Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce se duc atat de multi aspiranti la profesia de programator la politehnica?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013
Vad ca un numar foarte mare de absolventi ai clasei a XII-a aleg politehnica in detrimentul facultatii de informatica de la universitate, de exemplu. M-am uitat si pe structura cursurilor, am citit si ce au zis cei avizati si tot nu pot sa-mi dau seama. Facultatea de informatica de la universitate pare sa fie mult mai relevanta, nu am vazut cursuri inutile gen filozofie.

Ce imi scapa? Este doar un trend sau mai e si altceva?

Edited by IonutYo, 25 January 2015 - 20:14.


#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Pt ca vor sa practice, nu sa predea pe la vreo scoala generala sau ceva.

Edited by undercoverbrother, 25 January 2015 - 20:31.


#3
Razvan0209

Razvan0209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 23.06.2010
Vorbești  fără tine, undercover.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Fara filozofie, nu prea e facultate.

A filozofa, inseamna a gandi, si programatorii nu sunt scutiti de asta.

#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Iesind de la Politehnica se presupune ca vei fi in stare sa programezi si pentru un utilaj industrial, nu doar magazine virtuale si softuri de salarizare, parerea mea.

#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 Razvan0209, on 25 ianuarie 2015 - 20:34, said:

Vorbești  fără tine, undercover.
Si cine preda informatica in scoli, fomeia de serviciu?

La universitate se duc cei care vor sa predea.

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Multi n-au auzit de ea (Informatica simpla), vezi doar aici cati se sperie de ideea de a face o facultate pe IT fiindca ... nu vor sa dea admitere la fizica (lucru valabil doar in cadrul specializarilor tehnice).
Altii nu fac diferenta intre Informatica/Calculatoare/Automatica. Sa vezi cati zic ca merg la Automatica ... sa invete sa faca site-uri web.
Altii merg din auzite, iar prin popor umbla vorba ca Politehnicile sunt mai bine vazute.
Putini chiar sunt interesati si de partea hardware specifica Calculatoare.

Edited by dani.user, 26 January 2015 - 10:39.


#8
Razvan0209

Razvan0209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 23.06.2010

 undercoverbrother, on 25 ianuarie 2015 - 20:56, said:


Si cine preda informatica in scoli, fomeia de serviciu?

La universitate se duc cei care vor sa predea.
Adevărat,  dar tu ai făcut-o sa sune ca și cum toți ar face asta și ar fi singura opțiune.

#9
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
pai ca asa sunt impinsi de parintii lor de acasa "du-te la capitala maica la politehnica sa fii ingjiner sa comanzi tu pe altii. nu ca taicatu si el destept da nu a fost injiner a fost maistru si ii dadeau altii de munca la cooperativa"...

#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu prea vezi absolventi de universitate in firmele de software.

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Pe ce te bazezi cand spui asta?

#12
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Dimpotriva, pe partea de software pur, sunt mai mult absolventi de Universitate decat Politehnica.

In principiu, Politehnica se ocupa cu partea de hard. Asta nu inseamna ca nu se ocupa si de soft dar mai putin comparativ cu UniBuc. Bineinteles, totul este relativ. Un student de la Poli poate da clasa unuia de la Universitate si invers (depinde fiecare cat efort depune). Dar daca tot e de facut o comparatie ar fi asa:
- daca ar fi de ales un soft-ist, care programaeaza soft peste un S.O. as alege clar un absolvent de Universitate (Informatica sau CTI de la Universitatea Bucuresti)
- daca ar fi de ales un hard-ist sau un soft-ist peste hard (programare pe microprocesoare), aleg clar unul de la Poli (Automatica).

Asadar, ca o idee asa in mare, la Universitate se pune accent pe parte de soft (pe industria soft), efectuandu-se mai multe cursuri de matematica si programare (Java, C#, Programare in Cloud, etc) pe cand la Politehnica se pune accent pe parte de ,,manipulare”, ,,manuire” hard (mai practic, pui mâna pe obiecte,nu doar pe tastatură).

De aceea, un mix politehnist cu un unibuc-ist este de minune (cand acestia se inteleg)....

Si chestia ca de la UniBuc ies doar profesori, e o aberatie. De oriunde poti iesi profesor cu un modul psihopedagogic de 2 ani...

Catre initiator, ca sa ai o idee (bineinteles, ce voi spune e relativ).

Cand zici INTEL, microprocesoare, telecomunicatii (Orange, Telekom) zici Politehnica.
Cand zici Google, Microsoft, Adobe, Oracle, limbaje de programare zici Universitate.

Edited by Rhesus, 25 January 2015 - 22:27.


#13
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008

 Razvan_N, on 25 ianuarie 2015 - 20:46, said:

Iesind de la Politehnica se presupune ca vei fi in stare sa programezi si pentru un utilaj industrial, nu doar magazine virtuale si softuri de salarizare, parerea mea.

Parerea ta nu prea face doi bani. Eu am iesit de la politehnica si habar n-am sa programez un utilaj industrial, nici nu stiu cum arata unul si nici macar nu-s in stare sa-i simulez operarea in MatLab. DAR sunt inginer si impart comenzi altora in stanga si-n dreapta (cel putin in teorie daca chiar as lucra in campul muncii). Deci concluzia e ca faci politehnica pentru titlu si palmares!

Deci e un "achievement" ca in Diablo 3!

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 undercoverbrother, on 25 ianuarie 2015 - 20:56, said:

Si cine preda informatica in scoli, fomeia de serviciu?
La fel de bine si inginerii au acest drept daca urmeaza in cadrul facultatii cursurile necesare.

 IonutYo, on 25 ianuarie 2015 - 20:14, said:

Este doar un trend sau mai e si altceva?
La unii gasim efectul de turma. Altii chiar vor sa invete si proiectare hardware, cum anumite persoane vor sa fie programatori nu doar "peste un sistem de operare" ci si sa lucreze direct cu hardware-ul.

#15
mapost

mapost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 11.06.2002
Cazuri cunoscute personal:
1. Sysadmin (fac. Mate-Info) la o firma; patronul arab il prezinta unui alt patron ca "cutărică, informatorul meu".

2. E-mail de aplicare pt. job semnat: 'mat. Nume Prenume' ; la interviu candidatul este intrebat ce inseamnă 'mat. '.
Păi dacă aparea 'ing. Nume Prenume' totul ar fi fost clar. Mai ales că unii pun: "Ing. Diplomat"Posted Image Posted Image

3. Pe vremuri, un absolvent fac. Mate-Info , programator la un centru de calcul se intâlneşte cu un consatean care il intreabă:
- ai terminat facultatea?
- daa.
- şi unde lucrezi, ce eşti ?
- programator.
- deh mă neică, credeam că ai ieşit şi tu un inginer, profesor, ceva după atâta şcoală.

Edited by mapost, 26 January 2015 - 14:46.


#16
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

 rickysyv, on 25 ianuarie 2015 - 23:26, said:


Parerea ta nu prea face doi bani. Eu am iesit de la politehnica si habar n-am sa programez un utilaj industrial, nici nu stiu cum arata unul si nici macar nu-s in stare sa-i simulez operarea in MatLab. DAR sunt inginer si impart comenzi altora in stanga si-n dreapta (cel putin in teorie daca chiar as lucra in campul muncii). Deci concluzia e ca faci politehnica pentru titlu si palmares!
Deci e un "achievement" ca in Diablo 3!
Nu toti inginerii care "ies" de la Politehnica sunt tantalai. Dar din pacate, din ce in ce mai multi fac studii superioare doar ca sa obtina o diploma cu care sa se laude, nu ca ar avea vreo tragere de inima pentru meseria respectiva.

#17
sarrahdam

sarrahdam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.04.2007
Informatica de la Universitate este acreditata?
Se mai vehiculeaza ideea ca Automatica/Calculatoare de la Poli este acreditata si recunoscuta afara.
Asa este? Stie cineva?

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Este acreditată. Si la fel de recunoscuta. Diferența e doar între computer science vs computer engineering.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate