Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#1135
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
ce ma ?
iaca din acest motiv se mai uda cofrajele inainte de turnare si bineinteles dupa turnare se uda placa...aici e clara situatia...nu au udat placa...cand s-a turnat si cand s-a udat prima data?

#1136
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cofrajele au fost udate inainte de turnare.
Turnarea s-a terminat pe la ora 15:30.
Pana la ora 19:00, nu ne-am putut urca pe placa, era prea moale betonul.
Prima udare am facut-o chiar eu pe la ora 19:00, crapaturile erau deja aparute.

#1137
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Din ciclul "daca stiam..."

Sfatul meu pentru cei care isi fac proiecte si case si sunt mai meticulosi si pretentiosi la detalii: VERIFICATI TOTUL. MASURATI TOTUL. VERIFICATI TOTUL.

Arhitectul meu a fost unul dintre cei mai seriosi oameni cu care am avut de-a face in toata aceasta aventura. Nu sunt deloc ironic. A raspuns la telefon la orice ora, mi-a dat sfaturi pertinente ori de cate ori l-am intrebat ceva, a fost punctual de fiecare data, samd.

Dar tot om a fost si el.

La ultima noastra intalnire pentru modificari la proiect, i-am pus pe masa o foaie cu un desen cu scara interioara (desen la care m-am chinuit si eu putin, ca sa iasa fain). Prin acest desen, i-am cerut sa lase 3.00 m spatiu pentru scara = 0.90 m pt podest + 7 trepte x 30 cm.

Si nu l-am mai verificat. Mare gresala.

Omul efectiv a uitat de aceasta cerinta si in final mi-a lasat in proiect spatiu pentru scara 2.94 m, iar podestul l-a facut de 1 m. Asa ca treptele au iesit de 27 cm latime, iar eu am 42 la pantof si nu-mi incape piciorul pe treapta. Nu ma impac deloc cu modul in care a iesit scara asta.

Pe partea cu inaltimea contratreptelor, am povestit deja.

Pe inaltime, scara era calculata cu 16 contratrepte x 17.5 cm = 2.80 m. Banuiam ca se depasi inaltimea de 2.80 m din cauza zidariei, si mi-am lasat spatiu pentru finisaj 14 cm peste pardoseala etajului, ca sa am de unde sa scad, daca va fi nevoie. A iesit in final 2.82 m. Antreprenorul general nu m-a consultat ci s-a apucat singur, a calculat, a trasat si a cofrat scara intr-o jumatate de zi, la 2.82 m. Cand am venit de la serviciu, deja armatura era montata pe jumatate. Din cauza ca a impartit 282 la 16 contratrepte, contratreapta a iesit cam la 17.5 - 18 cm, prea mult pentru gustul meu.

Asa ca: VERIFICATI TOTUL. MASURATI TOTUL. VERIFICATI TOTUL.

#1138
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001

 kolfleading, on 06 aprilie 2017 - 17:07, said:

Am o scara simpla, clasica, doua rampe si podest intermediar de intoarcere. Sub rampa de sus vreau sa fac debara.
Nu reusesc sa-mi imaginez cum va arata zidul acela dintre rampe si cum va arata balustrada.
V-as ruga, daca aveti asa ceva pe acasa, sa-mi postati cateva poze, idei de amenajare in zona respectiva, samd.
Imi pare rau ca nu am mai multe poze cu zona respectiva, o sa mai fac cateva maine dimineata.
Multumesc anticipat.

Poftim:

Attached File  DSC_1885.JPG   143.49K   235 downloads

Si eu am o debara in spatele zidului din poza.

Daca scara nu e finisată deja, se poate regla lățimea treptelor când montezi gresie/parchet/granit sau ce vrei tu. Daca pui marmură sau granit e cel mai ușor poți ușor să le faci de 30-31 cm spre exemplu.

Edited by Hawkie, 16 April 2017 - 12:14.


#1139
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Că să-ti îndulcesc amarul iată soluția mea.
Vei face treptele de finisaj atât de lungi cat dorești. Te ajuta la urcare eventual.
27 adâncime e cat de poate de normal.
Înălțimea de 18, da, e maxim admis. Era fain mai puțin.
Și eu port 42. :)


#1140
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Multumesc pentru sfaturi.
Daca maresc fiecare treapta cu 3 cm, atunci ce castig la una, se pierde la urmatoarea.
Ca sa se mareasca efectiv fiecare treapta:
  • treapta 7 trebuie marita cu 3 cm (preluati din treapta 6).
  • treapta 6 trebuie marita cu 6 cm (preluati din treapta 5).
  • treapta 5 trebuie marita cu 9 cm (preluati din treapta 4).
  • samd.

Prin urmare, treapta 1 ar trebui marita cu 3 cm x 7 buc = 21 cm.
Iar acesti 21 cm vor ocupa loc din holul de trecere (dreptunghiul rosu).

La rampa de sus, ar trebui marita treapta 9 cu 24 cm, ocupand loc din podest (treapta 8).

Attached Files



#1141
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 kpk1, on 16 aprilie 2017 - 12:20, said:

Că să-ti îndulcesc amarul iată soluția mea.
Sa.si micsoreze lungimea la pantof :)))



#1142
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
No problem , ti am zis cand dadeau nivelul la scari ca o sa ai nevoie la finisaje de mana finisorului meu Emil.

#1143
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Eu parca am latimea la scari de 25 cm-27 iar inatimea 18,marimea la pantofi 44 dar nu am avut impresia ca treapta trebuie sa fie mai lata ca de obicei apuc sa calc doar cu varful si sa urc sa trec peste doua trepte la fiecare pas. adica nu m stat sa le analizez mai bine...

nu mai zic ca motocelul ala cu blana a urcat scarile pana la pod fara probleme si are inaltimea mai mica decat o treapta de scara Posted Image

Edited by Benderbut, 16 April 2017 - 21:16.


#1144
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Cu privire la scara, ajustarile finale le faci la finisaje (partea nasoala este jos, ca ocupa spatiu din holul de trecere... pe podest se poate pacali o treapta). Debaraua lui Hawkie este frumos ascunsa si nu da senzatia de hol ingust, asa cum am vazut la unele scari inchise si sub rampa de sus (cea din stanga, in cazul de fata).
P.S. trebuie sa iei in calcul si iesirea treptei peste contratreapta (~2 cm), asta daca nu pui gresie cu coltar.

#1145
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Daca plachezi cu lemn poti sa iexi in afara cu treapta vreo 5cm:
Attached File  index.png   9.73K   57 downloads

#1146
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Un 3 -3.5 e ideal.la 5 exista posibilitatea sa "agati" piciorul de treapta.
In schita de mai sus ar fi de adaugat si detaliu cu tesirea treptei ..sub "nas" ..sub un triunghiulet tesit de 1,5 -2 cm





#1147
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006
Asa cum a spus Kolfleading mai sus, chiar daca lemnul iese in afara cu 3-5 cm, pentru ca asta se intampla la fiecare treapta, latimea efectiva a treptei ramane la fel.
Si eu am aceeasi situatie si cred ca se poate rezolva numai daca cofrezi din nou treptele, torni beton si aranjezi fiecare treapta in parte. Desi mi le-au mai ajustat, as fi preferat sa fie mai late si mai putin inalte. As mai putea adauga o treapta, dar mi se pare prea complicat acum.

#1148
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Cum adica ramane latimea la fel  ?! daca se placheaza treapta cu un astfel de material-element si se iese in afara cativa cm






#1149
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006
Fiecare treapta e mai mare cu 3 cm sa zicem, dar in acelasi timp acopera cu 3 cm treapta de sub ea.
Practic nu este nici un castig.

Edited by cumparator, 18 April 2017 - 10:56.


#1150
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
"Acopera" e mai mult o metafora in aceasta situatie :)
Cred ca ar suna mai bine expresia - tine umbra celeilalte :D



#1151
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006
Ca sa fie mai exact, nu castigi nimic la coborare. La urcare treapta e mai lata, dar cred ca risti sa te impiedici.
Pe mine ma deranjeaza cand cobor, nu cand urc.

Edited by cumparator, 18 April 2017 - 11:11.


#1152
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Mergi pe o parte ..nu ai vazut la Celentano ce miscari de streep dance are la plecare :)


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate