Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

De ce se duc atat de multi aspiranti la profesia de programator la politehnica?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postvladutz114, on 03 februarie 2015 - 16:09, said:

Din pacate acelasi lucru il credeam si eu, daca urmezi cursul de pedagogie ai drept de predare al informaticii in scoli.
Aici n-am spus toate detaliile ci numai principiul nediscriminarii.
Un absolvent cu diploma de licenta in informatica ori inginer calculatoare poate preda numai la nivel de generala. Atat permite cele minim 30 credite in psihopedagogie acumulate in ciclul I de invatamant. Pentru a preda si la liceu ori mai departe ai nevoie sa acumulezi minim 60 credite ori asta inseamna obligatoriu studii de master. Ca atare poti face masterul si continuarea cursurilor in cauza si s-a rezolvat. Pentru invatamant superior trebuie si doctorat.

View Postvladutz114, on 03 februarie 2015 - 16:09, said:

Cel putin asa este la Universitatea Tehnica ,,Gheorghe Asachi" Iasi, Facultatea de Automatica si Calculatoare, specializarea Calculatoare sau Tehnologia Informatiei, poate in alt oras, lucrurile sunt normale si o fi cum spui dumneata.
Iti demonstrez negru pe alb cu legi pentru cele spuse aici (daca nu crezi), n-are legatura universitatea in ecuatia asta.

Edited by neagu_laurentiu, 03 February 2015 - 19:31.


#38
Abc2020ro2

Abc2020ro2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 20.01.2015

View PostXON-XOFF, on 03 februarie 2015 - 10:21, said:

Anumite domenii se numesc ___vocaţionale___ şi IT-ul face parte din ele (cel puţin partea de programare, că instalarea de windows şi antiviruşi pe calculatoarele dintr-o instituţie se poate face şi fără - dar instalarea de windows NU este ceva ce se învaţă la facultăţi tehnice). Treaba e simplă: dacă nu ai pasiune pt un domeniu vocaţional, nu încerci să lucrezi în el, că nu va merge. Dacă nu ţi-e clar cum e cu vocaţia, îţi mai dau un hint: alte domenii vocaţionale sînt teatrul, muzica şi arhitectura.

Deci sa ma fac vanzator, nu ?

View Postneagu_laurentiu, on 03 februarie 2015 - 10:24, said:

Am zis mai sus: iti cauti pasiunea in N domenii. La un moment dat sunt mari sanse sa-ti placa ceva ca apoi sa aprofundezi cu placere si nu mai simti corvoada studiului.

Asta e gandire deziderativa.

Edited by Abc2020ro2, 05 February 2015 - 18:14.


#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Incadreaz-o unde vrei, la fel poti deveni si vanzator daca te multumeste !

#40
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postvladutz114, on 03 februarie 2015 - 16:09, said:

Inseamna ca dumneata esti un simplu dobitoc care a trecut prin facultate ca voda prin loboda. Daca te crezi inginer pentru ca ,,imparti comenzi in stanga si-n dreapta", stai cam prost la capitolul ingineriei. Inginerul este cel care, in primul si primul rand, gandeste, stie sa gandeasca, este in stare sa transpuna in limbaj matematico-fizic un proces (din cadrul domeniului sau), limbaj care il implementeaza din logica si deducere, nu doar niste formule invatate mecanic, intrucat inginerul adevarat intelege matematica si fizica cu care lucreaza. Dumneata nu esti inginer, esti doar un papagal industrial. Nu te mai numi inginer ca denigrezi acest nume care are sau ar trebui sa aiba o prestanta de 10 ori mai mare decat titlu de doctor de la medicina. Stim noi prea bine ca in ziua de azi politehnica trece toti idiotii, tocmai ca sa nu ramana fara stundeti si fara sponsorizare de la stat. Tu ai terminat acea facultate doar pentru ca facultatea avea nevoie de bani, ca altfel nu treceai nimic, idiotule. Am destui colegi idioti care rezoneaza f bine cu tine.
Mi-ai luminat seara Toata stima pt cuvintele dumitale. M-au uns pe suflet. Ma bucur ca mai exista tineri ca dta.
rickysyv
"Problema ta e ca ai sef in loc sa fii sef! Dar vorba aia, rock on!"
Am fost sef si faceam un misto la greu. Pana cand am realizat ca de fapt nu imi place sa dau ordine ci sa imi fac treaba mea cat se poate de bine. Nu mai vreau sa raspund ca un idiot  a tras firele pe sub o usa. Si a ras cand l-am intrebat daca nu se gandeste ca se pot indoi si rupe. Si ca de fapt el e platit sa execute, nu sa imi discute ordinele..Apoi a sunat mobilul, eu am fugit sa rezolv problema aparuta. Ala nu a facut nimic si au aparut probleme.
Cand am zis ca voi semna sa fie data afara, tremura .. Culmea e ca sarit un altul care ma auzise.. si ala a zis ca semneaza si el pt mine..
Nu, nu mai vreau sa fiu sef. Sa ma gandesc ca cretinul ala e pilos si ca degeaba il ..ut...
Abc2020ro2
Eu sunt om batran. 51 de ani si muncesc din 1982. Sincer, te compatimesc daca treci prin viata asa ca o/un gasca/n fara sa te ude nimic. Mi se pare oribil sa ma duc la job doar ca sa am de unde sa ma intorc. Si cand fac hartii si lucruri repetitive, care ma plictisesc, ma gandesc ca trebuie. Si ca altii din colegii mei tremura numai cand aud de faptul ca ar trebui sa le faca ei. "Ce sunt nebun, sa ma ard pe viata? Nu iti dai seama cata raspundere inseamana semnatura pe asa ceva?".
A fost dragut cand am percutat "adica eu care le fac si le semnez sunt iresponsabil?" Mi-a placut cand a inceput sa transpire brusc.."Pai nu te gandesti ca ma jigesti? Sa zici mersi ca ti-o zic in fata"..el, " sa vezi ca nu e chiar asa, ...dar de fapt cam e..Eu raspund pt ce semnez...
Ok, la job mai trebuie sa faci si niste chestii neplacute. Dar de restul..miau si wow..Ma uita Dzeu la calculator cand fac un cablaj.
In colectiv avem un tehnician cu un talent deosebit, care a facut foarte multe...super meserias. Am toata stima pt el..
La primul a venit la mine sa ma verifice. Dupa cateva zile cand m-am dus cu un alt proiect nu mai stia pe unde sa fuga.. O cam furase..
Singura eroare la primul fusese  o necentrare cu 70microni a unui elemente de centrare din afara cablajului..o banalitate care nu ii afecta functionarea, dar nu facusem de 10...
Pur si simplu nu o vazusem si ma repezisem sa spun ca e gata, in loc sa mai iau o pauza de verificare...
Habar nu ai dta cata placere iti poate produce banalitatea asta, sa vezi ca nu te poate corecta..Si banuiam ca il pusese seful cel mare..
Asa ca placerea trebuie sa gasesti singur, dupa proverbul "unuia ii place o baba, altuia ...altceva.."Nu ai placere, nu ai durere"
Da, uneori cablajele se nasc mai greu, sunt/em oameni cu zile mai proaste..
Dar acelasi tehnician cu gura mare mi-a zis sa ma duc afara, sa ma mai plimb nitel, ca nu sunt robot, ci om. Sa privesc un copac, eventual si sa il ud, ca sa imi treaca...
Dupa ce vei respira niste aer proaspat, o sa iesi din galeata in care te invartesti precum un  c ou, hi, hi..chiorule, ...Si a avut toata dreptatea..
De aia ma simt bine in colectivul asta.Sunt multi oamenii de valoare...cuvintele astea sau te stimuleaza, sau te rup..
Eu nu prea am umor. Si mi-a luat cam 2 ani sa ii dau o replica hazoasa unuia. Cand a auzit-o s-a cracanat..Si imediat a "publicat-o"...
Ceilalti au gustat-o din plin...Si mi-au zis si bravo, ai asteptat, dar a meritat...Cand cunoscatori te apreciaza, e de bine..
Cand l-am auzit pe seful de serviciu, un inginer de exceptie, aruncandu-mi peste umar, "mda, draguta faza cu, am servit-o si eu, si cineva mai tanar a pus botul", mi-am zis ca e de bine....
Asta-i adevarata viata profesionala..Sa iti faci meseria pt care te-ai pregatit. Si sa iti placa.  Sa vina "Prien", NU rezerva..
Bine ca v-ati intors din concediu..(SIKTIR), stiti, eu as mai fi stat nitel la mare, la soare... unde fetitele sunt goale...Nu, nu asta am vrut sa spun..pe dracu'..tocmai mi-ai zis-o fara sa imi zici ca rezerva ...

Edited by Prien, 07 February 2015 - 22:30.


#41
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009

View Postvladutz114, on 03 februarie 2015 - 16:09, said:

Inseamna ca dumneata esti un simplu dobitoc care a trecut prin facultate ca voda prin loboda. Daca te crezi inginer pentru ca ,,imparti comenzi in stanga si-n dreapta", stai cam prost la capitolul ingineriei. Inginerul este cel care, in primul si primul rand, gandeste, stie sa gandeasca, este in stare sa transpuna in limbaj matematico-fizic un proces (din cadrul domeniului sau), limbaj care il implementeaza din logica si deducere, nu doar niste formule invatate mecanic, intrucat inginerul adevarat intelege matematica si fizica cu care lucreaza. Dumneata nu esti inginer, esti doar un papagal industrial. Nu te mai numi inginer ca denigrezi acest nume care are sau ar trebui sa aiba o prestanta de 10 ori mai mare decat titlu de doctor de la medicina. Stim noi prea bine ca in ziua de azi politehnica trece toti idiotii, tocmai ca sa nu ramana fara stundeti si fara sponsorizare de la stat. Tu ai terminat acea facultate doar pentru ca facultatea avea nevoie de bani, ca altfel nu treceai nimic, idiotule. Am destui colegi idioti care rezoneaza f bine cu tine.
Sunt de acord că partea aia cu ”imparti comenzi in stanga si-n dreapta” nu prea își avea rostul. Însă nu cred că îl poți judeca pentru faptul că a spus că nu știe să programeze un utilaj industrial, pentru că poate facultatea pe care a făcut-o nu are legătura cu așa ceva.

#42
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postadrian93, on 07 februarie 2015 - 22:58, said:

Sunt de acord că partea aia cu ”imparti comenzi in stanga si-n dreapta” nu prea își avea rostul. Însă nu cred că îl poți judeca pentru faptul că a spus că nu știe să programeze un utilaj industrial, pentru că poate facultatea pe care a făcut-o nu are legătura cu așa ceva.
Deci eu sa ma apuc sa fac politica BNR, desi nu am facut ASE-ul. Si dupa ce recunosc public ca orele de economie m-au plictistit de moarte.
Cum ma pot duce pe un post economic, eu inginer electronist? Sau in armata, scuze marina..
Da, stiu, am citit vre-o +35 carti despre submarinele. Si am intrat in 6 submarine. In 2 am si privit prin periscopul de atac. Vi se pare ca aberez?
Cautati-ma prin forum si o sa imi gasiti comentariile despre cartile sus pomenite. Dar asta ma fac demn sa fiu capitan? Eu nu cred..Poate cel mult sa iau mopul si sa invat sa spal puntea..
Deci dupa ce sa judec? Dupa numarul de la pantof?
Sau dupa "inca nu stiu domeniul asta, dar ma zbat, intreb, nu dorm noapte, ii f ut pe unii si altii sa aflu..ma taresc si inaintez.. Alerg sa le aduc tigari meseriasilor cu experienta in bransa asta.."
Pe romaneste fur meseria de fiecare data de la fiecare om...Si sunt mandru ca azi stiu mai mult decat ieri.

#43
plantron

plantron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 07.05.2006
Este ideea ca ala care proiecteaza/construieste un calculator(ce face un inginer) stie mai bine sa-l programeze. Pe de alta parte exista si o disputa de ce domeniu tine programarea de matematica sau de inginerie fara un rezultat unanim acceptat.
Apoi nici cei ce popularizeaza AC-ul nu sunt tocmai sinceri si o prezinta ca pe o facultate de matematica.

#44
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Cei ce construiesc masini puternice sunt si piloti de F1?

#45
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postplantron, on 28 februarie 2015 - 13:17, said:

Este ideea ca ala care proiecteaza/construieste un calculator(ce face un inginer) stie mai bine sa-l programeze.
Lol.
Ca si cum ala care face pixuri stie cel mai bine sa scrie romane.

Edited by don_dannielo, 28 February 2015 - 13:54.


#46
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Facultatea este doar o etapă în viaţă. O etapă în care alegi să-ţi continui studiile şi ca atare înţelegi că sînt studii de formare, nu de specializare. Facultăţile străine serioase nu înceacă să "specializeze" aşa cum facem noi. Mie personal mi se pare o greşeală împărţirea forţată pe specializări, cum se face la politehnică (dai la AC şi eşti fie la "automatizări" fie la "calculatoare" si mai departe la fiecare dintre ele, există sub-specializări)

Realitatea bine-cunoscută, de altfel, e că oamenii ajung peste 5,10, 15 etc ani să facă lucruri foarte, foarte, foarte diferite de ce s-a făcut în facultate, multe tehnologii cu care se lucrează la un moment dat nici nu existau pe vremea cînd X făcea facultatea... şi atenţie, asta nu e o caracteristică a facultăţilor româneşti. În domeniul ăsta schimbarea e infinit mai rapidă decît în, să zicem, drumuri şi poduri.

Deci de ce se duc programatorii la Poli ? păi din punctul meu de vedere, eu sfătuiesc pe orice om care cochetează cu ideea de a fi programator să se ducă acolo, pentru că este o facultate serioasă, care nu te scuteşte de provocări, care te ţine în priză, şi în care ai ocazia să întîlneşti mulţi oameni de valoare, care să te ajute să creşti. Şi multe oportunităţi de a cunoaşte companii, de a face internship-uri...

Din pdv strict al programului poţi merge la orice universitate, şi la cea din Cucuieţii din deal.

#47
plantron

plantron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 07.05.2006

View Postdani.user, on 28 februarie 2015 - 13:39, said:

Cei ce construiesc masini puternice sunt si piloti de F1?
Primii programatori au fost inginerii electrotehnisti pentru ca pe vremuri trebuia sa cunosti structura unui calculator. Si in ziua de astazi e tot la fel cel putin la programarea hardware-ului, sisteme de operare.
Bineinteles daca scrii jocuri si birotica nu trebuie sa stii tehnica, e de ajuns matematica.

#48
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Lucrezi in domeniu, sau vorbesti din auzite?

#49
plantron

plantron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 07.05.2006
Ai habar de hardware sau  vorbesti din auzite?
Programarea e o activitate tehnica, n-are nici o treaba cu teoria. A, crezi ca e o activitate elitista dar nu-i asa. In realitate e munca de jos in tehnica.

#50
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009

View Postplantron, on 11 martie 2015 - 21:02, said:

Primii programatori au fost inginerii electrotehnisti pentru ca pe vremuri trebuia sa cunosti structura unui calculator. Si in ziua de astazi e tot la fel cel putin la programarea hardware-ului, sisteme de operare.
Bineinteles daca scrii jocuri si birotica nu trebuie sa stii tehnica, e de ajuns matematica.
Electrotehniști? Mie mi s-ar părea mai firesc să fi fost cei electroniști... dar chiar și așa... inginerii electroniști erau mai degrabă preocupați de large scale integration decât de programare.

Edited by adrian93, 14 March 2015 - 20:02.


#51
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
La acestea se referea: http://en.wikipedia....nical_computers

#52
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013

View PostRhesus, on 25 ianuarie 2015 - 22:24, said:

Cand zici INTEL, microprocesoare, telecomunicatii (Orange, Telekom) zici Politehnica.
Cand zici Google, Microsoft, Adobe, Oracle, limbaje de programare zici Universitate.
Ai fi suprins sa afli cat de mult apreciaza Google sau Microsoft absolventii de "hard sciences". (nu vorbesc de Romania).
Parca B. Gates zicea, ca ei sunt mai buni "problem solvers" decat cei ce sunt programatori puri.

Edited by s-brody, 29 June 2015 - 20:11.


#53
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

View PostIonutYo, on 25 ianuarie 2015 - 20:14, said:

Vad ca un numar foarte mare de absolventi ai clasei a XII-a aleg politehnica in detrimentul facultatii de informatica de la universitate, de exemplu. M-am uitat si pe structura cursurilor, am citit si ce au zis cei avizati si tot nu pot sa-mi dau seama. Facultatea de informatica de la universitate pare sa fie mult mai relevanta, nu am vazut cursuri inutile gen filozofie.

Ce imi scapa? Este doar un trend sau mai e si altceva?

Politehnicile in general se bucura in mentalul colectiv de traditiile si prestigiul pe care il aveau pe vremea comunista. Intr-o oarecare masura este indreptatit. Nu stiu cum sta treaba in alte facultati/universitati, dar la facultati gen ETTI sau AC din UPB daca nu inveti nu treci, iar sectiile de Calculatoare din AC sunt totusi computer science, si au sectii care se ocupa de software engineering.

Chiar as fi curios sa aflu perspectiva unui absolvent de FMI Unibuc, despre cat de exigenti sunt profesorii, cate materii s-au trecut pe degeaba, cate au necesitat macar un minim de efort si cate a trebuit sa inveti serios ca sa le treci.

Edited by WhatNot, 04 July 2015 - 15:02.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate