini in Harghita ca asa ar trebui sa imparta spaga la mai multi

Oare cum ii zice la "bucşă" pe ungureste?

Quote

PS: Iara pentru aia care cred ca vin ungurii si le fura tara sa fuga repede la Nadlac si Bors ca s-au descoperit nist tunele gigantice.Mai nou cica ungurii vor sa vina pe sub pamant sa ne invadeze.

Romanii o sa asfalteze tunelele si o sa le zica "pasaj auto sunteran".

#35
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 03.03.2007

View PostByblos4, on 01 februarie 2015 - 14:27, said:



Mie nu mi se apre o stire de doi lei.

Avem un inalt oficial in stat maghiar - vicepremierul Ungariei - care vine in Romania si spune ca daca si in alte zone ale Uniunii Europene se confera autonomie pe criterii etnice, atunci si cetatenii romani de origine maghiara din Romania au tot dreptul sa o ceara.

Asta nu e un pulifrici, vreun extremist notoriu, asta are o functie foarte importanta si se presupune ca omul stie ce vorbeste si chiar detine suficienta putere in stat pentru a se implica activ in scopul indeplinirii dezideratelor clamate.

Exact asta e, un pulifrici. Hai sa o punem in termeni damboviteni: merge Dragnea in Serbia si cere autonomia romanilor din Timoc. Hilarity ensues among the Romanians.

Pentru autonomie se pot bate doar cei de acolo. Nu vine nimeni din Ungaria sa lupte in locul lor. E o treaba interna nu doar pentru ca asa trebuie sa fie, ci si pentru ca altfel nu are cum. Cand o sa vad grupari paramilitare, atentate si revolte in Tinutul Secuiesc, voi zice: Da, domnule, asta e treaba serioasa. Pana atunci, sunt doar declaratii politice, de convenienta. Deocamdata astea sunt ultimele treburi cu care se confrunta maghiarii:

- vand cetatenia maghiara contra 250.000 de euro in tari din afara Uniunii Europene ca sa stranga bani pentru bugetul de stat. Actiunea e populara in Rusia si China, printre gangsterii locali, ce-si vad implinit visul de a deveni cetateni ai Uniunii si potentiali calatori fara vize prin toate tarile membre
- principalul partid de opozitie ramane Jobbik, ceea ce face misiunea liberalilor si oamenilor normali din tara aia aproape imposibila
- impozitarea ramane la fel de dementa, cam 75% din ce castigi se duce la stat
- nationalizarile de capital privat de acum 5 ani au adus la bugetul de stat 1 miliard de euro. Bani care s-au dus pe apa Sambetei in mai putin de 3 ani pe nimic
- una din ultimele propuneri ale celor de la FIDESZ: teste obligatorii ale sangelui pentru copiii intre 12 si 18 ani pentru depistarea uzului de droguri. Pentru toti copiii.

Da, e clar ca Ungaria e ok si acum e ocupata doar cu recucerirea Transilvaniei :))

#36
sarmigetausa

sarmigetausa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 31.12.2014

View Postdaniel_tandara, on 01 februarie 2015 - 13:00, said:

@sarmigetausa, eu sunt de parere ca daca vor abtine autonomie, nu le va fi greu ulterior din punct de vedere economic, pentru ca ii va ajuta Ungaria foarte mult, mai ales ca acest stat sustine cu vehementa autonomia Tinutului Secuiesc. Cazul Groenlandei e diferit.
Ungaria nu a fost in stare să ajute  ungurii din Slovacia, iar aceia sînt chiar la frontiera cu Ungaria.Cum crezi tu că o să ii ajute pe cei din Covasna Harghita, mai ales că știu bine că aceia provin din romîni.Sînt statisticile austriece de la 1800 care arată clar că în acea vreme romînii erau majoritari peste 70% acolo.
E vorba de autonomie. Nu există două cazuri absolut identice. Și cel din Kosovo e puțin diferit.În Groenlanda după 2 ani s-au săturat de autonomie.Și in Har-Cov  e la fel.Nu o să ii ajute nimeni. De unde o să ia beni pt pușcării, tribunale, poliție, școli, șosele, apă, canalizare, curățenie, plata funcționarilor publici?
Eu zic că e bine pt noi romînii ca Har-Cov să aibă autonomie. Se vor cumpăra acolo terenuri și alte proprietăți extrem de ieftin.Ei vor emigra în masă.

View Postsylvius, on 01 februarie 2015 - 13:07, said:

Ne credem destepti si buricul pamantului, in general alegem prost, ca indivizi suntem ok, insa luati la gramada suntem o catastrofa.
O fi si pe la noi vreun blestem, mai stii ?!
În cea mai mare măsură bunăstarea unui neam depinde de clasa lui superioară. În istorie uneori a depins numai de o coaliție prost făcută de către conducător (rege, voievod). dacă clasa politică e proastă degeaba poporul alege, că dacă nu are de unde alege cum să meargă bine? Uite exemplu, Germania. E concdusă acum de către un cancelar ce provine din RDG, unde a fost ceva prin conducerea UTC-ului est german. S-a reprofilat pe valori Vest de zici că in viața ei nu a mîncat flăcări prin ședințele UTC. Cum mai înfierea ea pe atunci capitalismul și statul imperialist RFG! Acum vorbește cu jumate de gură rău pe Putin și Rusia cu care face in continuare afaceeri bune.Asta nu pt că a fost la UTC ci pt că așa îi spun consilierii și oamenii de afaceri germani. Păi, Base, care a fost mare grangur bolșevic, s-a apucat să se ia de ruși, de Putin, și ne-am pomenit cu un preț la gaze de ne-a usturat.Pe scurt, nemții au o clasă politică cu mult mai bună decît a noastră.

View Postedy_wheazel, on 01 februarie 2015 - 13:09, said:


Zonele alea is unele din cele mai sarace din tara, nici Ungaria nu sta pe maldaru' de bani.
Ungaria are niște datorii enorme. Nu va ajuta pe nimeni in afară decît de formă.

View Postdaniel_tandara, on 01 februarie 2015 - 13:13, said:

Imi pare rau ca discutia incepe sa degenereze in offtopic, dar nici noi nu stam pe maldarul de bani si totusi, am ajutat Republica Moldova financiar.
I-am ajutat de ne-am rupt! Ce mare ajutor? O duc ei mai bine in urma acestui ajutor? Moldova e cea mai săracă țară din Europa.

View Postdaniel_tandara, on 01 februarie 2015 - 13:30, said:

OK, atunci traiti voi cu impresia ca Tinutul Secuiesc va intra in colaps economic daca va obtine autonomie.
Și tu cu iluzia că ungurașii or să zburde de fericire, sătui și îndestulați. Eu zic că o să chițăie de foame.

View Postradumiki, on 01 februarie 2015 - 13:38, said:

Cetatenii romani de etnie maghiara pot sa-si doreasca o anumita forma administrativa atata timp cat este constitutionala, pot propune chiar modificarea constitutiei, si acest lucru este democratic cum tot democratic aceasta modificare poate fi facuta doar cu acordul majoritatii cetatenilor romani indiferent de etnie.
Autonomia este constituțională și la noi. Dacă a fost în URSS și în RPR de ce nu ar fi acum la noi?

View Postedy_wheazel, on 01 februarie 2015 - 13:40, said:


Singura situatie de evitare a colapsului in caz de autonomie ii daca se descopera petrol, diamante sau izvoru' nemuririi. Nici paduri nu mai au.
Așa, și în caz de colaps ce fac ei, nu e duc in masă la Ungaria?

View Postiulian_k, on 01 februarie 2015 - 14:18, said:

In judetul Mures e mult gaz metanDe fapt intre judetele Mures si Sibiu se afla cam 80% din gazul metan extra-marin de pe teritoriul Romaniei. Doar ca in jud Mures Nu formeaza majoriatea. Sunt undeva la 45-47% (in functie de ce au chef gaborii sa se declare)- Toate planurile de autonomie includ si acest judet in virtutea unui drept istoric (drept istoric potrivit caruia si sudul judetului Cluj ar tine tot de Scaunele Secuiesti)
În dreptul internațional nu există conceptul de drept istoric.Vorbim dacă se acordă autonomie pt HAR-COV. Atît!

View PostPagan14, on 01 februarie 2015 - 14:30, said:

1. Am vazut ca vorbea lumea de Rep. Moldova. Intreb si eu de ce trebuie sa bagam bani in curu' moldovenilor ? L
Părerea mea e că sînt bani aruncați. Dacă se făcea asta în cadrul unirii, da. Au făut-o și nemții la reunificare. Aceasta a costat enorm RFG-ul.E vorba de multe sute de miliarde de mărci.Nemții din Vest ar fi plătit și dacă ar fi costat mult mai mult în caz că RDG ar fi fost mai întins, adică  Stalin le-ar fi lăsat vechea graniță de la Est.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate