Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Cacofonii?!

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
1109unique

1109unique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 27.08.2005

Quote

Sa inteleg ca (deci) [,]{mult mai modernul si - ca si continut} cacofoniile ar trebui sa contina doar alaturari ale lui ca ca, ca co.

cacofonie nu vine de la (pardon de expresie) cacat. vine de la grecescul "cacos" care inseamna urat. cacofonie inseamna, asadar, ceva care suna urat, indiferent ca e caca, p*la sau pur si simplu doua silabe identice. bineinteles ca asta nu deranjeaza asa tare, dar de dragul esteticii merita sa incercam a le evita.

mult respect pentru maxy, rasfoind topicul am vazut ca... el stie romaneste :) rar, domn'le, rar in societatea noastra.

#38
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
dar uite că nu mi s-a răspuns la întrebare. cum evit cacofonia dacă vreau să vorbesc despre Mama Mariei ??? sau restul care se nu se formează cu -ca, -cu, -che etc. și sunt considerate cacofonii?
"o omidă"
"șapte temple"
"care regulă"
etc. etc. etc.

limba română e plină de cacofonii inevitabile, deci... asta am înțeles eu. oricum... mie mi s-a predat la școală într-un fel, eu nu mă consider vinovat dacă nu pot învăța noile reglementări (n-am să fac I-VIII în fiecare deceniu) sau dacă profesorii mei sau ai altora sunt incompetenți

#39
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Fr3ak, on Feb 4 2006, 20:09, said:

p.s. care sunt cacofoniile acceptate in limba romana? cand am invatat eu din astea, erau 3: Ion Luca Caragiale, Biserica Catolica si inca una pe care nici atunci nu am aflat-o.


  :)  tactica cavaleriei (cel putin asa am invatat io).

#40
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
eu stiam de technica cavalerilor :).

maneca capotului...

#41
nepotrivit

nepotrivit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 06.06.2006

 maxy, on Jan 9 2006, 22:40, said:

Conform Dicționarului de Stilistică, cacofonia este rezultatul sonor dezagreabil al combinării/alăturării sunetelor sau silabelor într-un enunț (mai ales a grupurilor că, ca, cu, ce). Cacofonia este respinsă de limba literară, ca exprimare neîngrijită. În vorbirea îngrijită, chiar repetarea acelorași sunete sau a unor silabe identice nu este recomandată.

Edificator?
ATENȚIE: "REZULTATUL SONOR DEZAGREABIL". E foarte bine zis dezagreabil și e foarte bine că se spune doar că este dezagreabil. Asta înseamnă că 36% din respondenții unei testări sociologice pot declara dezagreabilă o asociere (cacofonie), 43% nu sunt deranjați prin a fi exprimare dezagreabilă, 11% pot declara că e dezagreabil dar nu prea mult pentru ei, 10% au alt răspuns. Aștept replici care înțeleg ce spun  :P

#42
Ciprian81

Ciprian81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 13.07.2006

Quote

mergem la lalele.

e lalafonie?

deci, cacofonia este alaturarea a 2 grupuri de cuvinte. Deobicei, cacofonia cel mai des intalnita este cea cu grupul "ca". Propozitia de mai sus e cacofonie, insa nu o cacofonie "grava" sa-i spun asa. e o cacofonie de evitat, dar tot cacofonie se numeste.

3 cacofonii sunt acceptate in limba romana: Ion Luca Caragiale, Biserica Catolica si inca unul, dar nu il mai stiu.

deci orice alaturare de grupuri de cuvinte este clar cacofonie!  :worthy:

Edited by Ciprian81, 04 August 2006 - 15:00.


#43
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 Ciprian81, on Aug 4 2006, 15:59, said:

e lalafonie?

deci, cacofonia este alaturarea a 2 grupuri de cuvinte. Deobicei, cacofonia cel mai des intalnita este cea cu grupul "ca". Propozitia de mai sus e cacofonie, insa nu o cacofonie "grava" sa-i spun asa. e o cacofonie de evitat, dar tot cacofonie se numeste.

3 cacofonii sunt acceptate in limba romana: Ion Luca Caragiale, Biserica Catolica si inca unul, dar nu il mai stiu.

deci orice alaturare de grupuri de cuvinte este clar cacofonie!  :worthy:

mulțumim pentru recapitulare...  :peacefingers:

#44
cretacic

cretacic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 04.02.2006

 Fr3ak, on Mar 20 2006, 01:31, said:

dar uite că nu mi s-a răspuns la întrebare. cum evit cacofonia dacă vreau să vorbesc despre Mama Mariei ??? sau restul care se nu se formează cu -ca, -cu, -che etc. și sunt considerate cacofonii?
"o omidă"
"șapte temple"
"care regulă"
etc. etc. etc.

limba română e plină de cacofonii inevitabile, deci... asta am înțeles eu. oricum... mie mi s-a predat la școală într-un fel, eu nu mă consider vinovat dacă nu pot învăța noile reglementări (n-am să fac I-VIII în fiecare deceniu) sau dacă profesorii mei sau ai altora sunt incompetenți

Daca vrei sa eviti aceasta tripla aparitie consecutiva a silabei "ma", poti folosi unele trucuri gen:"mamica Mariei", mama domnisoarei Maria" si multe altele. In orice caz, sintagma ta nu e cacofonie, pt. ca nu suna deloc rau in limba romana; ea poate fi cel mult usor deranjanta in pronuntie, din cauza acestei avalanse de "ma"-uri. Nici exemplele urmatoare pe care le dai nu sunt cacofonii! Nu orice silabe care contin aceeasi consoana, aflate la sfarsit, respectiv inceput de cuvant, genereaza cacofonii. Hai sa nu exageram cu aceste cacofonii...exista multe alte chestiuni de limba care sunt realmente deranjante, si, cu exceptia asocierilor care sugereaza genitalul, promiscuul sau scatologicul, consider ca obsesia vorbirii cu sau fara cacofonii e un moft.

#45
ionescu_xoy

ionescu_xoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 20.06.2006
http://www.pruteanu.ro/Video/cacof.htm

 Ciprian81, on Aug 4 2006, 15:59, said:

3 cacofonii sunt acceptate in limba romana: Ion Luca Caragiale, Biserica Catolica si inca unul, dar nu il mai stiu.
Tactica cavalereasca. :cheers:

#46
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 ionescu_xoy, on Aug 5 2006, 10:08, said:


așa mi-a spus și mie un prieten, dar n-am avut încredere în el.
totuși nu înțeleg de ce e acceptată ce-a de-a treia?
de ce nu e acceptată și „Biblioteca comunală”?

#47
tracky

tracky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 04.11.2005
ilegal cum se desparte ?  :D

#48
ionescu_xoy

ionescu_xoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 20.06.2006

 Fr3ak, on Aug 5 2006, 11:45, said:

de ce nu e acceptată și „Biblioteca comunală”?
Ar trebui sa fie, pe net e plin de biblioteci comunale. O fi si asta. In gramatica Academiei e cam greu de cautat, am dat-o eu cuiva la scanat si recunoscut OCR dar vad ca se câcâie, mama lui! Dar s-ar putea sa nu fie nici acolo.

#49
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 tracky, on Aug 5 2006, 11:54, said:

ilegal cum se desparte ?  :D

i-le-gal

(poate spun o prostie, dar „i” este prefix, iar prefixul se desparte de restul cuvântului)

Edited by Fr3ak, 05 August 2006 - 11:06.


#50
ideecreata

ideecreata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.10.2006

 Fr3ak, on Feb 4 2006, 19:09, said:

cuvantul nu e format prin alaturarea unuia sau mai multor silabe?
in fine. intr-adevar expresiile de genul "o omida" suna rau, dar nu sunt cacofoii. sunt sigur. n-am cum sa va dau explicatie de dictionar, dar cacofonii sunt acelea formate cu silabele -ca, -cu, -co etc.

p.s. care sunt cacofoniile acceptate in limba romana? cand am invatat eu din astea, erau 3: Ion Luca Caragiale, Biserica Catolica si inca una pe care nici atunci nu am aflat-o.


TACTICA CAVALERIEI...dar, cum cavaleria a disparut in ceata, au ramas doar alea doua

#51
FantaMangoBeat

FantaMangoBeat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.07.2006
Sa inteleg ca Banca Carpatica e cacofonie? :coolspeak:
Sau Banca Comerciala? :roflmao:

#52
medardus

medardus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.03.2006
sau cum sa interpretam coCA COla  :lol: ..tot drept o CACOfonie ?! (desi am auzit ca in state se foloseste cel mai adesea ca detartrant pt toalete  :huh: )

eu unu' sunt de parere ca tre evitata alaturarea ca-ca/ca-co chiar si prin folosirea virgulei,oricat de nesuferita poate fi uneori in contextul fluentei fonetice a frazei , exceptand desigur deumirile comerciale ale unor banci sau licori, ca mai sus ...

#53
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Orice asociere de cuvinte, neplacuta prin repetitivitate este cacofonie.

#54
deea21c

deea21c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 31.08.2005

 medardus, on Nov 9 2006, 19:19, said:

eu unu' sunt de parere ca tre evitata alaturarea ca-ca/ca-co chiar si prin folosirea virgulei,oricat de nesuferita poate fi uneori in contextul fluentei fonetice a frazei , exceptand desigur deumirile comerciale ale unor banci sau licori, ca mai sus ...
Cred ca "virgula" calci gramatica limbii romane in picioare cu replica ta de mai sus... Toate cacofoniile neacceptate se pot inlatura prin reformulare. Virgula are un alt rost in sintaxa...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate