Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#1171
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
asta imi pare asa ca un deja-vu....este incredibil cum pot oamenii sa isi puna palma in fund si sa se care fara sa se gandeasca la consecinte... Sectorul acesta este plin de tot felul de spete...

#1172
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Chiar azi vorbeam cu un vecin, si zicea ceva de genul: "ai cam avut noroc cu constructorul asta, altul pana acum ori pleca ori iti cerea bani in plus din cauza la groapa aia". Daca pana la final lucreaza bine, ii dau dreptate. Daca nu, sa zicem ca se compenseaza :)

#1173
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

View Postbrawnie, on 25 aprilie 2017 - 16:57, said:

asta imi pare asa ca un deja-vu....este incredibil cum pot oamenii sa isi puna palma in fund si sa se care fara sa se gandeasca la consecinte... Sectorul acesta este plin de tot felul de spete...

Beneficiarii sunt de vina domnule 😀😀

#1174
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Este urat cand ridic o casa din temelii si sa nu o termini macar la rosu. Dar bine macar ca au facut treaba buna pana acum.

#1175
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Antreprenorul general este prieten cu proiectantul. Asa am ajuns si eu sa-l cunosc.
Antreprenorul general tinea cat de cat la calitate, masuratori, verificari, samd. Vroia sa faca impresie buna.
Dar pentru manopera, s-a incurcat cu cine nu trebuia. Nepotrivire de caracter.

Chiar acum m-a sunat patronul subcontractant sa-si ceara scuze ca pleaca, dar el cu antreprenorul nu mai poate colabora, ca el a iesit in pierdere la lucrarea asta, ca el ar fi terminat deja casa de-o luna daca era lasat sa lucreze, ca el a construit si blocuri si nici acolo n-au stat sa stranga rumegusul din cofraje cu aspiratorul, ca el are salarii de platit la muncitori dar incaseaza bani la lucrare, samd.

#1176
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Posted Image adica da-i sa mearga...fa lucrarea ia banii si fugi..in cazul asta poate e mai bine pentru tine ca s-au despartit Posted Image

PS: Tu ai pus suta cand s-a inceput zidaria?
Nuuuuuuuuu? Pai vezi !

#1177
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postkolfleading, on 25 aprilie 2017 - 19:34, said:

Antreprenorul general este prieten cu proiectantul. Asa am ajuns si eu sa-l cunosc.
Antreprenorul general tinea cat de cat la calitate, masuratori, verificari, samd. Vroia sa faca impresie buna.
Dar pentru manopera, s-a incurcat cu cine nu trebuia. Nepotrivire de caracter.

Chiar acum m-a sunat patronul subcontractant sa-si ceara scuze ca pleaca, dar el cu antreprenorul nu mai poate colabora, ca el a iesit in pierdere la lucrarea asta, ca el ar fi terminat deja casa de-o luna daca era lasat sa lucreze, ca el a construit si blocuri si nici acolo n-au stat sa stranga u din cofraje cu aspiratorul, ca el are salarii de platit la muncitori dar incaseaza bani la lucrare, samd.

Nu esti primul , nu esti ultimul. Am avut o firma care m-a dus la cota 0 cu beci cu tot si alta care a terminat "la rosu". Mi-a parut rau de prima dar nu poti construi de la "racoare" (fara legatura cu constructiile-accident auto matol). La rosu ai nevoie de unii cit de cit seriosi pe urma te descurci cu firme specializate sau cu mesteri. Se vede cind ai 20 de oameni care leaga fier sau 8 zidari care papa camionul de caramida pe zi. Cu 4-5 oameni faci treaba specializata sau intr-un timp mult mai mare. Oricum o buna parte e facut sigur se descurca pentru ce mai e. Bafta !

#1178
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Si la mine au fost / sunt sub-contractari: pana la rosu cu o firma..acoperisul cu alta..tigla cu alta..instalatiile cu alta..termopanele cu alta..tencuitul interior cu alta..termosistemul cu alta..decorativa cu alta..finisajele..cu alti mesteri..si tot asa...Am preferat firme care se ocupa cu bucatica lor..nu de astea care fac/stiu de toate...

Edited by manghels, 25 April 2017 - 22:08.


#1179
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Chestia este ca de acum inainte va fi multa migaiala cu dulgheria si nu se mai castiga chiar asa de multi bani...

#1180
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Am facut o inspectie mai detaliata si am mai gasit o "bucurie".
Teava de canalizare la interior era acoperita cu o scandura si o caramida.
Cand au decofrat planseul de peste parter, au dat protectia la o parte si au scapat o grinda pe teava.
Au spart teava in zona de mufare. Garnitura nu mai sta presata.
Nu mi-au zis nimic, doar au acoperit la loc cum am lasat eu.

Attached Files

  • Attached File  mufa.png   1.86MB   175 downloads


#1181
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Ai putea sa lipesti bucatile sparte. Teava care intra in ea, trece cu mult de garnitura, asa ca presiunea pe garnitura este minima (este in pozitie verticala, asa ca apa nu va ajunge niciodata la ea). Sa o inlocuiesti, nici vorba.
Cand pui urmatoarea teava, poti baga niste silicon, dar nu vei mai putea sa o scoti in cazul unei interventii ulterioare.
Macar sa fie asta singura problema....
Spor.

#1182
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Eu ma gandeam sa incerc sa pun un colier metalic peste zona cu garnitura.

Attached Files



#1183
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Ma uitam pe pozele din urma, pe la turnarea placii de la cota 0..
Pusesei la un moment dat poze cu doua tevi pentru curentii tari si slabi, care traversau elevatia, dar unde sunt ele iesite pe placa?

#1184
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
La alea n-am mai apucat sa le fac iesirea din placa.
Muncitorii s-au apucat de umplut casetele si de compactare mai devreme decat se estimase.

#1185
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Daca deduc bine din poze, tevile duceau undeva intr-un hol? Pare ca in fata lor aveai o terasa .. te duci cu cablurile prin sapa cred .. si prin caramida.
Antreprenorul ala nu are om pe santier sa citeasca niste planuri, sa puna niste intrebari atunci cand vede ca tie iti scapa ceva?

#1186
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Da, vroiam sa le scot prin placa in holul de la intrare (windfang), chiar sub locul unde vreau sa pun tabloul electric.
O sa le bag prin şapa de pe terasa de la intrare si prin caramida.

#1187
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
E mai greu cu imensitatea de cablu de curenti tari (are vreo 15 mm diametru si e foarte dur), dar nu e imposibil. Plus ca nu ar strica sa fie bagat printr-un copex.
Eu l-am tras printr-o grinduta la un perete despartitor de 14 cm grosime. Solutii sunt, noi sa fim sanatosi...si sa avem vreme buna :) (am dat decorativa pe casa :) )

#1188
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
U Cluj retete 4

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate